İçeriğe geç
JANTS

Jantsa Jant

2Ç26 · 19 Ağustos 2026
+ Karşılaştır
Sektör
Otomotiv
Ödenmiş sermaye
700 mn TL
Ana ortak
Şefik Çerçioğlu · %77,2

Jantsa Jant (JANTS), 2026 yılının 2. çeyreğinde 771 milyon TL net kâr açıkladı; hasılat reel olarak %13,7 arttı.

Kaynak: KAP · tarihinde güncellendi · yöntem

Dönem
Tüm çeyrekler →
2Ç26 · Nisan–Haziran 2026
00 · Genel bakış

Tek bakışta JANTS

Son 5 çeyrek · rakamlar KAP finansal tablolarından · milyon TL
Fiyat grafiği: TradingView ↗
Hasılat
1,8 milyar TL
reel +%13,7son 12 ay 7,1
2Ç252Ç26
Net kâr
771 milyon TL
reel >+%1.000son 12 ay 631
2Ç252Ç26
FAVÖK
183 milyon TL
marj %10 · +7,3 puanson 12 ay 607
2Ç252Ç26
Serbest nakit akışı
−121 milyon TL
son 12 ay −44
2Ç252Ç26

Özet finansallar

Gelir tablosu, nakit akışı, bilanço ve oranlar tek yerde · milyon TLTüm tablolar →
mn TL2Ç261Ç264Ç25 ≈3Ç252Ç25Son 12 aySeyir
Gelir tablosu
Hasılat1.8361.6551.9641.5971.2237.052
Brüt kâr3201993632061651.087
FAVÖK1838722810833607
Esas faaliyet kârı153542505032506
Net kâr771−117−452130631
Nakit akışı
İşletme faaliyetlerinden nakit5−3487467−121913
Yatırım harcaması−126−67−597−166−162−957
Serbest nakit akışı−121−101277−99−283−44
Bilanço · dönem sonu
Toplam varlıklar13.34511.2519.2528.8968.27113.345
Özkaynak8.5367.1546.6056.3535.8938.536
Finansal borç2.5411.6425015726032.541
Nakit ve benzerleri1.5721.5334983074751.572
Net borç9691092265127969
Oranlar
Brüt marj%17,4%12%18,5%12,9%13,5%15,4
FAVÖK marjı%10%5,3%11,6%6,8%2,7%8,6
Net kâr marjı%42−%7,1−%2,3%1,3%2,5%8,9
Özkaynak kârlılığı · yıllık%36,1−%6,6−%2,7%1,3%2%7,4
Net borç / özkaynak0,11×0,02×0,00×0,04×0,02×0,11×

≈ kümülatif farkla hesaplandı (ör. 12 aylık − 9 aylık). Nakit akışı yalnız kümülatif raporlandığı için hep farkla bulunur. Son 12 ay dört çeyreğin toplamıdır; bilanço kalemlerinde dönem sonu değeridir. Her çeyrek kendi tarihinin parasıyla: çeyrekler arası kıyas enflasyonu da içerir.

Satış ve kâr

Tek çeyrek · milyon TL · her çeyrek kendi tarihinin parasıyla
HasılatNet kâr
1,2
30
2Ç25
1,6
21
3Ç25
2,0
−45
4Ç25 ≈
1,7
−117
1Ç26
1,8
771
2Ç26

Marjlar

Her 100 liralık satıştan kalan
Brüt marjFAVÖK marjıNet kâr marjı
%17,4%10%422Ç253Ç254Ç25 ≈1Ç262Ç26
01 · Ne oldu?

Bu çeyrek ne oldu?

Hasılat geçen yılın aynı çeyreğine göre %13,7 büyüdü, net kâr %1.000'den fazla arttı.*

Değişimler geçen yılın aynı çeyreğine göre · 2Ç26 rakamlarından otomatik

3 maddede
  • Net kâr (771 milyon TL) esas faaliyet kârını (153 milyon TL) aşıyor; finansman gelirleri, parasal kazanç ya da tek seferlik kalemler etkili.
  • FAVÖK marjı %10; geçen yılın aynı çeyreğinde %2,7 idi (+7,3 puan).
  • Kâra rağmen serbest nakit akışı negatif (yaklaşık −121 milyon TL); yatırım harcaması ya da işletme sermayesi nakdi tüketti.
02 · Kâr nereden geldi?

Satıştan net kâra: her basamakta ne kaldı

2Ç26 · milyon TL
1.836
Hasılat
−1.517
Satış maliyeti
320
Brüt kâr
−167
Faaliyet giderleri ve diğer
153
Esas faaliyet kârı
+619*
Faaliyet dışı, finansman, vergi
771
Net kâr

* Esas faaliyet kârı 153 milyon TL, net kâr 771 milyon TL. Aradaki 619 milyon TL faaliyet dışında kazanıldı: finansman, parasal kazanç ya da kayıp, vergi ve azınlık payı. Ayrıntı şirketin raporunda.

03 · Kârın kalitesi

Kâr nakde dönüyor mu?

Esas faaliyet payı
%19,8
kârın çoğu faaliyet dışından
%50 altı: net kârın çoğu faaliyet dışı
İşletme nakdi / net kâr
0,01×
nakit kârın altında
2Ç26: işletme nakdi 5 mn TL ≈, net kâr 771 mn TL
Serbest nakit akışı
−121 mn TL

Net kâr ve işletme nakdi

Tek çeyrek · milyon TL · nakit akışı kümülatif farkla (≈)
İşletme nakdiNet kâr
−121
30
2Ç25
67
21
3Ç25
874
−45
4Ç25 ≈
−34
−117
1Ç26
5
771
2Ç26
04 · Bilanço sağlığı

Borç artıyor, nakit yetiyor mu?

2Ç26 dönem sonu
Net borç
969 mn TL
+%661,6 yılda, nominal
Net borç / FAVÖK
1,60×
son 12 ay FAVÖK ile
Cari oran
1,95×
1'in üstünde
Nakit
1,6 mr TL
finansal borcun %61,9'i

Özkaynak ve net borç

Dönem sonu · milyon TL · her dönem kendi tarihinin parasıyla
ÖzkaynakNet borç
5,9
127
2Ç25
6,4
265
3Ç25
6,6
2
4Ç25 ≈
7,2
109
1Ç26
8,5
969
2Ç26

Ölçütlere göre

Kural ve sektör medyanına göre; puan değildir
  • Net borç / özkaynak sektör medyanından düşük (daha az borçlu)0,11×
    sektör medyanı 0,39× (21 şirket)
  • Kaldıraç sektör medyanından düşük%36
    sektör medyanı %50,8 (21 şirket)
  • Cari oran 1'in üzerinde: kısa vadeli borçlar dönen varlıkla karşılanıyor1,95×
    ölçüt: 1,00× ve üzeri
05 · Sektördeki yeri

Otomotiv şirketleri arasında

Şirketin konumu sektör medyanına göre; puan değildir

2Ç26 · Otomotiv sektöründe, verisi güncel şirketler arasında · şeritte sağ taraf önde, çizgi medyan

  • Hasılat büyümesi20 şirket içinde 3.
    +%13,7medyan +%0,7
  • Net kâr büyümesi13 şirket içinde 2.
    >+%1.000medyan −%37,7
  • FAVÖK marjı20 şirket içinde 4.
    %10medyan %5,1
  • Net kâr marjı20 şirket içinde 1.
    %42medyan −%1,7
  • Özkaynak kârlılığı20 şirket içinde 1.
    %36,1medyan −%3
  • Net borç / özkaynak21 şirket içinde 6. (düşük olan önde)
    0,11×medyan 0,39×
  • Kaldıraç21 şirket içinde 6. (düşük olan önde)
    %36medyan %50,8

Sektördeki benzerler

Otomotiv · büyüklüğü en yakın şirketler · son çeyrek
JANTS ve aynı sektörden büyüklüğü en yakın şirketler
ŞirketNet kâr değişimiFAVÖK marjıNet borç / özkaynak
JANTS
Jantsa Jant · 2Ç26
>+%1.000%100,11×
PARSN
Parsan · 3Ç26
—−%1,70,35×
TMSN
Tümosan Motor ve Traktör · 2Ç26
—−%39,20,5×
EGEEN
Ege Endüstri · 2Ç26
+%9,6%20,5−0,01×
YIGIT
Yiğit Akü · 3Ç26
—%10−0,08×
KATMR
Katmerciler Araç Üstü Ekipman · 2Ç26
−%337,4%0,80,21×
Sektör medyanı
21 şirket
−%37,7%5,10,39×

Benzerlik yalnız sektör ve büyüklüğe (sanayide hasılat, finansta toplam varlık) göre; iş modelleri farklı olabilir. Yatırım tavsiyesi değildir.

06 · Tablolar

Mali tablolar

Geçen yılla karşılaştırma (mn TL)

İki sütun da aynı KAP raporundan, aynı tarihin parasıyla (TMS 29): değişim reeldir.

Kalem6A 20256A 2026Değişim
Gelir tablosu
Hasılat3.0953.607+%16,6
Brüt kâr475532+%12,0
FAVÖK182271+%48,3
Faaliyet kârı202210+%4,2
Net kâr (ana ortaklık)−70646eksiden artıya
Nakit akışı
İşletme faaliyetlerinden nakit−79−28eksi küçüldü
Yatırım harcaması249194−%22,2
Serbest nakit akışı−327−222eksi küçüldü
Bilanço31 Ara 202530 Haz 2026Değişim
Toplam varlıklar10.89513.345+%22,5
Özkaynak (ana ortaklık)7.7788.536+%9,7
Nakit ve kısa vadeli yatırımlar5871.572+%167,9
Finansal borç5902.541+%330,9
Stoklar1.0721.257+%17,2
Ticari alacaklar1.3921.531+%9,9
Ticari borçlar728994+%36,5

Kaynak: KAP, 2Ç26 finansal raporu.

Gelir tablosu · bilanço · nakit akışı · oranlar: 12 çeyrek, çeyreklik, kümülatif ve yıllıkTabloları aç →
07 · Grafikler

Son 12 çeyrek: gelir, kâr, nakit, marj, borç

Son 12 çeyrek

Bir göstergeye dokun, büyük grafikte açılır · Nasıl okunur?
HasılatSatış gelirleri
2Ç261,8 mr TL▲ +%13,7 yıllık, reel2Ç25: 1,6 mr TL
0 mn2 mr4 mr6 mr3Ç244Ç241Ç252Ç253Ç254Ç251Ç262Ç26

kesikli çizgi: son 4 çeyreğin ortalaması (mevsim etkisini düzler) · çerçeve: geçen yılın aynı çeyreği · ≈ soluk: yaklaşık çeyrek (kümülatif farkla) · bugünün parasıyla: her çeyrek 2Ç26 sonu fiyatlarına yaklaşık TÜFE çarpanıyla taşındı; aşağıdaki tablo raporlardaki tutarları gösterir · Kaynak: KAP, 2Ç26

08 · Değerlendirme

Artılar, eksiler, izlenecekler

2Ç26 · KAP rakamlarından otomatik; yorum ya da tavsiye değildir

Değerlendirme · 2Ç26

Son çeyreğin KAP rakamlarından otomatik

Olumlu

3

Güçlenen, büyüyen

  • Net kâr yıllık %1.000'den fazla arttı (771 milyon TL)
  • FAVÖK marjı %2,7 → %10
  • Hasılat yıllık %13,7 büyüdü

Olumsuz

2

Zayıflayan, risk

  • Kârın önemli kısmı esas faaliyet dışından (finansman, parasal kazanç ya da tek seferlik)
  • Kâr nakde dönmedi: serbest nakit akışı yaklaşık −121 milyon TL
09 · Kayıtlar

Künye, temettü, sermaye ve KAP

Açmak için satıra dokun