İçeriğe geç
EUREN

Europen Endüstri

2Ç26 · 10 Ağustos 2026
+ Karşılaştır
Kâr eridi
Endeks
BIST 100
Ödenmiş sermaye
2,1 mr TL
Ana ortak
İdris Nebi Hatipoğlu · %27,4

Europen Endüstri (EUREN), 2026 yılının 2. çeyreğinde 38 milyon TL net kâr açıkladı; net kâr geçen yılın aynı çeyreğine göre %93 azaldı, hasılat reel olarak %11,2 arttı.

Kaynak: KAP · tarihinde güncellendi · yöntem

Dönem
Tüm çeyrekler →
2Ç26 · Nisan–Haziran 2026
00 · Genel bakış

Tek bakışta EUREN

Son 5 çeyrek · rakamlar KAP finansal tablolarından · milyon TL
Fiyat grafiği: TradingView ↗
Hasılat
2,3 milyar TL
reel +%11,2son 12 ay 8,8
2Ç252Ç26
Net kâr
38 milyon TL
reel −%93son 12 ay 70
2Ç252Ç26
FAVÖK
133 milyon TL
marj %5,8 · −8,2 puanson 12 ay 871
2Ç252Ç26
Serbest nakit akışı
162 milyon TL
son 12 ay 364
2Ç252Ç26

Özet finansallar

Gelir tablosu, nakit akışı, bilanço ve oranlar tek yerde · milyon TLTüm tablolar →
mn TL2Ç261Ç264Ç25 ≈3Ç252Ç25Son 12 aySeyir
Gelir tablosu
Hasılat2.2952.2872.2421.9511.5618.774
Brüt kâr2202833733282791.204
FAVÖK133189298251218871
Esas faaliyet kârı6411330362373568
Net kâr38103−41634541470
Nakit akışı
İşletme faaliyetlerinden nakit1952187848−100539
Yatırım harcaması−33−2845−160−335−175
Serbest nakit akışı162191124−112−435364
Bilanço · dönem sonu
Toplam varlıklar16.63516.08615.09514.47813.04616.635
Özkaynak12.19511.36010.23110.3579.31212.195
Finansal borç2.0682.2512.4222.0201.7212.068
Nakit ve benzerleri9321.0651.037821601932
Net borç1.1361.1861.3851.1991.1211.136
Oranlar
Brüt marj%9,6%12,4%16,6%16,8%17,9%13,7
FAVÖK marjı%5,8%8,2%13,3%12,9%14%9,9
Net kâr marjı%1,7%4,5−%18,5%17,7%26,5%0,8
Özkaynak kârlılığı · yıllık%1,3%3,6−%16,3%13,3%17,8%0,6
Net borç / özkaynak0,09×0,10×0,14×0,12×0,12×0,09×

≈ kümülatif farkla hesaplandı (ör. 12 aylık − 9 aylık). Nakit akışı yalnız kümülatif raporlandığı için hep farkla bulunur. Son 12 ay dört çeyreğin toplamıdır; bilanço kalemlerinde dönem sonu değeridir. Her çeyrek kendi tarihinin parasıyla: çeyrekler arası kıyas enflasyonu da içerir.

Satış ve kâr

Tek çeyrek · milyon TL · her çeyrek kendi tarihinin parasıyla
HasılatNet kâr
1,6
414
2Ç25
2,0
345
3Ç25
2,2
−416
4Ç25 ≈
2,3
103
1Ç26
2,3
38
2Ç26

Marjlar

Her 100 liralık satıştan kalan
Brüt marjFAVÖK marjıNet kâr marjı
%9,6%5,8%1,72Ç253Ç254Ç25 ≈1Ç262Ç26
01 · Ne oldu?

Bu çeyrek ne oldu?

Hasılat geçen yılın aynı çeyreğine göre %11,2 büyüdü, net kâr %93 azaldı.*

Değişimler geçen yılın aynı çeyreğine göre · 2Ç26 rakamlarından otomatik

1 maddede
  • FAVÖK marjı %5,8; geçen yılın aynı çeyreğinde %14 idi (−8,2 puan).
Satır arası notu · 2Ç26

Satışlar arttı, kâr neredeyse sıfırlandı.

İkinci çeyrekte hasılat yıllık %11 artışla 2,3 milyar TL'ye çıktı ama FAVÖK marjı %14'ten %5,8'e düştü ve net kâr %93 gerileyerek 37 milyon TL'de kaldı. İlk yarıda satışlar %24 artarken brüt kâr %28, net kâr %87 azaldı. Şirket üçüncü çeyrekten itibaren konsolide tablo yayınlayacak.

Hasılat 2,3 milyar TL (+%11) · Net kâr 37 milyon TL (−%93) · İlk yarı net kâr 148 milyon TL (−%87)
02 · Kâr nereden geldi?

Satıştan net kâra: her basamakta ne kaldı

2Ç26 · milyon TL
2.295
Hasılat
−2.075
Satış maliyeti
220
Brüt kâr
−156
Faaliyet giderleri ve diğer
64
Esas faaliyet kârı
−25*
Faaliyet dışı, finansman, vergi
38
Net kâr

* Esas faaliyet kârı 64 milyon TL, net kâr 38 milyon TL. Aradaki 25 milyon TL faaliyet dışında gitti: finansman, parasal kazanç ya da kayıp, vergi ve azınlık payı. Ayrıntı şirketin raporunda.

03 · Kârın kalitesi

Kâr nakde dönüyor mu?

Esas faaliyet payı
%166,5
kârın çoğu işin kendisinden
%50 altı: net kârın çoğu faaliyet dışı
İşletme nakdi / net kâr
5,09×
kâr nakde dönüyor
2Ç26: işletme nakdi 195 mn TL ≈, net kâr 38 mn TL
Serbest nakit akışı
162 mn TL

Net kâr ve işletme nakdi

Tek çeyrek · milyon TL · nakit akışı kümülatif farkla (≈)
İşletme nakdiNet kâr
−100
414
2Ç25
48
345
3Ç25
78
−416
4Ç25 ≈
218
103
1Ç26
195
38
2Ç26
04 · Bilanço sağlığı

Borç ve nakit

2Ç26 dönem sonu
Net borç
1,1 mr TL
+%1,4 yılda, nominal
Net borç / FAVÖK
1,31×
son 12 ay FAVÖK ile
Cari oran
1,64×
1'in üstünde
Nakit
932 mn TL
finansal borcun %45,1'i

Özkaynak ve net borç

Dönem sonu · milyon TL · her dönem kendi tarihinin parasıyla
ÖzkaynakNet borç
9,3
1,1
2Ç25
10,4
1,2
3Ç25
10,2
1,4
4Ç25 ≈
11,4
1,2
1Ç26
12,2
1,1
2Ç26

Ölçütlere göre

Kural ve sektör medyanına göre; puan değildir
  • Net borç / özkaynak sektör medyanından düşük (daha az borçlu)0,09×
    sektör medyanı 0,16× (24 şirket)
  • Kaldıraç sektör medyanından düşük%26,7
    sektör medyanı %43,7 (24 şirket)
  • Cari oran 1'in üzerinde: kısa vadeli borçlar dönen varlıkla karşılanıyor1,64×
    ölçüt: 1,00× ve üzeri
05 · Sektördeki yeri

Demir-çelik ve metal şirketleri arasında

Şirketin konumu sektör medyanına göre; puan değildir

2Ç26 · Demir-çelik ve metal sektöründe, verisi güncel şirketler arasında · şeritte sağ taraf önde, çizgi medyan

  • Hasılat büyümesi24 şirket içinde 7.
    +%11,2medyan −%0,4
  • Net kâr büyümesi14 şirket içinde 10.
    −%93medyan +%10,5
  • FAVÖK marjı22 şirket içinde 11.
    %5,8medyan %5,5
  • Net kâr marjı24 şirket içinde 9.
    %1,7medyan %0,6
  • Özkaynak kârlılığı24 şirket içinde 11.
    %1,3medyan %0,3
  • Net borç / özkaynak24 şirket içinde 6. (düşük olan önde)
    0,09×medyan 0,16×
  • Kaldıraç24 şirket içinde 5. (düşük olan önde)
    %26,7medyan %43,7

Sektördeki benzerler

Demir-çelik ve metal · büyüklüğü en yakın şirketler · son çeyrek
EUREN ve aynı sektörden büyüklüğü en yakın şirketler
ŞirketNet kâr değişimiFAVÖK marjıNet borç / özkaynak
EUREN
Europen Endüstri · 2Ç26
−%93%5,80,09×
TCKRC
Kıraç Galvaniz · 3Ç26
+%257,9%38,50,1×
CEMTS
Çemtas · 3Ç26
>+%1.000%17,40,13×
OZYSR
Özyaşar Tel · 2Ç26
—%4,90,47×
DOFER
Dofer Yapı · 3Ç26
−%112,2%10,08×
ERBOS
Erbosan · 2Ç26
−%217—0,22×
Sektör medyanı
24 şirket
+%10,5%5,50,16×

Benzerlik yalnız sektör ve büyüklüğe (sanayide hasılat, finansta toplam varlık) göre; iş modelleri farklı olabilir. Yatırım tavsiyesi değildir.

06 · Tablolar

Mali tablolar

Geçen yılla karşılaştırma (mn TL)

İki sütun da aynı KAP raporundan, aynı tarihin parasıyla (TMS 29): değişim reeldir.

Kalem6A 20256A 2026Değişim
Gelir tablosu
Hasılat3.8194.742+%24,2
Brüt kâr725523−%27,9
FAVÖK569329−%42,2
Faaliyet kârı896184−%79,4
Net kâr (ana ortaklık)1.113148−%86,7
Nakit akışı
İşletme faaliyetlerinden nakit−749413eksiden artıya
Yatırım harcaması85460−%92,9
Serbest nakit akışı−1.603353eksiden artıya
Bilanço31 Ara 202530 Haz 2026Değişim
Toplam varlıklar17.77616.635−%6,4
Özkaynak (ana ortaklık)12.04712.195+%1,2
Nakit ve kısa vadeli yatırımlar1.221932−%23,6
Finansal borç2.8522.068−%27,5
Stoklar1.7631.510−%14,4
Ticari alacaklar2.6952.546−%5,5
Ticari borçlar1.6791.457−%13,2

Kaynak: KAP, 2Ç26 finansal raporu.

Gelir tablosu · bilanço · nakit akışı · oranlar: 12 çeyrek, çeyreklik, kümülatif ve yıllıkTabloları aç →
07 · Grafikler

Son 12 çeyrek: gelir, kâr, nakit, marj, borç

Son 12 çeyrek

Bir göstergeye dokun, büyük grafikte açılır · Nasıl okunur?
HasılatSatış gelirleri
2Ç262,3 mr TL▲ +%11,2 yıllık, reel2Ç25: 2,1 mr TL
0 mn1 mr2 mr3 mr3Ç244Ç241Ç252Ç253Ç254Ç251Ç262Ç26

kesikli çizgi: son 4 çeyreğin ortalaması (mevsim etkisini düzler) · çerçeve: geçen yılın aynı çeyreği · ≈ soluk: yaklaşık çeyrek (kümülatif farkla) · bugünün parasıyla: her çeyrek 2Ç26 sonu fiyatlarına yaklaşık TÜFE çarpanıyla taşındı; aşağıdaki tablo raporlardaki tutarları gösterir · Kaynak: KAP, 2Ç26

08 · Değerlendirme

Artılar, eksiler, izlenecekler

2Ç26 · Satır Arası notu ve şirket açıklamaları; yorum ya da tavsiye değildir

Değerlendirme · 2Ç26

Satır Arası notu ve şirket açıklamaları

Olumlu

2

Güçlenen, büyüyen

  • Hasılat yıllık %11, ilk yarıda %24 arttı
  • Gelirin yaklaşık yarısı yurt dışından

Olumsuz

3

Zayıflayan, risk

  • Net kâr yıllık %93 geriledi
  • FAVÖK marjı %14 → %5,8
  • İlk yarıda brüt kâr %28 düştü

İzlenecek

2

Sonraki bilançoda bak

  • 3Ç26'dan itibaren konsolide tabloların getireceği resim
  • Hammadde maliyetleri
09 · Kayıtlar

Künye, temettü, sermaye ve KAP

Açmak için satıra dokun