- Sektör
- Enerji
- Ödenmiş sermaye
- 77 mn TL
- Ana ortak
- Erkan Güldoğan · %22,6
- Sonraki bilanço
- 9 Aylık 2026 · en geç 9 Kasım 2026
Say Yenilenebilir Enerji (SAYAS), 2026 yılının 2. çeyreğinde 104 milyon TL net kâr açıkladı; net kâr geçen yılın aynı çeyreğine göre %41 azaldı, hasılat reel olarak %11,8 arttı.
Kaynak: KAP · tarihinde güncellendi · yöntem
Tek bakışta SAYAS
| mn TL | 2Ç26 | 1Ç26 | 4Ç25 ≈ | 3Ç25 | 2Ç25 | Son 12 ay | Seyir |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Gelir tablosu | |||||||
| Hasılat | 812 | 717 | 616 | 443 | 550 | 2.588 | |
| Brüt kâr | 252 | 163 | 161 | 118 | 165 | 694 | |
| FAVÖK | 187 | 106 | 121 | 99 | 127 | 512 | |
| Esas faaliyet kârı | 220 | 114 | 97 | 113 | 144 | 545 | |
| Net kâr | 104 | 16 | 16 | 57 | 134 | 194 | |
| Nakit akışı | |||||||
| İşletme faaliyetlerinden nakit | 208 | −13 | −23 | 30 | −193 | 202 | |
| Yatırım harcaması | −2 | −1 | −12 | −16 | −13 | −31 | |
| Serbest nakit akışı | 206 | −14 | −35 | 14 | −205 | 171 | |
| Bilanço · dönem sonu | |||||||
| Toplam varlıklar | 2.406 | 2.286 | 1.962 | 2.010 | 1.688 | 2.406 | |
| Özkaynak | 1.571 | 1.375 | 1.232 | 1.166 | 1.032 | 1.571 | |
| Finansal borç | 311 | 355 | 319 | 283 | 194 | 311 | |
| Nakit ve benzerleri | 423 | 278 | 257 | 292 | 174 | 423 | |
| Net borç | −113 | 77 | 62 | −10 | 21 | −113 | |
| Oranlar | |||||||
| Brüt marj | %31,1 | %22,8 | %26,2 | %26,5 | %30 | %26,8 | |
| FAVÖK marjı | %23 | %14,8 | %19,6 | %22,2 | %23,1 | %19,8 | |
| Net kâr marjı | %12,8 | %2,3 | %2,6 | %12,9 | %24,3 | %7,5 | |
| Özkaynak kârlılığı · yıllık | %26,5 | %4,7 | %5,2 | %19,7 | %51,8 | %12,3 | |
| Net borç / özkaynak | -0,07× | 0,06× | 0,05× | -0,01× | 0,02× | -0,07× | |
≈ kümülatif farkla hesaplandı (ör. 12 aylık − 9 aylık). Nakit akışı yalnız kümülatif raporlandığı için hep farkla bulunur. Son 12 ay dört çeyreğin toplamıdır; bilanço kalemlerinde dönem sonu değeridir. Her çeyrek kendi tarihinin parasıyla: çeyrekler arası kıyas enflasyonu da içerir.
Satış ve kâr
Marjlar
Bu çeyrek ne oldu?
Hasılat geçen yılın aynı çeyreğine göre %11,8 büyüdü, net kâr %41 azaldı.*
Değişimler geçen yılın aynı çeyreğine göre · 2Ç26 rakamlarından otomatik
- FAVÖK marjı bir önceki çeyreğe göre +8,2 puan değişerek %23 oldu.
Satıştan net kâra: her basamakta ne kaldı
* Esas faaliyet kârı 220 milyon TL, net kâr 104 milyon TL. Aradaki 116 milyon TL faaliyet dışında gitti: finansman, parasal kazanç ya da kayıp, vergi ve azınlık payı. Ayrıntı şirketin raporunda.
Kâr nakde dönüyor mu?
Net kâr ve işletme nakdi
Şirket net nakitte
Özkaynak ve net borç
Ölçütlere göre
- Net borç / özkaynak sektör medyanından düşük (daha az borçlu)-0,07×sektör medyanı 0,29× (50 şirket)
- Kaldıraç sektör medyanından düşük%34,7sektör medyanı %39,9 (50 şirket)
- Cari oran 1'in üzerinde: kısa vadeli borçlar dönen varlıkla karşılanıyor2,45×ölçüt: 1,00× ve üzeri
Enerji şirketleri arasında
2Ç26 · Enerji sektöründe, verisi güncel şirketler arasında · şeritte sağ taraf önde, çizgi medyan
- Hasılat büyümesi50 şirket içinde 15.+%11,8medyan −%14,2
- Net kâr büyümesi28 şirket içinde 16.−%41medyan −%25,3
- FAVÖK marjı46 şirket içinde 28.%23medyan %24,2
- Net kâr marjı50 şirket içinde 19.%12,8medyan %6,1
- Özkaynak kârlılığı50 şirket içinde 6.%26,5medyan %2
- Net borç / özkaynak50 şirket içinde 8. (düşük olan önde)-0,07×medyan 0,29×
- Kaldıraç50 şirket içinde 21. (düşük olan önde)%34,7medyan %39,8
Sektördeki benzerler
Enerji · büyüklüğü en yakın şirketler · son çeyrekBenzerlik yalnız sektör ve büyüklüğe (sanayide hasılat, finansta toplam varlık) göre; iş modelleri farklı olabilir. Yatırım tavsiyesi değildir.
Mali tablolar
Geçen yılla karşılaştırma (mn TL)
İki sütun da aynı KAP raporundan, aynı tarihin parasıyla (TMS 29): değişim reeldir.
Kaynak: KAP, 2Ç26 finansal raporu.
Son 12 çeyrek: gelir, kâr, nakit, marj, borç
Son 12 çeyrek
Bir göstergeye dokun, büyük grafikte açılır · Nasıl okunur?kesikli çizgi: son 4 çeyreğin ortalaması (mevsim etkisini düzler) · çerçeve: geçen yılın aynı çeyreği · ≈ soluk: yaklaşık çeyrek (kümülatif farkla) · bugünün parasıyla: her çeyrek 2Ç26 sonu fiyatlarına yaklaşık TÜFE çarpanıyla taşındı; aşağıdaki tablo raporlardaki tutarları gösterir · Kaynak: KAP, 2Ç26
Artılar, eksiler, izlenecekler
Değerlendirme · 2Ç26
Son çeyreğin KAP rakamlarından otomatikOlumlu
2Güçlenen, büyüyen
- Serbest nakit akışı pozitif (yaklaşık 206 milyon TL)
- Hasılat yıllık %11,8 büyüdü
Olumsuz
1Zayıflayan, risk
- Net kâr yıllık %41 geriledi (104 milyon TL)
Kontrol listesi · 2Ç26
Puan değildir; her satır tek bir göstergeye bakar. Yatırım tavsiyesi değildir. Nasıl okunur?Büyüme (geçen yılın aynı çeyreğine göre)
- ✓Hasılat reel olarak arttı+%11,8 · ölçüt: geçen yıla göre reel artış
- ✗Net kâr azaldı−%41 · ölçüt: geçen yıla göre artış
Kârlılık
- ✗FAVÖK marjı geçen yılın aynı çeyreğinden düşük%23 · geçen yıl %23,1
- ✓Net kâr marjı sektör medyanının üzerinde%12,8 · sektör medyanı %6,1 (50 şirket)
- ✓Özkaynak kârlılığı sektör medyanının üzerinde%26,5 · sektör medyanı %2 (50 şirket)
- ✓Net kârın çoğu esas faaliyettenesas faaliyet kârı net kârdan büyük · ölçüt: en az yarısı (yalnız net kâr artıdayken)
Borçluluk ve likidite
- ✓Net borç / özkaynak sektör medyanından düşük (daha az borçlu)-0,07× · sektör medyanı 0,29× (50 şirket)
- ✓Kaldıraç sektör medyanından düşük%34,7 · sektör medyanı %39,9 (50 şirket)
- ✓Cari oran 1'in üzerinde: kısa vadeli borçlar dönen varlıkla karşılanıyor2,45× · ölçüt: 1,00× ve üzeri
Nakit
- ✓İşletme faaliyetleri nakit ürettiartıda · son çeyrek (≈)
Künye, temettü, sermaye ve KAP
Faaliyet konusu
Yenilenebilir enerji kaynaklarından elektrik üretimi amacıyla çelik, alüminyum ve sair materyallerden aksam ve bütünleştirici parçaların (bilhassa rüzgar türbini kulelerinin iç ve dış aksamları, rüzgar türbini jeneratörlerinin aksamları ve rüzgar türbini aksamları taşıma ekipmanları olmak, ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere) üretimi, yurt içinde ve yurt dışında ticareti, pazarlama ve satış faaliyetlerini yapmak ve yaptırmak. Her türlü endüstriyel reklamcılık işlerini (bilhassa ışıklı ve ışıksız tabelalar, reklam panoları, totemler ve panoları, saç tabelaları, satış üniteleri, fuar stantları, serigrafi, afiş ve bez afişler olmak, ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere) üretimi, yurt içinde…
Künye
- Sektör (KAP)
- Metal Eşya Makine Elektrikli Cihazlar ve Ulaşım Araçları
- Halka açıklık (fiili dolaşım)
- %54,3
- Ortaklık yapısı (KAP)
- Erkan Güldoğan%22,6
- Ercan Güldoğan%20,0
- Evren Güldoğan%1,9
- Diğer%55,5
- Pazar
- Ana Pazar
- Bağımsız denetçi
- Nevados Bağımsız Denetim A.Ş.
Kaynak: KAP şirket genel bilgileri, 1 Kasım 2026.
Sermaye artırımları
Kaynak: KAP sermaye artırımı / azaltımı bildirimleriBedelsiz artırımlar pay sayısını artırır; temettü tablosundaki eski yılların hisse başı tutarları bu yüzden bugünkü pay sayısıyla doğrudan karşılaştırılamaz.
Fonlarda
Eylül 2026 sonu · KAP portföy dağılım raporlarıYatırım fonlarının KAP'a bildirdiği portföy dağılım raporlarından (568 rapor okundu, 425 fonda BIST payı var; yalnız haftalık rapor veren serbest fonlar ay sonu haftasının raporuyla). Emeklilik fonları KAP'ta rapor yayımlamadığı için, taranmış görüntü raporlar da okunamadığı için dahil değil. Değerler ay sonu fiyatıyla; veri yaklaşık beş hafta gecikmelidir. Fonların en çok tuttuğu hisseler →
Son KAP bildirimleri
Tüm bildirimler KAP'ta ↗- 8 Ekim 2026Ateş Çelik?ten 2026 Dördüncü Dönem Hasılat Beklentimiz Hakkında
- 1 Ekim 2026Genel Müdür Atanması ve Yetkilendirilmesi
- 18 Eylül 2026Yatırımcı İlişkileri Yöneticisi Değişikliği Hakkında
- 11 Eylül 2026 · İhale Süreci / SonucuRüzgar Enerji Endüstrisi Sektöründe Yeni İhale Alınması Hakkında
- 5 Ağustos 2026 · Finansal raporFaaliyet Raporu
- SAYAS son çeyrekte kâr etti mi?
- Evet. Say Yenilenebilir Enerji, 2Ç26 döneminde 104 milyon TL net kâr açıkladı; net kâr geçen yılın aynı çeyreğine göre %41 azaldı.
- SAYAS borçlu mu?
- Hayır, net nakitte: 2Ç26 sonunda nakdi finansal borcundan 113 milyon TL fazla. Sektör medyanı özkaynağın 0,29 katı.
- SAYAS temettü veriyor mu?
- KAP kayıtlarımızda bu şirketin nakit kâr payı dağıtımı yok.
- SAYAS bir sonraki bilançosunu ne zaman açıklayacak?
- 9 Aylık 2026 finansal raporu için yasal son gün 9 Kasım 2026. Şirketler raporu genellikle bu tarihten önce, akşam saatlerinde KAP'ta yayımlar.
- Say Yenilenebilir Enerji ne iş yapıyor?
- Enerji sektöründe. Yenilenebilir enerji kaynaklarından elektrik üretimi amacıyla çelik, alüminyum ve sair materyallerden aksam ve bütünleştirici parçaların (bilhassa rüzgar türbini kulelerinin iç ve dış aksamları, rüzgar türbini…