- Sektör
- Elektrik ekipmanı
- Ödenmiş sermaye
- 18 mn TL
- Ana ortak
- Ali Yıldırım · %17,9
- Sonraki bilanço
- 9 Aylık 2026 · en geç 9 Kasım 2026
San-El Muhendislik (SANEL), 2026 yılının 2. çeyreğinde 51 milyon TL net kâr açıkladı; net kâr geçen yılın aynı çeyreğine göre %69,4 azaldı, hasılat reel olarak %74,1 arttı.
Kaynak: KAP · tarihinde güncellendi · yöntem
Tek bakışta SANEL
| mn TL | 2Ç26 | 1Ç26 | 4Ç25 ≈ | 3Ç25 | 2Ç25 | Son 12 ay | Seyir |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Gelir tablosu | |||||||
| Hasılat | 107 | 102 | 90 | 89 | 50 | 388 | |
| Brüt kâr | 45 | 51 | 13 | 31 | 6 | 140 | |
| FAVÖK | 34 | 56 | −6 | 51 | — | 134 | |
| Esas faaliyet kârı | 41 | 56 | −34 | 60 | 15 | 123 | |
| Net kâr | 51 | 59 | 30 | 50 | 123 | 189 | |
| Nakit akışı | |||||||
| İşletme faaliyetlerinden nakit | 137 | 23 | 161 | −28 | 167 | 293 | |
| Yatırım harcaması | −2 | −18 | −91 | −23 | −39 | −134 | |
| Serbest nakit akışı | 135 | 5 | 70 | −51 | 129 | 159 | |
| Bilanço · dönem sonu | |||||||
| Toplam varlıklar | 527 | 492 | 642 | 342 | 428 | 527 | |
| Özkaynak | 261 | 202 | 141 | 107 | 97 | 261 | |
| Finansal borç | 8 | 15 | 1 | 2 | 3 | 8 | |
| Nakit ve benzerleri | 13 | 9 | 10 | 9 | 9 | 13 | |
| Net borç | −5 | 6 | −9 | −7 | −6 | −5 | |
| Oranlar | |||||||
| Brüt marj | %41,7 | %49,9 | %14,3 | %35,1 | %12 | %36 | |
| FAVÖK marjı | %31,5 | %54,9 | −%6,8 | %56,8 | — | %34,6 | |
| Net kâr marjı | %47,6 | %57,5 | %33 | %56,2 | %245,5 | %48,8 | |
| Özkaynak kârlılığı · yıllık | %77,9 | %116,1 | %84,7 | %187,1 | %505,7 | %72,6 | |
| Net borç / özkaynak | -0,02× | 0,03× | -0,06× | -0,06× | -0,06× | -0,02× | |
≈ kümülatif farkla hesaplandı (ör. 12 aylık − 9 aylık). Nakit akışı yalnız kümülatif raporlandığı için hep farkla bulunur. Son 12 ay dört çeyreğin toplamıdır; bilanço kalemlerinde dönem sonu değeridir. Her çeyrek kendi tarihinin parasıyla: çeyrekler arası kıyas enflasyonu da içerir.
Satış ve kâr
Marjlar
Bu çeyrek ne oldu?
Hasılat geçen yılın aynı çeyreğine göre %74,1 büyüdü, net kâr %69,4 azaldı.
Değişimler geçen yılın aynı çeyreğine göre · 2Ç26 rakamlarından otomatik
- FAVÖK marjı bir önceki çeyreğe göre −23,4 puan değişerek %31,5 oldu.
Satıştan net kâra: her basamakta ne kaldı
Kâr nakde dönüyor mu?
Net kâr ve işletme nakdi
Şirket net nakitte
Özkaynak ve net borç
Ölçütlere göre
- Net borç / özkaynak sektör medyanından düşük (daha az borçlu)-0,02×sektör medyanı 0,21× (15 şirket)
- Kaldıraç sektör medyanından düşük%35,4sektör medyanı %45,6 (15 şirket)
- Cari oran 1'in üzerinde: kısa vadeli borçlar dönen varlıkla karşılanıyor1,31×ölçüt: 1,00× ve üzeri
Elektrik ekipmanı şirketleri arasında
2Ç26 · Elektrik ekipmanı sektöründe, verisi güncel şirketler arasında · şeritte sağ taraf önde, çizgi medyan
- Hasılat büyümesi15 şirket içinde 1.+%74,1medyan +%5,6
- Net kâr büyümesi7 şirket içinde 5.−%69,4medyan −%61,1
- FAVÖK marjı15 şirket içinde 3.%31,5medyan %15,7
- Net kâr marjı15 şirket içinde 1.%47,6medyan %1,2
- Özkaynak kârlılığı15 şirket içinde 1.%77,9medyan %2,6
- Net borç / özkaynak15 şirket içinde 3. (düşük olan önde)-0,02×medyan 0,21×
- Kaldıraç15 şirket içinde 1. (düşük olan önde)%35,4medyan %45,6
Sektördeki benzerler
Elektrik ekipmanı · büyüklüğü en yakın şirketler · son çeyrekBenzerlik yalnız sektör ve büyüklüğe (sanayide hasılat, finansta toplam varlık) göre; iş modelleri farklı olabilir. Yatırım tavsiyesi değildir.
Mali tablolar
Geçen yılla karşılaştırma (mn TL)
İki sütun da aynı KAP raporundan, aynı tarihin parasıyla (TMS 29): değişim reeldir.
Kaynak: KAP, 2Ç26 finansal raporu.
Son 12 çeyrek: gelir, kâr, nakit, marj, borç
Son 12 çeyrek
Bir göstergeye dokun, büyük grafikte açılır · Nasıl okunur?kesikli çizgi: son 4 çeyreğin ortalaması (mevsim etkisini düzler) · çerçeve: geçen yılın aynı çeyreği · ≈ soluk: yaklaşık çeyrek (kümülatif farkla) · bugünün parasıyla: her çeyrek 2Ç26 sonu fiyatlarına yaklaşık TÜFE çarpanıyla taşındı; aşağıdaki tablo raporlardaki tutarları gösterir · Kaynak: KAP, 2Ç26
Artılar, eksiler, izlenecekler
Değerlendirme · 2Ç26
Son çeyreğin KAP rakamlarından otomatikOlumlu
2Güçlenen, büyüyen
- Hasılat yıllık %74,1 büyüdü
- Serbest nakit akışı pozitif (yaklaşık 135 milyon TL)
Olumsuz
1Zayıflayan, risk
- Net kâr yıllık %69,4 geriledi (51 milyon TL)
Kontrol listesi · 2Ç26
Puan değildir; her satır tek bir göstergeye bakar. Yatırım tavsiyesi değildir. Nasıl okunur?Büyüme (geçen yılın aynı çeyreğine göre)
- ✓Hasılat reel olarak arttı+%74,1 · ölçüt: geçen yıla göre reel artış
- ✗Net kâr azaldı−%69,4 · ölçüt: geçen yıla göre artış
Kârlılık
- –FAVÖK marjı ve geçen yıl%31,5 · geçen yılın verisi yok
- ✓Net kâr marjı sektör medyanının üzerinde%47,6 · sektör medyanı %1,2 (15 şirket)
- ✓Özkaynak kârlılığı sektör medyanının üzerinde%77,9 · sektör medyanı %2,6 (15 şirket)
- ✓Net kârın çoğu esas faaliyettenesas faaliyet kârı net kârın %80,5 · ölçüt: en az yarısı (yalnız net kâr artıdayken)
Borçluluk ve likidite
- ✓Net borç / özkaynak sektör medyanından düşük (daha az borçlu)-0,02× · sektör medyanı 0,21× (15 şirket)
- ✓Kaldıraç sektör medyanından düşük%35,4 · sektör medyanı %45,6 (15 şirket)
- ✓Cari oran 1'in üzerinde: kısa vadeli borçlar dönen varlıkla karşılanıyor1,31× · ölçüt: 1,00× ve üzeri
Nakit
- ✓İşletme faaliyetleri nakit ürettiartıda · son çeyrek (≈)
Künye, temettü, sermaye ve KAP
Faaliyet konusu
Şirketin fiili faaliyet konusu Orta Gerilim ve Alçak Gerilim Kompanzasyon ve Harmonik Filtre sistemlerinin projelendirmesi, tasarımı ve tesisi, Orta Gerilim ve Alçak Gerilim Kompanzasyon ve Harmonik Filtre ürünlerinin Komponent bazında satışı, İletim ve Dağıtım şebekelerinde Enerji Kalitesinin Analizi ve Raporlama Hizmetleri enerji dağıtım kontrol ve kumanda panolarının projelendirmesini imalatını ve bazı durumlarda tesis müteahhitliğini gerçekleştirir.
Künye
- Sektör (KAP)
- İnşaat ve Bayındırlık İşleri
- Halka açıklık (fiili dolaşım)
- %81,0
- Ortaklık yapısı (KAP)
- Ali Yıldırım▲ 0,83%17,9
- Salacak Yatırım Holding A.Ş.%5,2
- Diğer%77,0
- Ortaklıkta son değişiklikler
- 8 Eki → 1 Kas · Ali Yıldırım: %17,0 → %17,9
- KAP künyesinin önceki görüntüsüyle karşılaştırma; %5 altı ortaklar KAP'ta her zaman listelenmez.
- Pazar
- Alt Pazar
- Bağımsız denetçi
- Uluslararası Bağımsız Denetim A.Ş.
Kaynak: KAP şirket genel bilgileri, 1 Kasım 2026.
Fonlarda
Eylül 2026 sonu · KAP portföy dağılım raporlarıYatırım fonlarının KAP'a bildirdiği portföy dağılım raporlarından (568 rapor okundu, 425 fonda BIST payı var; yalnız haftalık rapor veren serbest fonlar ay sonu haftasının raporuyla). Emeklilik fonları KAP'ta rapor yayımlamadığı için, taranmış görüntü raporlar da okunamadığı için dahil değil. Değerler ay sonu fiyatıyla; veri yaklaşık beş hafta gecikmelidir. Fonların en çok tuttuğu hisseler →
Son KAP bildirimleri
Tüm bildirimler KAP'ta ↗- 11 Ağustos 2026 · Finansal raporFaaliyet Raporu Hakkında
- 11 Ağustos 2026 · Finansal raporFinansal Rapor
- 17 Temmuz 2026Görüşmelere Başlanılması Hakkında
- 16 Temmuz 2026Görüşmelere Başlanılması Hakkında
- 14 Temmuz 2026Görüşmelere Başlanılması Hakkında
- SANEL son çeyrekte kâr etti mi?
- Evet. San-El Muhendislik, 2Ç26 döneminde 51 milyon TL net kâr açıkladı; net kâr geçen yılın aynı çeyreğine göre %69,4 azaldı.
- SANEL borçlu mu?
- Hayır, net nakitte: 2Ç26 sonunda nakdi finansal borcundan 5 milyon TL fazla. Sektör medyanı özkaynağın 0,21 katı.
- SANEL temettü veriyor mu?
- KAP kayıtlarımızda bu şirketin nakit kâr payı dağıtımı yok.
- SANEL bir sonraki bilançosunu ne zaman açıklayacak?
- 9 Aylık 2026 finansal raporu için yasal son gün 9 Kasım 2026. Şirketler raporu genellikle bu tarihten önce, akşam saatlerinde KAP'ta yayımlar.
- San-El Muhendislik ne iş yapıyor?
- Elektrik ekipmanı sektöründe. Şirketin fiili faaliyet konusu Orta Gerilim ve Alçak Gerilim Kompanzasyon ve Harmonik Filtre sistemlerinin projelendirmesi, tasarımı ve tesisi, Orta Gerilim ve Alçak Gerilim Kompanzasyon ve Harmonik Filtre ürünlerinin…