İçeriğe geç
DEVA

Deva Holding

2Ç26 · 14 Ağustos 2026
+ Karşılaştır
GündemdeMarj toparlandı
Sektör
Sağlık
Ödenmiş sermaye
200 mn TL
Ana ortak
Eastpharma S.a.r.l. · %82,2

Deva Holding (DEVA), 2026 yılının 2. çeyreğinde 614 milyon TL net kâr açıkladı; net kâr geçen yılın aynı çeyreğine göre %6,9 azaldı, hasılat reel olarak %8,4 arttı.

Kaynak: KAP · tarihinde güncellendi · yöntem

Dönem
Tüm çeyrekler →
2Ç26 · Nisan–Haziran 2026
00 · Genel bakış

Tek bakışta DEVA

Son 5 çeyrek · rakamlar KAP finansal tablolarından · milyon TL
Fiyat grafiği: TradingView ↗
Hasılat
6,0 milyar TL
reel +%8,4son 12 ay 21,9
2Ç252Ç26
Net kâr
614 milyon TL
reel −%6,9son 12 ay −842
2Ç252Ç26
FAVÖK
1,4 milyar TL
marj %24,1 · +18,6 puanson 12 ay 2,9
2Ç252Ç26
Serbest nakit akışı
364 milyon TL
son 12 ay 2,9
2Ç252Ç26

Özet finansallar

Gelir tablosu, nakit akışı, bilanço ve oranlar tek yerde · milyon TLTüm tablolar →
mn TL2Ç261Ç264Ç25 ≈3Ç252Ç25Son 12 aySeyir
Gelir tablosu
Hasılat6.0055.9125.4914.4744.19421.882
Brüt kâr3.1822.0771.6521.4511.3288.362
FAVÖK1.4507553413252342.870
Esas faaliyet kârı1.250348143141531.882
Net kâr614−91−1.344−21499−842
Nakit akışı
İşletme faaliyetlerinden nakit1.2061.4721.4931.5339115.704
Yatırım harcaması−842−763−422−777−725−2.804
Serbest nakit akışı3647091.0727561862.900
Bilanço · dönem sonu
Toplam varlıklar43.88341.25537.62735.50233.01543.883
Özkaynak31.53028.84526.32026.48324.76631.530
Finansal borç6.2706.6745.9835.1455.0706.270
Nakit ve benzerleri3.5704.4323.5932.4891.9873.570
Net borç2.7002.2412.3902.6573.0832.700
Oranlar
Brüt marj%53%35,1%30,1%32,4%31,7%38,2
FAVÖK marjı%24,1%12,8%6,2%7,3%5,6%13,1
Net kâr marjı%10,2−%1,5−%24,5−%0,5%11,9−%3,8
Özkaynak kârlılığı · yıllık%7,8−%1,3−%20,4−%0,3%8,1−%2,7
Net borç / özkaynak0,09×0,08×0,09×0,10×0,12×0,09×

≈ kümülatif farkla hesaplandı (ör. 12 aylık − 9 aylık). Nakit akışı yalnız kümülatif raporlandığı için hep farkla bulunur. Son 12 ay dört çeyreğin toplamıdır; bilanço kalemlerinde dönem sonu değeridir. Her çeyrek kendi tarihinin parasıyla: çeyrekler arası kıyas enflasyonu da içerir.

Satış ve kâr

Tek çeyrek · milyon TL · her çeyrek kendi tarihinin parasıyla
HasılatNet kâr
4,2
499
2Ç25
4,5
−21
3Ç25
5,5
−1,3
4Ç25 ≈
5,9
−91
1Ç26
6,0
614
2Ç26

Marjlar

Her 100 liralık satıştan kalan
Brüt marjFAVÖK marjıNet kâr marjı
%53%24,1%10,22Ç253Ç254Ç25 ≈1Ç262Ç26
01 · Ne oldu?

Bu çeyrek ne oldu?

Hasılat geçen yılın aynı çeyreğine göre %8,4 büyüdü, net kâr %6,9 azaldı.*

Değişimler geçen yılın aynı çeyreğine göre · 2Ç26 rakamlarından otomatik

1 maddede
  • FAVÖK marjı %24,1; geçen yılın aynı çeyreğinde %5,6 idi (+18,6 puan).
Satır arası notu · 2Ç26

İlaç satışları arttı, FAVÖK marjı dört katına çıktı.

Deva Holding ikinci çeyrekte satışlarını reel %8 artırarak 6 milyar TL'ye çıkardı. FAVÖK 1,5 milyar TL, marj %24,1; geçen yılın aynı çeyreğinde KAP tablosunda marj %5,6 idi. Net kâr 614 milyon TL ile geçen yılın biraz altında. Şirketin 4,1 milyar TL döviz fazlası var; net borç 2,7 milyar TL ile özkaynağa göre düşük.

Satış 6,0 milyar TL (+%8) · FAVÖK marjı %24,1 · Net kâr 614 milyon TL
02 · Kâr nereden geldi?

Satıştan net kâra: her basamakta ne kaldı

2Ç26 · milyon TL
6.005
Hasılat
−2.823
Satış maliyeti
3.182
Brüt kâr
−1.932
Faaliyet giderleri ve diğer
1.250
Esas faaliyet kârı
−636*
Faaliyet dışı, finansman, vergi
614
Net kâr

* Esas faaliyet kârı 1,3 milyar TL, net kâr 614 milyon TL. Aradaki 636 milyon TL faaliyet dışında gitti: finansman, parasal kazanç ya da kayıp, vergi ve azınlık payı. Ayrıntı şirketin raporunda.

03 · Kârın kalitesi

Kâr nakde dönüyor mu?

Esas faaliyet payı
%203,6
kârın çoğu işin kendisinden
%50 altı: net kârın çoğu faaliyet dışı
İşletme nakdi / net kâr
1,96×
kâr nakde dönüyor
2Ç26: işletme nakdi 1,2 mr TL ≈, net kâr 614 mn TL
Serbest nakit akışı
364 mn TL

Net kâr ve işletme nakdi

Tek çeyrek · milyon TL · nakit akışı kümülatif farkla (≈)
İşletme nakdiNet kâr
911
499
2Ç25
1,5
−21
3Ç25
1,5
−1,3
4Ç25 ≈
1,5
−91
1Ç26
1,2
614
2Ç26
04 · Bilanço sağlığı

Borç ve nakit

2Ç26 dönem sonu
Net borç
2,7 mr TL
−%12,4 yılda, nominal
Net borç / FAVÖK
0,94×
son 12 ay FAVÖK ile
Cari oran
2,10×
1'in üstünde
Nakit
3,6 mr TL
finansal borcun %56,9'i

Özkaynak ve net borç

Dönem sonu · milyon TL · her dönem kendi tarihinin parasıyla
ÖzkaynakNet borç
24,8
3,1
2Ç25
26,5
2,7
3Ç25
26,3
2,4
4Ç25 ≈
28,8
2,2
1Ç26
31,5
2,7
2Ç26

Ölçütlere göre

Kural ve sektör medyanına göre; puan değildir
  • Net borç / özkaynak sektör medyanından düşük (daha az borçlu)0,09×
    sektör medyanı 0,19× (14 şirket)
  • Kaldıraç sektör medyanından düşük%28,1
    sektör medyanı %40,7 (14 şirket)
  • Cari oran 1'in üzerinde: kısa vadeli borçlar dönen varlıkla karşılanıyor2,1×
    ölçüt: 1,00× ve üzeri
05 · Sektördeki yeri

Sağlık şirketleri arasında

Şirketin konumu sektör medyanına göre; puan değildir

2Ç26 · Sağlık sektöründe, verisi güncel şirketler arasında · şeritte sağ taraf önde, çizgi medyan

  • Hasılat büyümesi13 şirket içinde 6.
    +%8,4medyan +%7,3
  • Net kâr büyümesi9 şirket içinde 3.
    −%6,9medyan −%56,9
  • FAVÖK marjı13 şirket içinde 6.
    %24,1medyan %20,8
  • Net kâr marjı14 şirket içinde 4.
    %10,2medyan %1,6
  • Özkaynak kârlılığı14 şirket içinde 4.
    %7,8medyan %2,3
  • Net borç / özkaynak14 şirket içinde 7. (düşük olan önde)
    0,09×medyan 0,19×
  • Kaldıraç14 şirket içinde 6. (düşük olan önde)
    %28,1medyan %40,7

Sektördeki benzerler

Sağlık · büyüklüğü en yakın şirketler · son çeyrek
DEVA ve aynı sektörden büyüklüğü en yakın şirketler
ŞirketNet kâr değişimiFAVÖK marjıNet borç / özkaynak
DEVA
Deva Holding · 2Ç26
−%6,9%24,10,09×
GENIL
Gen İlaç · 3Ç26
−%56,9%24,60,36×
ECILC
Eczacıbaşı İlaç · 3Ç26
−%184,3%8,50,03×
MPARK
MLP Sağlık Hizmetleri · 3Ç26
+%5,9%32,60,33×
ORZAX
Orzax İlaç · 2Ç26
−%228,6—1,18×
LKMNH
Lokman Hekim Engurusag · 2Ç26
−%52,6%20,80,96×
Sektör medyanı
14 şirket
−%56,9%20,80,19×

Benzerlik yalnız sektör ve büyüklüğe (sanayide hasılat, finansta toplam varlık) göre; iş modelleri farklı olabilir. Yatırım tavsiyesi değildir.

06 · Tablolar

Mali tablolar

Geçen yılla karşılaştırma (mn TL)

İki sütun da aynı KAP raporundan, aynı tarihin parasıyla (TMS 29): değişim reeldir.

Kalem6A 20256A 2026Değişim
Gelir tablosu
Hasılat11.40412.332+%8,1
Brüt kâr3.9355.405+%37,4
FAVÖK9982.221+%122,6
Faaliyet kârı5511.622+%194,6
Net kâr (ana ortaklık)686517−%24,6
Nakit akışı
İşletme faaliyetlerinden nakit7.4492.678−%64,1
Yatırım harcaması1.5801.605+%1,6
Serbest nakit akışı5.8691.073−%81,7
Bilanço31 Ara 202530 Haz 2026Değişim
Toplam varlıklar44.30843.883−%1,0
Özkaynak (ana ortaklık)30.99431.530+%1,7
Nakit ve kısa vadeli yatırımlar4.2313.570−%15,6
Finansal borç7.0456.270−%11,0
Stoklar6.3897.188+%12,5
Ticari alacaklar8.3427.730−%7,3
Ticari borçlar3.1912.476−%22,4

Kaynak: KAP, 2Ç26 finansal raporu.

Gelir tablosu · bilanço · nakit akışı · oranlar: 12 çeyrek, çeyreklik, kümülatif ve yıllıkTabloları aç →
07 · Grafikler

Son 12 çeyrek: gelir, kâr, nakit, marj, borç

Son 12 çeyrek

Bir göstergeye dokun, büyük grafikte açılır · Nasıl okunur?
HasılatSatış gelirleri
2Ç266,0 mr TL▲ +%8,4 yıllık, reel2Ç25: 5,5 mr TL
0 mn2 mr4 mr6 mr8 mr3Ç244Ç241Ç252Ç253Ç254Ç251Ç262Ç26

kesikli çizgi: son 4 çeyreğin ortalaması (mevsim etkisini düzler) · çerçeve: geçen yılın aynı çeyreği · ≈ soluk: yaklaşık çeyrek (kümülatif farkla) · bugünün parasıyla: her çeyrek 2Ç26 sonu fiyatlarına yaklaşık TÜFE çarpanıyla taşındı; aşağıdaki tablo raporlardaki tutarları gösterir · Kaynak: KAP, 2Ç26

08 · Değerlendirme

Artılar, eksiler, izlenecekler

2Ç26 · Satır Arası notu ve şirket açıklamaları; yorum ya da tavsiye değildir

Değerlendirme · 2Ç26

Satır Arası notu ve şirket açıklamaları

Olumlu

4

Güçlenen, büyüyen

  • FAVÖK marjı %5,6 → %24,1
  • Satışlar reel %8 arttı
  • Döviz fazlası 4,1 milyar TL
  • İşletme nakit akışı 1,2 milyar TL

Olumsuz

2

Zayıflayan, risk

  • Net kâr yıllık yaklaşık %7 geriledi
  • İlaç fiyatları devlet kontrolünde (avro kuru güncellemesine bağlı)

İzlenecek

2

Sonraki bilançoda bak

  • İlaç fiyat kararnamesi ve avro değeri güncellemesi
  • İhracat ve hayvan sağlığı büyümesi
09 · Kayıtlar

Künye, temettü, sermaye ve KAP

Açmak için satıra dokun