- Sektör
- Perakende ve tüketim
- Ödenmiş sermaye
- 337 mn TL
- Ana ortak
- Net Holding Anonim Şirketi · %71,1
- Sonraki bilanço
- 9 Aylık 2026 · en geç 9 Kasım 2026
Merit Turizm Yatırım (MERIT), 2026 yılının 2. çeyreğinde 63 milyon TL net kâr açıkladı; net kâr geçen yılın aynı çeyreğine göre %49,8 azaldı, hasılat reel olarak %8,2 arttı.
Kaynak: KAP · tarihinde güncellendi · yöntem
Tek bakışta MERIT
| mn TL | 2Ç26 | 1Ç26 | 4Ç25 ≈ | 3Ç25 | 2Ç25 | Son 12 ay | Seyir |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Gelir tablosu | |||||||
| Hasılat | 64 | 47 | 129 | 114 | 45 | 353 | |
| Brüt kâr | 62 | 46 | 125 | 108 | 42 | 341 | |
| FAVÖK | 15 | −2 | — | — | — | — | |
| Esas faaliyet kârı | 30 | 16 | 99 | 83 | 8 | 229 | |
| Net kâr | 63 | 28 | 341 | 293 | 94 | 724 | |
| Nakit akışı | |||||||
| İşletme faaliyetlerinden nakit | −2 | −1 | 147 | 101 | −9 | 245 | |
| Serbest nakit akışı | −2 | −1 | 147 | 101 | −9 | 245 | |
| Bilanço · dönem sonu | |||||||
| Toplam varlıklar | 20.486 | 19.073 | 17.344 | 15.717 | 11.503 | 20.486 | |
| Özkaynak | 20.442 | 19.044 | 17.281 | 15.676 | 11.479 | 20.442 | |
| Nakit ve benzerleri | 4 | 6 | 7 | 2 | 169 | 4 | |
| Net borç | −4 | −6 | −7 | −2 | −169 | −4 | |
| Oranlar | |||||||
| Brüt marj | %97,2 | %98,5 | %97 | %95,3 | %94,2 | %96,7 | |
| FAVÖK marjı | %24 | −%4,1 | — | — | — | — | |
| Net kâr marjı | %97,4 | %59,7 | %264,8 | %258,1 | %209,6 | %205,1 | |
| Özkaynak kârlılığı · yıllık | %1,2 | %0,6 | %7,9 | %7,5 | %3,3 | %3,5 | |
| Net borç / özkaynak | -0,00× | -0,00× | -0,00× | -0,00× | -0,01× | -0,00× | |
≈ kümülatif farkla hesaplandı (ör. 12 aylık − 9 aylık). Nakit akışı yalnız kümülatif raporlandığı için hep farkla bulunur. Son 12 ay dört çeyreğin toplamıdır; bilanço kalemlerinde dönem sonu değeridir. Her çeyrek kendi tarihinin parasıyla: çeyrekler arası kıyas enflasyonu da içerir.
Satış ve kâr
Marjlar
Bu çeyrek ne oldu?
Hasılat geçen yılın aynı çeyreğine göre %8,2 büyüdü, net kâr %49,8 azaldı.*
Değişimler geçen yılın aynı çeyreğine göre · 2Ç26 rakamlarından otomatik
- Net kâr (63 milyon TL) esas faaliyet kârını (30 milyon TL) aşıyor; finansman gelirleri, parasal kazanç ya da tek seferlik kalemler etkili.
- FAVÖK marjı bir önceki çeyreğe göre +28,1 puan değişerek %24 oldu.
Satıştan net kâra: her basamakta ne kaldı
* Esas faaliyet kârı 30 milyon TL, net kâr 63 milyon TL. Aradaki 32 milyon TL faaliyet dışında kazanıldı: finansman, parasal kazanç ya da kayıp, vergi ve azınlık payı. Ayrıntı şirketin raporunda.
Kâr nakde dönüyor mu?
Net kâr ve işletme nakdi
Şirket net nakitte
Özkaynak ve net borç
Ölçütlere göre
- Net borç / özkaynak sektör medyanından düşük (daha az borçlu)-0×sektör medyanı 0,05× (75 şirket)
- Kaldıraç sektör medyanından düşük%0,2sektör medyanı %43,3 (79 şirket)
- Cari oran 1'in üzerinde: kısa vadeli borçlar dönen varlıkla karşılanıyor6×ölçüt: 1,00× ve üzeri
Perakende ve tüketim şirketleri arasında
2Ç26 · Perakende ve tüketim sektöründe, verisi güncel şirketler arasında · şeritte sağ taraf önde, çizgi medyan
- Hasılat büyümesi74 şirket içinde 26.+%8,2medyan −%5,0
- Net kâr büyümesi40 şirket içinde 19.−%49,8medyan −%51,4
- FAVÖK marjı72 şirket içinde 10.%24medyan %8,0
- Net kâr marjı73 şirket içinde 5.%97,4medyan −%0,1
- Özkaynak kârlılığı72 şirket içinde 35.%1,2medyan %0,9
- Net borç / özkaynak75 şirket içinde 26. (düşük olan önde)-0×medyan 0,05×
- Kaldıraç79 şirket içinde 1. (düşük olan önde)%0,2medyan %43,3
Sektördeki benzerler
Perakende ve tüketim · büyüklüğü en yakın şirketler · son çeyrekBenzerlik yalnız sektör ve büyüklüğe (sanayide hasılat, finansta toplam varlık) göre; iş modelleri farklı olabilir. Yatırım tavsiyesi değildir.
Mali tablolar
Geçen yılla karşılaştırma (mn TL)
İki sütun da aynı KAP raporundan, aynı tarihin parasıyla (TMS 29): değişim reeldir.
Kaynak: KAP, 2Ç26 finansal raporu.
Son 12 çeyrek: gelir, kâr, nakit, marj, borç
Son 12 çeyrek
Bir göstergeye dokun, büyük grafikte açılır · Nasıl okunur?kesikli çizgi: son 4 çeyreğin ortalaması (mevsim etkisini düzler) · çerçeve: geçen yılın aynı çeyreği · ≈ soluk: yaklaşık çeyrek (kümülatif farkla) · bugünün parasıyla: her çeyrek 2Ç26 sonu fiyatlarına yaklaşık TÜFE çarpanıyla taşındı; aşağıdaki tablo raporlardaki tutarları gösterir · Kaynak: KAP, 2Ç26
Artılar, eksiler, izlenecekler
Değerlendirme · 2Ç26
Son çeyreğin KAP rakamlarından otomatikOlumsuz
2Zayıflayan, risk
- Kârın önemli kısmı esas faaliyet dışından (finansman, parasal kazanç ya da tek seferlik)
- Net kâr yıllık %49,8 geriledi (63 milyon TL)
Kontrol listesi · 2Ç26
Puan değildir; her satır tek bir göstergeye bakar. Yatırım tavsiyesi değildir. Nasıl okunur?Büyüme (geçen yılın aynı çeyreğine göre)
- ✓Hasılat reel olarak arttı+%8,2 · ölçüt: geçen yıla göre reel artış
- ✗Net kâr azaldı−%49,8 · ölçüt: geçen yıla göre artış
Kârlılık
- –FAVÖK marjı ve geçen yıl%24 · geçen yılın verisi yok
- ✓Net kâr marjı sektör medyanının üzerinde%97,4 · sektör medyanı %-0,1 (73 şirket)
- ✓Özkaynak kârlılığı sektör medyanının üzerinde%1,2 · sektör medyanı %0,9 (72 şirket)
- ✗Net kârın çoğu esas faaliyet dışından (finansman, parasal kazanç ya da tek seferlik)esas faaliyet kârı net kârın %48,2 · ölçüt: en az yarısı (yalnız net kâr artıdayken)
Borçluluk ve likidite
- ✓Net borç / özkaynak sektör medyanından düşük (daha az borçlu)-0× · sektör medyanı 0,05× (75 şirket)
- ✓Kaldıraç sektör medyanından düşük%0,2 · sektör medyanı %43,3 (79 şirket)
- ✓Cari oran 1'in üzerinde: kısa vadeli borçlar dönen varlıkla karşılanıyor6× · ölçüt: 1,00× ve üzeri
Nakit
- ✗İşletme faaliyetleri nakit tükettieksi · son çeyrek (≈)
Künye, temettü, sermaye ve KAP
Faaliyet konusu
OTEL YÖNETİMİ VE İŞLETMECİLİĞİ
Künye
- Sektör (KAP)
- Konaklama
- Halka açıklık (fiili dolaşım)
- %26,5
- Ortaklık yapısı (KAP)
- Net Holding A.Ş.%71,1
- Diğer%28,9
- Pazar
- Ana Pazar
- Bağımsız denetçi
- Pkf Aday Bağımsız Denetim A.Ş.
Kaynak: KAP şirket genel bilgileri, 1 Kasım 2026.
Temettü geçmişi
Kaynak: KAP kâr payı dağıtım bildirimleri · hisse başı brüt tutarlarBedelsiz sermaye artırımı ve bölünmeler nedeniyle eski yılların hisse başı tutarları bugünkü pay sayısıyla doğrudan karşılaştırılamayabilir. Yatırım tavsiyesi değildir.
Sermaye artırımları
Kaynak: KAP sermaye artırımı / azaltımı bildirimleriBedelsiz artırımlar pay sayısını artırır; temettü tablosundaki eski yılların hisse başı tutarları bu yüzden bugünkü pay sayısıyla doğrudan karşılaştırılamaz.
Fonlarda
Eylül 2026 sonu · KAP portföy dağılım raporlarıYatırım fonlarının KAP'a bildirdiği portföy dağılım raporlarından (568 rapor okundu, 425 fonda BIST payı var; yalnız haftalık rapor veren serbest fonlar ay sonu haftasının raporuyla). Emeklilik fonları KAP'ta rapor yayımlamadığı için, taranmış görüntü raporlar da okunamadığı için dahil değil. Değerler ay sonu fiyatıyla; veri yaklaşık beş hafta gecikmelidir. Fonların en çok tuttuğu hisseler →
Son KAP bildirimleri
Tüm bildirimler KAP'ta ↗- 20 Ağustos 2026 · Bağımsız Denetim Kuruluşunun BelirlenmesiBağımsız Denetim Kuruluşu seçiminin Tescil ve İlanı hk.
- 20 Ağustos 2026 · Genel Kurul İşlemlerine İlişkin Bildirim2025 Yılı Olağan Genel Kurul Toplantı Tescili Hk.
- 19 Ağustos 2026 · Finansal rapor30.06.2026 Tarihli Faaliyet Raporu
- 19 Ağustos 2026 · Finansal raporFinansal Rapor
- 13 Ağustos 2026 · Bağımsız Denetim Kuruluşunun BelirlenmesiBağımsız Denetim Kuruluşunun Belirlenmesi hk.
- MERIT son çeyrekte kâr etti mi?
- Evet. Merit Turizm Yatırım, 2Ç26 döneminde 63 milyon TL net kâr açıkladı; net kâr geçen yılın aynı çeyreğine göre %49,8 azaldı. Esas faaliyet kârı net kârın yalnız %48 kadarı; kalanı finansman gelirleri, parasal kazanç ya da tek seferlik kalemlerden.
- MERIT borçlu mu?
- Hayır, net nakitte: 2Ç26 sonunda nakdi finansal borcundan 4 milyon TL fazla. Sektör medyanı özkaynağın 0,05 katı.
- MERIT temettü veriyor mu?
- Evet. Son dağıtım 27 Ekim 2026 tarihinde, pay başına brüt 1 TL. Kayıtlı geçmişte 5 farklı yılda temettü dağıttı.
- MERIT bir sonraki bilançosunu ne zaman açıklayacak?
- 9 Aylık 2026 finansal raporu için yasal son gün 9 Kasım 2026. Şirketler raporu genellikle bu tarihten önce, akşam saatlerinde KAP'ta yayımlar.
- Merit Turizm Yatırım ne iş yapıyor?
- Perakende ve tüketim sektöründe. OTEL YÖNETİMİ VE İŞLETMECİLİĞİ