- Sektör
- Demir-çelik ve metal
- Ödenmiş sermaye
- 500 mn TL
- Ana ortak
- Bursa Çimento Fabrikası Anonim Şirketi · %57,7
Çemtas (CEMTS), 2026 yılının 3. çeyreğinde 159 milyon TL net kâr açıkladı; hasılat reel olarak %0,3 arttı.
Kaynak: KAP · tarihinde güncellendi · yöntem
Tek bakışta CEMTS
| mn TL | 3Ç26 | 2Ç26 | 1Ç26 | 4Ç25 ≈ | 3Ç25 | Son 12 ay | Seyir |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Gelir tablosu | |||||||
| Hasılat | 2.112 | 1.839 | 1.496 | 1.562 | 1.623 | 7.009 | |
| Brüt kâr | 398 | 259 | 199 | 215 | 307 | 1.071 | |
| FAVÖK | 368 | 191 | 124 | 117 | 277 | 800 | |
| Esas faaliyet kârı | 332 | 141 | 61 | 104 | 215 | 638 | |
| Net kâr | 159 | 117 | −270 | −140 | 8 | −135 | |
| Nakit akışı | |||||||
| İşletme faaliyetlerinden nakit | −181 | 121 | −45 | 385 | −229 | 280 | |
| Yatırım harcaması | −823 | −528 | −27 | −115 | −68 | −1.492 | |
| Serbest nakit akışı | −1.004 | −407 | −72 | 270 | −296 | −1.212 | |
| Bilanço · dönem sonu | |||||||
| Toplam varlıklar | 10.246 | 9.830 | 9.457 | 9.058 | 8.840 | 10.246 | |
| Özkaynak | 7.924 | 7.349 | 6.764 | 6.525 | 6.396 | 7.924 | |
| Finansal borç | 1.487 | 1.823 | 1.749 | 1.892 | 1.879 | 1.487 | |
| Nakit ve benzerleri | 464 | 1.767 | 2.040 | 2.364 | 2.036 | 464 | |
| Net borç | 1.022 | 56 | −292 | −471 | −157 | 1.022 | |
| Oranlar | |||||||
| Brüt marj | %18,8 | %14,1 | %13,3 | %13,8 | %18,9 | %15,3 | |
| FAVÖK marjı | %17,4 | %10,4 | %8,3 | %7,5 | %17,1 | %11,4 | |
| Net kâr marjı | %7,5 | %6,4 | −%18,1 | −%9 | %0,5 | −%1,9 | |
| Özkaynak kârlılığı · yıllık | %8 | %6,4 | −%16 | −%8,6 | %0,5 | −%1,7 | |
| Net borç / özkaynak | 0,13× | 0,01× | -0,04× | -0,07× | -0,02× | 0,13× | |
≈ kümülatif farkla hesaplandı (ör. 12 aylık − 9 aylık). Nakit akışı yalnız kümülatif raporlandığı için hep farkla bulunur. Son 12 ay dört çeyreğin toplamıdır; bilanço kalemlerinde dönem sonu değeridir. Her çeyrek kendi tarihinin parasıyla: çeyrekler arası kıyas enflasyonu da içerir.
Satış ve kâr
Marjlar
Bu çeyrek ne oldu?
Hasılat geçen yılın aynı çeyreğine göre %0,3 büyüdü, net kâr %1.000'den fazla arttı.*
Değişimler geçen yılın aynı çeyreğine göre · 3Ç26 rakamlarından otomatik
- Kâra rağmen serbest nakit akışı negatif (yaklaşık −1,0 milyar TL); yatırım harcaması ya da işletme sermayesi nakdi tüketti.
- FAVÖK marjı bir önceki çeyreğe göre +7,1 puan değişerek %17,4 oldu.
Satıştan net kâra: her basamakta ne kaldı
* Esas faaliyet kârı 332 milyon TL, net kâr 159 milyon TL. Aradaki 173 milyon TL faaliyet dışında gitti: finansman, parasal kazanç ya da kayıp, vergi ve azınlık payı. Ayrıntı şirketin raporunda.
Kâr nakde dönüyor mu?
Net kâr ve işletme nakdi
Borç ve nakit
Özkaynak ve net borç
Ölçütlere göre
- Net borç / özkaynak sektör medyanından düşük (daha az borçlu)0,13×sektör medyanı 0,16× (24 şirket)
- Kaldıraç sektör medyanından düşük%22,7sektör medyanı %43,7 (24 şirket)
- Cari oran 1'in üzerinde: kısa vadeli borçlar dönen varlıkla karşılanıyor4,94×ölçüt: 1,00× ve üzeri
Demir-çelik ve metal şirketleri arasında
3Ç26 · Demir-çelik ve metal sektöründe, verisi güncel şirketler arasında · şeritte sağ taraf önde, çizgi medyan
- Hasılat büyümesi24 şirket içinde 12.+%0,3medyan −%0,4
- Net kâr büyümesi14 şirket içinde 1.>+%1.000medyan +%10,5
- FAVÖK marjı22 şirket içinde 2.%17,4medyan %5,5
- Net kâr marjı24 şirket içinde 3.%7,5medyan %0,6
- Özkaynak kârlılığı24 şirket içinde 4.%8medyan %0,3
- Net borç / özkaynak24 şirket içinde 11. (düşük olan önde)0,13×medyan 0,16×
- Kaldıraç24 şirket içinde 2. (düşük olan önde)%22,7medyan %43,7
Sektördeki benzerler
Demir-çelik ve metal · büyüklüğü en yakın şirketler · son çeyrekBenzerlik yalnız sektör ve büyüklüğe (sanayide hasılat, finansta toplam varlık) göre; iş modelleri farklı olabilir. Yatırım tavsiyesi değildir.
Mali tablolar
Geçen yılla karşılaştırma (mn TL)
İki sütun da aynı KAP raporundan, aynı tarihin parasıyla (TMS 29): değişim reeldir.
Kaynak: KAP, 3Ç26 finansal raporu.
Son 12 çeyrek: gelir, kâr, nakit, marj, borç
Son 12 çeyrek
Bir göstergeye dokun, büyük grafikte açılır · Nasıl okunur?kesikli çizgi: son 4 çeyreğin ortalaması (mevsim etkisini düzler) · çerçeve: geçen yılın aynı çeyreği · ≈ soluk: yaklaşık çeyrek (kümülatif farkla) · bugünün parasıyla: her çeyrek 3Ç26 sonu fiyatlarına yaklaşık TÜFE çarpanıyla taşındı; aşağıdaki tablo raporlardaki tutarları gösterir · Kaynak: KAP, 3Ç26
Artılar, eksiler, izlenecekler
Değerlendirme · 3Ç26
Son çeyreğin KAP rakamlarından otomatikOlumlu
1Güçlenen, büyüyen
- Net kâr yıllık %1.000'den fazla arttı (159 milyon TL)
Olumsuz
1Zayıflayan, risk
- Kâr nakde dönmedi: serbest nakit akışı yaklaşık −1,0 milyar TL
Kontrol listesi · 3Ç26
Puan değildir; her satır tek bir göstergeye bakar. Yatırım tavsiyesi değildir. Nasıl okunur?Büyüme (geçen yılın aynı çeyreğine göre)
- ✓Hasılat reel olarak arttı+%0,3 · ölçüt: geçen yıla göre reel artış
- ✓Net kâr arttı+%1.414,7 · ölçüt: geçen yıla göre artış
Kârlılık
- ✓FAVÖK marjı geçen yılın aynı çeyreğinden yüksek%17,4 · geçen yıl %17,1
- ✓Net kâr marjı sektör medyanının üzerinde%7,5 · sektör medyanı %0,6 (24 şirket)
- ✓Özkaynak kârlılığı sektör medyanının üzerinde%8 · sektör medyanı %0,3 (24 şirket)
- ✓Net kârın çoğu esas faaliyettenesas faaliyet kârı net kârdan büyük · ölçüt: en az yarısı (yalnız net kâr artıdayken)
Borçluluk ve likidite
- ✓Net borç / özkaynak sektör medyanından düşük (daha az borçlu)0,13× · sektör medyanı 0,16× (24 şirket)
- ✓Kaldıraç sektör medyanından düşük%22,7 · sektör medyanı %43,7 (24 şirket)
- ✓Cari oran 1'in üzerinde: kısa vadeli borçlar dönen varlıkla karşılanıyor4,94× · ölçüt: 1,00× ve üzeri
Nakit
- ✗İşletme faaliyetleri nakit tükettieksi · son çeyrek (≈)
Künye, temettü, sermaye ve KAP
Faaliyet konusu
Vasıflı Çelik Üretimi
Künye
- Sektör (KAP)
- Ana Metal Sanayi
- Halka açıklık (fiili dolaşım)
- %38,9
- Ortaklık yapısı (KAP)
- Bursa Çimento Fabrikası A.Ş.%57,7
- Muhammed Cüneyd Bayraktar%9,3
- Diğer%33,0
- Pazar
- Ana Pazar
- Bağımsız denetçi
- Sun Bağımsız Denetim ve Yeminli Mali Müşavirlik A.Ş.
Kaynak: KAP şirket genel bilgileri, 1 Kasım 2026.
Temettü geçmişi
Kaynak: KAP kâr payı dağıtım bildirimleri · hisse başı brüt tutarlarBedelsiz sermaye artırımı ve bölünmeler nedeniyle eski yılların hisse başı tutarları bugünkü pay sayısıyla doğrudan karşılaştırılamayabilir. Yatırım tavsiyesi değildir.
Sermaye artırımları
Kaynak: KAP sermaye artırımı / azaltımı bildirimleriBedelsiz artırımlar pay sayısını artırır; temettü tablosundaki eski yılların hisse başı tutarları bu yüzden bugünkü pay sayısıyla doğrudan karşılaştırılamaz.
Fonlarda
Eylül 2026 sonu · KAP portföy dağılım raporlarıYatırım fonlarının KAP'a bildirdiği portföy dağılım raporlarından (568 rapor okundu, 425 fonda BIST payı var; yalnız haftalık rapor veren serbest fonlar ay sonu haftasının raporuyla). Emeklilik fonları KAP'ta rapor yayımlamadığı için, taranmış görüntü raporlar da okunamadığı için dahil değil. Değerler ay sonu fiyatıyla; veri yaklaşık beş hafta gecikmelidir. Fonların en çok tuttuğu hisseler →
Son KAP bildirimleri
Tüm bildirimler KAP'ta ↗- 28 Ekim 2026 · Finansal rapor30 Eylül 2026 Faaliyet Raporu
- 28 Ekim 2026 · Finansal raporFinansal Rapor
- 16 Eylül 2026Sürdürülebilirlik Politikası
- 25 Ağustos 2026Yatırım Teşvik Belgesi süre uzatımı hk.
- 7 Ağustos 2026 · Finansal rapor30 Haziran 2026 Faaliyet Raporu
- CEMTS son çeyrekte kâr etti mi?
- Evet. Çemtas, 3Ç26 döneminde 159 milyon TL net kâr açıkladı.
- CEMTS borçlu mu?
- 3Ç26 sonunda net borcu 1,0 milyar TL; bu, özkaynağının 0,13 katı. Sektör medyanı özkaynağın 0,16 katı.
- CEMTS temettü veriyor mu?
- Evet. Son dağıtım 24 Haziran 2026 tarihinde, pay başına brüt 0,3 TL. Kayıtlı geçmişte 6 farklı yılda temettü dağıttı.
- Çemtas ne iş yapıyor?
- Demir-çelik ve metal sektöründe. Vasıflı Çelik Üretimi