- Sektör
- Perakende ve tüketim
- Halka arz
- Şub 2026
- Ödenmiş sermaye
- 803 mn TL
- Ana ortak
- Tan Turizm Havayolu Taş.bilg.elekt. · %65,1
- Sonraki bilanço
- 9 Aylık 2026 · en geç 9 Kasım 2026
Ata Turizm (ATATR), 2026 yılının 2. çeyreğinde 693 milyon TL net kâr açıkladı; net kâr geçen yılın aynı çeyreğine göre %224,5 arttı, hasılat reel olarak %27,6 azaldı.
Kaynak: KAP · tarihinde güncellendi · yöntem
Tek bakışta ATATR
| mn TL | 2Ç26 | 1Ç26 | 4Ç25 ≈ | Son 12 ay | Seyir |
|---|---|---|---|---|---|
| Gelir tablosu | |||||
| Hasılat | 689 | 320 | — | — | |
| Brüt kâr | 271 | 22 | — | — | |
| FAVÖK | 128 | −15 | — | — | |
| Esas faaliyet kârı | −15 | −99 | — | — | |
| Net kâr | 693 | 2 | — | — | |
| Nakit akışı | |||||
| İşletme faaliyetlerinden nakit | 77 | −200 | — | — | |
| Yatırım harcaması | −1.740 | −35 | — | — | |
| Serbest nakit akışı | −1.663 | −234 | — | — | |
| Bilanço · dönem sonu | |||||
| Toplam varlıklar | 10.247 | 7.240 | 4.030 | 10.247 | |
| Özkaynak | 7.585 | 5.485 | 2.624 | 7.585 | |
| Finansal borç | 637 | 554 | 327 | 637 | |
| Nakit ve benzerleri | 526 | 3.358 | 1.078 | 526 | |
| Net borç | 111 | −2.805 | −751 | 111 | |
| Oranlar | |||||
| Brüt marj | %39,3 | %6,8 | — | — | |
| FAVÖK marjı | %18,6 | −%4,6 | — | — | |
| Net kâr marjı | %100,5 | %0,6 | — | — | |
| Özkaynak kârlılığı · yıllık | %36,5 | %0,1 | %NaN | — | |
| Net borç / özkaynak | 0,01× | -0,51× | -0,29× | 0,01× | |
≈ kümülatif farkla hesaplandı (ör. 12 aylık − 9 aylık). Nakit akışı yalnız kümülatif raporlandığı için hep farkla bulunur. Son 12 ay dört çeyreğin toplamıdır; bilanço kalemlerinde dönem sonu değeridir. Her çeyrek kendi tarihinin parasıyla: çeyrekler arası kıyas enflasyonu da içerir.
Satış ve kâr
Marjlar
Bu çeyrek ne oldu?
Hasılat geçen yılın aynı çeyreğine göre %27,6 geriledi, net kâr %224,5 arttı.*
Değişimler geçen yılın aynı çeyreğine göre · 2Ç26 rakamlarından otomatik
- Esas faaliyetler 15 milyon TL zarar etti.
- Kâra rağmen serbest nakit akışı negatif (yaklaşık −1,7 milyar TL); yatırım harcaması ya da işletme sermayesi nakdi tüketti.
- FAVÖK marjı bir önceki çeyreğe göre +23,2 puan değişerek %18,6 oldu.
Otel gelirleri %28 düştü, kâr faaliyet dışından üç katına çıktı.
Şubat 2026'da halka arz olan Ata Turizm'in ikinci çeyrek satışları 952'den 689 milyon TL'ye indi; FAVÖK marjı %41'den %19'a geriledi ve esas faaliyet hafif zararda. Buna karşın çeyrek net kârı 692 milyon TL (geçen yıl 213 milyon TL); kâr satışa eşit büyüklükte ve faaliyet dışı kalemlerden geliyor, tekrarlanması belirsiz.
Satıştan net kâra: her basamakta ne kaldı
* Esas faaliyet kârı −15 milyon TL, net kâr 693 milyon TL. Aradaki 708 milyon TL faaliyet dışında kazanıldı: finansman, parasal kazanç ya da kayıp, vergi ve azınlık payı. Ayrıntı şirketin raporunda.
Kâr nakde dönüyor mu?
Net kâr ve işletme nakdi
Borç ve nakit
Özkaynak ve net borç
Ölçütlere göre
- Net borç / özkaynak sektör medyanından düşük (daha az borçlu)0,01×sektör medyanı 0,05× (75 şirket)
- Kaldıraç sektör medyanından düşük%24,8sektör medyanı %43,3 (79 şirket)
- Cari oran 1'in üzerinde: kısa vadeli borçlar dönen varlıkla karşılanıyor1,25×ölçüt: 1,00× ve üzeri
Perakende ve tüketim şirketleri arasında
2Ç26 · Perakende ve tüketim sektöründe, verisi güncel şirketler arasında · şeritte sağ taraf önde, çizgi medyan
- Hasılat büyümesi74 şirket içinde 64.−%27,6medyan −%5,0
- Net kâr büyümesi40 şirket içinde 3.+%224,5medyan −%51,4
- FAVÖK marjı72 şirket içinde 17.%18,6medyan %8,0
- Net kâr marjı73 şirket içinde 3.%100,5medyan −%0,1
- Özkaynak kârlılığı72 şirket içinde 4.%36,5medyan %0,9
- Net borç / özkaynak75 şirket içinde 30. (düşük olan önde)0,01×medyan 0,05×
- Kaldıraç79 şirket içinde 19. (düşük olan önde)%24,8medyan %43,3
Sektördeki benzerler
Perakende ve tüketim · büyüklüğü en yakın şirketler · son çeyrekBenzerlik yalnız sektör ve büyüklüğe (sanayide hasılat, finansta toplam varlık) göre; iş modelleri farklı olabilir. Yatırım tavsiyesi değildir.
Mali tablolar
Geçen yılla karşılaştırma (mn TL)
İki sütun da aynı KAP raporundan, aynı tarihin parasıyla (TMS 29): değişim reeldir.
Kaynak: KAP, 2Ç26 finansal raporu.
Son 3 çeyrek: gelir, kâr, nakit, marj, borç
Son 3 çeyrek
Bir göstergeye dokun, büyük grafikte açılır · Nasıl okunur?kesikli çizgi: son 4 çeyreğin ortalaması (mevsim etkisini düzler) · ≈ soluk: yaklaşık çeyrek (kümülatif farkla) · bugünün parasıyla: her çeyrek 2Ç26 sonu fiyatlarına yaklaşık TÜFE çarpanıyla taşındı; aşağıdaki tablo raporlardaki tutarları gösterir · Kaynak: KAP, 2Ç26
Artılar, eksiler, izlenecekler
Değerlendirme · 2Ç26
Satır Arası notu ve şirket açıklamalarıOlumlu
2Güçlenen, büyüyen
- Net kâr üç katına çıktı
- Borç düşük
Olumsuz
3Zayıflayan, risk
- Satışlar reel %28 geriledi
- FAVÖK marjı %41 → %19
- Kâr faaliyet dışından, esas faaliyet zararda
İzlenecek
2Sonraki bilançoda bak
- Turizm sezonu doluluk ve fiyatları
- Faaliyet dışı kazancın kaynağı
Kontrol listesi · 2Ç26
Puan değildir; her satır tek bir göstergeye bakar. Yatırım tavsiyesi değildir. Nasıl okunur?Büyüme (geçen yılın aynı çeyreğine göre)
- ✗Hasılat reel olarak azaldı−%27,6 · ölçüt: geçen yıla göre reel artış
- ✓Net kâr arttı+%224,5 · ölçüt: geçen yıla göre artış
Kârlılık
- –FAVÖK marjı ve geçen yıl%18,6 · geçen yılın verisi yok
- ✓Net kâr marjı sektör medyanının üzerinde%100,5 · sektör medyanı %-0,1 (73 şirket)
- ✓Özkaynak kârlılığı sektör medyanının üzerinde%36,5 · sektör medyanı %0,9 (72 şirket)
- ✗Net kârın çoğu esas faaliyet dışından (finansman, parasal kazanç ya da tek seferlik)esas faaliyetler zararda · ölçüt: en az yarısı (yalnız net kâr artıdayken)
Borçluluk ve likidite
- ✓Net borç / özkaynak sektör medyanından düşük (daha az borçlu)0,01× · sektör medyanı 0,05× (75 şirket)
- ✓Kaldıraç sektör medyanından düşük%24,8 · sektör medyanı %43,3 (79 şirket)
- ✓Cari oran 1'in üzerinde: kısa vadeli borçlar dönen varlıkla karşılanıyor1,25× · ölçüt: 1,00× ve üzeri
Nakit
- ✓İşletme faaliyetleri nakit ürettiartıda · son çeyrek (≈)
Künye, temettü, sermaye ve KAP
Faaliyet konusu
79.11.01-Seyahat acentesi faaliyetleri Vizyon Grup Bağımsız Denetim A.Ş.
Künye
- Sektör (KAP)
- Konaklama
- Halka açıklık (fiili dolaşım)
- %34,8
- Ortaklık yapısı (KAP)
- Tan Turizm Havayolu Taş.bilg.elekt.%65,1
- Diğer%34,9
- Pazar
- Ana Pazar
- Bağımsız denetçi
- Vizyon Grup Bağımsız Denetim.a.ş.
Kaynak: KAP şirket genel bilgileri, 1 Kasım 2026.
Fonlarda
Eylül 2026 sonu · KAP portföy dağılım raporlarıYatırım fonlarının KAP'a bildirdiği portföy dağılım raporlarından (568 rapor okundu, 425 fonda BIST payı var; yalnız haftalık rapor veren serbest fonlar ay sonu haftasının raporuyla). Emeklilik fonları KAP'ta rapor yayımlamadığı için, taranmış görüntü raporlar da okunamadığı için dahil değil. Değerler ay sonu fiyatıyla; veri yaklaşık beş hafta gecikmelidir. Fonların en çok tuttuğu hisseler →
Son KAP bildirimleri
Tüm bildirimler KAP'ta ↗- 23 Eylül 2026Yatırımcılarımızın Bilgilendirmesine Yönelik Açıklama
- 15 Eylül 2026 · Finansal Duran Varlık EdinimiFinansal Duran Varlık Edinimi
- 3 Eylül 20261 Ocak - 30 Haziran 2026 ATATR Yatırımcı Sunumu
- 19 Ağustos 2026 · Finansal raporFaaliyet Raporu
- 19 Ağustos 2026 · Finansal raporFinansal Rapor
- ATATR son çeyrekte kâr etti mi?
- Evet. Ata Turizm, 2Ç26 döneminde 693 milyon TL net kâr açıkladı; net kâr geçen yılın aynı çeyreğine göre %224,5 arttı. Esas faaliyetler zarar etti; net kâr tamamen faaliyet dışı kalemlerden (finansman geliri, parasal kazanç ya da tek seferlik gelirler) geldi.
- ATATR borçlu mu?
- 2Ç26 sonunda net borcu 111 milyon TL; bu, özkaynağının 0,01 katı. Sektör medyanı özkaynağın 0,05 katı.
- ATATR temettü veriyor mu?
- KAP kayıtlarımızda bu şirketin nakit kâr payı dağıtımı yok.
- ATATR bir sonraki bilançosunu ne zaman açıklayacak?
- 9 Aylık 2026 finansal raporu için yasal son gün 9 Kasım 2026. Şirketler raporu genellikle bu tarihten önce, akşam saatlerinde KAP'ta yayımlar.
- Ata Turizm ne iş yapıyor?
- Perakende ve tüketim sektöründe. 79.11.01-Seyahat acentesi faaliyetleri Vizyon Grup Bağımsız Denetim A.Ş.