- Sektör
- Perakende ve tüketim
- Ödenmiş sermaye
- 500 mn TL
- Ana ortak
- Kayhan Holding A.ş. · %23,9
- Sonraki bilanço
- 9 Aylık 2026 · en geç 9 Kasım 2026
Söktaş (SKTAS), 2026 yılının 2. çeyreğinde 63 milyon TL net zarar açıkladı; zarar geçen yılın aynı çeyreğine göre küçüldü, hasılat reel olarak %46,5 arttı.
Kaynak: KAP · tarihinde güncellendi · yöntem
Tek bakışta SKTAS
| mn TL | 2Ç26 | 1Ç26 | 4Ç25 ≈ | 3Ç25 | 2Ç25 | Son 12 ay | Seyir |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Gelir tablosu | |||||||
| Hasılat | 608 | 371 | 529 | 443 | 314 | 1.950 | |
| Brüt kâr | 187 | 132 | 7 | 146 | 84 | 471 | |
| FAVÖK | 99 | 38 | −80 | 83 | 14 | 140 | |
| Esas faaliyet kârı | 31 | 7 | −144 | 61 | −20 | −46 | |
| Net kâr | −63 | 75 | −148 | 40 | −101 | −96 | |
| Nakit akışı | |||||||
| İşletme faaliyetlerinden nakit | 34 | 42 | −139 | −136 | −48 | −199 | |
| Yatırım harcaması | 0 | −13 | −90 | −34 | −7 | −137 | |
| Serbest nakit akışı | 34 | 29 | −229 | −170 | −55 | −336 | |
| Bilanço · dönem sonu | |||||||
| Toplam varlıklar | 4.851 | 4.739 | 4.151 | 3.929 | 3.444 | 4.851 | |
| Özkaynak | 2.651 | 2.554 | 2.254 | 2.248 | 1.781 | 2.651 | |
| Finansal borç | 865 | 953 | 871 | 663 | 706 | 865 | |
| Nakit ve benzerleri | 28 | 73 | 77 | 30 | 16 | 28 | |
| Net borç | 837 | 880 | 794 | 634 | 690 | 837 | |
| Oranlar | |||||||
| Brüt marj | %30,7 | %35,5 | %1,3 | %32,9 | %26,7 | %24,2 | |
| FAVÖK marjı | %16,3 | %10,2 | −%15,2 | %18,8 | %4,3 | %7,2 | |
| Net kâr marjı | −%10,4 | %20,3 | −%28 | %9 | −%32,3 | −%4,9 | |
| Özkaynak kârlılığı · yıllık | −%9,5 | %11,8 | −%26,3 | %7,1 | −%22,8 | −%3,6 | |
| Net borç / özkaynak | 0,32× | 0,34× | 0,35× | 0,28× | 0,39× | 0,32× | |
≈ kümülatif farkla hesaplandı (ör. 12 aylık − 9 aylık). Nakit akışı yalnız kümülatif raporlandığı için hep farkla bulunur. Son 12 ay dört çeyreğin toplamıdır; bilanço kalemlerinde dönem sonu değeridir. Her çeyrek kendi tarihinin parasıyla: çeyrekler arası kıyas enflasyonu da içerir.
Satış ve kâr
Marjlar
Bu çeyrek ne oldu?
Hasılat geçen yılın aynı çeyreğine göre %46,5 büyüdü; çeyrek 63 milyon TL zararla kapandı.
Değişimler geçen yılın aynı çeyreğine göre · 2Ç26 rakamlarından otomatik
- Esas faaliyetler 31 milyon TL kâr üretti, ancak finansman giderleri ve kur etkileri sonucu net zarara çevirdi.
- FAVÖK marjı %16,3; geçen yılın aynı çeyreğinde %4,3 idi (+12 puan).
- Zarara rağmen serbest nakit akışı pozitif (yaklaşık 34 milyon TL).
Satıştan net kâra: her basamakta ne kaldı
Kâr nakde dönüyor mu?
Net kâr ve işletme nakdi
Borç artıyor, nakit yetiyor mu?
Özkaynak ve net borç
Ölçütlere göre
- Net borç / özkaynak sektör medyanından yüksek (daha borçlu)0,32×sektör medyanı 0,05× (75 şirket)
- Kaldıraç sektör medyanından yüksek%45,3sektör medyanı %43,3 (79 şirket)
- Cari oran 1'in altında: dönen varlık kısa vadeli borcu karşılamıyor0,85×ölçüt: 1,00× ve üzeri
Perakende ve tüketim şirketleri arasında
2Ç26 · Perakende ve tüketim sektöründe, verisi güncel şirketler arasında · şeritte sağ taraf önde, çizgi medyan
- Hasılat büyümesi74 şirket içinde 7.+%46,5medyan −%5,0
- FAVÖK marjı72 şirket içinde 19.%16,3medyan %8,0
- Net kâr marjı73 şirket içinde 57.−%10,4medyan −%0,1
- Özkaynak kârlılığı72 şirket içinde 59.−%9,5medyan %0,9
- Net borç / özkaynak75 şirket içinde 53. (düşük olan önde)0,32×medyan 0,05×
- Kaldıraç79 şirket içinde 43. (düşük olan önde)%45,3medyan %43,3
Sektördeki benzerler
Perakende ve tüketim · büyüklüğü en yakın şirketler · son çeyrekBenzerlik yalnız sektör ve büyüklüğe (sanayide hasılat, finansta toplam varlık) göre; iş modelleri farklı olabilir. Yatırım tavsiyesi değildir.
Mali tablolar
Geçen yılla karşılaştırma (mn TL)
İki sütun da aynı KAP raporundan, aynı tarihin parasıyla (TMS 29): değişim reeldir.
Kaynak: KAP, 2Ç26 finansal raporu.
Son 12 çeyrek: gelir, kâr, nakit, marj, borç
Son 12 çeyrek
Bir göstergeye dokun, büyük grafikte açılır · Nasıl okunur?kesikli çizgi: son 4 çeyreğin ortalaması (mevsim etkisini düzler) · çerçeve: geçen yılın aynı çeyreği · ≈ soluk: yaklaşık çeyrek (kümülatif farkla) · bugünün parasıyla: her çeyrek 2Ç26 sonu fiyatlarına yaklaşık TÜFE çarpanıyla taşındı; aşağıdaki tablo raporlardaki tutarları gösterir · Kaynak: KAP, 2Ç26
Artılar, eksiler, izlenecekler
Değerlendirme · 2Ç26
Son çeyreğin KAP rakamlarından otomatikOlumlu
3Güçlenen, büyüyen
- FAVÖK marjı %4,3 → %16,3
- Hasılat yıllık %46,5 büyüdü
- Serbest nakit akışı pozitif (yaklaşık 34 milyon TL)
Olumsuz
1Zayıflayan, risk
- Çeyrek 63 milyon TL zararla kapandı
Kontrol listesi · 2Ç26
Puan değildir; her satır tek bir göstergeye bakar. Yatırım tavsiyesi değildir. Nasıl okunur?Büyüme (geçen yılın aynı çeyreğine göre)
- ✓Hasılat reel olarak arttı+%46,5 · ölçüt: geçen yıla göre reel artış
- –Net kâr değişimi— · ölçüt: geçen yıla göre artış
Kârlılık
- ✓FAVÖK marjı geçen yılın aynı çeyreğinden yüksek%16,3 · geçen yıl %4,3
- ✗Net kâr marjı sektör medyanının altında%-10,4 · sektör medyanı %-0,1 (73 şirket)
- ✗Özkaynak kârlılığı sektör medyanının altında%-9,5 · sektör medyanı %0,9 (72 şirket)
- –Kârın kaynağı— · ölçüt: en az yarısı (yalnız net kâr artıdayken)
Borçluluk ve likidite
- ✗Net borç / özkaynak sektör medyanından yüksek (daha borçlu)0,32× · sektör medyanı 0,05× (75 şirket)
- ✗Kaldıraç sektör medyanından yüksek%45,3 · sektör medyanı %43,3 (79 şirket)
- ✗Cari oran 1'in altında: dönen varlık kısa vadeli borcu karşılamıyor0,85× · ölçüt: 1,00× ve üzeri
Nakit
- ✓İşletme faaliyetleri nakit ürettiartıda · son çeyrek (≈)
Künye, temettü, sermaye ve KAP
Faaliyet konusu
Şirketin ana faaliyet konuları iştirak yönetimi ve gömleklik kumaş üretimidir.
Künye
- Sektör (KAP)
- Tekstil, Giyim Eşyası ve Deri
- Halka açıklık (fiili dolaşım)
- %60,1
- Ortaklık yapısı (KAP)
- Kayhan Holding A.Ş.%23,9
- Eyüp Hilmi Kayhan%9,0
- Muharrem Hilmi Kayhan%6,9
- Hamza İl▼ 1,33%3,3
- Diğer%56,9
- Ortaklıkta son değişiklikler
- 8 Eki → 1 Kas · Hamza İl: %4,6 → %3,3
- KAP künyesinin önceki görüntüsüyle karşılaştırma; %5 altı ortaklar KAP'ta her zaman listelenmez.
- Pazar
- Ana Pazar
- Bağımsız denetçi
- Any Partners Bağımsız Denetim A.Ş.
Kaynak: KAP şirket genel bilgileri, 1 Kasım 2026.
Sermaye artırımları
Kaynak: KAP sermaye artırımı / azaltımı bildirimleriBedelsiz artırımlar pay sayısını artırır; temettü tablosundaki eski yılların hisse başı tutarları bu yüzden bugünkü pay sayısıyla doğrudan karşılaştırılamaz.
Son KAP bildirimleri
Tüm bildirimler KAP'ta ↗- 7 Eylül 2026 · Kredi DerecelendirmesiKredi Derecelendirme Bildirimi
- 19 Ağustos 2026 · Finansal rapor2025 Yılı TSRS Uyumlu Sürdürülebilirlik Raporu
- 17 Ağustos 2026 · Finansal rapor30 Haziran 2026 Faaliyet Raporu
- 17 Ağustos 2026 · Finansal raporFinansal Rapor
- 26 Haziran 2026Süresi İçinde Kaydileştirilmeyen Paylara İlişkin Yatırımcı Duyurusu
- SKTAS son çeyrekte kâr etti mi?
- Hayır. Söktaş, 2Ç26 döneminde 63 milyon TL net zarar açıkladı; zarar geçen yılın aynı çeyreğine göre küçüldü.
- SKTAS borçlu mu?
- 2Ç26 sonunda net borcu 837 milyon TL; bu, özkaynağının 0,32 katı. Sektör medyanı özkaynağın 0,05 katı.
- SKTAS temettü veriyor mu?
- KAP kayıtlarımızda bu şirketin nakit kâr payı dağıtımı yok.
- SKTAS bir sonraki bilançosunu ne zaman açıklayacak?
- 9 Aylık 2026 finansal raporu için yasal son gün 9 Kasım 2026. Şirketler raporu genellikle bu tarihten önce, akşam saatlerinde KAP'ta yayımlar.
- Söktaş ne iş yapıyor?
- Perakende ve tüketim sektöründe. Şirketin ana faaliyet konuları iştirak yönetimi ve gömleklik kumaş üretimidir.