- Sektör
- Gıda ve içecek
- Ödenmiş sermaye
- 36 mn TL
- Ana ortak
- Melisa Akman İpeker · %21,0
Ersu Gıda (ERSU), 2026 yılının 3. çeyreğinde 1 milyon TL net kâr açıkladı; geçen yılın aynı çeyreğinde zarardaydı, hasılat reel olarak %92,2 azaldı.
Kaynak: KAP · tarihinde güncellendi · yöntem
Tek bakışta ERSU
| mn TL | 3Ç26 | 2Ç26 | 1Ç26 | 4Ç25 ≈ | 3Ç25 | Son 12 ay | Seyir |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Gelir tablosu | |||||||
| Hasılat | 7 | 17 | 6 | 23 | 70 | 52 | |
| Brüt kâr | −13 | −7 | −2 | 6 | −4 | −16 | |
| FAVÖK | −12 | 4 | −10 | 3 | −3 | −14 | |
| Esas faaliyet kârı | −10 | −4 | −4 | −1 | −9 | −18 | |
| Net kâr | 1 | 13 | −16 | −9 | −22 | −11 | |
| Nakit akışı | |||||||
| İşletme faaliyetlerinden nakit | 37 | −5 | −96 | 6 | 2 | −58 | |
| Yatırım harcaması | −2 | 0 | −9 | 0 | −2 | −10 | |
| Serbest nakit akışı | 36 | −5 | −105 | 6 | 0 | −68 | |
| Bilanço · dönem sonu | |||||||
| Toplam varlıklar | 824 | 760 | 756 | 525 | 509 | 824 | |
| Özkaynak | 527 | 498 | 454 | 427 | 413 | 527 | |
| Finansal borç | 125 | 139 | 150 | — | — | 125 | |
| Nakit ve benzerleri | 314 | 260 | 289 | 85 | 0 | 314 | |
| Net borç | −190 | −120 | −139 | −85 | 0 | −190 | |
| Oranlar | |||||||
| Brüt marj | −%176,1 | −%44,3 | −%35,7 | %25,3 | −%5,4 | −%30,8 | |
| FAVÖK marjı | −%174,6 | %26,3 | −%169,6 | %14,8 | −%3,6 | −%27 | |
| Net kâr marjı | %11,3 | %79,6 | −%285,7 | −%38,9 | −%30,7 | −%20,7 | |
| Özkaynak kârlılığı · yıllık | %0,6 | %10,7 | −%14,1 | −%8,3 | −%20,9 | −%2 | |
| Net borç / özkaynak | -0,36× | -0,24× | -0,31× | -0,20× | -0,00× | -0,36× | |
≈ kümülatif farkla hesaplandı (ör. 12 aylık − 9 aylık). Nakit akışı yalnız kümülatif raporlandığı için hep farkla bulunur. Son 12 ay dört çeyreğin toplamıdır; bilanço kalemlerinde dönem sonu değeridir. Her çeyrek kendi tarihinin parasıyla: çeyrekler arası kıyas enflasyonu da içerir.
Satış ve kâr
Marjlar
Bu çeyrek ne oldu?
Hasılat geçen yılın aynı çeyreğine göre %92,2 geriledi.*
Değişimler geçen yılın aynı çeyreğine göre · 3Ç26 rakamlarından otomatik
- FAVÖK marjı −%174,6; geçen yılın aynı çeyreğinde −%3,6 idi (−171,1 puan).
- Esas faaliyetler 10 milyon TL zarar etti.
- Borcundan 190 milyon TL fazla nakdi var (net nakit / özkaynak: %36).
Satıştan net kâra: her basamakta ne kaldı
* Esas faaliyet kârı −10 milyon TL, net kâr 1 milyon TL. Aradaki 11 milyon TL faaliyet dışında kazanıldı: finansman, parasal kazanç ya da kayıp, vergi ve azınlık payı. Ayrıntı şirketin raporunda.
Kâr nakde dönüyor mu?
Net kâr ve işletme nakdi
Şirket net nakitte
Özkaynak ve net borç
Ölçütlere göre
- Net borç / özkaynak sektör medyanından düşük (daha az borçlu)-0,36×sektör medyanı 0,13× (59 şirket)
- Kaldıraç sektör medyanından düşük%36,1sektör medyanı %41,2 (59 şirket)
- Cari oran 1'in üzerinde: kısa vadeli borçlar dönen varlıkla karşılanıyor2,61×ölçüt: 1,00× ve üzeri
Gıda ve içecek şirketleri arasında
3Ç26 · Gıda ve içecek sektöründe, verisi güncel şirketler arasında · şeritte sağ taraf önde, çizgi medyan
- Hasılat büyümesi57 şirket içinde 54.−%92,2medyan −%1,6
- FAVÖK marjı56 şirket içinde 56.−%174,6medyan %11,5
- Net kâr marjı54 şirket içinde 5.%11,3medyan %0,3
- Özkaynak kârlılığı59 şirket içinde 26.%0,6medyan −%0,6
- Net borç / özkaynak59 şirket içinde 3. (düşük olan önde)-0,36×medyan 0,13×
- Kaldıraç59 şirket içinde 23. (düşük olan önde)%36,1medyan %41,2
Sektördeki benzerler
Gıda ve içecek · büyüklüğü en yakın şirketler · son çeyrekBenzerlik yalnız sektör ve büyüklüğe (sanayide hasılat, finansta toplam varlık) göre; iş modelleri farklı olabilir. Yatırım tavsiyesi değildir.
Mali tablolar
Geçen yılla karşılaştırma (mn TL)
İki sütun da aynı KAP raporundan, aynı tarihin parasıyla (TMS 29): değişim reeldir.
Kaynak: KAP, 3Ç26 finansal raporu.
Son 12 çeyrek: gelir, kâr, nakit, marj, borç
Son 12 çeyrek
Bir göstergeye dokun, büyük grafikte açılır · Nasıl okunur?kesikli çizgi: son 4 çeyreğin ortalaması (mevsim etkisini düzler) · çerçeve: geçen yılın aynı çeyreği · ≈ soluk: yaklaşık çeyrek (kümülatif farkla) · bugünün parasıyla: her çeyrek 3Ç26 sonu fiyatlarına yaklaşık TÜFE çarpanıyla taşındı; aşağıdaki tablo raporlardaki tutarları gösterir · Kaynak: KAP, 3Ç26
Artılar, eksiler, izlenecekler
Değerlendirme · 3Ç26
Son çeyreğin KAP rakamlarından otomatikOlumlu
2Güçlenen, büyüyen
- Net nakit 190 milyon TL (borçtan fazla nakit)
- Serbest nakit akışı pozitif (yaklaşık 36 milyon TL)
Olumsuz
3Zayıflayan, risk
- Hasılat yıllık %92,2 geriledi
- FAVÖK marjı −%3,6 → −%174,6
- Esas faaliyetler 10 milyon TL zararda
Kontrol listesi · 3Ç26
Puan değildir; her satır tek bir göstergeye bakar. Yatırım tavsiyesi değildir. Nasıl okunur?Büyüme (geçen yılın aynı çeyreğine göre)
- ✗Hasılat reel olarak azaldı−%92,2 · ölçüt: geçen yıla göre reel artış
- –Net kâr değişimi— · ölçüt: geçen yıla göre artış
Kârlılık
- ✗FAVÖK marjı geçen yılın aynı çeyreğinden düşük%-174,6 · geçen yıl %-3,6
- ✓Net kâr marjı sektör medyanının üzerinde%11,3 · sektör medyanı %0,3 (54 şirket)
- ✓Özkaynak kârlılığı sektör medyanının üzerinde%0,6 · sektör medyanı %-0,6 (59 şirket)
- ✗Net kârın çoğu esas faaliyet dışından (finansman, parasal kazanç ya da tek seferlik)esas faaliyetler zararda · ölçüt: en az yarısı (yalnız net kâr artıdayken)
Borçluluk ve likidite
- ✓Net borç / özkaynak sektör medyanından düşük (daha az borçlu)-0,36× · sektör medyanı 0,13× (59 şirket)
- ✓Kaldıraç sektör medyanından düşük%36,1 · sektör medyanı %41,2 (59 şirket)
- ✓Cari oran 1'in üzerinde: kısa vadeli borçlar dönen varlıkla karşılanıyor2,61× · ölçüt: 1,00× ve üzeri
Nakit
- ✓İşletme faaliyetleri nakit ürettiartıda · son çeyrek (≈)
Künye, temettü, sermaye ve KAP
Faaliyet konusu
Meyve Suyu Üretimi ve İhracatı
Künye
- Sektör (KAP)
- Gıda, İçecek ve Tütün
- Halka açıklık (fiili dolaşım)
- %64,3
- Ortaklık yapısı (KAP)
- Melisa Akman İpeker%21,0
- Akman Holding A.Ş.%8,3
- Ali Akman%6,3
- Diğer%64,5
- Pazar
- Alt Pazar
- Bağımsız denetçi
- Note Office Uluslararası Bağımsız Denetim Danışmanlık A.Ş.
Kaynak: KAP şirket genel bilgileri, 1 Kasım 2026.
Fonlarda
Eylül 2026 sonu · KAP portföy dağılım raporlarıYatırım fonlarının KAP'a bildirdiği portföy dağılım raporlarından (568 rapor okundu, 425 fonda BIST payı var; yalnız haftalık rapor veren serbest fonlar ay sonu haftasının raporuyla). Emeklilik fonları KAP'ta rapor yayımlamadığı için, taranmış görüntü raporlar da okunamadığı için dahil değil. Değerler ay sonu fiyatıyla; veri yaklaşık beş hafta gecikmelidir. Fonların en çok tuttuğu hisseler →
Son KAP bildirimleri
Tüm bildirimler KAP'ta ↗- 30 Ekim 2026 · Finansal rapor2026 Yılı 3.Çeyrek Dönemi Faaliyet Raporu
- 30 Ekim 2026 · Finansal raporFinansal Rapor
- 29 Eylül 2026Hisse Fiyatı ve Şirket Faaliyetleri Hakkında Bilgilendirme
- 14 Eylül 2026Vergi İncelemesi Sonucu Hakkında
- 2 Eylül 2026Yatırımcı Tazmin Merkezine Başvuru Süresi Hakkında Duyuru
- ERSU son çeyrekte kâr etti mi?
- Evet. Ersu Gıda, 3Ç26 döneminde 1 milyon TL net kâr açıkladı; geçen yılın aynı çeyreğinde zarardaydı. Esas faaliyetler zarar etti; net kâr tamamen faaliyet dışı kalemlerden (finansman geliri, parasal kazanç ya da tek seferlik gelirler) geldi.
- ERSU borçlu mu?
- Hayır, net nakitte: 3Ç26 sonunda nakdi finansal borcundan 190 milyon TL fazla. Sektör medyanı özkaynağın 0,13 katı.
- ERSU temettü veriyor mu?
- KAP kayıtlarımızda bu şirketin nakit kâr payı dağıtımı yok.
- Ersu Gıda ne iş yapıyor?
- Gıda ve içecek sektöründe. Meyve Suyu Üretimi ve İhracatı