- Sektör
- Otomotiv
- Ödenmiş sermaye
- 170 mn TL
- Ana ortak
- Bdy Group İnşaat Anonim Şirketi · %67,4
- Sonraki bilanço
- 9 Aylık 2026 · en geç 9 Kasım 2026
Ditaş BDY (DITAS), 2026 yılının 2. çeyreğinde 96 milyon TL net zarar açıkladı; zarar geçen yılın aynı çeyreğine göre küçüldü, hasılat reel olarak %16,2 azaldı.
Kaynak: KAP · tarihinde güncellendi · yöntem
Tek bakışta DITAS
| mn TL | 2Ç26 | 1Ç26 | 4Ç25 ≈ | 3Ç25 | 2Ç25 | Son 12 ay | Seyir |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Gelir tablosu | |||||||
| Hasılat | 563 | 724 | 492 | 551 | 509 | 2.330 | |
| Brüt kâr | 52 | 85 | 6 | 59 | −11 | 201 | |
| FAVÖK | 20 | 39 | −28 | 37 | −43 | 68 | |
| Esas faaliyet kârı | −46 | −33 | −117 | −11 | −120 | −207 | |
| Net kâr | −96 | 25 | −107 | −35 | −157 | −213 | |
| Nakit akışı | |||||||
| İşletme faaliyetlerinden nakit | 115 | 320 | 1.058 | −442 | 40 | 1.051 | |
| Yatırım harcaması | −27 | −31 | 9 | −24 | −23 | −74 | |
| Serbest nakit akışı | 88 | 289 | 1.066 | −466 | 17 | 977 | |
| Bilanço · dönem sonu | |||||||
| Toplam varlıklar | 3.698 | 3.542 | 3.195 | 3.197 | 1.686 | 3.698 | |
| Özkaynak | 1.341 | 1.142 | 933 | 986 | 2 | 1.341 | |
| Finansal borç | 346 | 360 | 622 | 752 | 1.097 | 346 | |
| Nakit ve benzerleri | 66 | 58 | 34 | 19 | 31 | 66 | |
| Net borç | 281 | 302 | 588 | 733 | 1.066 | 281 | |
| Oranlar | |||||||
| Brüt marj | %9,2 | %11,7 | %1,1 | %10,7 | −%2,2 | %8,6 | |
| FAVÖK marjı | %3,6 | %5,3 | −%5,7 | %6,7 | −%8,5 | %2,9 | |
| Net kâr marjı | −%17,1 | %3,4 | −%21,7 | −%6,4 | −%30,8 | −%9,2 | |
| Özkaynak kârlılığı · yıllık | −%28,7 | %8,7 | −%45,7 | −%14,4 | −%39.175 | −%15,9 | |
| Net borç / özkaynak | 0,21× | 0,26× | 0,63× | 0,74× | 666,19× | 0,21× | |
≈ kümülatif farkla hesaplandı (ör. 12 aylık − 9 aylık). Nakit akışı yalnız kümülatif raporlandığı için hep farkla bulunur. Son 12 ay dört çeyreğin toplamıdır; bilanço kalemlerinde dönem sonu değeridir. Her çeyrek kendi tarihinin parasıyla: çeyrekler arası kıyas enflasyonu da içerir.
Satış ve kâr
Marjlar
Bu çeyrek ne oldu?
Hasılat geçen yılın aynı çeyreğine göre %16,2 geriledi; çeyrek 96 milyon TL zararla kapandı.
Değişimler geçen yılın aynı çeyreğine göre · 2Ç26 rakamlarından otomatik
- FAVÖK marjı %3,6; geçen yılın aynı çeyreğinde −%8,5 idi (+12,1 puan).
- Esas faaliyetler 46 milyon TL zarar etti.
- Zarara rağmen serbest nakit akışı pozitif (yaklaşık 88 milyon TL).
Satıştan net kâra: her basamakta ne kaldı
Kâr nakde dönüyor mu?
Net kâr ve işletme nakdi
Borç ve nakit
Özkaynak ve net borç
Ölçütlere göre
- Net borç / özkaynak sektör medyanından düşük (daha az borçlu)0,21×sektör medyanı 0,39× (21 şirket)
- Kaldıraç sektör medyanından yüksek%63,6sektör medyanı %50,8 (21 şirket)
- Cari oran 1'in altında: dönen varlık kısa vadeli borcu karşılamıyor0,59×ölçüt: 1,00× ve üzeri
Otomotiv şirketleri arasında
2Ç26 · Otomotiv sektöründe, verisi güncel şirketler arasında · şeritte sağ taraf önde, çizgi medyan
- Hasılat büyümesi20 şirket içinde 17.−%16,2medyan +%0,7
- FAVÖK marjı20 şirket içinde 13.%3,6medyan %5,1
- Net kâr marjı20 şirket içinde 16.−%17,1medyan −%1,7
- Özkaynak kârlılığı20 şirket içinde 16.−%28,7medyan −%3
- Net borç / özkaynak21 şirket içinde 7. (düşük olan önde)0,21×medyan 0,39×
- Kaldıraç21 şirket içinde 16. (düşük olan önde)%63,6medyan %50,8
Sektördeki benzerler
Otomotiv · büyüklüğü en yakın şirketler · son çeyrekBenzerlik yalnız sektör ve büyüklüğe (sanayide hasılat, finansta toplam varlık) göre; iş modelleri farklı olabilir. Yatırım tavsiyesi değildir.
Mali tablolar
Geçen yılla karşılaştırma (mn TL)
İki sütun da aynı KAP raporundan, aynı tarihin parasıyla (TMS 29): değişim reeldir.
Kaynak: KAP, 2Ç26 finansal raporu.
Son 12 çeyrek: gelir, kâr, nakit, marj, borç
Son 12 çeyrek
Bir göstergeye dokun, büyük grafikte açılır · Nasıl okunur?kesikli çizgi: son 4 çeyreğin ortalaması (mevsim etkisini düzler) · çerçeve: geçen yılın aynı çeyreği · ≈ soluk: yaklaşık çeyrek (kümülatif farkla) · bugünün parasıyla: her çeyrek 2Ç26 sonu fiyatlarına yaklaşık TÜFE çarpanıyla taşındı; aşağıdaki tablo raporlardaki tutarları gösterir · Kaynak: KAP, 2Ç26
Artılar, eksiler, izlenecekler
Değerlendirme · 2Ç26
Son çeyreğin KAP rakamlarından otomatikOlumlu
2Güçlenen, büyüyen
- FAVÖK marjı −%8,5 → %3,6
- Serbest nakit akışı pozitif (yaklaşık 88 milyon TL)
Olumsuz
3Zayıflayan, risk
- Çeyrek 96 milyon TL zararla kapandı
- Esas faaliyetler 46 milyon TL zararda
- Hasılat yıllık %16,2 geriledi
Kontrol listesi · 2Ç26
Puan değildir; her satır tek bir göstergeye bakar. Yatırım tavsiyesi değildir. Nasıl okunur?Büyüme (geçen yılın aynı çeyreğine göre)
- ✗Hasılat reel olarak azaldı−%16,2 · ölçüt: geçen yıla göre reel artış
- –Net kâr değişimi— · ölçüt: geçen yıla göre artış
Kârlılık
- ✓FAVÖK marjı geçen yılın aynı çeyreğinden yüksek%3,6 · geçen yıl %-8,5
- ✗Net kâr marjı sektör medyanının altında%-17,1 · sektör medyanı %-1,7 (20 şirket)
- ✗Özkaynak kârlılığı sektör medyanının altında%-28,7 · sektör medyanı %-3 (20 şirket)
- –Kârın kaynağı— · ölçüt: en az yarısı (yalnız net kâr artıdayken)
Borçluluk ve likidite
- ✓Net borç / özkaynak sektör medyanından düşük (daha az borçlu)0,21× · sektör medyanı 0,39× (21 şirket)
- ✗Kaldıraç sektör medyanından yüksek%63,6 · sektör medyanı %50,8 (21 şirket)
- ✗Cari oran 1'in altında: dönen varlık kısa vadeli borcu karşılamıyor0,59× · ölçüt: 1,00× ve üzeri
Nakit
- ✓İşletme faaliyetleri nakit ürettiartıda · son çeyrek (≈)
Künye, temettü, sermaye ve KAP
Faaliyet konusu
Şirket otomotiv tedarik sanayi içerisinde yer almakta ve her türlü kara nakil vasıtalarının direksiyon ve süspansiyon sistemi parçaları imalatını gerçekleştirmektedir
Künye
- Sektör (KAP)
- Metal Eşya Makine Elektrikli Cihazlar ve Ulaşım Araçları
- Halka açıklık (fiili dolaşım)
- %31,2
- Ortaklık yapısı (KAP)
- Bdy Group İnşaat A.Ş.%67,4
- Diğer%32,6
- Ortaklıkta son değişiklikler
- 8 Eki → 25 Eki · Halka açıklık: %26,3 → %31,2
- KAP künyesinin önceki görüntüsüyle karşılaştırma; %5 altı ortaklar KAP'ta her zaman listelenmez.
- Pazar
- Ana Pazar
- Bağımsız denetçi
- Ram Bağımsız Denetim ve Danışmanlık A.Ş.
Kaynak: KAP şirket genel bilgileri, 1 Kasım 2026.
Temettü geçmişi
Kaynak: KAP kâr payı dağıtım bildirimleri · hisse başı brüt tutarlarBedelsiz sermaye artırımı ve bölünmeler nedeniyle eski yılların hisse başı tutarları bugünkü pay sayısıyla doğrudan karşılaştırılamayabilir. Yatırım tavsiyesi değildir.
Sermaye artırımları
Kaynak: KAP sermaye artırımı / azaltımı bildirimleriBedelsiz artırımlar pay sayısını artırır; temettü tablosundaki eski yılların hisse başı tutarları bu yüzden bugünkü pay sayısıyla doğrudan karşılaştırılamaz.
Fonlarda
Eylül 2026 sonu · KAP portföy dağılım raporlarıYatırım fonlarının KAP'a bildirdiği portföy dağılım raporlarından (568 rapor okundu, 425 fonda BIST payı var; yalnız haftalık rapor veren serbest fonlar ay sonu haftasının raporuyla). Emeklilik fonları KAP'ta rapor yayımlamadığı için, taranmış görüntü raporlar da okunamadığı için dahil değil. Değerler ay sonu fiyatıyla; veri yaklaşık beş hafta gecikmelidir. Fonların en çok tuttuğu hisseler →
Son KAP bildirimleri
Tüm bildirimler KAP'ta ↗- 25 Ağustos 2026Yönetici Ataması
- 19 Ağustos 2026 · Finansal rapor30 Haziran 2026 Faaliyet Raporu
- 19 Ağustos 2026 · Finansal raporFinansal Rapor
- 19 Ağustos 2026 · Finansal rapor2025 TSRS Uyumlu Sürdürülebilirlik Raporu
- 7 Temmuz 2026DİTAŞ BDY YEDEK PARÇA İMALAT VE TEKNİK A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Değişikliği Hkk.
- DITAS son çeyrekte kâr etti mi?
- Hayır. Ditaş BDY, 2Ç26 döneminde 96 milyon TL net zarar açıkladı; zarar geçen yılın aynı çeyreğine göre küçüldü.
- DITAS borçlu mu?
- 2Ç26 sonunda net borcu 281 milyon TL; bu, özkaynağının 0,21 katı. Sektör medyanı özkaynağın 0,39 katı.
- DITAS temettü veriyor mu?
- Evet. Son dağıtım 29 Nisan 2022 tarihinde, pay başına brüt 0,0231 TL. Kayıtlı geçmişte 2 farklı yılda temettü dağıttı.
- DITAS bir sonraki bilançosunu ne zaman açıklayacak?
- 9 Aylık 2026 finansal raporu için yasal son gün 9 Kasım 2026. Şirketler raporu genellikle bu tarihten önce, akşam saatlerinde KAP'ta yayımlar.
- Ditaş BDY ne iş yapıyor?
- Otomotiv sektöründe. Şirket otomotiv tedarik sanayi içerisinde yer almakta ve her türlü kara nakil vasıtalarının direksiyon ve süspansiyon sistemi parçaları imalatını gerçekleştirmektedir