- Sektör
- Madencilik
- Ödenmiş sermaye
- 181 mn TL
- Ana ortak
- Urla Makina Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi · %39,7
Vişne Madencilik (VSNMD), 2026 yılının 2. çeyreğinde 51 milyon TL net zarar açıkladı; zarar geçen yılın aynı çeyreğine göre büyüdü, hasılat reel olarak %4,5 azaldı.
Kaynak: KAP · tarihinde güncellendi · yöntem
Tek bakışta VSNMD
| mn TL | 2Ç26 | 1Ç26 | 4Ç25 ≈ | 3Ç25 | 2Ç25 | Son 12 ay | Seyir |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Gelir tablosu | |||||||
| Hasılat | 391 | 359 | 383 | 363 | 310 | 1.495 | |
| Brüt kâr | 35 | 49 | 74 | 82 | 31 | 241 | |
| FAVÖK | −1 | 48 | 70 | 81 | 38 | 198 | |
| Esas faaliyet kârı | −75 | −39 | 4 | 19 | −23 | −91 | |
| Net kâr | −51 | −99 | 55 | −9 | −23 | −104 | |
| Nakit akışı | |||||||
| İşletme faaliyetlerinden nakit | −32 | 1 | 110 | 31 | 3 | 110 | |
| Yatırım harcaması | −91 | −84 | −108 | −46 | −50 | −329 | |
| Serbest nakit akışı | −123 | −83 | 2 | −15 | −47 | −219 | |
| Bilanço · dönem sonu | |||||||
| Toplam varlıklar | 4.692 | 4.470 | 4.053 | 3.891 | 3.605 | 4.692 | |
| Özkaynak | 4.151 | 3.914 | 3.644 | 3.439 | 3.206 | 4.151 | |
| Finansal borç | 80 | 92 | 21 | 21 | 20 | 80 | |
| Nakit ve benzerleri | 340 | 478 | 509 | 529 | 487 | 340 | |
| Net borç | −260 | −386 | −488 | −508 | −467 | −260 | |
| Oranlar | |||||||
| Brüt marj | %9 | %13,6 | %19,5 | %22,7 | %10 | %16,1 | |
| FAVÖK marjı | −%0,1 | %13,5 | %18,2 | %22,3 | %12,2 | %13,3 | |
| Net kâr marjı | −%13,1 | −%27,5 | %14,3 | −%2,5 | −%7,5 | −%7 | |
| Özkaynak kârlılığı · yıllık | −%4,9 | −%10,1 | %6 | −%1,1 | −%2,9 | −%2,5 | |
| Net borç / özkaynak | -0,06× | -0,10× | -0,13× | -0,15× | -0,15× | -0,06× | |
≈ kümülatif farkla hesaplandı (ör. 12 aylık − 9 aylık). Nakit akışı yalnız kümülatif raporlandığı için hep farkla bulunur. Son 12 ay dört çeyreğin toplamıdır; bilanço kalemlerinde dönem sonu değeridir. Her çeyrek kendi tarihinin parasıyla: çeyrekler arası kıyas enflasyonu da içerir.
Satış ve kâr
Marjlar
Bu çeyrek ne oldu?
Hasılat geçen yılın aynı çeyreğine göre %4,5 geriledi; çeyrek 51 milyon TL zararla kapandı.
Değişimler geçen yılın aynı çeyreğine göre · 2Ç26 rakamlarından otomatik
- FAVÖK marjı −%0,1; geçen yılın aynı çeyreğinde %12,2 idi (−12,3 puan).
- Esas faaliyetler 75 milyon TL zarar etti.
Satıştan net kâra: her basamakta ne kaldı
Kâr nakde dönüyor mu?
Net kâr ve işletme nakdi
Şirket net nakitte
Özkaynak ve net borç
Ölçütlere göre
- Net borç / özkaynak sektör medyanından yüksek (daha borçlu)-0,06×sektör medyanı -0,06× (7 şirket)
- Kaldıraç sektör medyanından düşük%11,5sektör medyanı %15,4 (7 şirket)
- Cari oran 1'in üzerinde: kısa vadeli borçlar dönen varlıkla karşılanıyor3,63×ölçüt: 1,00× ve üzeri
Madencilik şirketleri arasında
2Ç26 · Madencilik sektöründe, verisi güncel şirketler arasında · şeritte sağ taraf önde, çizgi medyan
- Hasılat büyümesi7 şirket içinde 4.−%4,5medyan −%4,5
- FAVÖK marjı7 şirket içinde 6.−%0,1medyan %19,7
- Net kâr marjı7 şirket içinde 5.−%13,1medyan %4
- Özkaynak kârlılığı7 şirket içinde 6.−%4,9medyan %6,1
- Net borç / özkaynak7 şirket içinde 4. (düşük olan önde)-0,06×medyan -0,06×
- Kaldıraç7 şirket içinde 1. (düşük olan önde)%11,5medyan %15,4
Sektördeki benzerler
Madencilik · büyüklüğü en yakın şirketler · son çeyrekBenzerlik yalnız sektör ve büyüklüğe (sanayide hasılat, finansta toplam varlık) göre; iş modelleri farklı olabilir. Yatırım tavsiyesi değildir.
Mali tablolar
Geçen yılla karşılaştırma (mn TL)
İki sütun da aynı KAP raporundan, aynı tarihin parasıyla (TMS 29): değişim reeldir.
Kaynak: KAP, 2Ç26 finansal raporu.
Son 7 çeyrek: gelir, kâr, nakit, marj, borç
Son 7 çeyrek
Bir göstergeye dokun, büyük grafikte açılır · Nasıl okunur?kesikli çizgi: son 4 çeyreğin ortalaması (mevsim etkisini düzler) · çerçeve: geçen yılın aynı çeyreği · ≈ soluk: yaklaşık çeyrek (kümülatif farkla) · bugünün parasıyla: her çeyrek 2Ç26 sonu fiyatlarına yaklaşık TÜFE çarpanıyla taşındı; aşağıdaki tablo raporlardaki tutarları gösterir · Kaynak: KAP, 2Ç26
Artılar, eksiler, izlenecekler
Değerlendirme · 2Ç26
Son çeyreğin KAP rakamlarından otomatikOlumsuz
3Zayıflayan, risk
- Çeyrek 51 milyon TL zararla kapandı
- FAVÖK marjı %12,2 → −%0,1
- Esas faaliyetler 75 milyon TL zararda
Kontrol listesi · 2Ç26
Puan değildir; her satır tek bir göstergeye bakar. Yatırım tavsiyesi değildir. Nasıl okunur?Büyüme (geçen yılın aynı çeyreğine göre)
- ✗Hasılat reel olarak azaldı−%4,5 · ölçüt: geçen yıla göre reel artış
- –Net kâr değişimi— · ölçüt: geçen yıla göre artış
Kârlılık
- ✗FAVÖK marjı geçen yılın aynı çeyreğinden düşük%-0,1 · geçen yıl %12,2
- ✗Net kâr marjı sektör medyanının altında%-13,1 · sektör medyanı %4 (7 şirket)
- ✗Özkaynak kârlılığı sektör medyanının altında%-4,9 · sektör medyanı %6,1 (7 şirket)
- –Kârın kaynağı— · ölçüt: en az yarısı (yalnız net kâr artıdayken)
Borçluluk ve likidite
- ✗Net borç / özkaynak sektör medyanından yüksek (daha borçlu)-0,06× · sektör medyanı -0,06× (7 şirket)
- ✓Kaldıraç sektör medyanından düşük%11,5 · sektör medyanı %15,4 (7 şirket)
- ✓Cari oran 1'in üzerinde: kısa vadeli borçlar dönen varlıkla karşılanıyor3,63× · ölçüt: 1,00× ve üzeri
Nakit
- ✗İşletme faaliyetleri nakit tükettieksi · son çeyrek (≈)
Künye, temettü, sermaye ve KAP
Faaliyet konusu
Şirket'in amaç ve konusu aşağıda belirtilenlerden oluşmaktadır: a- Maden Kanunu kapsamındaki işlenmiş ve işlenmemiş maden ve cevherler ile ilgili ruhsatları almak, ocak açmak, çalıştırmak ve üretim faaliyetlerinde bulunmak. b- Kalker, mıcır, fırın taşı, parça kireç, söndürülmüş kireç ve tertibinde kireç bulunan veya içine kireç karıştırılan madde ve malzemeler ile toprak sanayi ürünlerinin üretimi, yurtiçi ve yurtdışında alımı ve satımı, komisyon, taahhütlük, mümessillik, montaj, proje ve danışmanlık işleri. c- Her türlü maden ve kireç üretimi tesislerinin kurulması, kiralanması, kiraya verilmesi ve işletilmesi, d- Yurt içinde ve yurt dışında kara, deniz ve havayolu ile her türlü…
Künye
- Sektör (KAP)
- Diğer Madencilik ve Taş Ocakçılığı
- Halka açıklık (fiili dolaşım)
- %21,2
- Ortaklık yapısı (KAP)
- Urla Makina Sanayi ve Ticaret A.Ş.%39,7
- Nejla Öztüre%9,7
- Ecmel Öztüre%9,0
- Cem Öztüre%9,0
- Can Öztüre%9,0
- Nezih Öztüre%2,2
- Diğer%21,3
- Pazar
- Ana Pazar
- Bağımsız denetçi
- Reanda Aren Bağımsız Denetim ve Smmm A.Ş.
Kaynak: KAP şirket genel bilgileri, 1 Kasım 2026.
Temettü geçmişi
Kaynak: KAP kâr payı dağıtım bildirimleri · hisse başı brüt tutarlarBedelsiz sermaye artırımı ve bölünmeler nedeniyle eski yılların hisse başı tutarları bugünkü pay sayısıyla doğrudan karşılaştırılamayabilir. Yatırım tavsiyesi değildir.
Sermaye artırımları
Kaynak: KAP sermaye artırımı / azaltımı bildirimleriBedelsiz artırımlar pay sayısını artırır; temettü tablosundaki eski yılların hisse başı tutarları bu yüzden bugünkü pay sayısıyla doğrudan karşılaştırılamaz.
Fonlarda
Eylül 2026 sonu · KAP portföy dağılım raporlarıYatırım fonlarının KAP'a bildirdiği portföy dağılım raporlarından (568 rapor okundu, 425 fonda BIST payı var; yalnız haftalık rapor veren serbest fonlar ay sonu haftasının raporuyla). Emeklilik fonları KAP'ta rapor yayımlamadığı için, taranmış görüntü raporlar da okunamadığı için dahil değil. Değerler ay sonu fiyatıyla; veri yaklaşık beş hafta gecikmelidir. Fonların en çok tuttuğu hisseler →
Son KAP bildirimleri
Tüm bildirimler KAP'ta ↗- 28 Eylül 2026Bağlı Ortaklığımız Vişne Chem?in Yeni Şirket Kuruluşu Hakkında
- 21 Ağustos 2026 · Finansal Duran Varlık EdinimiYeni Şirket Kuruluşu Hakkında
- 11 Ağustos 2026 · Sermaye Artırımı - Azaltımı İşlemlerine İlişkin BildirimBedelsiz Sermaye Artırımına İlişkin Şirket Esas Sözleşmesinin Tescil ve İlanı
- 10 Ağustos 2026 · Finansal rapor01.01.2026 - 30.06.2026 Dönemi Faaliyet Raporu
- 10 Ağustos 2026 · Finansal raporFinansal Rapor
- VSNMD son çeyrekte kâr etti mi?
- Hayır. Vişne Madencilik, 2Ç26 döneminde 51 milyon TL net zarar açıkladı; zarar geçen yılın aynı çeyreğine göre büyüdü.
- VSNMD borçlu mu?
- Hayır, net nakitte: 2Ç26 sonunda nakdi finansal borcundan 260 milyon TL fazla. Sektör medyanı net nakit.
- VSNMD temettü veriyor mu?
- Evet. Son dağıtım 1 Aralık 2025 tarihinde, pay başına brüt 0,3896 TL.
- Vişne Madencilik ne iş yapıyor?
- Madencilik sektöründe. Şirket'in amaç ve konusu aşağıda belirtilenlerden oluşmaktadır: a- Maden Kanunu kapsamındaki işlenmiş ve işlenmemiş maden ve cevherler ile ilgili ruhsatları almak, ocak açmak, çalıştırmak ve üretim faaliyetlerinde…