İçeriğe geç
VEYAS

Türker Vangölü Enerji

2Ç26 · 8 Eylül 2026
+ Karşılaştır
Halka arz karnesindeSatış arttı, kâr düştü
Sektör
Enerji
Halka arz
Ağu 2026
Ödenmiş sermaye
567 mn TL
Ana ortak
Turkerler Ins.tur.mad.enerjı Uret.tıc.ve San.a.s. · %96,1

Türker Vangölü Enerji (VEYAS), 2026 yılının 2. çeyreğinde 330 milyon TL net kâr açıkladı; hasılat reel olarak %74,6 arttı.

Kaynak: KAP · tarihinde güncellendi · yöntem

Dönem
2Ç26 · Nisan–Haziran 2026
00 · Genel bakış

Tek bakışta VEYAS

Son 1 çeyrek · rakamlar KAP finansal tablolarından · milyon TL
Fiyat grafiği: TradingView ↗
Hasılat
5,5 milyar TL
reel +%74,6
2Ç262Ç26
Net kâr
330 milyon TL
2Ç262Ç26
FAVÖK
—
2Ç262Ç26
Serbest nakit akışı
—
2Ç262Ç26

Özet finansallar

Gelir tablosu, nakit akışı, bilanço ve oranlar tek yerde · milyon TLTüm tablolar →
mn TL2Ç26Son 12 aySeyir
Gelir tablosu
Hasılat5.530—
Brüt kâr1.678—
Esas faaliyet kârı2.011—
Net kâr330—
Bilanço · dönem sonu
Toplam varlıklar32.05532.055
Özkaynak17.00517.005
Finansal borç10.04310.043
Nakit ve benzerleri120120
Net borç9.9239.923
Oranlar
Brüt marj%30,3—
Net kâr marjı%6—
Özkaynak kârlılığı · yıllık%7,8—
Net borç / özkaynak0,58×0,58×

≈ kümülatif farkla hesaplandı (ör. 12 aylık − 9 aylık). Nakit akışı yalnız kümülatif raporlandığı için hep farkla bulunur. Son 12 ay dört çeyreğin toplamıdır; bilanço kalemlerinde dönem sonu değeridir. Her çeyrek kendi tarihinin parasıyla: çeyrekler arası kıyas enflasyonu da içerir.

Satış ve kâr

Tek çeyrek · milyon TL · her çeyrek kendi tarihinin parasıyla
HasılatNet kâr
5,5
330
2Ç26

Marjlar

Her 100 liralık satıştan kalan
Brüt marjFAVÖK marjıNet kâr marjı
%30,3%62Ç26
01 · Ne oldu?

Bu çeyrek ne oldu?

Hasılat geçen yılın aynı çeyreğine göre %74,6 büyüdü.*

Değişimler geçen yılın aynı çeyreğine göre · 2Ç26 rakamlarından otomatik

1 maddede
  • Net borç / özkaynak: %58,4 (net borç 9,9 milyar TL).
Satır arası notu · 2Ç26

Satışlar %75 arttı, ilk yarı kârı yarıya indi.

Türker Vangölü Enerji'nin ikinci çeyrek hasılatı reel %75 artışla 5,5 milyar TL'ye çıktı ve çeyrek 330 milyon TL kârla kapandı (geçen yıl zarar). İlk yarıda satışlar %36, esas faaliyet kârı %59 artsa da net kâr 754'ten 365 milyon TL'ye geriledi. 9,9 milyar TL net borç faaliyet kârının büyük kısmını götürüyor.

Hasılat 5,5 milyar TL (+%75) · İlk yarı net kâr 365 milyon TL (−%52) · Net borç 9,9 milyar TL
02 · Kâr nereden geldi?

Satıştan net kâra: her basamakta ne kaldı

2Ç26 · milyon TL
5.530
Hasılat
−3.852
Satış maliyeti
1.678
Brüt kâr
+333
Faaliyet giderleri ve diğer
2.011
Esas faaliyet kârı
−1.681*
Faaliyet dışı, finansman, vergi
330
Net kâr

* Esas faaliyet kârı 2,0 milyar TL, net kâr 330 milyon TL. Aradaki 1,7 milyar TL faaliyet dışında gitti: finansman, parasal kazanç ya da kayıp, vergi ve azınlık payı. Ayrıntı şirketin raporunda.

03 · Kârın kalitesi

Kâr nakde dönüyor mu?

Esas faaliyet payı
%609,5
kârın çoğu işin kendisinden
%50 altı: net kârın çoğu faaliyet dışı
İşletme nakdi / net kâr
—
2Ç26: işletme nakdi — ≈, net kâr 330 mn TL
Serbest nakit akışı
—

Net kâr ve işletme nakdi

Tek çeyrek · milyon TL · nakit akışı kümülatif farkla (≈)
İşletme nakdiNet kâr
330
2Ç26
04 · Bilanço sağlığı

Borç ve nakit

2Ç26 dönem sonu
Net borç
9,9 mr TL
Net borç / FAVÖK
—
son 12 ay FAVÖK ile
Cari oran
1,45×
1'in üstünde
Nakit
120 mn TL
finansal borcun %1,2'i

Özkaynak ve net borç

Dönem sonu · milyon TL · her dönem kendi tarihinin parasıyla
ÖzkaynakNet borç
17,0
9,9
2Ç26

Ölçütlere göre

Kural ve sektör medyanına göre; puan değildir
  • Net borç / özkaynak sektör medyanından yüksek (daha borçlu)0,58×
    sektör medyanı 0,29× (50 şirket)
  • Kaldıraç sektör medyanından yüksek%47
    sektör medyanı %39,9 (50 şirket)
  • Cari oran 1'in üzerinde: kısa vadeli borçlar dönen varlıkla karşılanıyor1,45×
    ölçüt: 1,00× ve üzeri
05 · Sektördeki yeri

Enerji şirketleri arasında

Şirketin konumu sektör medyanına göre; puan değildir

2Ç26 · Enerji sektöründe, verisi güncel şirketler arasında · şeritte sağ taraf önde, çizgi medyan

  • Hasılat büyümesi50 şirket içinde 3.
    +%74,6medyan −%14,2
  • Net kâr marjı50 şirket içinde 26.
    %6medyan %6,1
  • Özkaynak kârlılığı50 şirket içinde 17.
    %7,8medyan %2
  • Net borç / özkaynak50 şirket içinde 37. (düşük olan önde)
    0,58×medyan 0,29×
  • Kaldıraç50 şirket içinde 27. (düşük olan önde)
    %47medyan %39,8

Sektördeki benzerler

Enerji · büyüklüğü en yakın şirketler · son çeyrek
VEYAS ve aynı sektörden büyüklüğü en yakın şirketler
ŞirketNet kâr değişimiFAVÖK marjıNet borç / özkaynak
VEYAS
Türker Vangölü Enerji · 2Ç26
——0,58×
TRENJ
TR Doğal Enerji Kaynakları · 2Ç26
—%34,6−1,32×
ZOREN
Zorlu Enerji · 2Ç26
—%23,10,92×
CWENE
Cw Enerji · 2Ç26
+%76,5%23,30,53×
BASGZ
Başkent Doğalgaz · 3Ç26
−%334,3%4,4−0,03×
SMRTG
Smart Güneş Enerjisi · 2Ç26
—%22,12,37×
Sektör medyanı
50 şirket
−%25,3%24,20,29×

Benzerlik yalnız sektör ve büyüklüğe (sanayide hasılat, finansta toplam varlık) göre; iş modelleri farklı olabilir. Yatırım tavsiyesi değildir.

06 · Tablolar

Mali tablolar

Geçen yılla karşılaştırma (mn TL)

İki sütun da aynı KAP raporundan, aynı tarihin parasıyla (TMS 29): değişim reeldir.

Kalem6A 20256A 2026Değişim
Gelir tablosu
Hasılat8.60811.711+%36,0
Brüt kâr2.5674.321+%68,3
FAVÖK2.2774.017+%76,5
Faaliyet kârı2.9254.645+%58,8
Net kâr (ana ortaklık)754365−%51,6
Nakit akışı
İşletme faaliyetlerinden nakit1.979−1.649artıdan eksiye
Yatırım harcaması−313−330eksi büyüdü
Serbest nakit akışı2.292−1.320artıdan eksiye
Bilanço31 Ara 202530 Haz 2026Değişim
Toplam varlıklar34.11732.055−%6,0
Özkaynak (ana ortaklık)16.65717.005+%2,1
Nakit ve kısa vadeli yatırımlar1.631120−%92,7
Finansal borç8.75010.043+%14,8
Stoklar916853−%6,9
Ticari alacaklar5.4785.175−%5,5
Ticari borçlar4.9102.075−%57,7

Kaynak: KAP, 2Ç26 finansal raporu.

Gelir tablosu · bilanço · nakit akışı · oranlar: 1 çeyrek, çeyreklik, kümülatif ve yıllıkTabloları aç →
07 · Grafikler

Son 1 çeyrek: gelir, kâr, nakit, marj, borç

08 · Değerlendirme

Artılar, eksiler, izlenecekler

2Ç26 · Satır Arası notu ve şirket açıklamaları; yorum ya da tavsiye değildir

Değerlendirme · 2Ç26

Satır Arası notu ve şirket açıklamaları

Olumlu

3

Güçlenen, büyüyen

  • Hasılat reel %75 arttı
  • Çeyrek kârla kapandı (geçen yıl zarar)
  • İlk yarı esas faaliyet kârı %59 arttı

Olumsuz

3

Zayıflayan, risk

  • İlk yarı net kârı %52 geriledi
  • FAVÖK marjı %36 → %31
  • Net borç 9,9 milyar TL

İzlenecek

2

Sonraki bilançoda bak

  • Elektrik fiyatları ve üretim
  • Borç maliyeti
09 · Kayıtlar

Künye, temettü, sermaye ve KAP

Açmak için satıra dokun