- Sektör
- Madencilik
- Ödenmiş sermaye
- 275 mn TL
- Ana ortak
- Mehmed Nureddin Çevik · %31,1
- Sonraki bilanço
- 9 Aylık 2026 · en geç 9 Kasım 2026
Ruzy Madencilik ve Enerji (RUZYE), 2026 yılının 2. çeyreğinde 12 milyon TL net zarar açıkladı; geçen yılın aynı çeyreğinde kârdaydı, hasılat reel olarak %65 azaldı.
Kaynak: KAP · tarihinde güncellendi · yöntem
Tek bakışta RUZYE
| mn TL | 2Ç26 | 1Ç26 | 4Ç25 ≈ | 3Ç25 | 2Ç25 | Son 12 ay | Seyir |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Gelir tablosu | |||||||
| Hasılat | 39 | 67 | 72 | 84 | 85 | 262 | |
| Brüt kâr | −7 | −26 | −7 | 22 | 23 | −18 | |
| FAVÖK | −4 | −18 | 1 | 25 | 29 | 4 | |
| Esas faaliyet kârı | −28 | −46 | −32 | 10 | 3 | −97 | |
| Net kâr | −12 | −82 | −39 | 14 | 62 | −119 | |
| Nakit akışı | |||||||
| İşletme faaliyetlerinden nakit | 37 | 1 | −19 | 18 | −36 | 37 | |
| Yatırım harcaması | 0 | −13 | −3 | 0 | 0 | −15 | |
| Serbest nakit akışı | 37 | −12 | −21 | 18 | −36 | 22 | |
| Bilanço · dönem sonu | |||||||
| Toplam varlıklar | 2.163 | 1.769 | 1.645 | 1.626 | 1.469 | 2.163 | |
| Özkaynak | 1.667 | 1.572 | 1.502 | 1.473 | 1.357 | 1.667 | |
| Finansal borç | 343 | 35 | 0 | 28 | — | 343 | |
| Nakit ve benzerleri | 819 | 462 | 405 | 693 | 578 | 819 | |
| Net borç | −476 | −427 | −405 | −665 | −578 | −476 | |
| Oranlar | |||||||
| Brüt marj | −%18 | −%39,5 | −%10,1 | %26,6 | %26,3 | −%7 | |
| FAVÖK marjı | −%9,6 | −%27,6 | %0,7 | %30,2 | %33,6 | %1,4 | |
| Net kâr marjı | −%31,5 | −%122,4 | −%54,4 | %16,7 | %72 | −%45,5 | |
| Özkaynak kârlılığı · yıllık | −%3 | −%20,7 | −%10,4 | %3,8 | %18,1 | −%7,1 | |
| Net borç / özkaynak | -0,29× | -0,27× | -0,27× | -0,45× | -0,43× | -0,29× | |
≈ kümülatif farkla hesaplandı (ör. 12 aylık − 9 aylık). Nakit akışı yalnız kümülatif raporlandığı için hep farkla bulunur. Son 12 ay dört çeyreğin toplamıdır; bilanço kalemlerinde dönem sonu değeridir. Her çeyrek kendi tarihinin parasıyla: çeyrekler arası kıyas enflasyonu da içerir.
Satış ve kâr
Marjlar
Bu çeyrek ne oldu?
Hasılat geçen yılın aynı çeyreğine göre %65 geriledi; net sonuç 12 milyon TL zarara döndü.
Değişimler geçen yılın aynı çeyreğine göre · 2Ç26 rakamlarından otomatik
- FAVÖK marjı −%9,6; geçen yılın aynı çeyreğinde %33,6 idi (−43,3 puan).
- Esas faaliyetler 28 milyon TL zarar etti.
- Borcundan 476 milyon TL fazla nakdi var (net nakit / özkaynak: %28,6).
Satıştan net kâra: her basamakta ne kaldı
Kâr nakde dönüyor mu?
Net kâr ve işletme nakdi
Şirket net nakitte
Özkaynak ve net borç
Ölçütlere göre
- Net borç / özkaynak sektör medyanından düşük (daha az borçlu)-0,29×sektör medyanı -0,06× (7 şirket)
- Kaldıraç sektör medyanından yüksek%22,9sektör medyanı %15,4 (7 şirket)
- Cari oran 1'in üzerinde: kısa vadeli borçlar dönen varlıkla karşılanıyor2,49×ölçüt: 1,00× ve üzeri
Madencilik şirketleri arasında
2Ç26 · Madencilik sektöründe, verisi güncel şirketler arasında · şeritte sağ taraf önde, çizgi medyan
- Hasılat büyümesi7 şirket içinde 7.−%65medyan −%4,5
- Net kâr büyümesi5 şirket içinde 4.−%115,3medyan −%46,6
- FAVÖK marjı7 şirket içinde 7.−%9,6medyan %19,7
- Net kâr marjı7 şirket içinde 6.−%31,5medyan %4
- Özkaynak kârlılığı7 şirket içinde 5.−%3medyan %6,1
- Net borç / özkaynak7 şirket içinde 3. (düşük olan önde)-0,29×medyan -0,06×
- Kaldıraç7 şirket içinde 5. (düşük olan önde)%22,9medyan %15,4
Sektördeki benzerler
Madencilik · büyüklüğü en yakın şirketler · son çeyrekBenzerlik yalnız sektör ve büyüklüğe (sanayide hasılat, finansta toplam varlık) göre; iş modelleri farklı olabilir. Yatırım tavsiyesi değildir.
Mali tablolar
Geçen yılla karşılaştırma (mn TL)
İki sütun da aynı KAP raporundan, aynı tarihin parasıyla (TMS 29): değişim reeldir.
Kaynak: KAP, 2Ç26 finansal raporu.
Son 12 çeyrek: gelir, kâr, nakit, marj, borç
Son 12 çeyrek
Bir göstergeye dokun, büyük grafikte açılır · Nasıl okunur?kesikli çizgi: son 4 çeyreğin ortalaması (mevsim etkisini düzler) · çerçeve: geçen yılın aynı çeyreği · ≈ soluk: yaklaşık çeyrek (kümülatif farkla) · bugünün parasıyla: her çeyrek 2Ç26 sonu fiyatlarına yaklaşık TÜFE çarpanıyla taşındı; aşağıdaki tablo raporlardaki tutarları gösterir · Kaynak: KAP, 2Ç26
Artılar, eksiler, izlenecekler
Değerlendirme · 2Ç26
Son çeyreğin KAP rakamlarından otomatikOlumlu
2Güçlenen, büyüyen
- Net nakit 476 milyon TL (borçtan fazla nakit)
- Serbest nakit akışı pozitif (yaklaşık 37 milyon TL)
Olumsuz
4Zayıflayan, risk
- Geçen yıl kârdaydı, bu çeyrek 12 milyon TL zarar
- FAVÖK marjı %33,6 → −%9,6
- Esas faaliyetler 28 milyon TL zararda
- Hasılat yıllık %65 geriledi
Kontrol listesi · 2Ç26
Puan değildir; her satır tek bir göstergeye bakar. Yatırım tavsiyesi değildir. Nasıl okunur?Büyüme (geçen yılın aynı çeyreğine göre)
- ✗Hasılat reel olarak azaldı−%65 · ölçüt: geçen yıla göre reel artış
- ✗Net kâr azaldı−%115,3 · ölçüt: geçen yıla göre artış
Kârlılık
- ✗FAVÖK marjı geçen yılın aynı çeyreğinden düşük%-9,6 · geçen yıl %33,6
- ✗Net kâr marjı sektör medyanının altında%-31,5 · sektör medyanı %4 (7 şirket)
- ✗Özkaynak kârlılığı sektör medyanının altında%-3 · sektör medyanı %6,1 (7 şirket)
- –Kârın kaynağı— · ölçüt: en az yarısı (yalnız net kâr artıdayken)
Borçluluk ve likidite
- ✓Net borç / özkaynak sektör medyanından düşük (daha az borçlu)-0,29× · sektör medyanı -0,06× (7 şirket)
- ✗Kaldıraç sektör medyanından yüksek%22,9 · sektör medyanı %15,4 (7 şirket)
- ✓Cari oran 1'in üzerinde: kısa vadeli borçlar dönen varlıkla karşılanıyor2,49× · ölçüt: 1,00× ve üzeri
Nakit
- ✓İşletme faaliyetleri nakit ürettiartıda · son çeyrek (≈)
Künye, temettü, sermaye ve KAP
Faaliyet konusu
MADENCİLİK VE TAŞ OCAKÇILIĞI / KÖMÜR VE LİNYİT MADENCİLİĞİ
Künye
- Sektör (KAP)
- Kömür ve Linyit Madenciliği
- Halka açıklık (fiili dolaşım)
- %68,0
- Ortaklık yapısı (KAP)
- Mehmed Nureddin Çevik▲ 1,2%31,1
- Diğer%68,9
- Ortaklıkta son değişiklikler
- 18 Eki → 25 Eki · Mehmed Nureddin Çevik: %29,5 → %30,7
- 18 Eki → 25 Eki · Halka açıklık: %69,6 → %68,4
- 14 Eki → 18 Eki · Mehmed Nureddin Çevik: %30,9 → %29,5
- 14 Eki → 18 Eki · Halka açıklık: %68,2 → %69,6
- 8 Eki → 14 Eki · Mehmed Nureddin Çevik: %34,1 → %30,9
- 8 Eki → 14 Eki · Halka açıklık: %64,6 → %68,2
- KAP künyesinin önceki görüntüsüyle karşılaştırma; %5 altı ortaklar KAP'ta her zaman listelenmez.
- Pazar
- Ana Pazar
- Bağımsız denetçi
- Pwc Bağımsız Denetim ve Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik A.ş
Kaynak: KAP şirket genel bilgileri, 1 Kasım 2026.
Sermaye artırımları
Kaynak: KAP sermaye artırımı / azaltımı bildirimleriBedelsiz artırımlar pay sayısını artırır; temettü tablosundaki eski yılların hisse başı tutarları bu yüzden bugünkü pay sayısıyla doğrudan karşılaştırılamaz.
Fonlarda
Eylül 2026 sonu · KAP portföy dağılım raporlarıYatırım fonlarının KAP'a bildirdiği portföy dağılım raporlarından (568 rapor okundu, 425 fonda BIST payı var; yalnız haftalık rapor veren serbest fonlar ay sonu haftasının raporuyla). Emeklilik fonları KAP'ta rapor yayımlamadığı için, taranmış görüntü raporlar da okunamadığı için dahil değil. Değerler ay sonu fiyatıyla; veri yaklaşık beş hafta gecikmelidir. Fonların en çok tuttuğu hisseler →
Son KAP bildirimleri
Tüm bildirimler KAP'ta ↗- 11 Eylül 2026 · Finansal rapor2025 TSRS Uyumlu Sürdürülebilirlik Raporu
- 14 Ağustos 2026Ruzy Madencilik Yatırımcı Sunumu Hk.
- 14 Ağustos 2026 · Finansal raporRuzy 30.06.2026 Faaliyet Raporu
- 14 Ağustos 2026 · Finansal raporFinansal Rapor
- 31 Temmuz 2026Maden Sahamızın İşletme Ruhsatı ve İşletme İzin Süresinin Uzatılması Hk.
- RUZYE son çeyrekte kâr etti mi?
- Hayır. Ruzy Madencilik ve Enerji, 2Ç26 döneminde 12 milyon TL net zarar açıkladı; geçen yılın aynı çeyreğinde kârdaydı.
- RUZYE borçlu mu?
- Hayır, net nakitte: 2Ç26 sonunda nakdi finansal borcundan 476 milyon TL fazla. Sektör medyanı net nakit.
- RUZYE temettü veriyor mu?
- KAP kayıtlarımızda bu şirketin nakit kâr payı dağıtımı yok.
- RUZYE bir sonraki bilançosunu ne zaman açıklayacak?
- 9 Aylık 2026 finansal raporu için yasal son gün 9 Kasım 2026. Şirketler raporu genellikle bu tarihten önce, akşam saatlerinde KAP'ta yayımlar.
- Ruzy Madencilik ve Enerji ne iş yapıyor?
- Madencilik sektöründe. MADENCİLİK VE TAŞ OCAKÇILIĞI / KÖMÜR VE LİNYİT MADENCİLİĞİ