- Sektör
- Perakende ve tüketim
- Ödenmiş sermaye
- 390 mn TL
- Ana ortak
- Celal Sönmez · %24,4
Sönmez Pamuklu (SNPAM), 2026 yılının 3. çeyreğinde 6 milyon TL net kâr açıkladı; net kâr geçen yılın aynı çeyreğine göre %97,8 azaldı, hasılat reel olarak %27,1 azaldı.
Kaynak: KAP · tarihinde güncellendi · yöntem
Tek bakışta SNPAM
| mn TL | 3Ç26 | 2Ç26 | 1Ç26 | 4Ç25 ≈ | 3Ç25 | Son 12 ay | Seyir |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Gelir tablosu | |||||||
| Hasılat | 163 | 219 | 223 | 232 | 172 | 837 | |
| Brüt kâr | 4 | 24 | −8 | −82 | 36 | −62 | |
| FAVÖK | 37 | 52 | 14 | −47 | 55 | 56 | |
| Esas faaliyet kârı | 13 | 42 | 7 | −118 | 21 | −57 | |
| Net kâr | 6 | 60 | −155 | −361 | 190 | −451 | |
| Nakit akışı | |||||||
| İşletme faaliyetlerinden nakit | −26 | 3 | 9 | 247 | 256 | 233 | |
| Yatırım harcaması | −17 | −7 | −8 | −26 | −29 | −57 | |
| Serbest nakit akışı | −42 | −3 | 1 | 221 | 228 | 176 | |
| Bilanço · dönem sonu | |||||||
| Toplam varlıklar | 10.428 | 9.876 | 9.154 | 8.384 | 8.121 | 10.428 | |
| Özkaynak | 8.941 | 8.460 | 7.850 | 7.276 | 7.325 | 8.941 | |
| Nakit ve benzerleri | 101 | 129 | 83 | 53 | 101 | 101 | |
| Net borç | −101 | −129 | −83 | −53 | −101 | −101 | |
| Oranlar | |||||||
| Brüt marj | %2,4 | %11 | −%3,8 | −%35,2 | %20,8 | −%7,4 | |
| FAVÖK marjı | %22,7 | %23,5 | %6,4 | −%20,2 | %31,9 | %6,7 | |
| Net kâr marjı | %3,4 | %27,1 | −%69,4 | −%155,7 | %110,3 | −%53,9 | |
| Özkaynak kârlılığı · yıllık | %0,2 | %2,8 | −%7,9 | −%19,9 | %10,4 | −%5 | |
| Net borç / özkaynak | -0,01× | -0,02× | -0,01× | -0,01× | -0,01× | -0,01× | |
≈ kümülatif farkla hesaplandı (ör. 12 aylık − 9 aylık). Nakit akışı yalnız kümülatif raporlandığı için hep farkla bulunur. Son 12 ay dört çeyreğin toplamıdır; bilanço kalemlerinde dönem sonu değeridir. Her çeyrek kendi tarihinin parasıyla: çeyrekler arası kıyas enflasyonu da içerir.
Satış ve kâr
Marjlar
Bu çeyrek ne oldu?
Hasılat geçen yılın aynı çeyreğine göre %27,1 geriledi, net kâr %97,8 azaldı.*
Değişimler geçen yılın aynı çeyreğine göre · 3Ç26 rakamlarından otomatik
- FAVÖK marjı %22,7; geçen yılın aynı çeyreğinde %31,9 idi (−9,2 puan).
- Kâra rağmen serbest nakit akışı negatif (yaklaşık −42 milyon TL); yatırım harcaması ya da işletme sermayesi nakdi tüketti.
Satıştan net kâra: her basamakta ne kaldı
* Esas faaliyet kârı 13 milyon TL, net kâr 6 milyon TL. Aradaki 7 milyon TL faaliyet dışında gitti: finansman, parasal kazanç ya da kayıp, vergi ve azınlık payı. Ayrıntı şirketin raporunda.
Kâr nakde dönüyor mu?
Net kâr ve işletme nakdi
Şirket net nakitte
Özkaynak ve net borç
Ölçütlere göre
- Net borç / özkaynak sektör medyanından düşük (daha az borçlu)-0,01×sektör medyanı 0,05× (75 şirket)
- Kaldıraç sektör medyanından düşük%14,3sektör medyanı %43,3 (79 şirket)
- Cari oran 1'in üzerinde: kısa vadeli borçlar dönen varlıkla karşılanıyor5,27×ölçüt: 1,00× ve üzeri
Perakende ve tüketim şirketleri arasında
3Ç26 · Perakende ve tüketim sektöründe, verisi güncel şirketler arasında · şeritte sağ taraf önde, çizgi medyan
- Hasılat büyümesi74 şirket içinde 63.−%27,1medyan −%5,0
- Net kâr büyümesi40 şirket içinde 27.−%97,8medyan −%51,4
- FAVÖK marjı72 şirket içinde 13.%22,7medyan %8,0
- Net kâr marjı73 şirket içinde 27.%3,4medyan −%0,1
- Özkaynak kârlılığı72 şirket içinde 38.%0,2medyan %0,9
- Net borç / özkaynak75 şirket içinde 24. (düşük olan önde)-0,01×medyan 0,05×
- Kaldıraç79 şirket içinde 6. (düşük olan önde)%14,3medyan %43,3
Sektördeki benzerler
Perakende ve tüketim · büyüklüğü en yakın şirketler · son çeyrekBenzerlik yalnız sektör ve büyüklüğe (sanayide hasılat, finansta toplam varlık) göre; iş modelleri farklı olabilir. Yatırım tavsiyesi değildir.
Mali tablolar
Geçen yılla karşılaştırma (mn TL)
İki sütun da aynı KAP raporundan, aynı tarihin parasıyla (TMS 29): değişim reeldir.
Kaynak: KAP, 3Ç26 finansal raporu.
Son 12 çeyrek: gelir, kâr, nakit, marj, borç
Son 12 çeyrek
Bir göstergeye dokun, büyük grafikte açılır · Nasıl okunur?kesikli çizgi: son 4 çeyreğin ortalaması (mevsim etkisini düzler) · çerçeve: geçen yılın aynı çeyreği · ≈ soluk: yaklaşık çeyrek (kümülatif farkla) · bugünün parasıyla: her çeyrek 3Ç26 sonu fiyatlarına yaklaşık TÜFE çarpanıyla taşındı; aşağıdaki tablo raporlardaki tutarları gösterir · Kaynak: KAP, 3Ç26
Artılar, eksiler, izlenecekler
Değerlendirme · 3Ç26
Son çeyreğin KAP rakamlarından otomatikOlumsuz
4Zayıflayan, risk
- Net kâr yıllık %97,8 geriledi (6 milyon TL)
- FAVÖK marjı %31,9 → %22,7
- Kâr nakde dönmedi: serbest nakit akışı yaklaşık −42 milyon TL
- Hasılat yıllık %27,1 geriledi
Kontrol listesi · 3Ç26
Puan değildir; her satır tek bir göstergeye bakar. Yatırım tavsiyesi değildir. Nasıl okunur?Büyüme (geçen yılın aynı çeyreğine göre)
- ✗Hasılat reel olarak azaldı−%27,1 · ölçüt: geçen yıla göre reel artış
- ✗Net kâr azaldı−%97,8 · ölçüt: geçen yıla göre artış
Kârlılık
- ✗FAVÖK marjı geçen yılın aynı çeyreğinden düşük%22,7 · geçen yıl %31,9
- ✓Net kâr marjı sektör medyanının üzerinde%3,4 · sektör medyanı %-0,1 (73 şirket)
- ✗Özkaynak kârlılığı sektör medyanının altında%0,2 · sektör medyanı %0,9 (72 şirket)
- ✓Net kârın çoğu esas faaliyettenesas faaliyet kârı net kârdan büyük · ölçüt: en az yarısı (yalnız net kâr artıdayken)
Borçluluk ve likidite
- ✓Net borç / özkaynak sektör medyanından düşük (daha az borçlu)-0,01× · sektör medyanı 0,05× (75 şirket)
- ✓Kaldıraç sektör medyanından düşük%14,3 · sektör medyanı %43,3 (79 şirket)
- ✓Cari oran 1'in üzerinde: kısa vadeli borçlar dönen varlıkla karşılanıyor5,27× · ölçüt: 1,00× ve üzeri
Nakit
- ✗İşletme faaliyetleri nakit tükettieksi · son çeyrek (≈)
Künye, temettü, sermaye ve KAP
Faaliyet konusu
HER ÇEŞİT PAMUK İPLİĞİ HAKİKİ İPEK İPLİĞİ, PAMUK, SENTETİK, SUNİ VE BUNLARIN KARIŞIMI TEKSTİL İLE İLGİLİ HER TÜRLÜ İPLİK ÜRETİM İŞLERİNİ ÜRETMEK, PAMUK VE PAMUK HAMMADDELERİ VS. ... MUKAVELESİNDE YAZILI DİĞER İŞLER.
Künye
- Sektör (KAP)
- Tekstil, Giyim Eşyası ve Deri
- Halka açıklık (fiili dolaşım)
- %4,1
- Ortaklık yapısı (KAP)
- Celal Sönmez%24,4
- Sönmez A.s.f. İplik Dokuma ve Boya Sanayi A.Ş.%20,9
- Osman Sönmez%13,4
- Ali Cem Sönmez%12,9
- Cemil Sönmez%12,8
- Sönmez Endüstri Holding A.ş%6,2
- Sönmez Filament Sentetik İplik ve Elyaf Sanayi A.Ş.%5,3
- Diğer%4,1
- Pazar
- Piyasa Öncesi İşlem Platformu
- Bağımsız denetçi
- Güreli Yeminli Mali Müşavirlik ve Bağımsız Denetim Hizmetleri A.Ş.
Kaynak: KAP şirket genel bilgileri, 1 Kasım 2026.
Sermaye artırımları
Kaynak: KAP sermaye artırımı / azaltımı bildirimleriBedelsiz artırımlar pay sayısını artırır; temettü tablosundaki eski yılların hisse başı tutarları bu yüzden bugünkü pay sayısıyla doğrudan karşılaştırılamaz.
Son KAP bildirimleri
Tüm bildirimler KAP'ta ↗- 30 Ekim 2026 · Finansal rapor3.Dönem Faaliyet Raporu
- 30 Ekim 2026 · Finansal raporFinansal Rapor
- 10 Ağustos 2026 · Finansal rapor2.Dönem Faaliyet Raporu
- 10 Ağustos 2026 · Finansal raporFinansal Rapor
- SNPAM son çeyrekte kâr etti mi?
- Evet. Sönmez Pamuklu, 3Ç26 döneminde 6 milyon TL net kâr açıkladı; net kâr geçen yılın aynı çeyreğine göre %97,8 azaldı.
- SNPAM borçlu mu?
- Hayır, net nakitte: 3Ç26 sonunda nakdi finansal borcundan 101 milyon TL fazla. Sektör medyanı özkaynağın 0,05 katı.
- SNPAM temettü veriyor mu?
- KAP kayıtlarımızda bu şirketin nakit kâr payı dağıtımı yok.
- Sönmez Pamuklu ne iş yapıyor?
- Perakende ve tüketim sektöründe. HER ÇEŞİT PAMUK İPLİĞİ HAKİKİ İPEK İPLİĞİ, PAMUK, SENTETİK, SUNİ VE BUNLARIN KARIŞIMI TEKSTİL İLE İLGİLİ HER TÜRLÜ İPLİK ÜRETİM İŞLERİNİ ÜRETMEK, PAMUK VE PAMUK HAMMADDELERİ VS. ... MUKAVELESİNDE YAZILI DİĞER İŞLER.