- Sektör
- Elektrik ekipmanı
- Ödenmiş sermaye
- 660 mn TL
- Ana ortak
- Girişim Elektrik Sanayi Taahhüt ve Ticaret Anonim Şirketi · %50,4
- Sonraki bilanço
- 9 Aylık 2026 · en geç 9 Kasım 2026
Europower Enerji (EUPWR), 2026 yılının 2. çeyreğinde 135 milyon TL net kâr açıkladı; net kâr geçen yılın aynı çeyreğine göre %319,6 arttı, hasılat reel olarak %12 azaldı.
Kaynak: KAP · tarihinde güncellendi · yöntem
Tek bakışta EUPWR
| mn TL | 2Ç26 | 1Ç26 | 4Ç25 ≈ | 3Ç25 | 2Ç25 | Son 12 ay | Seyir |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Gelir tablosu | |||||||
| Hasılat | 1.469 | 5.234 | 5.157 | 3.659 | 1.264 | 15.519 | |
| Brüt kâr | 379 | 2.078 | 960 | 1.141 | 208 | 4.557 | |
| FAVÖK | 231 | 1.915 | 755 | 1.031 | 89 | 3.932 | |
| Esas faaliyet kârı | 248 | 1.504 | 612 | 891 | 38 | 3.255 | |
| Net kâr | 135 | 429 | −33 | 400 | 24 | 931 | |
| Nakit akışı | |||||||
| İşletme faaliyetlerinden nakit | 148 | 400 | 22 | −269 | −481 | 301 | |
| Yatırım harcaması | −366 | −309 | −879 | −513 | −306 | −2.067 | |
| Serbest nakit akışı | −218 | 91 | −857 | −782 | −787 | −1.766 | |
| Bilanço · dönem sonu | |||||||
| Toplam varlıklar | 26.246 | 23.122 | 18.842 | 16.506 | 14.041 | 26.246 | |
| Özkaynak | 13.100 | 12.171 | 10.544 | 10.171 | 9.070 | 13.100 | |
| Finansal borç | 3.207 | 2.953 | 2.856 | 1.938 | 1.340 | 3.207 | |
| Nakit ve benzerleri | 269 | 446 | 534 | 470 | 685 | 269 | |
| Net borç | 2.938 | 2.507 | 2.322 | 1.468 | 655 | 2.938 | |
| Oranlar | |||||||
| Brüt marj | %25,8 | %39,7 | %18,6 | %31,2 | %16,5 | %29,4 | |
| FAVÖK marjı | %15,7 | %36,6 | %14,6 | %28,2 | %7 | %25,3 | |
| Net kâr marjı | %9,2 | %8,2 | −%0,6 | %10,9 | %1,9 | %6 | |
| Özkaynak kârlılığı · yıllık | %4,1 | %14,1 | −%1,2 | %15,7 | %1,1 | %7,1 | |
| Net borç / özkaynak | 0,22× | 0,21× | 0,22× | 0,14× | 0,07× | 0,22× | |
≈ kümülatif farkla hesaplandı (ör. 12 aylık − 9 aylık). Nakit akışı yalnız kümülatif raporlandığı için hep farkla bulunur. Son 12 ay dört çeyreğin toplamıdır; bilanço kalemlerinde dönem sonu değeridir. Her çeyrek kendi tarihinin parasıyla: çeyrekler arası kıyas enflasyonu da içerir.
Satış ve kâr
Marjlar
Bu çeyrek ne oldu?
Hasılat geçen yılın aynı çeyreğine göre %12 geriledi, net kâr %319,6 arttı.*
Değişimler geçen yılın aynı çeyreğine göre · 2Ç26 rakamlarından otomatik
- FAVÖK marjı %15,7; geçen yılın aynı çeyreğinde %7 idi (+8,7 puan).
- Kâra rağmen serbest nakit akışı negatif (yaklaşık −218 milyon TL); yatırım harcaması ya da işletme sermayesi nakdi tüketti.
Satışlar yavaşladı ama marj ikiye katlandı.
İkinci çeyrek hasılatı 1,5 milyar TL ile hem geçen yılın %12 altında hem de güçlü geçen ilk çeyreğin (5,2 milyar TL) çok gerisinde kaldı. Buna karşın FAVÖK marjı %7'den %15,7'ye çıktı ve ilk yarı net kârı %108 arttı. Güç trafosu için imzalanan 37 milyon dolarlık sözleşme ve TEİAŞ ihalesi yeni fabrikanın doluluğu açısından önemli.
Satıştan net kâra: her basamakta ne kaldı
* Esas faaliyet kârı 248 milyon TL, net kâr 135 milyon TL. Aradaki 114 milyon TL faaliyet dışında gitti: finansman, parasal kazanç ya da kayıp, vergi ve azınlık payı. Ayrıntı şirketin raporunda.
Kâr nakde dönüyor mu?
Net kâr ve işletme nakdi
Borç artıyor, nakit yetiyor mu?
Özkaynak ve net borç
Ölçütlere göre
- Net borç / özkaynak sektör medyanından yüksek (daha borçlu)0,22×sektör medyanı 0,21× (15 şirket)
- Kaldıraç sektör medyanından yüksek%45,8sektör medyanı %45,6 (15 şirket)
- Cari oran 1'in üzerinde: kısa vadeli borçlar dönen varlıkla karşılanıyor2,17×ölçüt: 1,00× ve üzeri
Elektrik ekipmanı şirketleri arasında
2Ç26 · Elektrik ekipmanı sektöründe, verisi güncel şirketler arasında · şeritte sağ taraf önde, çizgi medyan
- Hasılat büyümesi15 şirket içinde 12.−%12medyan +%5,6
- Net kâr büyümesi7 şirket içinde 1.+%319,6medyan −%61,1
- FAVÖK marjı15 şirket içinde 8.%15,7medyan %15,7
- Net kâr marjı15 şirket içinde 5.%9,2medyan %1,2
- Özkaynak kârlılığı15 şirket içinde 7.%4,1medyan %2,6
- Net borç / özkaynak15 şirket içinde 9. (düşük olan önde)0,22×medyan 0,21×
- Kaldıraç15 şirket içinde 9. (düşük olan önde)%45,8medyan %45,6
Sektördeki benzerler
Elektrik ekipmanı · büyüklüğü en yakın şirketler · son çeyrekBenzerlik yalnız sektör ve büyüklüğe (sanayide hasılat, finansta toplam varlık) göre; iş modelleri farklı olabilir. Yatırım tavsiyesi değildir.
Mali tablolar
Geçen yılla karşılaştırma (mn TL)
İki sütun da aynı KAP raporundan, aynı tarihin parasıyla (TMS 29): değişim reeldir.
Kaynak: KAP, 2Ç26 finansal raporu.
Son 12 çeyrek: gelir, kâr, nakit, marj, borç
Son 12 çeyrek
Bir göstergeye dokun, büyük grafikte açılır · Nasıl okunur?kesikli çizgi: son 4 çeyreğin ortalaması (mevsim etkisini düzler) · çerçeve: geçen yılın aynı çeyreği · ≈ soluk: yaklaşık çeyrek (kümülatif farkla) · bugünün parasıyla: her çeyrek 2Ç26 sonu fiyatlarına yaklaşık TÜFE çarpanıyla taşındı; aşağıdaki tablo raporlardaki tutarları gösterir · Kaynak: KAP, 2Ç26
Artılar, eksiler, izlenecekler
Değerlendirme · 2Ç26
Satır Arası notu ve şirket açıklamalarıOlumlu
3Güçlenen, büyüyen
- FAVÖK marjı %7 → %15,7
- İlk yarı net kâr 594 milyon TL (+%108), hasılat +%38
- 37 milyon dolarlık güç trafosu sözleşmesi ve TEİAŞ ihalesi
Olumsuz
3Zayıflayan, risk
- 2Ç hasılatı yıllık %12 geriledi; ilk çeyreğin çok altında
- Kâr nakde dönmedi: serbest nakit akışı yaklaşık −218 milyon TL
- Net borç 2,9 milyar TL, döviz açığı 3,3 milyar TL
İzlenecek
2Sonraki bilançoda bak
- 550 kV güç trafosu fabrikasının kapasite kullanımı
- Çeyrekler arası satış dalgalanması
Kontrol listesi · 2Ç26
Puan değildir; her satır tek bir göstergeye bakar. Yatırım tavsiyesi değildir. Nasıl okunur?Büyüme (geçen yılın aynı çeyreğine göre)
- ✗Hasılat reel olarak azaldı−%12 · ölçüt: geçen yıla göre reel artış
- ✓Net kâr arttı+%319,6 · ölçüt: geçen yıla göre artış
Kârlılık
- ✓FAVÖK marjı geçen yılın aynı çeyreğinden yüksek%15,7 · geçen yıl %7
- ✓Net kâr marjı sektör medyanının üzerinde%9,2 · sektör medyanı %1,2 (15 şirket)
- ✓Özkaynak kârlılığı sektör medyanının üzerinde%4,1 · sektör medyanı %2,6 (15 şirket)
- ✓Net kârın çoğu esas faaliyettenesas faaliyet kârı net kârdan büyük · ölçüt: en az yarısı (yalnız net kâr artıdayken)
Borçluluk ve likidite
- ✗Net borç / özkaynak sektör medyanından yüksek (daha borçlu)0,22× · sektör medyanı 0,21× (15 şirket)
- ✗Kaldıraç sektör medyanından yüksek%45,8 · sektör medyanı %45,6 (15 şirket)
- ✓Cari oran 1'in üzerinde: kısa vadeli borçlar dönen varlıkla karşılanıyor2,17× · ölçüt: 1,00× ve üzeri
Nakit
- ✓İşletme faaliyetleri nakit ürettiartıda · son çeyrek (≈)
Künye, temettü, sermaye ve KAP
İş modeli
Alçak, orta ve yüksek gerilim ekipmanı; kompakt trafo merkezleri ve transformatör üreticisi, 70'ten fazla ülkeye satış yapıyor. Yaklaşık 100 milyon dolarlık güç trafosu fabrikası 2025'te tamamlandı (550 kV'a kadar); kapasite kullanımı ve sipariş bakiyesi izlenecek.
Künye
- Sektör (KAP)
- Metal Eşya Makine Elektrikli Cihazlar ve Ulaşım Araçları
- Halka açıklık (fiili dolaşım)
- %38,0
- Ortaklık yapısı (KAP)
- Girişim Elektrik Sanayi Taahhüt ve Ticaret A.Ş.%50,4
- Muhittin Behiç Harmanlı%5,7
- Diğer%43,9
- Pazar
- Ana Pazar
- Bağımsız denetçi
- Güncel Bağımsız Denetim Danışmanlık A.Ş.
Kaynak: KAP şirket genel bilgileri, 1 Kasım 2026.
Sermaye artırımları
Kaynak: KAP sermaye artırımı / azaltımı bildirimleriBedelsiz artırımlar pay sayısını artırır; temettü tablosundaki eski yılların hisse başı tutarları bu yüzden bugünkü pay sayısıyla doğrudan karşılaştırılamaz.
Yeni iş ilişkileri · son 12 ay
KAP bildirimleri · güncelleme 8 Ekim 2026- 2 Eylül 202637 milyon ABD dolarıŞirketimiz ile uluslararası ticaret alanında küresel ölçekte faaliyet gösteren köklü bir Japon şirketi arasında, Ukrayna'nın farklı bölgelerinde kullanılmak üzere orta ve yüksek gerilim güç transformatörlerinin tedarikine ilişkin sözleşm…
- 15 Haziran 2026988.848 ABD dolarıŞirketimiz, Yurt içinde yerleşik bir firmadan, Kırgızistan'da bulunan Elektrik projelerinde kullanılmak üzere ‘‘Muhtelif Hava Yalıtımlı Orta Gerilim Modüler Hücre'' (İhraç Kayıtlı) satışı konusunda sipariş almıştır. Siparişin toplam bede…
- 25 Mayıs 20263,3 milyon ABD dolarıEuropower Enerji A.Ş.'nin %100 oranında bağlı ortaklığı ve Girişim Elektrik A.Ş.'nin dolaylı ortaklığı olan Europower World Enerji A.Ş. ABD'de yerleşik yatırımcı bir firmadan Teksas eyaletinde gerçekleştirilecek GES projesinde kullanılma…
- 20 Şubat 2026988.848 ABD dolarıŞirketimiz, Yurt içinde yerleşik bir firmadan, Kırgızistan'da bulunan Elektrik projelerinde kullanılmak üzere ihraç kayıtlı ‘Muhtelif Hava Yalıtımlı Orta Gerilim Modüler Hücre' satışı konusunda sipariş almıştır. Siparişin toplam bedeli 9…
Tutarlar bildirim metninden otomatik okunur; ayrıntı için KAP bildirimine bakın. Sözleşmeler birkaç yıla yayılabilir; satışa oran bir yıllık hasılatla kıyas içindir. Kur: 1 USD = 49,215 TL (TCMB). Yatırım tavsiyesi değildir.
Fonlarda
Eylül 2026 sonu · KAP portföy dağılım raporlarıYatırım fonlarının KAP'a bildirdiği portföy dağılım raporlarından (568 rapor okundu, 425 fonda BIST payı var; yalnız haftalık rapor veren serbest fonlar ay sonu haftasının raporuyla). Emeklilik fonları KAP'ta rapor yayımlamadığı için, taranmış görüntü raporlar da okunamadığı için dahil değil. Değerler ay sonu fiyatıyla; veri yaklaşık beş hafta gecikmelidir. Fonların en çok tuttuğu hisseler →
Son KAP bildirimleri
Tüm bildirimler KAP'ta ↗- 2 Ekim 2026Yüksek Gerilim Ayırıcı Ürünlerimizin Kısa Devre Dayanım Testleri Hakkında
- 18 Eylül 2026Ortaklığımızın Aldığı İş Hakkında
- 8 Eylül 2026Yatırımcı & Analist Sunumu - Eylül 2026
- 2 Eylül 2026 · Yeni İş İlişkisiGüç Transformatörleri Tedariki Kapsamında Yeni İş İlişkisi Hakkında
- 18 Ağustos 2026 · Finansal rapor2025 Yılı TSRS Uyumlu Rapor
- EUPWR son çeyrekte kâr etti mi?
- Evet. Europower Enerji, 2Ç26 döneminde 135 milyon TL net kâr açıkladı; net kâr geçen yılın aynı çeyreğine göre %319,6 arttı.
- EUPWR borçlu mu?
- 2Ç26 sonunda net borcu 2,9 milyar TL; bu, özkaynağının 0,22 katı. Sektör medyanı özkaynağın 0,21 katı.
- EUPWR temettü veriyor mu?
- KAP kayıtlarımızda bu şirketin nakit kâr payı dağıtımı yok.
- EUPWR bir sonraki bilançosunu ne zaman açıklayacak?
- 9 Aylık 2026 finansal raporu için yasal son gün 9 Kasım 2026. Şirketler raporu genellikle bu tarihten önce, akşam saatlerinde KAP'ta yayımlar.
- Europower Enerji ne iş yapıyor?
- Elektrik ekipmanı sektöründe. Alçak, orta ve yüksek gerilim ekipmanı; kompakt trafo merkezleri ve transformatör üreticisi, 70'ten fazla ülkeye satış yapıyor. Yaklaşık 100 milyon dolarlık güç trafosu fabrikası 2025'te tamamlandı (550 kV'a kadar);…
