- Sektör
- Demir-çelik ve metal
- Ödenmiş sermaye
- 20 mn TL
- Ana ortak
- Mahmut Özbıyık · %8,8
- Sonraki bilanço
- 9 Aylık 2026 · en geç 9 Kasım 2026
Erbosan (ERBOS), 2026 yılının 2. çeyreğinde 19 milyon TL net zarar açıkladı; geçen yılın aynı çeyreğinde kârdaydı, hasılat reel olarak %10,3 azaldı.
Kaynak: KAP · tarihinde güncellendi · yöntem
Tek bakışta ERBOS
| mn TL | 2Ç26 | 1Ç26 | 4Ç25 ≈ | 3Ç25 | 2Ç25 | Son 12 ay | Seyir |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Gelir tablosu | |||||||
| Hasılat | 1.437 | 1.327 | 1.592 | 1.454 | 1.212 | 5.810 | |
| Brüt kâr | 165 | 154 | 272 | 188 | 122 | 778 | |
| Esas faaliyet kârı | 186 | 164 | 261 | 195 | 114 | 806 | |
| Net kâr | −19 | −127 | 37 | 31 | 12 | −78 | |
| Nakit akışı | |||||||
| İşletme faaliyetlerinden nakit | −494 | 35 | 596 | 79 | −202 | 217 | |
| Yatırım harcaması | −9 | −2 | −41 | 6 | −10 | −46 | |
| Serbest nakit akışı | −503 | 33 | 556 | 85 | −212 | 172 | |
| Bilanço · dönem sonu | |||||||
| Toplam varlıklar | 5.885 | 5.121 | 4.966 | 4.557 | 4.226 | 5.885 | |
| Özkaynak | 3.942 | 3.755 | 3.512 | 3.118 | 2.872 | 3.942 | |
| Finansal borç | 1.193 | 621 | 838 | 1.067 | 992 | 1.193 | |
| Nakit ve benzerleri | 323 | 350 | 495 | 346 | 300 | 323 | |
| Net borç | 870 | 271 | 344 | 721 | 692 | 870 | |
| Oranlar | |||||||
| Brüt marj | %11,5 | %11,6 | %17,1 | %12,9 | %10 | %13,4 | |
| Net kâr marjı | −%1,3 | −%9,6 | %2,3 | %2,2 | %1 | −%1,3 | |
| Özkaynak kârlılığı · yıllık | −%1,9 | −%13,6 | %4,2 | %4 | %1,7 | −%2 | |
| Net borç / özkaynak | 0,22× | 0,07× | 0,10× | 0,23× | 0,24× | 0,22× | |
≈ kümülatif farkla hesaplandı (ör. 12 aylık − 9 aylık). Nakit akışı yalnız kümülatif raporlandığı için hep farkla bulunur. Son 12 ay dört çeyreğin toplamıdır; bilanço kalemlerinde dönem sonu değeridir. Her çeyrek kendi tarihinin parasıyla: çeyrekler arası kıyas enflasyonu da içerir.
Satış ve kâr
Marjlar
Bu çeyrek ne oldu?
Hasılat geçen yılın aynı çeyreğine göre %10,3 geriledi; net sonuç 19 milyon TL zarara döndü.
Değişimler geçen yılın aynı çeyreğine göre · 2Ç26 rakamlarından otomatik
- Esas faaliyetler 186 milyon TL kâr üretti, ancak finansman giderleri ve kur etkileri sonucu net zarara çevirdi.
Satıştan net kâra: her basamakta ne kaldı
Kâr nakde dönüyor mu?
Net kâr ve işletme nakdi
Borç artıyor, nakit yetiyor mu?
Özkaynak ve net borç
Ölçütlere göre
- Net borç / özkaynak sektör medyanından yüksek (daha borçlu)0,22×sektör medyanı 0,16× (24 şirket)
- Kaldıraç sektör medyanından düşük%33sektör medyanı %43,7 (24 şirket)
- Cari oran 1'in üzerinde: kısa vadeli borçlar dönen varlıkla karşılanıyor2,41×ölçüt: 1,00× ve üzeri
Demir-çelik ve metal şirketleri arasında
2Ç26 · Demir-çelik ve metal sektöründe, verisi güncel şirketler arasında · şeritte sağ taraf önde, çizgi medyan
- Hasılat büyümesi24 şirket içinde 17.−%10,3medyan −%0,4
- Net kâr büyümesi14 şirket içinde 13.−%217medyan +%10,5
- Net kâr marjı24 şirket içinde 15.−%1,3medyan %0,6
- Özkaynak kârlılığı24 şirket içinde 14.−%1,9medyan %0,3
- Net borç / özkaynak24 şirket içinde 15. (düşük olan önde)0,22×medyan 0,16×
- Kaldıraç24 şirket içinde 8. (düşük olan önde)%33medyan %43,7
Sektördeki benzerler
Demir-çelik ve metal · büyüklüğü en yakın şirketler · son çeyrekBenzerlik yalnız sektör ve büyüklüğe (sanayide hasılat, finansta toplam varlık) göre; iş modelleri farklı olabilir. Yatırım tavsiyesi değildir.
Mali tablolar
Geçen yılla karşılaştırma (mn TL)
İki sütun da aynı KAP raporundan, aynı tarihin parasıyla (TMS 29): değişim reeldir.
Kaynak: KAP, 2Ç26 finansal raporu.
Son 12 çeyrek: gelir, kâr, nakit, marj, borç
Son 12 çeyrek
Bir göstergeye dokun, büyük grafikte açılır · Nasıl okunur?kesikli çizgi: son 4 çeyreğin ortalaması (mevsim etkisini düzler) · çerçeve: geçen yılın aynı çeyreği · ≈ soluk: yaklaşık çeyrek (kümülatif farkla) · bugünün parasıyla: her çeyrek 2Ç26 sonu fiyatlarına yaklaşık TÜFE çarpanıyla taşındı; aşağıdaki tablo raporlardaki tutarları gösterir · Kaynak: KAP, 2Ç26
Artılar, eksiler, izlenecekler
Değerlendirme · 2Ç26
Son çeyreğin KAP rakamlarından otomatikOlumsuz
2Zayıflayan, risk
- Geçen yıl kârdaydı, bu çeyrek 19 milyon TL zarar
- Hasılat yıllık %10,3 geriledi
Kontrol listesi · 2Ç26
Puan değildir; her satır tek bir göstergeye bakar. Yatırım tavsiyesi değildir. Nasıl okunur?Büyüme (geçen yılın aynı çeyreğine göre)
- ✗Hasılat reel olarak azaldı−%10,3 · ölçüt: geçen yıla göre reel artış
- ✗Net kâr azaldı−%217 · ölçüt: geçen yıla göre artış
Kârlılık
- –FAVÖK marjı ve geçen yıl— · geçen yılın verisi yok
- ✗Net kâr marjı sektör medyanının altında%-1,3 · sektör medyanı %0,6 (24 şirket)
- ✗Özkaynak kârlılığı sektör medyanının altında%-1,9 · sektör medyanı %0,3 (24 şirket)
- –Kârın kaynağı— · ölçüt: en az yarısı (yalnız net kâr artıdayken)
Borçluluk ve likidite
- ✗Net borç / özkaynak sektör medyanından yüksek (daha borçlu)0,22× · sektör medyanı 0,16× (24 şirket)
- ✓Kaldıraç sektör medyanından düşük%33 · sektör medyanı %43,7 (24 şirket)
- ✓Cari oran 1'in üzerinde: kısa vadeli borçlar dönen varlıkla karşılanıyor2,41× · ölçüt: 1,00× ve üzeri
Nakit
- ✗İşletme faaliyetleri nakit tükettieksi · son çeyrek (≈)
Künye, temettü, sermaye ve KAP
Faaliyet konusu
Düz dikişli siyah, galvanizli çelik boru, profil imalatı ve çinko kalsin üretim ve satışı
Künye
- Sektör (KAP)
- Ana Metal Sanayi
- Halka açıklık (fiili dolaşım)
- %70,3
- Ortaklık yapısı (KAP)
- Mahmut Özbıyık%8,8
- Mehmet Özbıyık%8,8
- Kadriye Hasoğlu▲ 1,08%7,5
- Aslı Ramize Candaş▲ 1,08%7,5
- Nazife Özbıyık%7,5
- İbrahim Göknar%5,8
- Elif Köse%4,3
- Diğer%49,8
- Ortaklıkta son değişiklikler
- 8 Eki → 14 Eki · Kadriye Hasoğlu: %6,5 → %7,5
- 8 Eki → 14 Eki · Aslı Ramize Candaş: %6,5 → %7,5
- KAP künyesinin önceki görüntüsüyle karşılaştırma; %5 altı ortaklar KAP'ta her zaman listelenmez.
- Pazar
- Ana Pazar
- Bağımsız denetçi
- Güçbir Bağımsız Denetim A.Ş.
Kaynak: KAP şirket genel bilgileri, 1 Kasım 2026.
Temettü geçmişi
Kaynak: KAP kâr payı dağıtım bildirimleri · hisse başı brüt tutarlarBedelsiz sermaye artırımı ve bölünmeler nedeniyle eski yılların hisse başı tutarları bugünkü pay sayısıyla doğrudan karşılaştırılamayabilir. Yatırım tavsiyesi değildir.
Fonlarda
Eylül 2026 sonu · KAP portföy dağılım raporlarıYatırım fonlarının KAP'a bildirdiği portföy dağılım raporlarından (568 rapor okundu, 425 fonda BIST payı var; yalnız haftalık rapor veren serbest fonlar ay sonu haftasının raporuyla). Emeklilik fonları KAP'ta rapor yayımlamadığı için, taranmış görüntü raporlar da okunamadığı için dahil değil. Değerler ay sonu fiyatıyla; veri yaklaşık beş hafta gecikmelidir. Fonların en çok tuttuğu hisseler →
Son KAP bildirimleri
Tüm bildirimler KAP'ta ↗- 10 Ağustos 2026 · Finansal rapor01.01.2026-30.06.2026 dönemine ait faaliyet raporu
- 10 Ağustos 2026 · Finansal raporFinansal Rapor
- ERBOS son çeyrekte kâr etti mi?
- Hayır. Erbosan, 2Ç26 döneminde 19 milyon TL net zarar açıkladı; geçen yılın aynı çeyreğinde kârdaydı.
- ERBOS borçlu mu?
- 2Ç26 sonunda net borcu 870 milyon TL; bu, özkaynağının 0,22 katı. Sektör medyanı özkaynağın 0,16 katı.
- ERBOS temettü veriyor mu?
- Evet. Son dağıtım 20 Mayıs 2026 tarihinde, pay başına brüt 2,7 TL. Kayıtlı geçmişte 5 farklı yılda temettü dağıttı.
- ERBOS bir sonraki bilançosunu ne zaman açıklayacak?
- 9 Aylık 2026 finansal raporu için yasal son gün 9 Kasım 2026. Şirketler raporu genellikle bu tarihten önce, akşam saatlerinde KAP'ta yayımlar.
- Erbosan ne iş yapıyor?
- Demir-çelik ve metal sektöründe. Düz dikişli siyah, galvanizli çelik boru, profil imalatı ve çinko kalsin üretim ve satışı