- Sektör
- Çimento ve inşaat
- Ödenmiş sermaye
- 1,1 mr TL
- Ana ortak
- Mustafa Sezen · %10,1
- Sonraki bilanço
- 9 Aylık 2026 · en geç 9 Kasım 2026
Formet Metal ve Cam Sanayii (FORMT), 2026 yılının 2. çeyreğinde 53 milyon TL net kâr açıkladı; geçen yılın aynı çeyreğinde zarardaydı, hasılat reel olarak %5,7 azaldı.
Kaynak: KAP · tarihinde güncellendi · yöntem
Tek bakışta FORMT
| mn TL | 2Ç26 | 1Ç26 | 4Ç25 ≈ | 3Ç25 | 2Ç25 | Son 12 ay | Seyir |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Gelir tablosu | |||||||
| Hasılat | 294 | 199 | 230 | 227 | 236 | 950 | |
| Brüt kâr | 64 | 49 | 22 | −22 | 16 | 113 | |
| FAVÖK | −8 | 27 | −17 | −22 | −6 | −20 | |
| Esas faaliyet kârı | −7 | −2 | −47 | −55 | −58 | −110 | |
| Net kâr | 53 | −97 | 17 | −86 | −142 | −112 | |
| Nakit akışı | |||||||
| İşletme faaliyetlerinden nakit | −26 | 22 | −2 | −294 | 63 | −300 | |
| Yatırım harcaması | −59 | −3 | −77 | −15 | 1 | −155 | |
| Serbest nakit akışı | −85 | 18 | −79 | −309 | 64 | −455 | |
| Bilanço · dönem sonu | |||||||
| Toplam varlıklar | 3.501 | 3.007 | 2.797 | 2.552 | 2.609 | 3.501 | |
| Özkaynak | 2.725 | 2.225 | 2.111 | 2.001 | 1.896 | 2.725 | |
| Finansal borç | 212 | 175 | 222 | 276 | 326 | 212 | |
| Nakit ve benzerleri | 115 | 76 | 129 | 250 | 386 | 115 | |
| Net borç | 96 | 99 | 93 | 27 | −61 | 96 | |
| Oranlar | |||||||
| Brüt marj | %21,8 | %24,5 | %9,6 | −%9,6 | %6,6 | %11,9 | |
| FAVÖK marjı | −%2,8 | %13,7 | −%7,5 | −%9,6 | −%2,4 | −%2,1 | |
| Net kâr marjı | %18,1 | −%48,5 | %7,6 | −%37,6 | −%59,9 | −%11,7 | |
| Özkaynak kârlılığı · yıllık | %7,8 | −%17,4 | %3,3 | −%17,1 | −%29,8 | −%4,1 | |
| Net borç / özkaynak | 0,04× | 0,04× | 0,04× | 0,01× | -0,03× | 0,04× | |
≈ kümülatif farkla hesaplandı (ör. 12 aylık − 9 aylık). Nakit akışı yalnız kümülatif raporlandığı için hep farkla bulunur. Son 12 ay dört çeyreğin toplamıdır; bilanço kalemlerinde dönem sonu değeridir. Her çeyrek kendi tarihinin parasıyla: çeyrekler arası kıyas enflasyonu da içerir.
Satış ve kâr
Marjlar
Bu çeyrek ne oldu?
Hasılat geçen yılın aynı çeyreğine göre %5,7 geriledi.*
Değişimler geçen yılın aynı çeyreğine göre · 2Ç26 rakamlarından otomatik
- Esas faaliyetler 7 milyon TL zarar etti.
- Kâra rağmen serbest nakit akışı negatif (yaklaşık −85 milyon TL); yatırım harcaması ya da işletme sermayesi nakdi tüketti.
- FAVÖK marjı bir önceki çeyreğe göre −16,5 puan değişerek −%2,8 oldu.
Satıştan net kâra: her basamakta ne kaldı
* Esas faaliyet kârı −7 milyon TL, net kâr 53 milyon TL. Aradaki 60 milyon TL faaliyet dışında kazanıldı: finansman, parasal kazanç ya da kayıp, vergi ve azınlık payı. Ayrıntı şirketin raporunda.
Kâr nakde dönüyor mu?
Net kâr ve işletme nakdi
Borç ve nakit
Özkaynak ve net borç
Ölçütlere göre
- Net borç / özkaynak sektör medyanından düşük (daha az borçlu)0,04×sektör medyanı 0,06× (53 şirket)
- Kaldıraç sektör medyanından düşük%22,2sektör medyanı %41,2 (53 şirket)
- Cari oran 1'in üzerinde: kısa vadeli borçlar dönen varlıkla karşılanıyor1,91×ölçüt: 1,00× ve üzeri
Çimento ve inşaat şirketleri arasında
2Ç26 · Çimento ve inşaat sektöründe, verisi güncel şirketler arasında · şeritte sağ taraf önde, çizgi medyan
- Hasılat büyümesi51 şirket içinde 34.−%5,7medyan +%2,8
- FAVÖK marjı46 şirket içinde 43.−%2,8medyan %12,9
- Net kâr marjı49 şirket içinde 3.%18,1medyan %3,6
- Özkaynak kârlılığı51 şirket içinde 19.%7,8medyan %3,8
- Net borç / özkaynak53 şirket içinde 24. (düşük olan önde)0,04×medyan 0,06×
- Kaldıraç53 şirket içinde 9. (düşük olan önde)%22,2medyan %41,2
Sektördeki benzerler
Çimento ve inşaat · büyüklüğü en yakın şirketler · son çeyrekBenzerlik yalnız sektör ve büyüklüğe (sanayide hasılat, finansta toplam varlık) göre; iş modelleri farklı olabilir. Yatırım tavsiyesi değildir.
Mali tablolar
Geçen yılla karşılaştırma (mn TL)
İki sütun da aynı KAP raporundan, aynı tarihin parasıyla (TMS 29): değişim reeldir.
Kaynak: KAP, 2Ç26 finansal raporu.
Son 12 çeyrek: gelir, kâr, nakit, marj, borç
Son 12 çeyrek
Bir göstergeye dokun, büyük grafikte açılır · Nasıl okunur?kesikli çizgi: son 4 çeyreğin ortalaması (mevsim etkisini düzler) · çerçeve: geçen yılın aynı çeyreği · ≈ soluk: yaklaşık çeyrek (kümülatif farkla) · bugünün parasıyla: her çeyrek 2Ç26 sonu fiyatlarına yaklaşık TÜFE çarpanıyla taşındı; aşağıdaki tablo raporlardaki tutarları gösterir · Kaynak: KAP, 2Ç26
Artılar, eksiler, izlenecekler
Değerlendirme · 2Ç26
Son çeyreğin KAP rakamlarından otomatikOlumsuz
3Zayıflayan, risk
- Esas faaliyetler 7 milyon TL zararda
- Kâr nakde dönmedi: serbest nakit akışı yaklaşık −85 milyon TL
- Hasılat yıllık %5,7 geriledi
Kontrol listesi · 2Ç26
Puan değildir; her satır tek bir göstergeye bakar. Yatırım tavsiyesi değildir. Nasıl okunur?Büyüme (geçen yılın aynı çeyreğine göre)
- ✗Hasılat reel olarak azaldı−%5,7 · ölçüt: geçen yıla göre reel artış
- –Net kâr değişimi— · ölçüt: geçen yıla göre artış
Kârlılık
- ✗FAVÖK marjı geçen yılın aynı çeyreğinden düşük%-2,8 · geçen yıl %-2,4
- ✓Net kâr marjı sektör medyanının üzerinde%18,1 · sektör medyanı %3,6 (49 şirket)
- ✓Özkaynak kârlılığı sektör medyanının üzerinde%7,8 · sektör medyanı %3,8 (51 şirket)
- ✗Net kârın çoğu esas faaliyet dışından (finansman, parasal kazanç ya da tek seferlik)esas faaliyetler zararda · ölçüt: en az yarısı (yalnız net kâr artıdayken)
Borçluluk ve likidite
- ✓Net borç / özkaynak sektör medyanından düşük (daha az borçlu)0,04× · sektör medyanı 0,06× (53 şirket)
- ✓Kaldıraç sektör medyanından düşük%22,2 · sektör medyanı %41,2 (53 şirket)
- ✓Cari oran 1'in üzerinde: kısa vadeli borçlar dönen varlıkla karşılanıyor1,91× · ölçüt: 1,00× ve üzeri
Nakit
- ✗İşletme faaliyetleri nakit tükettieksi · son çeyrek (≈)
Künye, temettü, sermaye ve KAP
Faaliyet konusu
1. Her türlü çelik, aliminyum, ahşap, pvc, plastik, diğer madde, metal, alaşım ve diğer her türlü malzemeden oluşan kapıların, pencerelerin, bunların kasalarının, kapı eşiği, panjur, merdiven, trabzan, veranda, parmaklık ve benzerlerinin imalatını, alım satımını, ithalatını ve ihracatını yapmak. 2. Dayanıklı Tüketim mamulleri ve elektrikli küçük ev aletlerinin imalatını, alım satımını, ithalat ve ihracatını yapmak.
Künye
- Sektör (KAP)
- Metal Eşya Makine Elektrikli Cihazlar ve Ulaşım Araçları
- Halka açıklık (fiili dolaşım)
- %89,0
- Ortaklık yapısı (KAP)
- Mustafa Sezen%10,1
- Merrıll Lynch Internatıonal▼ 0,75%5,7
- Diğer%84,2
- Ortaklıkta son değişiklikler
- 8 Eki → 25 Eki · Merrıll Lynch Internatıonal: %6,7 → %6,0
- KAP künyesinin önceki görüntüsüyle karşılaştırma; %5 altı ortaklar KAP'ta her zaman listelenmez.
- Pazar
- Ana Pazar
- Bağımsız denetçi
- Karar Bağımsız Denetim ve Danışmanlık A.Ş.
Kaynak: KAP şirket genel bilgileri, 1 Kasım 2026.
Sermaye artırımları
Kaynak: KAP sermaye artırımı / azaltımı bildirimleriBedelsiz artırımlar pay sayısını artırır; temettü tablosundaki eski yılların hisse başı tutarları bu yüzden bugünkü pay sayısıyla doğrudan karşılaştırılamaz.
Son KAP bildirimleri
Tüm bildirimler KAP'ta ↗- 19 Ağustos 2026 · Finansal rapor01.01.2026 - 30.06.2026 dönemi Faliyet Raporu
- 19 Ağustos 2026 · Finansal raporFinansal Rapor
- 14 Temmuz 2026İkinci 6MW gücünde Güneş Enerjisi Santralinin yapılması
- 14 Temmuz 2026 · Finansal Duran Varlık EdinimiFinansal Duran Varlık Edinimi
- FORMT son çeyrekte kâr etti mi?
- Evet. Formet Metal ve Cam Sanayii, 2Ç26 döneminde 53 milyon TL net kâr açıkladı; geçen yılın aynı çeyreğinde zarardaydı. Esas faaliyetler zarar etti; net kâr tamamen faaliyet dışı kalemlerden (finansman geliri, parasal kazanç ya da tek seferlik gelirler) geldi.
- FORMT borçlu mu?
- 2Ç26 sonunda net borcu 96 milyon TL; bu, özkaynağının 0,04 katı. Sektör medyanı özkaynağın 0,06 katı.
- FORMT temettü veriyor mu?
- KAP kayıtlarımızda bu şirketin nakit kâr payı dağıtımı yok.
- FORMT bir sonraki bilançosunu ne zaman açıklayacak?
- 9 Aylık 2026 finansal raporu için yasal son gün 9 Kasım 2026. Şirketler raporu genellikle bu tarihten önce, akşam saatlerinde KAP'ta yayımlar.
- Formet Metal ve Cam Sanayii ne iş yapıyor?
- Çimento ve inşaat sektöründe. 1. Her türlü çelik, aliminyum, ahşap, pvc, plastik, diğer madde, metal, alaşım ve diğer her türlü malzemeden oluşan kapıların, pencerelerin, bunların kasalarının, kapı eşiği, panjur, merdiven, trabzan, veranda,…