- Sektör
- Gıda ve içecek
- Ödenmiş sermaye
- 315 mn TL
- Ana ortak
- Yaşar Holding Anonim Şirketi · %61,5
Pınar Süt (PNSUT), 2026 yılının 3. çeyreğinde 197 milyon TL net zarar açıkladı; zarar geçen yılın aynı çeyreğine göre küçüldü, hasılat reel olarak %11,3 azaldı.
Kaynak: KAP · tarihinde güncellendi · yöntem
Tek bakışta PNSUT
| mn TL | 3Ç26 | 2Ç26 | 1Ç26 | 4Ç25 ≈ | 3Ç25 | Son 12 ay | Seyir |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Gelir tablosu | |||||||
| Hasılat | 4.655 | 3.935 | 3.459 | 3.769 | 4.046 | 15.818 | |
| Brüt kâr | 579 | 512 | 381 | 395 | 331 | 1.866 | |
| FAVÖK | 349 | 302 | 142 | 129 | 64 | 922 | |
| Esas faaliyet kârı | 184 | 117 | 29 | −145 | 42 | 185 | |
| Net kâr | −197 | −356 | 50 | −456 | −244 | −959 | |
| Nakit akışı | |||||||
| İşletme faaliyetlerinden nakit | 876 | 318 | 201 | 273 | −145 | 1.667 | |
| Yatırım harcaması | −90 | −191 | 0 | −77 | −158 | −358 | |
| Serbest nakit akışı | 786 | 127 | 201 | 196 | −303 | 1.310 | |
| Bilanço · dönem sonu | |||||||
| Toplam varlıklar | 24.089 | 23.361 | 21.788 | 20.426 | 20.559 | 24.089 | |
| Özkaynak | 12.785 | 12.342 | 11.760 | 10.949 | 10.648 | 12.785 | |
| Finansal borç | 7.123 | 6.926 | 6.259 | 5.670 | 5.584 | 7.123 | |
| Nakit ve benzerleri | 364 | 213 | 237 | 60 | 324 | 364 | |
| Net borç | 6.759 | 6.714 | 6.022 | 5.610 | 5.261 | 6.759 | |
| Oranlar | |||||||
| Brüt marj | %12,4 | %13 | %11 | %10,5 | %8,2 | %11,8 | |
| FAVÖK marjı | %7,5 | %7,7 | %4,1 | %3,4 | %1,6 | %5,8 | |
| Net kâr marjı | −%4,2 | −%9 | %1,4 | −%12,1 | −%6 | −%6,1 | |
| Özkaynak kârlılığı · yıllık | −%6,2 | −%11,5 | %1,7 | −%16,6 | −%9,2 | −%7,5 | |
| Net borç / özkaynak | 0,53× | 0,54× | 0,51× | 0,51× | 0,49× | 0,53× | |
≈ kümülatif farkla hesaplandı (ör. 12 aylık − 9 aylık). Nakit akışı yalnız kümülatif raporlandığı için hep farkla bulunur. Son 12 ay dört çeyreğin toplamıdır; bilanço kalemlerinde dönem sonu değeridir. Her çeyrek kendi tarihinin parasıyla: çeyrekler arası kıyas enflasyonu da içerir.
Satış ve kâr
Marjlar
Bu çeyrek ne oldu?
Hasılat geçen yılın aynı çeyreğine göre %11,3 geriledi; çeyrek 197 milyon TL zararla kapandı.
Değişimler geçen yılın aynı çeyreğine göre · 3Ç26 rakamlarından otomatik
- Esas faaliyetler 184 milyon TL kâr üretti, ancak finansman giderleri ve kur etkileri sonucu net zarara çevirdi.
- FAVÖK marjı %7,5; geçen yılın aynı çeyreğinde %1,6 idi (+5,9 puan).
- Zarara rağmen serbest nakit akışı pozitif (yaklaşık 786 milyon TL).
Satıştan net kâra: her basamakta ne kaldı
Kâr nakde dönüyor mu?
Net kâr ve işletme nakdi
Borç artıyor, nakit yetiyor mu?
Özkaynak ve net borç
Ölçütlere göre
- Net borç / özkaynak sektör medyanından yüksek (daha borçlu)0,53×sektör medyanı 0,13× (59 şirket)
- Kaldıraç sektör medyanından yüksek%46,9sektör medyanı %41,2 (59 şirket)
- Cari oran 1'in altında: dönen varlık kısa vadeli borcu karşılamıyor0,83×ölçüt: 1,00× ve üzeri
Gıda ve içecek şirketleri arasında
3Ç26 · Gıda ve içecek sektöründe, verisi güncel şirketler arasında · şeritte sağ taraf önde, çizgi medyan
- Hasılat büyümesi57 şirket içinde 36.−%11,3medyan −%1,6
- FAVÖK marjı56 şirket içinde 34.%7,5medyan %11,5
- Net kâr marjı54 şirket içinde 35.−%4,2medyan %0,3
- Özkaynak kârlılığı59 şirket içinde 37.−%6,2medyan −%0,6
- Net borç / özkaynak59 şirket içinde 44. (düşük olan önde)0,53×medyan 0,13×
- Kaldıraç59 şirket içinde 37. (düşük olan önde)%46,9medyan %41,2
Sektördeki benzerler
Gıda ve içecek · büyüklüğü en yakın şirketler · son çeyrekBenzerlik yalnız sektör ve büyüklüğe (sanayide hasılat, finansta toplam varlık) göre; iş modelleri farklı olabilir. Yatırım tavsiyesi değildir.
Mali tablolar
Geçen yılla karşılaştırma (mn TL)
İki sütun da aynı KAP raporundan, aynı tarihin parasıyla (TMS 29): değişim reeldir.
Kaynak: KAP, 3Ç26 finansal raporu.
Son 12 çeyrek: gelir, kâr, nakit, marj, borç
Son 12 çeyrek
Bir göstergeye dokun, büyük grafikte açılır · Nasıl okunur?kesikli çizgi: son 4 çeyreğin ortalaması (mevsim etkisini düzler) · çerçeve: geçen yılın aynı çeyreği · ≈ soluk: yaklaşık çeyrek (kümülatif farkla) · bugünün parasıyla: her çeyrek 3Ç26 sonu fiyatlarına yaklaşık TÜFE çarpanıyla taşındı; aşağıdaki tablo raporlardaki tutarları gösterir · Kaynak: KAP, 3Ç26
Artılar, eksiler, izlenecekler
Değerlendirme · 3Ç26
Son çeyreğin KAP rakamlarından otomatikOlumlu
2Güçlenen, büyüyen
- FAVÖK marjı %1,6 → %7,5
- Serbest nakit akışı pozitif (yaklaşık 786 milyon TL)
Olumsuz
3Zayıflayan, risk
- Çeyrek 197 milyon TL zararla kapandı
- Net borç / özkaynak %52,9
- Hasılat yıllık %11,3 geriledi
Kontrol listesi · 3Ç26
Puan değildir; her satır tek bir göstergeye bakar. Yatırım tavsiyesi değildir. Nasıl okunur?Büyüme (geçen yılın aynı çeyreğine göre)
- ✗Hasılat reel olarak azaldı−%11,3 · ölçüt: geçen yıla göre reel artış
- –Net kâr değişimi— · ölçüt: geçen yıla göre artış
Kârlılık
- ✓FAVÖK marjı geçen yılın aynı çeyreğinden yüksek%7,5 · geçen yıl %1,6
- ✗Net kâr marjı sektör medyanının altında%-4,2 · sektör medyanı %0,3 (54 şirket)
- ✗Özkaynak kârlılığı sektör medyanının altında%-6,2 · sektör medyanı %-0,6 (59 şirket)
- –Kârın kaynağı— · ölçüt: en az yarısı (yalnız net kâr artıdayken)
Borçluluk ve likidite
- ✗Net borç / özkaynak sektör medyanından yüksek (daha borçlu)0,53× · sektör medyanı 0,13× (59 şirket)
- ✗Kaldıraç sektör medyanından yüksek%46,9 · sektör medyanı %41,2 (59 şirket)
- ✗Cari oran 1'in altında: dönen varlık kısa vadeli borcu karşılamıyor0,83× · ölçüt: 1,00× ve üzeri
Nakit
- ✓İşletme faaliyetleri nakit ürettiartıda · son çeyrek (≈)
Künye, temettü, sermaye ve KAP
Faaliyet konusu
Süt ve Süt Ürünleri Üretimi
Künye
- Sektör (KAP)
- Gıda, İçecek ve Tütün
- Halka açıklık (fiili dolaşım)
- %37,9
- Ortaklık yapısı (KAP)
- Yaşar Holding A.Ş.%61,5
- Diğer%38,6
- Pazar
- Ana Pazar
- Bağımsız denetçi
- Kpmg Bağımsız Denetim ve Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik A.Ş.
Kaynak: KAP şirket genel bilgileri, 1 Kasım 2026.
Temettü geçmişi
Kaynak: KAP kâr payı dağıtım bildirimleri · hisse başı brüt tutarlarBedelsiz sermaye artırımı ve bölünmeler nedeniyle eski yılların hisse başı tutarları bugünkü pay sayısıyla doğrudan karşılaştırılamayabilir. Yatırım tavsiyesi değildir.
Sermaye artırımları
Kaynak: KAP sermaye artırımı / azaltımı bildirimleriBedelsiz artırımlar pay sayısını artırır; temettü tablosundaki eski yılların hisse başı tutarları bu yüzden bugünkü pay sayısıyla doğrudan karşılaştırılamaz.
Fonlarda
Eylül 2026 sonu · KAP portföy dağılım raporlarıYatırım fonlarının KAP'a bildirdiği portföy dağılım raporlarından (568 rapor okundu, 425 fonda BIST payı var; yalnız haftalık rapor veren serbest fonlar ay sonu haftasının raporuyla). Emeklilik fonları KAP'ta rapor yayımlamadığı için, taranmış görüntü raporlar da okunamadığı için dahil değil. Değerler ay sonu fiyatıyla; veri yaklaşık beş hafta gecikmelidir. Fonların en çok tuttuğu hisseler →
Son KAP bildirimleri
Tüm bildirimler KAP'ta ↗- 27 Ekim 2026 · Finansal rapor01.01.2026-30.09.2026 Dönemi Faaliyet Raporu
- 27 Ekim 2026 · Finansal raporFinansal Rapor
- 15 Ekim 2026 · Pay Dışında Sermaye Piyasası Aracı İşlemlerine İlişkin Bildirim (Faiz İçeren)TRFPNSTE2628 ISIN Kodlu Finansman Bonosunun İtfası
- 15 Ekim 2026 · Pay Dışında Sermaye Piyasası Aracı İşlemlerine İlişkin Bildirim (Faiz İçeren)TRFPNSTE2610 ISIN Kodlu Finansman Bonosunun İtfası
- 25 Eylül 2026 · Pay Dışında Sermaye Piyasası Aracı İşlemlerine İlişkin Bildirim (Faiz İçeren)TRFPNST92618 ISIN Kodlu Finansman Bonosunun İtfası
- PNSUT son çeyrekte kâr etti mi?
- Hayır. Pınar Süt, 3Ç26 döneminde 197 milyon TL net zarar açıkladı; zarar geçen yılın aynı çeyreğine göre küçüldü.
- PNSUT borçlu mu?
- 3Ç26 sonunda net borcu 6,8 milyar TL; bu, özkaynağının 0,53 katı. Sektör medyanı özkaynağın 0,13 katı.
- PNSUT temettü veriyor mu?
- Evet. Son dağıtım 3 Nisan 2023 tarihinde, pay başına brüt 3,87 TL. Kayıtlı geçmişte 3 farklı yılda temettü dağıttı.
- Pınar Süt ne iş yapıyor?
- Gıda ve içecek sektöründe. Süt ve Süt Ürünleri Üretimi