- Sektör
- Perakende ve tüketim
- Ödenmiş sermaye
- 175 mn TL
- Ana ortak
- Erdal Bulut · %24,6
- Sonraki bilanço
- 9 Aylık 2026 · en geç 9 Kasım 2026
Blume Metal Kimya (BLUME), 2026 yılının 2. çeyreğinde 88 milyon TL net zarar açıkladı; geçen yılın aynı çeyreğinde kârdaydı, hasılat reel olarak %120 arttı.
Kaynak: KAP · tarihinde güncellendi · yöntem
Tek bakışta BLUME
| mn TL | 2Ç26 | 1Ç26 | 4Ç25 ≈ | 3Ç25 | 2Ç25 | Son 12 ay | Seyir |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Gelir tablosu | |||||||
| Hasılat | 101 | 112 | 114 | 60 | 35 | 387 | |
| Brüt kâr | −22 | 32 | 38 | 18 | 4 | 67 | |
| FAVÖK | −24 | 27 | 32 | 14 | 8 | 49 | |
| Esas faaliyet kârı | −40 | 14 | 20 | 4 | −3 | −3 | |
| Net kâr | −88 | 1 | −21 | 19 | 9 | −90 | |
| Nakit akışı | |||||||
| İşletme faaliyetlerinden nakit | −18 | 23 | 33 | −102 | 52 | −64 | |
| Yatırım harcaması | 0 | −3 | −6 | −27 | 0 | −36 | |
| Serbest nakit akışı | −19 | 21 | 27 | −128 | 52 | −99 | |
| Bilanço · dönem sonu | |||||||
| Toplam varlıklar | 738 | 766 | 678 | 719 | 459 | 738 | |
| Özkaynak | 579 | 620 | 563 | 588 | 384 | 579 | |
| Finansal borç | 54 | 36 | 40 | 66 | 37 | 54 | |
| Nakit ve benzerleri | 45 | 56 | 42 | 105 | 43 | 45 | |
| Net borç | 9 | −20 | −2 | −39 | −7 | 9 | |
| Oranlar | |||||||
| Brüt marj | −%21,9 | %28,5 | %33,7 | %30,6 | %10,1 | %17,2 | |
| FAVÖK marjı | −%23,3 | %23,8 | %28,4 | %22,6 | %21,6 | %12,7 | |
| Net kâr marjı | −%87 | %1 | −%18,7 | %30,9 | %25,6 | −%23,2 | |
| Özkaynak kârlılığı · yıllık | −%60,8 | %0,7 | −%15,1 | %12,7 | %9,3 | −%15,5 | |
| Net borç / özkaynak | 0,02× | -0,03× | -0,00× | -0,07× | -0,02× | 0,02× | |
≈ kümülatif farkla hesaplandı (ör. 12 aylık − 9 aylık). Nakit akışı yalnız kümülatif raporlandığı için hep farkla bulunur. Son 12 ay dört çeyreğin toplamıdır; bilanço kalemlerinde dönem sonu değeridir. Her çeyrek kendi tarihinin parasıyla: çeyrekler arası kıyas enflasyonu da içerir.
Satış ve kâr
Marjlar
Bu çeyrek ne oldu?
Hasılat geçen yılın aynı çeyreğine göre %120 büyüdü; net sonuç 88 milyon TL zarara döndü.
Değişimler geçen yılın aynı çeyreğine göre · 2Ç26 rakamlarından otomatik
- FAVÖK marjı −%23,3; geçen yılın aynı çeyreğinde %21,6 idi (−44,9 puan).
- Esas faaliyetler 40 milyon TL zarar etti.
Satıştan net kâra: her basamakta ne kaldı
Kâr nakde dönüyor mu?
Net kâr ve işletme nakdi
Borç ve nakit
Özkaynak ve net borç
Ölçütlere göre
- Net borç / özkaynak sektör medyanından düşük (daha az borçlu)0,02×sektör medyanı 0,05× (75 şirket)
- Kaldıraç sektör medyanından düşük%21,6sektör medyanı %43,3 (79 şirket)
- Cari oran 1'in üzerinde: kısa vadeli borçlar dönen varlıkla karşılanıyor4,29×ölçüt: 1,00× ve üzeri
Perakende ve tüketim şirketleri arasında
2Ç26 · Perakende ve tüketim sektöründe, verisi güncel şirketler arasında · şeritte sağ taraf önde, çizgi medyan
- Hasılat büyümesi74 şirket içinde 4.+%120medyan −%5,0
- Net kâr büyümesi40 şirket içinde 40.−%850,1medyan −%51,4
- FAVÖK marjı72 şirket içinde 68.−%23,3medyan %8,0
- Net kâr marjı73 şirket içinde 70.−%87medyan −%0,1
- Özkaynak kârlılığı72 şirket içinde 67.−%60,8medyan %0,9
- Net borç / özkaynak75 şirket içinde 31. (düşük olan önde)0,02×medyan 0,05×
- Kaldıraç79 şirket içinde 14. (düşük olan önde)%21,6medyan %43,3
Sektördeki benzerler
Perakende ve tüketim · büyüklüğü en yakın şirketler · son çeyrekBenzerlik yalnız sektör ve büyüklüğe (sanayide hasılat, finansta toplam varlık) göre; iş modelleri farklı olabilir. Yatırım tavsiyesi değildir.
Mali tablolar
Geçen yılla karşılaştırma (mn TL)
İki sütun da aynı KAP raporundan, aynı tarihin parasıyla (TMS 29): değişim reeldir.
Kaynak: KAP, 2Ç26 finansal raporu.
Son 12 çeyrek: gelir, kâr, nakit, marj, borç
Son 12 çeyrek
Bir göstergeye dokun, büyük grafikte açılır · Nasıl okunur?kesikli çizgi: son 4 çeyreğin ortalaması (mevsim etkisini düzler) · çerçeve: geçen yılın aynı çeyreği · ≈ soluk: yaklaşık çeyrek (kümülatif farkla) · bugünün parasıyla: her çeyrek 2Ç26 sonu fiyatlarına yaklaşık TÜFE çarpanıyla taşındı; aşağıdaki tablo raporlardaki tutarları gösterir · Kaynak: KAP, 2Ç26
Artılar, eksiler, izlenecekler
Değerlendirme · 2Ç26
Son çeyreğin KAP rakamlarından otomatikOlumlu
1Güçlenen, büyüyen
- Hasılat yıllık %120 büyüdü
Olumsuz
3Zayıflayan, risk
- Geçen yıl kârdaydı, bu çeyrek 88 milyon TL zarar
- FAVÖK marjı %21,6 → −%23,3
- Esas faaliyetler 40 milyon TL zararda
Kontrol listesi · 2Ç26
Puan değildir; her satır tek bir göstergeye bakar. Yatırım tavsiyesi değildir. Nasıl okunur?Büyüme (geçen yılın aynı çeyreğine göre)
- ✓Hasılat reel olarak arttı+%120 · ölçüt: geçen yıla göre reel artış
- ✗Net kâr azaldı−%850,1 · ölçüt: geçen yıla göre artış
Kârlılık
- ✗FAVÖK marjı geçen yılın aynı çeyreğinden düşük%-23,3 · geçen yıl %21,6
- ✗Net kâr marjı sektör medyanının altında%-87 · sektör medyanı %-0,1 (73 şirket)
- ✗Özkaynak kârlılığı sektör medyanının altında%-60,8 · sektör medyanı %0,9 (72 şirket)
- –Kârın kaynağı— · ölçüt: en az yarısı (yalnız net kâr artıdayken)
Borçluluk ve likidite
- ✓Net borç / özkaynak sektör medyanından düşük (daha az borçlu)0,02× · sektör medyanı 0,05× (75 şirket)
- ✓Kaldıraç sektör medyanından düşük%21,6 · sektör medyanı %43,3 (79 şirket)
- ✓Cari oran 1'in üzerinde: kısa vadeli borçlar dönen varlıkla karşılanıyor4,29× · ölçüt: 1,00× ve üzeri
Nakit
- ✗İşletme faaliyetleri nakit tükettieksi · son çeyrek (≈)
Künye, temettü, sermaye ve KAP
Faaliyet konusu
Metal,Kimya,Yatırım,Enerji,Turizm ve İnşaat
Künye
- Sektör (KAP)
- Ana Metal Sanayi
- Halka açıklık (fiili dolaşım)
- %55
- Ortaklık yapısı (KAP)
- Erdal Bulut%24,6
- Vural Bulut▲ 0,69%10,1
- Birol Bulut%7,1
- Muhammed Uğur%4,3
- Diğer%53,9
- Ortaklıkta son değişiklikler
- 25 Eki → 1 Kas · Vural Bulut: %9,4 → %10,1
- 8 Eki → 25 Eki · Vural Bulut: %10,0 → %9,4
- KAP künyesinin önceki görüntüsüyle karşılaştırma; %5 altı ortaklar KAP'ta her zaman listelenmez.
- Pazar
- Ana Pazar
- Bağımsız denetçi
- Ventera Bağımsız Denetim A.Ş.
Kaynak: KAP şirket genel bilgileri, 1 Kasım 2026.
Sermaye artırımları
Kaynak: KAP sermaye artırımı / azaltımı bildirimleriBedelsiz artırımlar pay sayısını artırır; temettü tablosundaki eski yılların hisse başı tutarları bu yüzden bugünkü pay sayısıyla doğrudan karşılaştırılamaz.
Pay geri alımları
Kaynak: KAP pay geri alım bildirimleriProgram: 22 Eylül 2026 yönetim kurulu kararı, süre 1 (Bir) Yıl, ayrılan fon 30 milyon TL, en fazla 1 milyon adet · sürüyor · son KAP bildirimi ↗
1 TL nominal = 1 pay. Oranlar her işlemin bildirildiği günkü sermayeye göredir; arada bedelsiz artırım olduysa toplam yaklaşıktır. İşlem fiyatı gösterilmez (sitede hisse fiyatı yayınlamıyoruz). Geri alım şirketin kendi kararıdır; yatırım tavsiyesi değildir.
Fonlarda
Eylül 2026 sonu · KAP portföy dağılım raporlarıYatırım fonlarının KAP'a bildirdiği portföy dağılım raporlarından (568 rapor okundu, 425 fonda BIST payı var; yalnız haftalık rapor veren serbest fonlar ay sonu haftasının raporuyla). Emeklilik fonları KAP'ta rapor yayımlamadığı için, taranmış görüntü raporlar da okunamadığı için dahil değil. Değerler ay sonu fiyatıyla; veri yaklaşık beş hafta gecikmelidir. Fonların en çok tuttuğu hisseler →
Son KAP bildirimleri
Tüm bildirimler KAP'ta ↗- 7 Ekim 2026 · Payların Geri Alınmasına İlişkin BildirimPayların Geri Alınmasına İlişkin Bildirim
- 6 Ekim 2026Gebze Lojistik Depo ve İş Merkezi Projesi Ruhsat Süreci ve İnşaat Hazırlıkları Hakkında
- 5 Ekim 2026 · Payların Geri Alınmasına İlişkin BildirimPayların Geri Alınmasına İlişkin Bildirim
- 2 Ekim 2026 · Payların Geri Alınmasına İlişkin BildirimPayların Geri Alınmasına İlişkin Bildirim
- 1 Ekim 2026 · Payların Geri Alınmasına İlişkin BildirimPayların Geri Alınmasına İlişkin Bildirim
- BLUME son çeyrekte kâr etti mi?
- Hayır. Blume Metal Kimya, 2Ç26 döneminde 88 milyon TL net zarar açıkladı; geçen yılın aynı çeyreğinde kârdaydı.
- BLUME borçlu mu?
- 2Ç26 sonunda net borcu 9 milyon TL; bu, özkaynağının 0,02 katı. Sektör medyanı özkaynağın 0,05 katı.
- BLUME temettü veriyor mu?
- KAP kayıtlarımızda bu şirketin nakit kâr payı dağıtımı yok.
- BLUME bir sonraki bilançosunu ne zaman açıklayacak?
- 9 Aylık 2026 finansal raporu için yasal son gün 9 Kasım 2026. Şirketler raporu genellikle bu tarihten önce, akşam saatlerinde KAP'ta yayımlar.
- Blume Metal Kimya ne iş yapıyor?
- Perakende ve tüketim sektöründe. Metal,Kimya,Yatırım,Enerji,Turizm ve İnşaat