- Sektör
- Gıda ve içecek
- Ödenmiş sermaye
- 1,1 mr TL
- Ana ortak
- Loras Holding Anonim Şirketi · %15,9
- Sonraki bilanço
- 9 Aylık 2026 · en geç 9 Kasım 2026
Selva Gıda (SELVA), 2026 yılının 2. çeyreğinde 131 milyon TL net zarar açıkladı; zarar geçen yılın aynı çeyreğine göre büyüdü, hasılat reel olarak %14 arttı.
Kaynak: KAP · tarihinde güncellendi · yöntem
Tek bakışta SELVA
| mn TL | 2Ç26 | 1Ç26 | 4Ç25 ≈ | 3Ç25 | 2Ç25 | Son 12 ay | Seyir |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Gelir tablosu | |||||||
| Hasılat | 615 | 491 | 635 | 419 | 409 | 2.160 | |
| Brüt kâr | 78 | 98 | 108 | 64 | 83 | 348 | |
| FAVÖK | 33 | 38 | 26 | 19 | 32 | 116 | |
| Esas faaliyet kârı | −19 | −108 | −1 | −4 | 15 | −132 | |
| Net kâr | −131 | −222 | −417 | −77 | −54 | −847 | |
| Nakit akışı | |||||||
| İşletme faaliyetlerinden nakit | −22 | 32 | −425 | −257 | −106 | −671 | |
| Yatırım harcaması | −35 | −158 | 137 | −28 | −147 | −84 | |
| Serbest nakit akışı | −56 | −126 | −288 | −285 | −253 | −755 | |
| Bilanço · dönem sonu | |||||||
| Toplam varlıklar | 5.271 | 4.758 | 4.374 | 4.051 | 3.990 | 5.271 | |
| Özkaynak | 2.602 | 2.546 | 2.505 | 2.225 | 2.167 | 2.602 | |
| Finansal borç | 906 | 1.149 | 665 | 676 | 506 | 906 | |
| Nakit ve benzerleri | 18 | 129 | 342 | 95 | 33 | 18 | |
| Net borç | 888 | 1.020 | 323 | 581 | 473 | 888 | |
| Oranlar | |||||||
| Brüt marj | %12,7 | %20 | %17,1 | %15,2 | %20,4 | %16,1 | |
| FAVÖK marjı | %5,3 | %7,7 | %4,1 | %4,5 | %7,9 | %5,4 | |
| Net kâr marjı | −%21,3 | −%45,3 | −%65,7 | −%18,3 | −%13,2 | −%39,2 | |
| Özkaynak kârlılığı · yıllık | −%20,2 | −%34,9 | −%66,6 | −%13,8 | −%9,9 | −%32,6 | |
| Net borç / özkaynak | 0,34× | 0,40× | 0,13× | 0,26× | 0,22× | 0,34× | |
≈ kümülatif farkla hesaplandı (ör. 12 aylık − 9 aylık). Nakit akışı yalnız kümülatif raporlandığı için hep farkla bulunur. Son 12 ay dört çeyreğin toplamıdır; bilanço kalemlerinde dönem sonu değeridir. Her çeyrek kendi tarihinin parasıyla: çeyrekler arası kıyas enflasyonu da içerir.
Satış ve kâr
Marjlar
Bu çeyrek ne oldu?
Hasılat geçen yılın aynı çeyreğine göre %14 büyüdü; çeyrek 131 milyon TL zararla kapandı.
Değişimler geçen yılın aynı çeyreğine göre · 2Ç26 rakamlarından otomatik
- Esas faaliyetler 19 milyon TL zarar etti.
- FAVÖK marjı %5,3; geçen yılın aynı çeyreğinde %7,9 idi (−2,6 puan).
Satıştan net kâra: her basamakta ne kaldı
Kâr nakde dönüyor mu?
Net kâr ve işletme nakdi
Borç artıyor, nakit yetiyor mu?
Özkaynak ve net borç
Ölçütlere göre
- Net borç / özkaynak sektör medyanından yüksek (daha borçlu)0,34×sektör medyanı 0,13× (59 şirket)
- Kaldıraç sektör medyanından yüksek%50,6sektör medyanı %41,2 (59 şirket)
- Cari oran 1'in altında: dönen varlık kısa vadeli borcu karşılamıyor0,47×ölçüt: 1,00× ve üzeri
Gıda ve içecek şirketleri arasında
2Ç26 · Gıda ve içecek sektöründe, verisi güncel şirketler arasında · şeritte sağ taraf önde, çizgi medyan
- Hasılat büyümesi57 şirket içinde 9.+%14medyan −%1,6
- FAVÖK marjı56 şirket içinde 39.%5,3medyan %11,5
- Net kâr marjı54 şirket içinde 47.−%21,3medyan %0,3
- Özkaynak kârlılığı59 şirket içinde 51.−%20,2medyan −%0,6
- Net borç / özkaynak59 şirket içinde 37. (düşük olan önde)0,34×medyan 0,13×
- Kaldıraç59 şirket içinde 39. (düşük olan önde)%50,6medyan %41,2
Sektördeki benzerler
Gıda ve içecek · büyüklüğü en yakın şirketler · son çeyrekBenzerlik yalnız sektör ve büyüklüğe (sanayide hasılat, finansta toplam varlık) göre; iş modelleri farklı olabilir. Yatırım tavsiyesi değildir.
Mali tablolar
Geçen yılla karşılaştırma (mn TL)
İki sütun da aynı KAP raporundan, aynı tarihin parasıyla (TMS 29): değişim reeldir.
Kaynak: KAP, 2Ç26 finansal raporu.
Son 12 çeyrek: gelir, kâr, nakit, marj, borç
Son 12 çeyrek
Bir göstergeye dokun, büyük grafikte açılır · Nasıl okunur?kesikli çizgi: son 4 çeyreğin ortalaması (mevsim etkisini düzler) · çerçeve: geçen yılın aynı çeyreği · ≈ soluk: yaklaşık çeyrek (kümülatif farkla) · bugünün parasıyla: her çeyrek 2Ç26 sonu fiyatlarına yaklaşık TÜFE çarpanıyla taşındı; aşağıdaki tablo raporlardaki tutarları gösterir · Kaynak: KAP, 2Ç26
Artılar, eksiler, izlenecekler
Değerlendirme · 2Ç26
Son çeyreğin KAP rakamlarından otomatikOlumlu
1Güçlenen, büyüyen
- Hasılat yıllık %14 büyüdü
Olumsuz
3Zayıflayan, risk
- Çeyrek 131 milyon TL zararla kapandı
- Esas faaliyetler 19 milyon TL zararda
- FAVÖK marjı %7,9 → %5,3
Kontrol listesi · 2Ç26
Puan değildir; her satır tek bir göstergeye bakar. Yatırım tavsiyesi değildir. Nasıl okunur?Büyüme (geçen yılın aynı çeyreğine göre)
- ✓Hasılat reel olarak arttı+%14 · ölçüt: geçen yıla göre reel artış
- –Net kâr değişimi— · ölçüt: geçen yıla göre artış
Kârlılık
- ✗FAVÖK marjı geçen yılın aynı çeyreğinden düşük%5,3 · geçen yıl %7,9
- ✗Net kâr marjı sektör medyanının altında%-21,3 · sektör medyanı %0,3 (54 şirket)
- ✗Özkaynak kârlılığı sektör medyanının altında%-20,2 · sektör medyanı %-0,6 (59 şirket)
- –Kârın kaynağı— · ölçüt: en az yarısı (yalnız net kâr artıdayken)
Borçluluk ve likidite
- ✗Net borç / özkaynak sektör medyanından yüksek (daha borçlu)0,34× · sektör medyanı 0,13× (59 şirket)
- ✗Kaldıraç sektör medyanından yüksek%50,6 · sektör medyanı %41,2 (59 şirket)
- ✗Cari oran 1'in altında: dönen varlık kısa vadeli borcu karşılamıyor0,47× · ölçüt: 1,00× ve üzeri
Nakit
- ✗İşletme faaliyetleri nakit tükettieksi · son çeyrek (≈)
Künye, temettü, sermaye ve KAP
Faaliyet konusu
Makarna,Un ve İrmik Üretimi
Künye
- Sektör (KAP)
- Gıda, İçecek ve Tütün
- Halka açıklık (fiili dolaşım)
- %73,5
- Ortaklık yapısı (KAP)
- Loras Holding A.Ş.%15,9
- İmaş Makina Sanayi A Ş%10,6
- Diğer%73,6
- Pazar
- Ana Pazar
- Bağımsız denetçi
- Ttk Bağımsız Denetim ve Yeminli Mali Müşavirlik A.Ş.
Kaynak: KAP şirket genel bilgileri, 1 Kasım 2026.
Sermaye artırımları
Kaynak: KAP sermaye artırımı / azaltımı bildirimleriBedelsiz artırımlar pay sayısını artırır; temettü tablosundaki eski yılların hisse başı tutarları bu yüzden bugünkü pay sayısıyla doğrudan karşılaştırılamaz.
Fonlarda
Eylül 2026 sonu · KAP portföy dağılım raporlarıYatırım fonlarının KAP'a bildirdiği portföy dağılım raporlarından (568 rapor okundu, 425 fonda BIST payı var; yalnız haftalık rapor veren serbest fonlar ay sonu haftasının raporuyla). Emeklilik fonları KAP'ta rapor yayımlamadığı için, taranmış görüntü raporlar da okunamadığı için dahil değil. Değerler ay sonu fiyatıyla; veri yaklaşık beş hafta gecikmelidir. Fonların en çok tuttuğu hisseler →
Son KAP bildirimleri
Tüm bildirimler KAP'ta ↗- 17 Ağustos 2026 · Finansal raporSelva Gıda 30.06.2026 Faaliyet Raporu
- 17 Ağustos 2026 · Finansal raporFinansal Rapor
- 30 Haziran 2026Bilgi Sistemleri Yönetimi Politikası
- SELVA son çeyrekte kâr etti mi?
- Hayır. Selva Gıda, 2Ç26 döneminde 131 milyon TL net zarar açıkladı; zarar geçen yılın aynı çeyreğine göre büyüdü.
- SELVA borçlu mu?
- 2Ç26 sonunda net borcu 888 milyon TL; bu, özkaynağının 0,34 katı. Sektör medyanı özkaynağın 0,13 katı.
- SELVA temettü veriyor mu?
- KAP kayıtlarımızda bu şirketin nakit kâr payı dağıtımı yok.
- SELVA bir sonraki bilançosunu ne zaman açıklayacak?
- 9 Aylık 2026 finansal raporu için yasal son gün 9 Kasım 2026. Şirketler raporu genellikle bu tarihten önce, akşam saatlerinde KAP'ta yayımlar.
- Selva Gıda ne iş yapıyor?
- Gıda ve içecek sektöründe. Makarna,Un ve İrmik Üretimi