- Sektör
- Elektrik ekipmanı
- Ödenmiş sermaye
- 925 mn TL
- Ana ortak
- Loras Holding Anonim Şirketi · %29,7
- Sonraki bilanço
- 9 Aylık 2026 · en geç 9 Kasım 2026
İmaş Makine (IMASM), 2026 yılının 2. çeyreğinde 108 milyon TL net zarar açıkladı; zarar geçen yılın aynı çeyreğine göre büyüdü, hasılat reel olarak %18,7 azaldı.
Kaynak: KAP · tarihinde güncellendi · yöntem
Tek bakışta IMASM
| mn TL | 2Ç26 | 1Ç26 | 4Ç25 ≈ | 3Ç25 | 2Ç25 | Son 12 ay | Seyir |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Gelir tablosu | |||||||
| Hasılat | 414 | 793 | 1.008 | 581 | 386 | 2.795 | |
| Brüt kâr | 269 | 212 | 251 | 288 | 137 | 1.020 | |
| FAVÖK | 60 | −6 | 0 | 146 | 86 | 201 | |
| Esas faaliyet kârı | 82 | −63 | 237 | 123 | 51 | 378 | |
| Net kâr | −108 | −154 | −460 | 118 | −85 | −605 | |
| Nakit akışı | |||||||
| İşletme faaliyetlerinden nakit | −199 | −200 | −46 | −11 | 126 | −457 | |
| Yatırım harcaması | −7 | −42 | 189 | −147 | −2 | −7 | |
| Serbest nakit akışı | −206 | −242 | 142 | −158 | 123 | −464 | |
| Bilanço · dönem sonu | |||||||
| Toplam varlıklar | 6.448 | 5.781 | 5.544 | 5.335 | 4.378 | 6.448 | |
| Özkaynak | 3.480 | 3.220 | 3.050 | 3.098 | 2.708 | 3.480 | |
| Finansal borç | 635 | 600 | 525 | 421 | 115 | 635 | |
| Nakit ve benzerleri | 19 | 22 | 140 | 160 | 131 | 19 | |
| Net borç | 616 | 578 | 385 | 260 | −15 | 616 | |
| Oranlar | |||||||
| Brüt marj | %64,9 | %26,8 | %24,9 | %49,6 | %35,6 | %36,5 | |
| FAVÖK marjı | %14,6 | −%0,7 | %0 | %25,1 | %22,2 | %7,2 | |
| Net kâr marjı | −%26,1 | −%19,5 | −%45,7 | %20,3 | −%22 | −%21,7 | |
| Özkaynak kârlılığı · yıllık | −%12,4 | −%19,2 | −%60,4 | %15,2 | −%12,6 | −%17,4 | |
| Net borç / özkaynak | 0,18× | 0,18× | 0,13× | 0,08× | -0,01× | 0,18× | |
≈ kümülatif farkla hesaplandı (ör. 12 aylık − 9 aylık). Nakit akışı yalnız kümülatif raporlandığı için hep farkla bulunur. Son 12 ay dört çeyreğin toplamıdır; bilanço kalemlerinde dönem sonu değeridir. Her çeyrek kendi tarihinin parasıyla: çeyrekler arası kıyas enflasyonu da içerir.
Satış ve kâr
Marjlar
Bu çeyrek ne oldu?
Hasılat geçen yılın aynı çeyreğine göre %18,7 geriledi; çeyrek 108 milyon TL zararla kapandı.
Değişimler geçen yılın aynı çeyreğine göre · 2Ç26 rakamlarından otomatik
- Esas faaliyetler 82 milyon TL kâr üretti, ancak finansman giderleri ve kur etkileri sonucu net zarara çevirdi.
- FAVÖK marjı %14,6; geçen yılın aynı çeyreğinde %22,2 idi (−7,6 puan).
Satıştan net kâra: her basamakta ne kaldı
Kâr nakde dönüyor mu?
Net kâr ve işletme nakdi
Borç ve nakit
Özkaynak ve net borç
Ölçütlere göre
- Net borç / özkaynak sektör medyanından düşük (daha az borçlu)0,18×sektör medyanı 0,21× (15 şirket)
- Kaldıraç sektör medyanından düşük%44,9sektör medyanı %45,6 (15 şirket)
- Cari oran 1'in üzerinde: kısa vadeli borçlar dönen varlıkla karşılanıyor1,2×ölçüt: 1,00× ve üzeri
Elektrik ekipmanı şirketleri arasında
2Ç26 · Elektrik ekipmanı sektöründe, verisi güncel şirketler arasında · şeritte sağ taraf önde, çizgi medyan
- Hasılat büyümesi15 şirket içinde 13.−%18,7medyan +%5,6
- FAVÖK marjı15 şirket içinde 11.%14,6medyan %15,7
- Net kâr marjı15 şirket içinde 14.−%26,1medyan %1,2
- Özkaynak kârlılığı15 şirket içinde 13.−%12,4medyan %2,6
- Net borç / özkaynak15 şirket içinde 7. (düşük olan önde)0,18×medyan 0,21×
- Kaldıraç15 şirket içinde 7. (düşük olan önde)%44,9medyan %45,6
Sektördeki benzerler
Elektrik ekipmanı · büyüklüğü en yakın şirketler · son çeyrekBenzerlik yalnız sektör ve büyüklüğe (sanayide hasılat, finansta toplam varlık) göre; iş modelleri farklı olabilir. Yatırım tavsiyesi değildir.
Mali tablolar
Geçen yılla karşılaştırma (mn TL)
İki sütun da aynı KAP raporundan, aynı tarihin parasıyla (TMS 29): değişim reeldir.
Kaynak: KAP, 2Ç26 finansal raporu.
Son 12 çeyrek: gelir, kâr, nakit, marj, borç
Son 12 çeyrek
Bir göstergeye dokun, büyük grafikte açılır · Nasıl okunur?kesikli çizgi: son 4 çeyreğin ortalaması (mevsim etkisini düzler) · çerçeve: geçen yılın aynı çeyreği · ≈ soluk: yaklaşık çeyrek (kümülatif farkla) · bugünün parasıyla: her çeyrek 2Ç26 sonu fiyatlarına yaklaşık TÜFE çarpanıyla taşındı; aşağıdaki tablo raporlardaki tutarları gösterir · Kaynak: KAP, 2Ç26
Artılar, eksiler, izlenecekler
Değerlendirme · 2Ç26
Son çeyreğin KAP rakamlarından otomatikOlumsuz
3Zayıflayan, risk
- Çeyrek 108 milyon TL zararla kapandı
- FAVÖK marjı %22,2 → %14,6
- Hasılat yıllık %18,7 geriledi
Kontrol listesi · 2Ç26
Puan değildir; her satır tek bir göstergeye bakar. Yatırım tavsiyesi değildir. Nasıl okunur?Büyüme (geçen yılın aynı çeyreğine göre)
- ✗Hasılat reel olarak azaldı−%18,7 · ölçüt: geçen yıla göre reel artış
- –Net kâr değişimi— · ölçüt: geçen yıla göre artış
Kârlılık
- ✗FAVÖK marjı geçen yılın aynı çeyreğinden düşük%14,6 · geçen yıl %22,2
- ✗Net kâr marjı sektör medyanının altında%-26,1 · sektör medyanı %1,2 (15 şirket)
- ✗Özkaynak kârlılığı sektör medyanının altında%-12,4 · sektör medyanı %2,6 (15 şirket)
- –Kârın kaynağı— · ölçüt: en az yarısı (yalnız net kâr artıdayken)
Borçluluk ve likidite
- ✓Net borç / özkaynak sektör medyanından düşük (daha az borçlu)0,18× · sektör medyanı 0,21× (15 şirket)
- ✓Kaldıraç sektör medyanından düşük%44,9 · sektör medyanı %45,6 (15 şirket)
- ✓Cari oran 1'in üzerinde: kısa vadeli borçlar dönen varlıkla karşılanıyor1,2× · ölçüt: 1,00× ve üzeri
Nakit
- ✗İşletme faaliyetleri nakit tükettieksi · son çeyrek (≈)
Künye, temettü, sermaye ve KAP
Faaliyet konusu
Değirmen ve zirai makine üretimi, Testere tezgahları ve Çelik Konstrüksiyon imalatı
Künye
- Sektör (KAP)
- Metal Eşya Makine Elektrikli Cihazlar ve Ulaşım Araçları
- Halka açıklık (fiili dolaşım)
- %70,2
- Ortaklık yapısı (KAP)
- Loras Holding A.Ş.%29,7
- Diğer%70,3
- Pazar
- Ana Pazar
- Bağımsız denetçi
- Ttk Bağımsız Denetim ve Yeminli Mali Müşavirlik A.Ş.
Kaynak: KAP şirket genel bilgileri, 1 Kasım 2026.
Sermaye artırımları
Kaynak: KAP sermaye artırımı / azaltımı bildirimleriBedelsiz artırımlar pay sayısını artırır; temettü tablosundaki eski yılların hisse başı tutarları bu yüzden bugünkü pay sayısıyla doğrudan karşılaştırılamaz.
Fonlarda
Eylül 2026 sonu · KAP portföy dağılım raporlarıYatırım fonlarının KAP'a bildirdiği portföy dağılım raporlarından (568 rapor okundu, 425 fonda BIST payı var; yalnız haftalık rapor veren serbest fonlar ay sonu haftasının raporuyla). Emeklilik fonları KAP'ta rapor yayımlamadığı için, taranmış görüntü raporlar da okunamadığı için dahil değil. Değerler ay sonu fiyatıyla; veri yaklaşık beş hafta gecikmelidir. Fonların en çok tuttuğu hisseler →
Son KAP bildirimleri
Tüm bildirimler KAP'ta ↗- 6 Ekim 2026Yeni Siparişin Alınması Hk.
- 17 Ağustos 2026 · Finansal raporİmaş Makina 30.06.2026 Faaliyet Raporu
- 17 Ağustos 2026 · Finansal raporFinansal Rapor
- 10 Ağustos 2026Yeni Siparişlerin Alınması Hk.
- 4 Ağustos 2026Yeni Siparişin Alınması Hk.
- IMASM son çeyrekte kâr etti mi?
- Hayır. İmaş Makine, 2Ç26 döneminde 108 milyon TL net zarar açıkladı; zarar geçen yılın aynı çeyreğine göre büyüdü.
- IMASM borçlu mu?
- 2Ç26 sonunda net borcu 616 milyon TL; bu, özkaynağının 0,18 katı. Sektör medyanı özkaynağın 0,21 katı.
- IMASM temettü veriyor mu?
- KAP kayıtlarımızda bu şirketin nakit kâr payı dağıtımı yok.
- IMASM bir sonraki bilançosunu ne zaman açıklayacak?
- 9 Aylık 2026 finansal raporu için yasal son gün 9 Kasım 2026. Şirketler raporu genellikle bu tarihten önce, akşam saatlerinde KAP'ta yayımlar.
- İmaş Makine ne iş yapıyor?
- Elektrik ekipmanı sektöründe. Değirmen ve zirai makine üretimi, Testere tezgahları ve Çelik Konstrüksiyon imalatı