- Sektör
- Perakende ve tüketim
- Ödenmiş sermaye
- 546 mn TL
- Ana ortak
- Muhammet Nuri Ensari · %53,7
- Sonraki bilanço
- 9 Aylık 2026 · en geç 9 Kasım 2026
Ensari Deri (ENSRI), 2026 yılının 2. çeyreğinde 11 milyon TL net kâr açıkladı; net kâr geçen yılın aynı çeyreğine göre %25,3 azaldı, hasılat reel olarak %27,8 arttı.
Kaynak: KAP · tarihinde güncellendi · yöntem
Tek bakışta ENSRI
| mn TL | 2Ç26 | 1Ç26 | 4Ç25 ≈ | 3Ç25 | 2Ç25 | Son 12 ay | Seyir |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Gelir tablosu | |||||||
| Hasılat | 184 | 113 | 80 | 120 | 109 | 498 | |
| Brüt kâr | 42 | −10 | 42 | 12 | 14 | 86 | |
| FAVÖK | 29 | −25 | 28 | 0 | −1 | 33 | |
| Esas faaliyet kârı | 19 | −40 | 17 | −13 | −11 | −17 | |
| Net kâr | 11 | −45 | −38 | −3 | 11 | −76 | |
| Nakit akışı | |||||||
| İşletme faaliyetlerinden nakit | 24 | −48 | 9 | 130 | −182 | 116 | |
| Yatırım harcaması | 0 | −1 | −11 | 0 | 5 | −13 | |
| Serbest nakit akışı | 24 | −49 | −2 | 130 | −177 | 103 | |
| Bilanço · dönem sonu | |||||||
| Toplam varlıklar | 2.678 | 2.449 | 2.249 | 2.159 | 2.056 | 2.678 | |
| Özkaynak | 1.625 | 1.509 | 1.412 | 1.388 | 1.294 | 1.625 | |
| Finansal borç | 407 | 432 | 386 | 374 | 332 | 407 | |
| Nakit ve benzerleri | 2 | 3 | 8 | 13 | 12 | 2 | |
| Net borç | 405 | 429 | 379 | 361 | 320 | 405 | |
| Oranlar | |||||||
| Brüt marj | %23 | −%9,2 | %52,1 | %10,3 | %12,4 | %17,3 | |
| FAVÖK marjı | %15,9 | −%22,2 | %35,2 | %0,2 | −%0,6 | %6,6 | |
| Net kâr marjı | %5,8 | −%39,8 | −%47,4 | −%2,7 | %9,9 | −%15,2 | |
| Özkaynak kârlılığı · yıllık | %2,6 | −%12 | −%10,8 | −%0,9 | %3,3 | −%4,7 | |
| Net borç / özkaynak | 0,25× | 0,28× | 0,27× | 0,26× | 0,25× | 0,25× | |
≈ kümülatif farkla hesaplandı (ör. 12 aylık − 9 aylık). Nakit akışı yalnız kümülatif raporlandığı için hep farkla bulunur. Son 12 ay dört çeyreğin toplamıdır; bilanço kalemlerinde dönem sonu değeridir. Her çeyrek kendi tarihinin parasıyla: çeyrekler arası kıyas enflasyonu da içerir.
Satış ve kâr
Marjlar
Bu çeyrek ne oldu?
Hasılat geçen yılın aynı çeyreğine göre %27,8 büyüdü, net kâr %25,3 azaldı.*
Değişimler geçen yılın aynı çeyreğine göre · 2Ç26 rakamlarından otomatik
- FAVÖK marjı %15,9; geçen yılın aynı çeyreğinde −%0,6 idi (+16,6 puan).
Satıştan net kâra: her basamakta ne kaldı
* Esas faaliyet kârı 19 milyon TL, net kâr 11 milyon TL. Aradaki 9 milyon TL faaliyet dışında gitti: finansman, parasal kazanç ya da kayıp, vergi ve azınlık payı. Ayrıntı şirketin raporunda.
Kâr nakde dönüyor mu?
Net kâr ve işletme nakdi
Borç artıyor, nakit yetiyor mu?
Özkaynak ve net borç
Ölçütlere göre
- Net borç / özkaynak sektör medyanından yüksek (daha borçlu)0,25×sektör medyanı 0,05× (75 şirket)
- Kaldıraç sektör medyanından düşük%39,3sektör medyanı %43,3 (79 şirket)
- Cari oran 1'in üzerinde: kısa vadeli borçlar dönen varlıkla karşılanıyor1,7×ölçüt: 1,00× ve üzeri
Perakende ve tüketim şirketleri arasında
2Ç26 · Perakende ve tüketim sektöründe, verisi güncel şirketler arasında · şeritte sağ taraf önde, çizgi medyan
- Hasılat büyümesi74 şirket içinde 12.+%27,8medyan −%5,0
- Net kâr büyümesi40 şirket içinde 11.−%25,3medyan −%51,4
- FAVÖK marjı72 şirket içinde 20.%15,9medyan %8,0
- Net kâr marjı73 şirket içinde 21.%5,8medyan −%0,1
- Özkaynak kârlılığı72 şirket içinde 29.%2,6medyan %0,9
- Net borç / özkaynak75 şirket içinde 51. (düşük olan önde)0,25×medyan 0,05×
- Kaldıraç79 şirket içinde 36. (düşük olan önde)%39,3medyan %43,3
Sektördeki benzerler
Perakende ve tüketim · büyüklüğü en yakın şirketler · son çeyrekBenzerlik yalnız sektör ve büyüklüğe (sanayide hasılat, finansta toplam varlık) göre; iş modelleri farklı olabilir. Yatırım tavsiyesi değildir.
Mali tablolar
Geçen yılla karşılaştırma (mn TL)
İki sütun da aynı KAP raporundan, aynı tarihin parasıyla (TMS 29): değişim reeldir.
Kaynak: KAP, 2Ç26 finansal raporu.
Son 12 çeyrek: gelir, kâr, nakit, marj, borç
Son 12 çeyrek
Bir göstergeye dokun, büyük grafikte açılır · Nasıl okunur?kesikli çizgi: son 4 çeyreğin ortalaması (mevsim etkisini düzler) · çerçeve: geçen yılın aynı çeyreği · ≈ soluk: yaklaşık çeyrek (kümülatif farkla) · bugünün parasıyla: her çeyrek 2Ç26 sonu fiyatlarına yaklaşık TÜFE çarpanıyla taşındı; aşağıdaki tablo raporlardaki tutarları gösterir · Kaynak: KAP, 2Ç26
Artılar, eksiler, izlenecekler
Değerlendirme · 2Ç26
Son çeyreğin KAP rakamlarından otomatikOlumlu
3Güçlenen, büyüyen
- FAVÖK marjı −%0,6 → %15,9
- Serbest nakit akışı pozitif (yaklaşık 24 milyon TL)
- Hasılat yıllık %27,8 büyüdü
Olumsuz
1Zayıflayan, risk
- Net kâr yıllık %25,3 geriledi (11 milyon TL)
Kontrol listesi · 2Ç26
Puan değildir; her satır tek bir göstergeye bakar. Yatırım tavsiyesi değildir. Nasıl okunur?Büyüme (geçen yılın aynı çeyreğine göre)
- ✓Hasılat reel olarak arttı+%27,8 · ölçüt: geçen yıla göre reel artış
- ✗Net kâr azaldı−%25,3 · ölçüt: geçen yıla göre artış
Kârlılık
- ✓FAVÖK marjı geçen yılın aynı çeyreğinden yüksek%15,9 · geçen yıl %-0,6
- ✓Net kâr marjı sektör medyanının üzerinde%5,8 · sektör medyanı %-0,1 (73 şirket)
- ✓Özkaynak kârlılığı sektör medyanının üzerinde%2,6 · sektör medyanı %0,9 (72 şirket)
- ✓Net kârın çoğu esas faaliyettenesas faaliyet kârı net kârdan büyük · ölçüt: en az yarısı (yalnız net kâr artıdayken)
Borçluluk ve likidite
- ✗Net borç / özkaynak sektör medyanından yüksek (daha borçlu)0,25× · sektör medyanı 0,05× (75 şirket)
- ✓Kaldıraç sektör medyanından düşük%39,3 · sektör medyanı %43,3 (79 şirket)
- ✓Cari oran 1'in üzerinde: kısa vadeli borçlar dönen varlıkla karşılanıyor1,7× · ölçüt: 1,00× ve üzeri
Nakit
- ✓İşletme faaliyetleri nakit ürettiartıda · son çeyrek (≈)
Künye, temettü, sermaye ve KAP
Faaliyet konusu
Şirket ana sözleşmesinin 3. maddesinde belirtildiği üzere ENSARİ SINAİ YATIRIMLAR A.Ş. deri imalatı ve gıda sektöründe faaliyet göstermektedir.
Künye
- Sektör (KAP)
- Tekstil, Giyim Eşyası ve Deri
- Halka açıklık (fiili dolaşım)
- %46,1
- Ortaklık yapısı (KAP)
- Muhammet Nuri Ensari%53,7
- Diğer%46,3
- Pazar
- Ana Pazar
- Bağımsız denetçi
- Yeditepe Bağımsız Denetim ve Yeminli Mali Müşavirlik A.Ş.
Kaynak: KAP şirket genel bilgileri, 1 Kasım 2026.
Sermaye artırımları
Kaynak: KAP sermaye artırımı / azaltımı bildirimleriBedelsiz artırımlar pay sayısını artırır; temettü tablosundaki eski yılların hisse başı tutarları bu yüzden bugünkü pay sayısıyla doğrudan karşılaştırılamaz.
Pay geri alımları
Kaynak: KAP pay geri alım bildirimleriProgram: 4 Nisan 2025 yönetim kurulu kararı · sürüyor · son KAP bildirimi ↗
1 TL nominal = 1 pay. Oranlar her işlemin bildirildiği günkü sermayeye göredir; arada bedelsiz artırım olduysa toplam yaklaşıktır. İşlem fiyatı gösterilmez (sitede hisse fiyatı yayınlamıyoruz). Geri alım şirketin kendi kararıdır; yatırım tavsiyesi değildir.
Son KAP bildirimleri
Tüm bildirimler KAP'ta ↗- 4 Eylül 2026SPK ya sunulan Pay Satış Bilgi Formu Hakkında
- 19 Ağustos 2026 · Finansal raporFaaliyet Raporu
- 19 Ağustos 2026 · Finansal raporFinansal Rapor
- 20 Temmuz 2026Yönetim Kurulu Üyesi İstifası ve ataması Hakkında
- 3 Temmuz 2026Şirket Alımından Vazgeçilmesi Hakkında
- ENSRI son çeyrekte kâr etti mi?
- Evet. Ensari Deri, 2Ç26 döneminde 11 milyon TL net kâr açıkladı; net kâr geçen yılın aynı çeyreğine göre %25,3 azaldı.
- ENSRI borçlu mu?
- 2Ç26 sonunda net borcu 405 milyon TL; bu, özkaynağının 0,25 katı. Sektör medyanı özkaynağın 0,05 katı.
- ENSRI temettü veriyor mu?
- KAP kayıtlarımızda bu şirketin nakit kâr payı dağıtımı yok.
- ENSRI bir sonraki bilançosunu ne zaman açıklayacak?
- 9 Aylık 2026 finansal raporu için yasal son gün 9 Kasım 2026. Şirketler raporu genellikle bu tarihten önce, akşam saatlerinde KAP'ta yayımlar.
- Ensari Deri ne iş yapıyor?
- Perakende ve tüketim sektöründe. Şirket ana sözleşmesinin 3. maddesinde belirtildiği üzere ENSARİ SINAİ YATIRIMLAR A.Ş. deri imalatı ve gıda sektöründe faaliyet göstermektedir.