- Sektör
- Kimya, petrol ve plastik
- Endeks
- BIST 100
- Ödenmiş sermaye
- 220 mn TL
- Ana ortak
- Koç Holding Anonim Şirketi · %40,7
- Sonraki bilanço
- 9 Aylık 2026 · en geç 9 Kasım 2026
Aygaz (AYGAZ), 2026 yılının 2. çeyreğinde 4,3 milyar TL net kâr açıkladı; net kâr geçen yılın aynı çeyreğine göre %236,3 arttı, hasılat reel olarak %10,2 arttı.
Kaynak: KAP · tarihinde güncellendi · yöntem
Tek bakışta AYGAZ
| mr TL | 2Ç26 | 1Ç26 | 4Ç25 ≈ | 3Ç25 | 2Ç25 | Son 12 ay | Seyir |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Gelir tablosu | |||||||
| Hasılat | 29,1 | 21,9 | 24,9 | 21,2 | 20,0 | 97,1 | |
| Brüt kâr | 3,1 | 2,5 | 2,6 | 2,5 | 2,0 | 10,7 | |
| FAVÖK | 1,2 | 0,8 | 0,9 | 1,0 | 0,6 | 3,9 | |
| Esas faaliyet kârı | 0,7 | 0,4 | 0,6 | 0,8 | 0,4 | 2,5 | |
| Net kâr | 4,3 | 0,1 | 2,2 | 1,7 | 1,0 | 8,4 | |
| Nakit akışı | |||||||
| İşletme faaliyetlerinden nakit | 1,4 | −2,7 | 0,2 | 0,6 | 1,2 | −0,5 | |
| Yatırım harcaması | 0,2 | −0,9 | 0,8 | −0,3 | −0,5 | −0,1 | |
| Serbest nakit akışı | 1,7 | −3,6 | 1,0 | 0,4 | 0,6 | −0,5 | |
| Bilanço · dönem sonu | |||||||
| Toplam varlıklar | 96,7 | 82,5 | 82,2 | 76,5 | 69,6 | 96,7 | |
| Özkaynak | 84,1 | 71,4 | 69,6 | 64,5 | 58,4 | 84,1 | |
| Finansal borç | 3,2 | 3,0 | 3,1 | 3,0 | 2,3 | 3,2 | |
| Nakit ve benzerleri | 7,1 | 4,1 | 8,5 | 6,0 | 4,6 | 7,1 | |
| Net borç | −3,9 | −1,1 | −5,4 | −3,0 | −2,3 | −3,9 | |
| Oranlar | |||||||
| Brüt marj | %10,7 | %11,6 | %10,3 | %11,9 | %10,1 | %11,1 | |
| FAVÖK marjı | %4 | %3,5 | %3,5 | %4,9 | %3,1 | %4 | |
| Net kâr marjı | %14,7 | %0,6 | %9 | %8 | %4,8 | %8,6 | |
| Özkaynak kârlılığı · yıllık | %20,4 | %0,8 | %12,9 | %10,5 | %6,6 | %9,9 | |
| Net borç / özkaynak | -0,05× | -0,02× | -0,08× | -0,05× | -0,04× | -0,05× | |
≈ kümülatif farkla hesaplandı (ör. 12 aylık − 9 aylık). Nakit akışı yalnız kümülatif raporlandığı için hep farkla bulunur. Son 12 ay dört çeyreğin toplamıdır; bilanço kalemlerinde dönem sonu değeridir. Her çeyrek kendi tarihinin parasıyla: çeyrekler arası kıyas enflasyonu da içerir.
Satış ve kâr
Marjlar
Bu çeyrek ne oldu?
Hasılat geçen yılın aynı çeyreğine göre %10,2 büyüdü, net kâr %236,3 arttı.*
Değişimler geçen yılın aynı çeyreğine göre · 2Ç26 rakamlarından otomatik
- Net kâr (4,3 milyar TL) esas faaliyet kârını (735 milyon TL) aşıyor; finansman gelirleri, parasal kazanç ya da tek seferlik kalemler etkili.
Kârın neredeyse tamamı Tüpraş'tan geldi.
Net kâr yıllık %236 artışla 4,3 milyar TL'ye çıktı; bunun 4,1 milyar TL'si Tüpraş'taki dolaylı paydan (EYAŞ üzerinden, özkaynak yöntemiyle) geliyor. LPG işinde hasılat %10 artışla 29,1 milyar TL, FAVÖK %42 artışla 1,1 milyar TL oldu; ancak FAVÖK marjı %4 ile ince.
Satıştan net kâra: her basamakta ne kaldı
* Esas faaliyet kârı 735 milyon TL, net kâr 4,3 milyar TL. Aradaki 3,5 milyar TL faaliyet dışında kazanıldı: finansman, parasal kazanç ya da kayıp, vergi ve azınlık payı. Ayrıntı şirketin raporunda.
Kâr nakde dönüyor mu?
Net kâr ve işletme nakdi
Şirket net nakitte
Özkaynak ve net borç
Ölçütlere göre
- Net borç / özkaynak sektör medyanından düşük (daha az borçlu)-0,05×sektör medyanı 0,03× (38 şirket)
- Kaldıraç sektör medyanından düşük%13,1sektör medyanı %39,1 (38 şirket)
- Cari oran 1'in üzerinde: kısa vadeli borçlar dönen varlıkla karşılanıyor1,55×ölçüt: 1,00× ve üzeri
Kimya, petrol ve plastik şirketleri arasında
2Ç26 · Kimya, petrol ve plastik sektöründe, verisi güncel şirketler arasında · şeritte sağ taraf önde, çizgi medyan
- Hasılat büyümesi35 şirket içinde 16.+%10,2medyan +%7,2
- Net kâr büyümesi22 şirket içinde 3.+%236,3medyan −%61,9
- FAVÖK marjı33 şirket içinde 31.%4medyan %12,4
- Net kâr marjı35 şirket içinde 2.%14,7medyan %1,8
- Özkaynak kârlılığı37 şirket içinde 4.%20,4medyan %2,4
- Net borç / özkaynak38 şirket içinde 11. (düşük olan önde)-0,05×medyan 0,03×
- Kaldıraç38 şirket içinde 4. (düşük olan önde)%13,1medyan %39,1
Sektördeki benzerler
Kimya, petrol ve plastik · büyüklüğü en yakın şirketler · son çeyrekBenzerlik yalnız sektör ve büyüklüğe (sanayide hasılat, finansta toplam varlık) göre; iş modelleri farklı olabilir. Yatırım tavsiyesi değildir.
Mali tablolar
Geçen yılla karşılaştırma (mn TL)
İki sütun da aynı KAP raporundan, aynı tarihin parasıyla (TMS 29): değişim reeldir.
Kaynak: KAP, 2Ç26 finansal raporu.
Son 12 çeyrek: gelir, kâr, nakit, marj, borç
Son 12 çeyrek
Bir göstergeye dokun, büyük grafikte açılır · Nasıl okunur?kesikli çizgi: son 4 çeyreğin ortalaması (mevsim etkisini düzler) · çerçeve: geçen yılın aynı çeyreği · ≈ soluk: yaklaşık çeyrek (kümülatif farkla) · bugünün parasıyla: her çeyrek 2Ç26 sonu fiyatlarına yaklaşık TÜFE çarpanıyla taşındı; aşağıdaki tablo raporlardaki tutarları gösterir · Kaynak: KAP, 2Ç26
Artılar, eksiler, izlenecekler
Değerlendirme · 2Ç26
Satır Arası notu ve şirket açıklamalarıOlumlu
4Güçlenen, büyüyen
- Net kâr yıllık %236 arttı
- Tüpraş'ın güçlü rafineri marjları kâra yansıdı
- FAVÖK yıllık %42 arttı
- Net nakit 3,9 milyar TL
Olumsuz
2Zayıflayan, risk
- Kâr büyük ölçüde Tüpraş'a bağlı; LPG faaliyet marjı %4
- Esas faaliyet kârı 735 milyon TL ile net kârın çok altında
İzlenecek
2Sonraki bilançoda bak
- Tüpraş'ın rafineri marjlarının kalıcılığı
- LPG talebi ve marjları
Kontrol listesi · 2Ç26
Puan değildir; her satır tek bir göstergeye bakar. Yatırım tavsiyesi değildir. Nasıl okunur?Büyüme (geçen yılın aynı çeyreğine göre)
- ✓Hasılat reel olarak arttı+%10,2 · ölçüt: geçen yıla göre reel artış
- ✓Net kâr arttı+%236,3 · ölçüt: geçen yıla göre artış
Kârlılık
- ✓FAVÖK marjı geçen yılın aynı çeyreğinden yüksek%4 · geçen yıl %3,1
- ✓Net kâr marjı sektör medyanının üzerinde%14,7 · sektör medyanı %1,8 (35 şirket)
- ✓Özkaynak kârlılığı sektör medyanının üzerinde%20,4 · sektör medyanı %2,4 (37 şirket)
- ✗Net kârın çoğu esas faaliyet dışından (finansman, parasal kazanç ya da tek seferlik)esas faaliyet kârı net kârın %17,2 · ölçüt: en az yarısı (yalnız net kâr artıdayken)
Borçluluk ve likidite
- ✓Net borç / özkaynak sektör medyanından düşük (daha az borçlu)-0,05× · sektör medyanı 0,03× (38 şirket)
- ✓Kaldıraç sektör medyanından düşük%13,1 · sektör medyanı %39,1 (38 şirket)
- ✓Cari oran 1'in üzerinde: kısa vadeli borçlar dönen varlıkla karşılanıyor1,55× · ölçüt: 1,00× ve üzeri
Nakit
- ✓İşletme faaliyetleri nakit ürettiartıda · son çeyrek (≈)
Künye, temettü, sermaye ve KAP
Faaliyet konusu
Tabi ve likit gazlar ve benzeri yakıtlar ile kimyevi maddelerin ithali,yurt dahilindeki istihsal müesseselerinden toptan alımı ve memleket içinde doğrudan doğruya veya tali bayiler delaleti ile satışı ve icabında ihracı Gazların ve kimyevi maddelerin depolama,doldurma ve satış merkezleri tesisi ve Çalışma konusu ile ilgili tesisler kurabilir, şube ve satış yerleri açabilir. Her çeşit menkul ve gayrimenkulleri edinebili, devredebilir ve sair şekillerden bunlar üzerinde tasarruf edebilir. Menkul ve gayrimenkulleri kiralayacağı gibi, kiraya da verebilir. Her türlü rehin tesis edip, kaldırabileceği gibi gayrimenkulleri ipotek alabilir veya edebilir ve bu ipotekleri fekkedebilir. Resmi ve hususi…
Künye
- Sektör (KAP)
- Kimya İlaç Petrol Lastik ve Plastik Ürünler
- Halka açıklık (fiili dolaşım)
- %23,6
- Ortaklık yapısı (KAP)
- Koç Holding A.Ş.%40,7
- Liquid Petroleum Gas Development Cy Sa Merkezi Cenevre Türkiye İstanbul%24,5
- Temel Ticaret ve Yatırım A.Ş.%5,8
- Diğer%29,0
- Başlıca endeksler
- BIST 100BIST TEMETTÜ 25
- Pazar
- Yıldız Pazar
- Bağımsız denetçi
- Güney Bağımsız Denetim ve Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik A.Ş.
Kaynak: KAP şirket genel bilgileri, 1 Kasım 2026.
Temettü geçmişi
Kaynak: KAP kâr payı dağıtım bildirimleri · hisse başı brüt tutarlarBedelsiz sermaye artırımı ve bölünmeler nedeniyle eski yılların hisse başı tutarları bugünkü pay sayısıyla doğrudan karşılaştırılamayabilir. Yatırım tavsiyesi değildir.
Fonlarda
Eylül 2026 sonu · KAP portföy dağılım raporlarıYatırım fonlarının KAP'a bildirdiği portföy dağılım raporlarından (568 rapor okundu, 425 fonda BIST payı var; yalnız haftalık rapor veren serbest fonlar ay sonu haftasının raporuyla). Emeklilik fonları KAP'ta rapor yayımlamadığı için, taranmış görüntü raporlar da okunamadığı için dahil değil. Değerler ay sonu fiyatıyla; veri yaklaşık beş hafta gecikmelidir. Fonların en çok tuttuğu hisseler →
Son KAP bildirimleri
Tüm bildirimler KAP'ta ↗- 4 Ağustos 2026 · Geleceğe Dönük Değerlendirmeler1 Ocak-30 Haziran 2026 Finansal Sonuçları ve 2026 yılı beklentilerimiz
- 4 Ağustos 2026 · Finansal rapor1 Ocak-30 Haziran 2026 Ara Dönem Faaliyet Raporu
- 4 Ağustos 2026 · Finansal raporFinansal Rapor
- 30 Haziran 2026 · Finansal rapor2025 TSRS Uyumlu Sürdürülebilirlik Raporu
- 15 Haziran 2026 · Kredi DerecelendirmesiKredi Derecelendirme Notu
- AYGAZ son çeyrekte kâr etti mi?
- Evet. Aygaz, 2Ç26 döneminde 4,3 milyar TL net kâr açıkladı; net kâr geçen yılın aynı çeyreğine göre %236,3 arttı. Esas faaliyet kârı net kârın yalnız %17 kadarı; kalanı finansman gelirleri, parasal kazanç ya da tek seferlik kalemlerden.
- AYGAZ borçlu mu?
- Hayır, net nakitte: 2Ç26 sonunda nakdi finansal borcundan 3,9 milyar TL fazla. Sektör medyanı özkaynağın 0,03 katı.
- AYGAZ temettü veriyor mu?
- Evet. Son dağıtım 16 Mart 2026 tarihinde, pay başına brüt 12,55 TL. Kayıtlı geçmişte 6 farklı yılda temettü dağıttı.
- AYGAZ bir sonraki bilançosunu ne zaman açıklayacak?
- 9 Aylık 2026 finansal raporu için yasal son gün 9 Kasım 2026. Şirketler raporu genellikle bu tarihten önce, akşam saatlerinde KAP'ta yayımlar.
- Aygaz ne iş yapıyor?
- Kimya, petrol ve plastik sektöründe. Tabi ve likit gazlar ve benzeri yakıtlar ile kimyevi maddelerin ithali,yurt dahilindeki istihsal müesseselerinden toptan alımı ve memleket içinde doğrudan doğruya veya tali bayiler delaleti ile satışı ve icabında ihracı…