- Sektör
- Otomotiv
- Endeks
- BIST 100
- Ödenmiş sermaye
- 2,2 mr TL
- Ana ortak
- İsmail Katmerci · %9,3
- Sonraki bilanço
- 9 Aylık 2026 · en geç 9 Kasım 2026
Katmerciler Araç Üstü Ekipman (KATMR), 2026 yılının 2. çeyreğinde 195 milyon TL net zarar açıkladı; geçen yılın aynı çeyreğinde kârdaydı, hasılat reel olarak %26,6 arttı.
Kaynak: KAP · tarihinde güncellendi · yöntem
Tek bakışta KATMR
| mn TL | 2Ç26 | 1Ç26 | 4Ç25 ≈ | 3Ç25 | 2Ç25 | Son 12 ay | Seyir |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Gelir tablosu | |||||||
| Hasılat | 880 | 635 | 493 | 589 | 526 | 2.596 | |
| Brüt kâr | 190 | 307 | 269 | 212 | 250 | 977 | |
| FAVÖK | 7 | 254 | 152 | 90 | 146 | 502 | |
| Esas faaliyet kârı | 104 | 324 | 171 | 175 | 211 | 773 | |
| Net kâr | −195 | 480 | 134 | 62 | 62 | 481 | |
| Nakit akışı | |||||||
| İşletme faaliyetlerinden nakit | −31 | −10 | −281 | −308 | −659 | −630 | |
| Yatırım harcaması | −25 | −37 | 0 | 8 | 100 | −54 | |
| Serbest nakit akışı | −55 | −47 | −282 | −300 | −559 | −684 | |
| Bilanço · dönem sonu | |||||||
| Toplam varlıklar | 14.795 | 15.094 | 13.646 | 12.863 | 11.151 | 14.795 | |
| Özkaynak | 10.500 | 9.936 | 8.646 | 8.204 | 7.635 | 10.500 | |
| Finansal borç | 2.314 | 2.187 | 2.089 | 1.648 | 1.189 | 2.314 | |
| Nakit ve benzerleri | 125 | 168 | 387 | 323 | 164 | 125 | |
| Net borç | 2.189 | 2.019 | 1.702 | 1.324 | 1.026 | 2.189 | |
| Oranlar | |||||||
| Brüt marj | %21,5 | %48,4 | %54,5 | %36 | %47,5 | %37,6 | |
| FAVÖK marjı | %0,8 | %39,9 | %30,8 | %15,2 | %27,7 | %19,4 | |
| Net kâr marjı | −%22,2 | %75,7 | %27,3 | %10,5 | %11,8 | %18,5 | |
| Özkaynak kârlılığı · yıllık | −%7,4 | %19,3 | %6,2 | %3 | %3,3 | %4,6 | |
| Net borç / özkaynak | 0,21× | 0,20× | 0,20× | 0,16× | 0,13× | 0,21× | |
≈ kümülatif farkla hesaplandı (ör. 12 aylık − 9 aylık). Nakit akışı yalnız kümülatif raporlandığı için hep farkla bulunur. Son 12 ay dört çeyreğin toplamıdır; bilanço kalemlerinde dönem sonu değeridir. Her çeyrek kendi tarihinin parasıyla: çeyrekler arası kıyas enflasyonu da içerir.
Satış ve kâr
Marjlar
Bu çeyrek ne oldu?
Hasılat geçen yılın aynı çeyreğine göre %26,6 büyüdü; net sonuç 195 milyon TL zarara döndü.
Değişimler geçen yılın aynı çeyreğine göre · 2Ç26 rakamlarından otomatik
- Esas faaliyetler 104 milyon TL kâr üretti, ancak finansman giderleri ve kur etkileri sonucu net zarara çevirdi.
- FAVÖK marjı %0,8; geçen yılın aynı çeyreğinde %27,7 idi (−26,9 puan).
Satış arttı, marj sıfıra indi; borç ise azaldı.
İkinci çeyrekte hasılat yıllık %27 artışla 878 milyon TL'ye çıktı ama FAVÖK marjı %27,7'den %0,8'e düştü ve çeyrek 200 milyon TL zararla kapandı. İlk yarı kârı 573'ten 319 milyon TL'ye geriledi. Toplam yükümlülükler 5,9'dan 4,3 milyar TL'ye indi; işletme nakit akışı eksi.
Satıştan net kâra: her basamakta ne kaldı
Kâr nakde dönüyor mu?
Net kâr ve işletme nakdi
Borç artıyor, nakit yetiyor mu?
Özkaynak ve net borç
Ölçütlere göre
- Net borç / özkaynak sektör medyanından düşük (daha az borçlu)0,21×sektör medyanı 0,39× (21 şirket)
- Kaldıraç sektör medyanından düşük%29sektör medyanı %50,8 (21 şirket)
- Cari oran 1'in üzerinde: kısa vadeli borçlar dönen varlıkla karşılanıyor3,31×ölçüt: 1,00× ve üzeri
Otomotiv şirketleri arasında
2Ç26 · Otomotiv sektöründe, verisi güncel şirketler arasında · şeritte sağ taraf önde, çizgi medyan
- Hasılat büyümesi20 şirket içinde 2.+%26,6medyan +%0,7
- Net kâr büyümesi13 şirket içinde 10.−%337,4medyan −%37,7
- FAVÖK marjı20 şirket içinde 16.%0,8medyan %5,1
- Net kâr marjı20 şirket içinde 17.−%22,2medyan −%1,7
- Özkaynak kârlılığı20 şirket içinde 13.−%7,4medyan −%3
- Net borç / özkaynak21 şirket içinde 7. (düşük olan önde)0,21×medyan 0,39×
- Kaldıraç21 şirket içinde 5. (düşük olan önde)%29medyan %50,8
Sektördeki benzerler
Otomotiv · büyüklüğü en yakın şirketler · son çeyrekBenzerlik yalnız sektör ve büyüklüğe (sanayide hasılat, finansta toplam varlık) göre; iş modelleri farklı olabilir. Yatırım tavsiyesi değildir.
Mali tablolar
Geçen yılla karşılaştırma (mn TL)
İki sütun da aynı KAP raporundan, aynı tarihin parasıyla (TMS 29): değişim reeldir.
Kaynak: KAP, 2Ç26 finansal raporu.
Son 12 çeyrek: gelir, kâr, nakit, marj, borç
Son 12 çeyrek
Bir göstergeye dokun, büyük grafikte açılır · Nasıl okunur?kesikli çizgi: son 4 çeyreğin ortalaması (mevsim etkisini düzler) · çerçeve: geçen yılın aynı çeyreği · ≈ soluk: yaklaşık çeyrek (kümülatif farkla) · bugünün parasıyla: her çeyrek 2Ç26 sonu fiyatlarına yaklaşık TÜFE çarpanıyla taşındı; aşağıdaki tablo raporlardaki tutarları gösterir · Kaynak: KAP, 2Ç26
Artılar, eksiler, izlenecekler
Değerlendirme · 2Ç26
Satır Arası notu ve şirket açıklamalarıOlumlu
3Güçlenen, büyüyen
- Hasılat yıllık %27 arttı
- Yükümlülükler 5,9'dan 4,3 milyar TL'ye indi
- Özkaynak 10,5 milyar TL'ye çıktı
Olumsuz
3Zayıflayan, risk
- FAVÖK marjı %27,7 → %0,8
- 2Ç zararla kapandı; ilk yarı kârı %44 geriledi
- İşletme faaliyetlerinden nakit akışı eksi
İzlenecek
2Sonraki bilançoda bak
- Savunma ve itfaiye aracı siparişleri
- Maliyet artışlarının fiyatlara yansıması
Kontrol listesi · 2Ç26
Puan değildir; her satır tek bir göstergeye bakar. Yatırım tavsiyesi değildir. Nasıl okunur?Büyüme (geçen yılın aynı çeyreğine göre)
- ✓Hasılat reel olarak arttı+%26,6 · ölçüt: geçen yıla göre reel artış
- ✗Net kâr azaldı−%337,4 · ölçüt: geçen yıla göre artış
Kârlılık
- ✗FAVÖK marjı geçen yılın aynı çeyreğinden düşük%0,8 · geçen yıl %27,7
- ✗Net kâr marjı sektör medyanının altında%-22,2 · sektör medyanı %-1,7 (20 şirket)
- ✗Özkaynak kârlılığı sektör medyanının altında%-7,4 · sektör medyanı %-3 (20 şirket)
- –Kârın kaynağı— · ölçüt: en az yarısı (yalnız net kâr artıdayken)
Borçluluk ve likidite
- ✓Net borç / özkaynak sektör medyanından düşük (daha az borçlu)0,21× · sektör medyanı 0,39× (21 şirket)
- ✓Kaldıraç sektör medyanından düşük%29 · sektör medyanı %50,8 (21 şirket)
- ✓Cari oran 1'in üzerinde: kısa vadeli borçlar dönen varlıkla karşılanıyor3,31× · ölçüt: 1,00× ve üzeri
Nakit
- ✗İşletme faaliyetleri nakit tükettieksi · son çeyrek (≈)
Künye, temettü, sermaye ve KAP
Faaliyet konusu
Her türlü araç üstü ekipman ve savunma sanayiine yönelik zırhlı araç üretimi
Künye
- Sektör (KAP)
- Metal Eşya Makine Elektrikli Cihazlar ve Ulaşım Araçları
- Halka açıklık (fiili dolaşım)
- %79,6
- Ortaklık yapısı (KAP)
- İsmail Katmerci%9,3
- Diğer%90,7
- Başlıca endeksler
- BIST 100BIST KATILIM 30
- Pazar
- Yıldız Pazar
- Bağımsız denetçi
- Hsy Danışmanlık ve Bağımsız Denetim A.Ş.
Kaynak: KAP şirket genel bilgileri, 1 Kasım 2026.
Sermaye artırımları
Kaynak: KAP sermaye artırımı / azaltımı bildirimleriBedelsiz artırımlar pay sayısını artırır; temettü tablosundaki eski yılların hisse başı tutarları bu yüzden bugünkü pay sayısıyla doğrudan karşılaştırılamaz.
Fonlarda
Eylül 2026 sonu · KAP portföy dağılım raporlarıYatırım fonlarının KAP'a bildirdiği portföy dağılım raporlarından (568 rapor okundu, 425 fonda BIST payı var; yalnız haftalık rapor veren serbest fonlar ay sonu haftasının raporuyla). Emeklilik fonları KAP'ta rapor yayımlamadığı için, taranmış görüntü raporlar da okunamadığı için dahil değil. Değerler ay sonu fiyatıyla; veri yaklaşık beş hafta gecikmelidir. Fonların en çok tuttuğu hisseler →
Son KAP bildirimleri
Tüm bildirimler KAP'ta ↗- 25 Eylül 2026Yatırımcı İlişkileri Bölüm Yöneticisinin Atanması Hk.
- 23 Eylül 2026 · Kredi DerecelendirmesiKREDİ DERECELENDİRME BİLDİRİMİ
- 9 Eylül 2026 · Kar Payı Dağıtım İşlemlerine İlişkin BildirimKar Dağıtım Teklifi
- 9 Eylül 2026 · Genel Kurul İşlemlerine İlişkin Bildirim2025 Yılı A Grubu İmtiyazlı Paylar Genel Kurul Toplantı Daveti
- 9 Eylül 2026 · Genel Kurul İşlemlerine İlişkin Bildirim2025 Yılı Olağan Genel Kurul Toplantı Daveti
- KATMR son çeyrekte kâr etti mi?
- Hayır. Katmerciler Araç Üstü Ekipman, 2Ç26 döneminde 195 milyon TL net zarar açıkladı; geçen yılın aynı çeyreğinde kârdaydı.
- KATMR borçlu mu?
- 2Ç26 sonunda net borcu 2,2 milyar TL; bu, özkaynağının 0,21 katı. Sektör medyanı özkaynağın 0,39 katı.
- KATMR temettü veriyor mu?
- KAP kayıtlarımızda bu şirketin nakit kâr payı dağıtımı yok.
- KATMR bir sonraki bilançosunu ne zaman açıklayacak?
- 9 Aylık 2026 finansal raporu için yasal son gün 9 Kasım 2026. Şirketler raporu genellikle bu tarihten önce, akşam saatlerinde KAP'ta yayımlar.
- Katmerciler Araç Üstü Ekipman ne iş yapıyor?
- Otomotiv sektöründe. Her türlü araç üstü ekipman ve savunma sanayiine yönelik zırhlı araç üretimi