- Sektör
- Gıda ve içecek
- Ödenmiş sermaye
- 2,3 mr TL
- Ana ortak
- Adra Holding Anonim Şirketi · %40
Cem Zeytin (CEMZY), 2026 yılının 3. çeyreğinde 187 milyon TL net zarar açıkladı; geçen yılın aynı çeyreğinde kârdaydı, hasılat reel olarak %16,4 azaldı.
Kaynak: KAP · tarihinde güncellendi · yöntem
Tek bakışta CEMZY
| mn TL | 3Ç26 | 2Ç26 | 1Ç26 | 4Ç25 ≈ | 3Ç25 | Son 12 ay | Seyir |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Gelir tablosu | |||||||
| Hasılat | 639 | 607 | 838 | 842 | 589 | 2.926 | |
| Brüt kâr | 95 | 144 | 199 | 202 | 130 | 640 | |
| FAVÖK | 98 | 141 | 192 | 201 | 135 | 631 | |
| Esas faaliyet kârı | 75 | 120 | 170 | 180 | 115 | 544 | |
| Net kâr | −187 | −372 | 83 | −149 | 22 | −625 | |
| Nakit akışı | |||||||
| İşletme faaliyetlerinden nakit | 762 | 281 | 463 | −702 | 546 | 805 | |
| Yatırım harcaması | −19 | −42 | −12 | −24 | −7 | −96 | |
| Serbest nakit akışı | 743 | 239 | 451 | −725 | 539 | 709 | |
| Bilanço · dönem sonu | |||||||
| Toplam varlıklar | 5.329 | 5.514 | 5.968 | 5.448 | 4.315 | 5.329 | |
| Özkaynak | 4.399 | 4.343 | 4.406 | 3.929 | 3.738 | 4.399 | |
| Finansal borç | 512 | 734 | 1.082 | 1.150 | 443 | 512 | |
| Nakit ve benzerleri | 1.018 | 774 | 802 | 499 | 652 | 1.018 | |
| Net borç | −506 | −39 | 279 | 651 | −209 | −506 | |
| Oranlar | |||||||
| Brüt marj | %14,8 | %23,8 | %23,7 | %24 | %22,1 | %21,9 | |
| FAVÖK marjı | %15,3 | %23,3 | %22,9 | %23,8 | %22,8 | %21,6 | |
| Net kâr marjı | −%29,3 | −%61,3 | %9,9 | −%17,7 | %3,7 | −%21,4 | |
| Özkaynak kârlılığı · yıllık | −%17 | −%34,3 | %7,5 | −%15,2 | %2,4 | −%14,2 | |
| Net borç / özkaynak | -0,12× | -0,01× | 0,06× | 0,17× | -0,06× | -0,12× | |
≈ kümülatif farkla hesaplandı (ör. 12 aylık − 9 aylık). Nakit akışı yalnız kümülatif raporlandığı için hep farkla bulunur. Son 12 ay dört çeyreğin toplamıdır; bilanço kalemlerinde dönem sonu değeridir. Her çeyrek kendi tarihinin parasıyla: çeyrekler arası kıyas enflasyonu da içerir.
Satış ve kâr
Marjlar
Bu çeyrek ne oldu?
Hasılat geçen yılın aynı çeyreğine göre %16,4 geriledi; net sonuç 187 milyon TL zarara döndü.
Değişimler geçen yılın aynı çeyreğine göre · 3Ç26 rakamlarından otomatik
- Esas faaliyetler 75 milyon TL kâr üretti, ancak finansman giderleri ve kur etkileri sonucu net zarara çevirdi.
- FAVÖK marjı %15,3; geçen yılın aynı çeyreğinde %22,8 idi (−7,5 puan).
- Borcundan 506 milyon TL fazla nakdi var (net nakit / özkaynak: %11,5).
Satıştan net kâra: her basamakta ne kaldı
Kâr nakde dönüyor mu?
Net kâr ve işletme nakdi
Şirket net nakitte
Özkaynak ve net borç
Ölçütlere göre
- Net borç / özkaynak sektör medyanından düşük (daha az borçlu)-0,12×sektör medyanı 0,13× (59 şirket)
- Kaldıraç sektör medyanından düşük%17,5sektör medyanı %41,2 (59 şirket)
- Cari oran 1'in üzerinde: kısa vadeli borçlar dönen varlıkla karşılanıyor5,24×ölçüt: 1,00× ve üzeri
Gıda ve içecek şirketleri arasında
3Ç26 · Gıda ve içecek sektöründe, verisi güncel şirketler arasında · şeritte sağ taraf önde, çizgi medyan
- Hasılat büyümesi57 şirket içinde 42.−%16,4medyan −%1,6
- Net kâr büyümesi26 şirket içinde 26.−%755,5medyan −%42,2
- FAVÖK marjı56 şirket içinde 18.%15,3medyan %11,5
- Net kâr marjı54 şirket içinde 49.−%29,3medyan %0,3
- Özkaynak kârlılığı59 şirket içinde 47.−%17medyan −%0,6
- Net borç / özkaynak59 şirket içinde 9. (düşük olan önde)-0,12×medyan 0,13×
- Kaldıraç59 şirket içinde 6. (düşük olan önde)%17,5medyan %41,2
Sektördeki benzerler
Gıda ve içecek · büyüklüğü en yakın şirketler · son çeyrekBenzerlik yalnız sektör ve büyüklüğe (sanayide hasılat, finansta toplam varlık) göre; iş modelleri farklı olabilir. Yatırım tavsiyesi değildir.
Mali tablolar
Geçen yılla karşılaştırma (mn TL)
İki sütun da aynı KAP raporundan, aynı tarihin parasıyla (TMS 29): değişim reeldir.
Kaynak: KAP, 3Ç26 finansal raporu.
Son 9 çeyrek: gelir, kâr, nakit, marj, borç
Son 9 çeyrek
Bir göstergeye dokun, büyük grafikte açılır · Nasıl okunur?kesikli çizgi: son 4 çeyreğin ortalaması (mevsim etkisini düzler) · çerçeve: geçen yılın aynı çeyreği · ≈ soluk: yaklaşık çeyrek (kümülatif farkla) · bugünün parasıyla: her çeyrek 3Ç26 sonu fiyatlarına yaklaşık TÜFE çarpanıyla taşındı; aşağıdaki tablo raporlardaki tutarları gösterir · Kaynak: KAP, 3Ç26
Artılar, eksiler, izlenecekler
Değerlendirme · 3Ç26
Son çeyreğin KAP rakamlarından otomatikOlumlu
2Güçlenen, büyüyen
- Net nakit 506 milyon TL (borçtan fazla nakit)
- Serbest nakit akışı pozitif (yaklaşık 743 milyon TL)
Olumsuz
3Zayıflayan, risk
- Geçen yıl kârdaydı, bu çeyrek 187 milyon TL zarar
- FAVÖK marjı %22,8 → %15,3
- Hasılat yıllık %16,4 geriledi
Kontrol listesi · 3Ç26
Puan değildir; her satır tek bir göstergeye bakar. Yatırım tavsiyesi değildir. Nasıl okunur?Büyüme (geçen yılın aynı çeyreğine göre)
- ✗Hasılat reel olarak azaldı−%16,4 · ölçüt: geçen yıla göre reel artış
- ✗Net kâr azaldı−%755,5 · ölçüt: geçen yıla göre artış
Kârlılık
- ✗FAVÖK marjı geçen yılın aynı çeyreğinden düşük%15,3 · geçen yıl %22,8
- ✗Net kâr marjı sektör medyanının altında%-29,3 · sektör medyanı %0,3 (54 şirket)
- ✗Özkaynak kârlılığı sektör medyanının altında%-17 · sektör medyanı %-0,6 (59 şirket)
- –Kârın kaynağı— · ölçüt: en az yarısı (yalnız net kâr artıdayken)
Borçluluk ve likidite
- ✓Net borç / özkaynak sektör medyanından düşük (daha az borçlu)-0,12× · sektör medyanı 0,13× (59 şirket)
- ✓Kaldıraç sektör medyanından düşük%17,5 · sektör medyanı %41,2 (59 şirket)
- ✓Cari oran 1'in üzerinde: kısa vadeli borçlar dönen varlıkla karşılanıyor5,24× · ölçüt: 1,00× ve üzeri
Nakit
- ✓İşletme faaliyetleri nakit ürettiartıda · son çeyrek (≈)
Künye, temettü, sermaye ve KAP
Faaliyet konusu
Her türlü zeytin üretimi alımı satımı yanında anasözleşmede yazılı maksat ve mevzular ile iştigal eder.
Künye
- Sektör (KAP)
- Gıda, İçecek ve Tütün
- Halka açıklık (fiili dolaşım)
- %8,5
- Ortaklık yapısı (KAP)
- Adra Holding A.Ş.%40
- Cem Okullu%29,1
- Deniz Portföy Cc Hisse Senedi Serbest Özel Fon (Hisse Senedi Yoğun Fon)%7,4
- Cem Zeytin A.Ş.%7,4
- Deniz Portföy Cco Hisse Senedi Serbest Özel Fon (Hisse Senedi Yoğun Fon)%4,9
- Diğer%11,1
- Ortaklıkta son değişiklikler
- 8 Eki → 25 Eki · Halka açıklık: %10,6 → %8,5
- KAP künyesinin önceki görüntüsüyle karşılaştırma; %5 altı ortaklar KAP'ta her zaman listelenmez.
- Pazar
- Ana Pazar
- Bağımsız denetçi
- Deneyim Bağımsız Denetim ve Danışmanlık A.Ş.
Kaynak: KAP şirket genel bilgileri, 1 Kasım 2026.
Sermaye artırımları
Kaynak: KAP sermaye artırımı / azaltımı bildirimleriBedelsiz artırımlar pay sayısını artırır; temettü tablosundaki eski yılların hisse başı tutarları bu yüzden bugünkü pay sayısıyla doğrudan karşılaştırılamaz.
Pay geri alımları
Kaynak: KAP pay geri alım bildirimleriProgram: 17 Şubat 2025 yönetim kurulu kararı, süre Azami 1(bir) yıl, ayrılan fon 500 milyon TL, en fazla 30 milyon adet · sona erdi · son KAP bildirimi ↗
1 TL nominal = 1 pay. Oranlar her işlemin bildirildiği günkü sermayeye göredir; arada bedelsiz artırım olduysa toplam yaklaşıktır. İşlem fiyatı gösterilmez (sitede hisse fiyatı yayınlamıyoruz). Geri alım şirketin kendi kararıdır; yatırım tavsiyesi değildir.
Fonlarda
Eylül 2026 sonu · KAP portföy dağılım raporlarıYatırım fonlarının KAP'a bildirdiği portföy dağılım raporlarından (568 rapor okundu, 425 fonda BIST payı var; yalnız haftalık rapor veren serbest fonlar ay sonu haftasının raporuyla). Emeklilik fonları KAP'ta rapor yayımlamadığı için, taranmış görüntü raporlar da okunamadığı için dahil değil. Değerler ay sonu fiyatıyla; veri yaklaşık beş hafta gecikmelidir. Fonların en çok tuttuğu hisseler →
Son KAP bildirimleri
Tüm bildirimler KAP'ta ↗- 30 Ekim 2026 · Finansal rapor2026_09 Faaliyet Raporu
- 30 Ekim 2026 · Finansal raporFinansal Rapor
- 10 Ağustos 2026Yatırımcı İlişkileri Bölüm Yöneticisi Atanması
- 10 Ağustos 2026Yatırımcı Sunumu
- 10 Ağustos 2026 · Finansal rapor2026_06 Faaliyet Raporu
- CEMZY son çeyrekte kâr etti mi?
- Hayır. Cem Zeytin, 3Ç26 döneminde 187 milyon TL net zarar açıkladı; geçen yılın aynı çeyreğinde kârdaydı.
- CEMZY borçlu mu?
- Hayır, net nakitte: 3Ç26 sonunda nakdi finansal borcundan 506 milyon TL fazla. Sektör medyanı özkaynağın 0,13 katı.
- CEMZY temettü veriyor mu?
- KAP kayıtlarımızda bu şirketin nakit kâr payı dağıtımı yok.
- Cem Zeytin ne iş yapıyor?
- Gıda ve içecek sektöründe. Her türlü zeytin üretimi alımı satımı yanında anasözleşmede yazılı maksat ve mevzular ile iştigal eder.