- Sektör
- Kimya, petrol ve plastik
- Ödenmiş sermaye
- 256 mn TL
- Ana ortak
- Aksoy Holding Anonim Şirketi · %54,5
- Sonraki bilanço
- 9 Aylık 2026 · en geç 9 Kasım 2026
Turcas Holding (TRCAS), 2026 yılının 2. çeyreğinde 103 milyon TL net kâr açıkladı; net kâr geçen yılın aynı çeyreğine göre %80,2 azaldı.
Kaynak: KAP · tarihinde güncellendi · yöntem
Tek bakışta TRCAS
| mn TL | 2Ç26 | 1Ç26 | 4Ç25 ≈ | 3Ç25 | 2Ç25 | Son 12 ay | Seyir |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Gelir tablosu | |||||||
| Brüt kâr | 0 | 0 | 0 | — | — | — | |
| FAVÖK | −67 | −100 | −91 | — | — | — | |
| Esas faaliyet kârı | −64 | −80 | −95 | −66 | −128 | −305 | |
| Net kâr | 103 | 772 | −189 | 406 | 395 | 1.092 | |
| Nakit akışı | |||||||
| İşletme faaliyetlerinden nakit | 110 | −238 | −239 | −199 | 72 | −565 | |
| Yatırım harcaması | −8 | 81 | −13 | −9 | −8 | 51 | |
| Serbest nakit akışı | 102 | −157 | −251 | −208 | 64 | −514 | |
| Bilanço · dönem sonu | |||||||
| Toplam varlıklar | 17.041 | 16.410 | 14.217 | 14.018 | 12.928 | 17.041 | |
| Özkaynak | 16.996 | 16.363 | 14.155 | 13.987 | 12.634 | 16.996 | |
| Nakit ve benzerleri | 861 | 1.099 | 845 | 439 | 749 | 861 | |
| Net borç | −861 | −1.099 | −845 | −439 | −749 | −861 | |
| Oranlar | |||||||
| Özkaynak kârlılığı · yıllık | %2,4 | %18,9 | −%5,3 | %11,6 | %12,5 | %6,4 | |
| Net borç / özkaynak | -0,05× | -0,07× | -0,06× | -0,03× | -0,06× | -0,05× | |
≈ kümülatif farkla hesaplandı (ör. 12 aylık − 9 aylık). Nakit akışı yalnız kümülatif raporlandığı için hep farkla bulunur. Son 12 ay dört çeyreğin toplamıdır; bilanço kalemlerinde dönem sonu değeridir. Her çeyrek kendi tarihinin parasıyla: çeyrekler arası kıyas enflasyonu da içerir.
Satış ve kâr
Bu çeyrek ne oldu?
Çeyrekte 103 milyon TL net kâr açıklandı.*
Değişimler geçen yılın aynı çeyreğine göre · 2Ç26 rakamlarından otomatik
- Esas faaliyetler 64 milyon TL zarar etti.
Kâr nakde dönüyor mu?
Net kâr ve işletme nakdi
Şirket net nakitte
Özkaynak ve net borç
Ölçütlere göre
- Net borç / özkaynak sektör medyanından düşük (daha az borçlu)-0,05×sektör medyanı 0,03× (38 şirket)
- Kaldıraç sektör medyanından düşük%0,3sektör medyanı %39,1 (38 şirket)
- Cari oran 1'in üzerinde: kısa vadeli borçlar dönen varlıkla karşılanıyor37,47×ölçüt: 1,00× ve üzeri
Kimya, petrol ve plastik şirketleri arasında
2Ç26 · Kimya, petrol ve plastik sektöründe, verisi güncel şirketler arasında · şeritte sağ taraf önde, çizgi medyan
- Net kâr büyümesi22 şirket içinde 12.−%80,2medyan −%61,9
- Özkaynak kârlılığı37 şirket içinde 19.%2,4medyan %2,4
- Net borç / özkaynak38 şirket içinde 11. (düşük olan önde)-0,05×medyan 0,03×
- Kaldıraç38 şirket içinde 1. (düşük olan önde)%0,3medyan %39,1
Sektördeki benzerler
Kimya, petrol ve plastik · büyüklüğü en yakın şirketler · son çeyrekBenzerlik yalnız sektör ve büyüklüğe (sanayide hasılat, finansta toplam varlık) göre; iş modelleri farklı olabilir. Yatırım tavsiyesi değildir.
Mali tablolar
Geçen yılla karşılaştırma (mn TL)
İki sütun da aynı KAP raporundan, aynı tarihin parasıyla (TMS 29): değişim reeldir.
Kaynak: KAP, 2Ç26 finansal raporu.
Son 12 çeyrek: gelir, kâr, nakit, marj, borç
Son 12 çeyrek
Bir göstergeye dokun, büyük grafikte açılır · Nasıl okunur?kesikli çizgi: son 4 çeyreğin ortalaması (mevsim etkisini düzler) · çerçeve: geçen yılın aynı çeyreği · ≈ soluk: yaklaşık çeyrek (kümülatif farkla) · bugünün parasıyla: her çeyrek 2Ç26 sonu fiyatlarına yaklaşık TÜFE çarpanıyla taşındı; aşağıdaki tablo raporlardaki tutarları gösterir · Kaynak: KAP, 2Ç26
Artılar, eksiler, izlenecekler
Değerlendirme · 2Ç26
Son çeyreğin KAP rakamlarından otomatikOlumlu
1Güçlenen, büyüyen
- Serbest nakit akışı pozitif (yaklaşık 102 milyon TL)
Olumsuz
2Zayıflayan, risk
- Net kâr yıllık %80,2 geriledi (103 milyon TL)
- Esas faaliyetler 64 milyon TL zararda
Kontrol listesi · 2Ç26
Puan değildir; her satır tek bir göstergeye bakar. Yatırım tavsiyesi değildir. Nasıl okunur?Büyüme (geçen yılın aynı çeyreğine göre)
- –Hasılat değişimi— · ölçüt: geçen yıla göre reel artış
- ✗Net kâr azaldı−%80,2 · ölçüt: geçen yıla göre artış
Kârlılık
- –FAVÖK marjı ve geçen yıl— · geçen yılın verisi yok
- –Net kâr marjı ve sektör— · sektör medyanı %1,8 (35 şirket)
- ✗Özkaynak kârlılığı sektör medyanının altında%2,4 · sektör medyanı %2,4 (37 şirket)
- ✗Net kârın çoğu esas faaliyet dışından (finansman, parasal kazanç ya da tek seferlik)esas faaliyetler zararda · ölçüt: en az yarısı (yalnız net kâr artıdayken)
Borçluluk ve likidite
- ✓Net borç / özkaynak sektör medyanından düşük (daha az borçlu)-0,05× · sektör medyanı 0,03× (38 şirket)
- ✓Kaldıraç sektör medyanından düşük%0,3 · sektör medyanı %39,1 (38 şirket)
- ✓Cari oran 1'in üzerinde: kısa vadeli borçlar dönen varlıkla karşılanıyor37,47× · ölçüt: 1,00× ve üzeri
Nakit
- ✓İşletme faaliyetleri nakit ürettiartıda · son çeyrek (≈)
Künye, temettü, sermaye ve KAP
Faaliyet konusu
Şirketin amacı; perakende, akaryakıt, elektrik, doğalgaz, madencilik, enerji, teknoloji, turizm, gayrimenkul, sağlık, inşaat, iç ve dış ticaret başta olmak ve fakat bunlarla sınırlı olmamak üzere ticari, sınai, zirai, mali ve diğer her türlü iştigal alanlarında faaliyet göstermek amacı ile şirket ve/veya şirketler kurmak, yatırım yapmak, girişimlerde bulunmak; kurulmuş ve/veya kurulacak yerli ve/veya yabancı şirketlerin sermaye ve/veya yönetimine katılmaktır. Şirket, yatırım yaptığı iş ve projelerin, sermayesine ve/veya yönetimine katıldığı şirketlerin, başarılı ve verimli şekilde sevk ve idare edilmelerini temin etmek amacıyla; planlama, üretim, pazarlama, mali, finansman, personel ve fon…
Künye
- Sektör (KAP)
- Holdingler ve Yatırım Şirketleri
- Halka açıklık (fiili dolaşım)
- %23,1
- Ortaklık yapısı (KAP)
- Aksoy Holding A.Ş.%54,5
- Müeddet Hanzat Öz%3,8
- Suna Baban%3,7
- Ytc Turizm ve Enerji A.Ş.%3,5
- Yılmaz Tecmen%3,1
- Diğer%31,5
- Pazar
- Yıldız Pazar
- Bağımsız denetçi
- Bdo Denet Bağımsız Denetim ve Danışmanlık A.Ş.
Kaynak: KAP şirket genel bilgileri, 1 Kasım 2026.
Temettü geçmişi
Kaynak: KAP kâr payı dağıtım bildirimleri · hisse başı brüt tutarlarBedelsiz sermaye artırımı ve bölünmeler nedeniyle eski yılların hisse başı tutarları bugünkü pay sayısıyla doğrudan karşılaştırılamayabilir. Yatırım tavsiyesi değildir.
Fonlarda
Eylül 2026 sonu · KAP portföy dağılım raporlarıYatırım fonlarının KAP'a bildirdiği portföy dağılım raporlarından (568 rapor okundu, 425 fonda BIST payı var; yalnız haftalık rapor veren serbest fonlar ay sonu haftasının raporuyla). Emeklilik fonları KAP'ta rapor yayımlamadığı için, taranmış görüntü raporlar da okunamadığı için dahil değil. Değerler ay sonu fiyatıyla; veri yaklaşık beş hafta gecikmelidir. Fonların en çok tuttuğu hisseler →
Son KAP bildirimleri
Tüm bildirimler KAP'ta ↗- 19 Ağustos 2026 · Finansal raporTurcas Holding A.Ş. 01.01.2026 - 30.06.2026 Dönemi Yönetim Kurulu Faaliyet Raporu
- 19 Ağustos 2026 · Finansal raporFinansal Rapor
- 14 Ağustos 2026Yönetici Sorumluluk Sigortası Hakkında
- 24 Haziran 2026%30 Oranındaki İştirakimiz Shell & Turcas Petrol A.Ş.?deki İmtiyazlı Temettü Ödemesi Hakkında
- TRCAS son çeyrekte kâr etti mi?
- Evet. Turcas Holding, 2Ç26 döneminde 103 milyon TL net kâr açıkladı; net kâr geçen yılın aynı çeyreğine göre %80,2 azaldı. Esas faaliyetler zarar etti; net kâr tamamen faaliyet dışı kalemlerden (finansman geliri, parasal kazanç ya da tek seferlik gelirler) geldi.
- TRCAS borçlu mu?
- Hayır, net nakitte: 2Ç26 sonunda nakdi finansal borcundan 861 milyon TL fazla. Sektör medyanı özkaynağın 0,03 katı.
- TRCAS temettü veriyor mu?
- Evet. Son dağıtım 13 Mayıs 2026 tarihinde, pay başına brüt 2,3474 TL. Kayıtlı geçmişte 3 farklı yılda temettü dağıttı.
- TRCAS bir sonraki bilançosunu ne zaman açıklayacak?
- 9 Aylık 2026 finansal raporu için yasal son gün 9 Kasım 2026. Şirketler raporu genellikle bu tarihten önce, akşam saatlerinde KAP'ta yayımlar.
- Turcas Holding ne iş yapıyor?
- Kimya, petrol ve plastik sektöründe. Şirketin amacı; perakende, akaryakıt, elektrik, doğalgaz, madencilik, enerji, teknoloji, turizm, gayrimenkul, sağlık, inşaat, iç ve dış ticaret başta olmak ve fakat bunlarla sınırlı olmamak üzere ticari, sınai, zirai,…