İçeriğe geç
ONCSM

Oncosem

2Ç26 · 19 Ağustos 2026
+ Karşılaştır
Sektör
Sağlık
Ödenmiş sermaye
24 mn TL
Ana ortak
Erol Çelik · %57,7

Oncosem (ONCSM), 2026 yılının 2. çeyreğinde 25 milyon TL net kâr açıkladı; hasılat reel olarak %2,3 arttı.

Kaynak: KAP · tarihinde güncellendi · yöntem

Dönem
Tüm çeyrekler →
2Ç26 · Nisan–Haziran 2026
00 · Genel bakış

Tek bakışta ONCSM

Son 5 çeyrek · rakamlar KAP finansal tablolarından · milyon TL
Fiyat grafiği: TradingView ↗
Hasılat
222 milyon TL
reel +%2,3son 12 ay 802
2Ç252Ç26
Net kâr
25 milyon TL
reel >+%1.000son 12 ay 72
2Ç252Ç26
FAVÖK
84 milyon TL
marj %37,8 · +29,9 puanson 12 ay 309
2Ç252Ç26
Serbest nakit akışı
58 milyon TL
son 12 ay 21
2Ç252Ç26

Özet finansallar

Gelir tablosu, nakit akışı, bilanço ve oranlar tek yerde · milyon TLTüm tablolar →
mn TL2Ç261Ç264Ç25 ≈3Ç252Ç25Son 12 aySeyir
Gelir tablosu
Hasılat222239186156164802
Brüt kâr1201301257138447
FAVÖK84721084513309
Esas faaliyet kârı65549327−1239
Net kâr2562517072
Nakit akışı
İşletme faaliyetlerinden nakit65−128157107
Yatırım harcaması−7−31−23−24−15−85
Serbest nakit akışı58−325−9−821
Bilanço · dönem sonu
Toplam varlıklar912793624546472912
Özkaynak505447407367325505
Finansal borç178157877069178
Nakit ve benzerleri305645275330
Net borç148100414317148
Oranlar
Brüt marj%54%54,5%67,5%45,7%22,9%55,7
FAVÖK marjı%37,8%30,1%58,3%29,1%7,9%38,6
Net kâr marjı%11,1%2,5%13,4%10,8%0,1%9
Özkaynak kârlılığı · yıllık%19,5%5,3%24,5%18,3%0,2%14,3
Net borç / özkaynak0,29×0,22×0,10×0,12×0,05×0,29×

≈ kümülatif farkla hesaplandı (ör. 12 aylık − 9 aylık). Nakit akışı yalnız kümülatif raporlandığı için hep farkla bulunur. Son 12 ay dört çeyreğin toplamıdır; bilanço kalemlerinde dönem sonu değeridir. Her çeyrek kendi tarihinin parasıyla: çeyrekler arası kıyas enflasyonu da içerir.

Satış ve kâr

Tek çeyrek · milyon TL · her çeyrek kendi tarihinin parasıyla
HasılatNet kâr
164
0
2Ç25
156
17
3Ç25
186
25
4Ç25 ≈
239
6
1Ç26
222
25
2Ç26

Marjlar

Her 100 liralık satıştan kalan
Brüt marjFAVÖK marjıNet kâr marjı
%54%37,8%11,12Ç253Ç254Ç25 ≈1Ç262Ç26
01 · Ne oldu?

Bu çeyrek ne oldu?

Hasılat geçen yılın aynı çeyreğine göre %2,3 büyüdü, net kâr %1.000'den fazla arttı.*

Değişimler geçen yılın aynı çeyreğine göre · 2Ç26 rakamlarından otomatik

1 maddede
  • FAVÖK marjı %37,8; geçen yılın aynı çeyreğinde %7,9 idi (+29,9 puan).
02 · Kâr nereden geldi?

Satıştan net kâra: her basamakta ne kaldı

2Ç26 · milyon TL
222
Hasılat
−102
Satış maliyeti
120
Brüt kâr
−55
Faaliyet giderleri ve diğer
65
Esas faaliyet kârı
−40*
Faaliyet dışı, finansman, vergi
25
Net kâr

* Esas faaliyet kârı 65 milyon TL, net kâr 25 milyon TL. Aradaki 40 milyon TL faaliyet dışında gitti: finansman, parasal kazanç ya da kayıp, vergi ve azınlık payı. Ayrıntı şirketin raporunda.

03 · Kârın kalitesi

Kâr nakde dönüyor mu?

Esas faaliyet payı
%264,2
kârın çoğu işin kendisinden
%50 altı: net kârın çoğu faaliyet dışı
İşletme nakdi / net kâr
2,65×
kâr nakde dönüyor
2Ç26: işletme nakdi 65 mn TL ≈, net kâr 25 mn TL
Serbest nakit akışı
58 mn TL

Net kâr ve işletme nakdi

Tek çeyrek · milyon TL · nakit akışı kümülatif farkla (≈)
İşletme nakdiNet kâr
7
0
2Ç25
15
17
3Ç25
28
25
4Ç25 ≈
−1
6
1Ç26
65
25
2Ç26
04 · Bilanço sağlığı

Borç artıyor, nakit yetiyor mu?

2Ç26 dönem sonu
Net borç
148 mn TL
+%791 yılda, nominal
Net borç / FAVÖK
0,48×
son 12 ay FAVÖK ile
Cari oran
2,09×
1'in üstünde
Nakit
30 mn TL
finansal borcun %16,9'i

Özkaynak ve net borç

Dönem sonu · milyon TL · her dönem kendi tarihinin parasıyla
ÖzkaynakNet borç
325
17
2Ç25
367
43
3Ç25
407
41
4Ç25 ≈
447
100
1Ç26
505
148
2Ç26

Ölçütlere göre

Kural ve sektör medyanına göre; puan değildir
  • Net borç / özkaynak sektör medyanından yüksek (daha borçlu)0,29×
    sektör medyanı 0,19× (14 şirket)
  • Kaldıraç sektör medyanından yüksek%44,6
    sektör medyanı %40,7 (14 şirket)
  • Cari oran 1'in üzerinde: kısa vadeli borçlar dönen varlıkla karşılanıyor2,09×
    ölçüt: 1,00× ve üzeri
05 · Sektördeki yeri

Sağlık şirketleri arasında

Şirketin konumu sektör medyanına göre; puan değildir

2Ç26 · Sağlık sektöründe, verisi güncel şirketler arasında · şeritte sağ taraf önde, çizgi medyan

  • Hasılat büyümesi13 şirket içinde 9.
    +%2,3medyan +%7,3
  • Net kâr büyümesi9 şirket içinde 1.
    >+%1.000medyan −%56,9
  • FAVÖK marjı13 şirket içinde 1.
    %37,8medyan %20,8
  • Net kâr marjı14 şirket içinde 3.
    %11,1medyan %1,6
  • Özkaynak kârlılığı14 şirket içinde 2.
    %19,5medyan %2,3
  • Net borç / özkaynak14 şirket içinde 8. (düşük olan önde)
    0,29×medyan 0,19×
  • Kaldıraç14 şirket içinde 8. (düşük olan önde)
    %44,6medyan %40,7

Sektördeki benzerler

Sağlık · büyüklüğü en yakın şirketler · son çeyrek
ONCSM ve aynı sektörden büyüklüğü en yakın şirketler
ŞirketNet kâr değişimiFAVÖK marjıNet borç / özkaynak
ONCSM
Oncosem · 2Ç26
>+%1.000%37,80,29×
ANGEN
Anatolia Biyoteknoloji · 3Ç26
—%24,60,31×
EGEPO
Egepol Hastanesi · 3Ç26
—−%12−0,08×
RTALB
RTA laboratuvarlari · 3Ç26
−%385%18,5−0,02×
MEDTR
Meditera Tıbbi Malzeme · 2Ç26
—%13,7−0,14×
TRILC
Turk İlaç ve Serum Sanayi · 3Ç26 ≈
—−%14,73,03×
Sektör medyanı
14 şirket
−%56,9%20,80,19×

Benzerlik yalnız sektör ve büyüklüğe (sanayide hasılat, finansta toplam varlık) göre; iş modelleri farklı olabilir. Yatırım tavsiyesi değildir.

06 · Tablolar

Mali tablolar

Geçen yılla karşılaştırma (mn TL)

İki sütun da aynı KAP raporundan, aynı tarihin parasıyla (TMS 29): değişim reeldir.

Kalem6A 20256A 2026Değişim
Gelir tablosu
Hasılat452478+%5,7
Brüt kâr152259+%71,2
FAVÖK79160+%101,3
Faaliyet kârı42122+%191,4
Net kâr (ana ortaklık)1131+%187,0
Nakit akışı
İşletme faaliyetlerinden nakit3564+%82,8
Yatırım harcaması2338+%68,0
Serbest nakit akışı1226+%111,6
Bilanço31 Ara 202530 Haz 2026Değişim
Toplam varlıklar735912+%24,0
Özkaynak (ana ortaklık)479505+%5,4
Nakit ve kısa vadeli yatırımlar5330−%43,6
Finansal borç102178+%74,2
Stoklar95136+%43,9
Ticari alacaklar194256+%32,3
Ticari borçlar4597+%115,3

Kaynak: KAP, 2Ç26 finansal raporu.

Gelir tablosu · bilanço · nakit akışı · oranlar: 12 çeyrek, çeyreklik, kümülatif ve yıllıkTabloları aç →
07 · Grafikler

Son 12 çeyrek: gelir, kâr, nakit, marj, borç

Son 12 çeyrek

Bir göstergeye dokun, büyük grafikte açılır · Nasıl okunur?
HasılatSatış gelirleri
2Ç26222 mn TL▲ +%2,3 yıllık, reel2Ç25: 216 mn TL
0 mn100 mn200 mn300 mn3Ç244Ç241Ç252Ç253Ç254Ç251Ç262Ç26

kesikli çizgi: son 4 çeyreğin ortalaması (mevsim etkisini düzler) · çerçeve: geçen yılın aynı çeyreği · ≈ soluk: yaklaşık çeyrek (kümülatif farkla) · bugünün parasıyla: her çeyrek 2Ç26 sonu fiyatlarına yaklaşık TÜFE çarpanıyla taşındı; aşağıdaki tablo raporlardaki tutarları gösterir · Kaynak: KAP, 2Ç26

08 · Değerlendirme

Artılar, eksiler, izlenecekler

2Ç26 · KAP rakamlarından otomatik; yorum ya da tavsiye değildir

Değerlendirme · 2Ç26

Son çeyreğin KAP rakamlarından otomatik

Olumlu

3

Güçlenen, büyüyen

  • Net kâr yıllık %1.000'den fazla arttı (25 milyon TL)
  • FAVÖK marjı %7,9 → %37,8
  • Serbest nakit akışı pozitif (yaklaşık 58 milyon TL)
09 · Kayıtlar

Künye, temettü, sermaye ve KAP

Açmak için satıra dokun