İçeriğe geç
SARAE

Şa-Ra Enerji İnşaat

3Ç26 · 27 Ekim 2026
+ Karşılaştır
Halka arz karnesindeSatış %56 arttı
Halka arz
Tem 2026
Ödenmiş sermaye
445 mn TL
Ana ortak
Şa-ra Enerji İnşaat Ticaret ve Sanayi Anonim Şirketi · %80,0

Şa-Ra Enerji İnşaat (SARAE), 2026 yılının 3. çeyreğinde 194 milyon TL net kâr açıkladı; hasılat reel olarak %55,8 arttı.

Kaynak: KAP · tarihinde güncellendi · yöntem

Dönem
3Ç26 · Temmuz–Eylül 2026
00 · Genel bakış

Tek bakışta SARAE

Son 2 çeyrek · rakamlar KAP finansal tablolarından · milyon TL
Fiyat grafiği: TradingView ↗
Hasılat
2,8 milyar TL
reel +%55,8
2Ç263Ç26
Net kâr
194 milyon TL
2Ç263Ç26
FAVÖK
261 milyon TL
marj %9,3
2Ç263Ç26
Serbest nakit akışı
1,7 milyar TL
2Ç263Ç26

Özet finansallar

Gelir tablosu, nakit akışı, bilanço ve oranlar tek yerde · milyon TLTüm tablolar →
mn TL3Ç262Ç26Son 12 aySeyir
Gelir tablosu
Hasılat2.7902.740—
Brüt kâr417664—
FAVÖK261——
Esas faaliyet kârı202−9—
Net kâr194320—
Nakit akışı
İşletme faaliyetlerinden nakit1.776——
Yatırım harcaması−39——
Serbest nakit akışı1.737——
Bilanço · dönem sonu
Toplam varlıklar25.28620.23625.286
Özkaynak11.4927.78311.492
Finansal borç7.0207.8857.020
Nakit ve benzerleri2.1642692.164
Net borç4.8557.6164.855
Oranlar
Brüt marj%15%24,2—
FAVÖK marjı%9,3——
Net kâr marjı%6,9%11,7—
Özkaynak kârlılığı · yıllık%6,7%16,5—
Net borç / özkaynak0,42×0,98×0,42×

≈ kümülatif farkla hesaplandı (ör. 12 aylık − 9 aylık). Nakit akışı yalnız kümülatif raporlandığı için hep farkla bulunur. Son 12 ay dört çeyreğin toplamıdır; bilanço kalemlerinde dönem sonu değeridir. Her çeyrek kendi tarihinin parasıyla: çeyrekler arası kıyas enflasyonu da içerir.

Satış ve kâr

Tek çeyrek · milyon TL · her çeyrek kendi tarihinin parasıyla
HasılatNet kâr
2,7
320
2Ç26
2,8
194
3Ç26

Marjlar

Her 100 liralık satıştan kalan
Brüt marjFAVÖK marjıNet kâr marjı
%15%9,3%6,92Ç263Ç26
01 · Ne oldu?

Bu çeyrek ne oldu?

Hasılat geçen yılın aynı çeyreğine göre %55,8 büyüdü.

Değişimler geçen yılın aynı çeyreğine göre · 3Ç26 rakamlarından otomatik

Satır arası notu · 3Ç26

Halka arz borcu üçte bir azalttı; satış ve faaliyet kârı toparlandı.

Şa-Ra Enerji üçüncü çeyrekte satışlarını reel %56 artırarak 2,79 milyar TL'ye çıkardı. İkinci çeyrekte başa baş olan esas faaliyet kârı 202 milyon TL'ye yükseldi (geçen yıl 83 milyon TL); brüt marj ikinci çeyreğin %24'ünden %15'e gerilese de geçen yılın %5'inin çok üzerinde. Net kâr 194 milyon TL (geçen yıl 5 milyon TL zarar). Temmuz'daki halka arz geliri ve 1,78 milyar TL'lik işletme nakdiyle net borç 7,6 milyar TL'den 4,9 milyar TL'ye indi (−%36). Yine de çeyrekte 495 milyon TL finansman gideri var; kârın bir kısmı yatırım geliri (237 milyon TL) ve parasal kazançtan (223 milyon TL) geldi.

Hasılat 2,79 milyar TL (reel +%56) · Net kâr 194 milyon TL (geçen yıl zarar) · Net borç 4,9 milyar TL (çeyreklik −%36) · İşletme nakdi 1,78 milyar TL
02 · Kâr nereden geldi?

Satıştan net kâra: her basamakta ne kaldı

3Ç26 · milyon TL
2.790
Hasılat
−2.372
Satış maliyeti
417
Brüt kâr
−216
Faaliyet giderleri ve diğer
202
Esas faaliyet kârı
−8
Faaliyet dışı, finansman, vergi
194
Net kâr
03 · Kârın kalitesi

Kâr nakde dönüyor mu?

Esas faaliyet payı
%104,2
kârın çoğu işin kendisinden
%50 altı: net kârın çoğu faaliyet dışı
İşletme nakdi / net kâr
9,18×
kâr nakde dönüyor
3Ç26: işletme nakdi 1,8 mr TL ≈, net kâr 194 mn TL
Serbest nakit akışı
1,7 mr TL

Net kâr ve işletme nakdi

Tek çeyrek · milyon TL · nakit akışı kümülatif farkla (≈)
İşletme nakdiNet kâr
320
2Ç26
1,8
194
3Ç26
04 · Bilanço sağlığı

Borç ve nakit

3Ç26 dönem sonu
Net borç
4,9 mr TL
Net borç / FAVÖK
—
son 12 ay FAVÖK ile
Cari oran
1,58×
1'in üstünde
Nakit
2,2 mr TL
finansal borcun %30,8'i

Özkaynak ve net borç

Dönem sonu · milyon TL · her dönem kendi tarihinin parasıyla
ÖzkaynakNet borç
7,8
7,6
2Ç26
11,5
4,9
3Ç26

Ölçütlere göre

Kural ve sektör medyanına göre; puan değildir
  • Net borç / özkaynak sektör medyanından yüksek (daha borçlu)0,42×
    sektör medyanı 0,21× (15 şirket)
  • Kaldıraç sektör medyanından yüksek%54,6
    sektör medyanı %45,6 (15 şirket)
  • Cari oran 1'in üzerinde: kısa vadeli borçlar dönen varlıkla karşılanıyor1,58×
    ölçüt: 1,00× ve üzeri
05 · Sektördeki yeri

Elektrik ekipmanı şirketleri arasında

Şirketin konumu sektör medyanına göre; puan değildir

3Ç26 · Elektrik ekipmanı sektöründe, verisi güncel şirketler arasında · şeritte sağ taraf önde, çizgi medyan

  • Hasılat büyümesi15 şirket içinde 2.
    +%55,8medyan +%5,6
  • FAVÖK marjı15 şirket içinde 12.
    %9,3medyan %15,7
  • Net kâr marjı15 şirket içinde 6.
    %6,9medyan %1,2
  • Özkaynak kârlılığı15 şirket içinde 4.
    %6,7medyan %2,6
  • Net borç / özkaynak15 şirket içinde 11. (düşük olan önde)
    0,42×medyan 0,21×
  • Kaldıraç15 şirket içinde 11. (düşük olan önde)
    %54,6medyan %45,6

Sektördeki benzerler

Elektrik ekipmanı · büyüklüğü en yakın şirketler · son çeyrek
SARAE ve aynı sektörden büyüklüğü en yakın şirketler
ŞirketNet kâr değişimiFAVÖK marjıNet borç / özkaynak
SARAE
Şa-Ra Enerji İnşaat · 3Ç26
—%9,30,42×
HRKET
Hareket Proje · 2Ç26
—%21,40,79×
BETAE
Beta Enerji · 3Ç26
−%41,3%320,62×
ALVES
Alves Kablo · 2Ç26
−%61,1%15,41,36×
EUPWR
Europower Enerji · 2Ç26
+%319,6%15,70,22×
PRKAB
Türk Prysmian Kablo ve Sistemleri · 2Ç26
—%3,8−1,11×
Sektör medyanı
15 şirket
−%61,1%15,70,21×

Benzerlik yalnız sektör ve büyüklüğe (sanayide hasılat, finansta toplam varlık) göre; iş modelleri farklı olabilir. Yatırım tavsiyesi değildir.

06 · Tablolar

Mali tablolar

Geçen yılla karşılaştırma (mn TL)

İki sütun da aynı KAP raporundan, aynı tarihin parasıyla (TMS 29): değişim reeldir.

Kalem9A 20259A 2026Değişim
Gelir tablosu
Hasılat5.9139.511+%60,8
Brüt kâr1.3952.141+%53,5
FAVÖK1.2991.629+%25,4
Faaliyet kârı1.4761.239−%16,1
Net kâr (ana ortaklık)6950>+%1.000
Nakit akışı
İşletme faaliyetlerinden nakit−1.493797eksiden artıya
Yatırım harcaması3258>+%1.000
Serbest nakit akışı−1.496539eksiden artıya
Bilanço31 Ara 202530 Eyl 2026Değişim
Toplam varlıklar20.16225.286+%25,4
Özkaynak (ana ortaklık)7.49811.492+%53,3
Nakit ve kısa vadeli yatırımlar702.164>+%1.000
Finansal borç7.2367.020−%3,0
Stoklar6.6147.555+%14,2
Ticari alacaklar3.7225.879+%57,9
Ticari borçlar1.4762.196+%48,8

Kaynak: KAP, 3Ç26 finansal raporu.

Gelir tablosu · bilanço · nakit akışı · oranlar: 2 çeyrek, çeyreklik, kümülatif ve yıllıkTabloları aç →
07 · Grafikler

Son 2 çeyrek: gelir, kâr, nakit, marj, borç

Son 2 çeyrek

Bir göstergeye dokun, büyük grafikte açılır · Nasıl okunur?
HasılatSatış gelirleri
3Ç262,8 mr TL▲ +%55,8 yıllık, reel
0 mn1 mr2 mr3 mr2Ç263Ç26

kesikli çizgi: son 4 çeyreğin ortalaması (mevsim etkisini düzler) · bugünün parasıyla: her çeyrek 3Ç26 sonu fiyatlarına yaklaşık TÜFE çarpanıyla taşındı; aşağıdaki tablo raporlardaki tutarları gösterir · Kaynak: KAP, 3Ç26

08 · Değerlendirme

Artılar, eksiler, izlenecekler

3Ç26 · Satır Arası notu ve şirket açıklamaları; yorum ya da tavsiye değildir

Değerlendirme · 3Ç26

Satır Arası notu ve şirket açıklamaları

Olumlu

3

Güçlenen, büyüyen

  • Satışlar reel %56 arttı
  • Esas faaliyet kârı 202 milyon TL; ikinci çeyrekte başa baştı
  • Net borç bir çeyrekte %36 azaldı; işletme nakdi güçlü

Olumsuz

3

Zayıflayan, risk

  • Brüt marj ikinci çeyreğin %24'ünden %15'e geriledi
  • Çeyrekte 495 milyon TL finansman gideri
  • Kârın önemli kısmı yatırım geliri ve parasal kazançtan

İzlenecek

2

Sonraki bilançoda bak

  • Brüt marjın ilk yarı seviyesine dönüp dönmeyeceği
  • Kalan 4,9 milyar TL net borcun ve döviz pozisyonunun seyri
09 · Kayıtlar

Künye, temettü, sermaye ve KAP

Açmak için satıra dokun