İçeriğe geç
LRSHO

Loras Holding

2Ç26 · 19 Ağustos 2026
+ Karşılaştır
Sektör
Holding
Ödenmiş sermaye
768 mn TL
Ana ortak
Adnan Çolak · %10,0

Loras Holding (LRSHO), 2026 yılının 2. çeyreğinde 8 milyon TL net zarar açıkladı; geçen yılın aynı çeyreğinde kârdaydı, hasılat reel olarak %38 arttı.

Kaynak: KAP · tarihinde güncellendi · yöntem

Dönem
Tüm çeyrekler →
2Ç26 · Nisan–Haziran 2026
00 · Genel bakış

Tek bakışta LRSHO

Son 5 çeyrek · rakamlar KAP finansal tablolarından · milyon TL
Fiyat grafiği: TradingView ↗
Hasılat
1,8 milyar TL
reel +%38son 12 ay 7,5
2Ç252Ç26
Net kâr
−8 milyon TL
son 12 ay −871
2Ç252Ç26
FAVÖK
239 milyon TL
marj %13,3 · −13 puanson 12 ay 480
2Ç252Ç26
Serbest nakit akışı
−109 milyon TL
son 12 ay −559
2Ç252Ç26

Özet finansallar

Gelir tablosu, nakit akışı, bilanço ve oranlar tek yerde · milyon TLTüm tablolar →
mn TL2Ç261Ç264Ç25 ≈3Ç252Ç25Son 12 aySeyir
Gelir tablosu
Hasılat1.7891.6122.7141.3959817.510
Brüt kâr5523324724692941.825
FAVÖK239629207259480
Esas faaliyet kârı−35−25818414822639
Net kâr−8−267−484−11368−871
Nakit akışı
İşletme faaliyetlerinden nakit1605−671−601.246−566
Yatırım harcaması−269−151698−271−3697
Serbest nakit akışı−109−14527−332877−559
Bilanço · dönem sonu
Toplam varlıklar38.52636.66133.41131.69129.14838.526
Özkaynak7.0987.1886.7786.9886.6087.098
Finansal borç1.6951.9011.5741.4527961.695
Nakit ve benzerleri154683810384231154
Net borç1.5421.2187641.0685661.542
Oranlar
Brüt marj%30,8%20,6%17,4%33,7%29,9%24,3
FAVÖK marjı%13,3%0,3%1,1%14,8%26,4%6,4
Net kâr marjı−%0,4−%16,5−%17,8−%8,1%6,9−%11,6
Özkaynak kârlılığı · yıllık−%0,4−%14,8−%28,5−%6,4%4,1−%12,3
Net borç / özkaynak0,22×0,17×0,11×0,15×0,09×0,22×

≈ kümülatif farkla hesaplandı (ör. 12 aylık − 9 aylık). Nakit akışı yalnız kümülatif raporlandığı için hep farkla bulunur. Son 12 ay dört çeyreğin toplamıdır; bilanço kalemlerinde dönem sonu değeridir. Her çeyrek kendi tarihinin parasıyla: çeyrekler arası kıyas enflasyonu da içerir.

Satış ve kâr

Tek çeyrek · milyon TL · her çeyrek kendi tarihinin parasıyla
HasılatNet kâr
981
68
2Ç25
1,4
−113
3Ç25
2,7
−484
4Ç25 ≈
1,6
−267
1Ç26
1,8
−8
2Ç26

Marjlar

Her 100 liralık satıştan kalan
Brüt marjFAVÖK marjıNet kâr marjı
%30,8%13,3−%0,42Ç253Ç254Ç25 ≈1Ç262Ç26
01 · Ne oldu?

Bu çeyrek ne oldu?

Hasılat geçen yılın aynı çeyreğine göre %38 büyüdü; çeyrek 8 milyon TL zararla kapandı.

Değişimler geçen yılın aynı çeyreğine göre · 2Ç26 rakamlarından otomatik

2 maddede
  • FAVÖK marjı %13,3; geçen yılın aynı çeyreğinde %26,4 idi (−13 puan).
  • Esas faaliyetler 35 milyon TL zarar etti.
02 · Kâr nereden geldi?

Satıştan net kâra: her basamakta ne kaldı

2Ç26 · milyon TL
1.789
Hasılat
−1.237
Satış maliyeti
552
Brüt kâr
−586
Faaliyet giderleri ve diğer
−35
Esas faaliyet kârı
+27
Faaliyet dışı, finansman, vergi
−8
Net kâr
03 · Kârın kalitesi

Kâr nakde dönüyor mu?

Esas faaliyet payı
—
Net kâr ya da esas faaliyet kârı eksi: oran hesaplanmaz
İşletme nakdi / net kâr
—
2Ç26: işletme nakdi 160 mn TL ≈, net kâr −8 mn TL
Serbest nakit akışı
−109 mn TL

Net kâr ve işletme nakdi

Tek çeyrek · milyon TL · nakit akışı kümülatif farkla (≈)
İşletme nakdiNet kâr
1,2
68
2Ç25
−60
−113
3Ç25
−671
−484
4Ç25 ≈
5
−267
1Ç26
160
−8
2Ç26
04 · Bilanço sağlığı

Borç artıyor, nakit yetiyor mu?

2Ç26 dönem sonu
Net borç
1,5 mr TL
+%172,6 yılda, nominal
Net borç / FAVÖK
3,21×
son 12 ay FAVÖK ile
Cari oran
2,22×
1'in üstünde
Nakit
154 mn TL
finansal borcun %9,1'i

Özkaynak ve net borç

Dönem sonu · milyon TL · her dönem kendi tarihinin parasıyla
ÖzkaynakNet borç
6,6
566
2Ç25
7,0
1,1
3Ç25
6,8
764
4Ç25 ≈
7,2
1,2
1Ç26
7,1
1,5
2Ç26

Ölçütlere göre

Kural ve sektör medyanına göre; puan değildir
  • Net borç / özkaynak sektör medyanından yüksek (daha borçlu)0,22×
    sektör medyanı -0× (39 şirket)
  • Kaldıraç sektör medyanından düşük%28,3
    sektör medyanı %33,1 (39 şirket)
  • Cari oran 1'in üzerinde: kısa vadeli borçlar dönen varlıkla karşılanıyor2,22×
    ölçüt: 1,00× ve üzeri
05 · Sektördeki yeri

Holding şirketleri arasında

Şirketin konumu sektör medyanına göre; puan değildir

2Ç26 · Holding sektöründe, verisi güncel şirketler arasında · şeritte sağ taraf önde, çizgi medyan

  • Hasılat büyümesi30 şirket içinde 4.
    +%38medyan −%15,1
  • FAVÖK marjı26 şirket içinde 12.
    %13,3medyan %11,8
  • Net kâr marjı25 şirket içinde 13.
    −%0,4medyan −%0,4
  • Özkaynak kârlılığı38 şirket içinde 19.
    −%0,4medyan −%0,5
  • Net borç / özkaynak39 şirket içinde 32. (düşük olan önde)
    0,22×medyan -0×
  • Kaldıraç39 şirket içinde 17. (düşük olan önde)
    %28,3medyan %33,1

Sektördeki benzerler

Holding · büyüklüğü en yakın şirketler · son çeyrek
LRSHO ve aynı sektörden büyüklüğü en yakın şirketler
ŞirketNet kâr değişimiFAVÖK marjıNet borç / özkaynak
LRSHO
Loras Holding · 2Ç26
—%13,30,22×
POLHO
Polisan Holding · 2Ç26
—%18,90,14×
KLRHO
Kiler Holding · 2Ç26
+%22,5%48,1−0,2×
ALARK
Alarko Holding · 2Ç26
—−%6,70,16×
TEHOL
Tera Holding · 2Ç26
−%66,9%2,3−0,44×
IHLAS
İhlas Holding · 2Ç26
—−%17,10,55×
Sektör medyanı
39 şirket
−%64,8%11,80×

Benzerlik yalnız sektör ve büyüklüğe (sanayide hasılat, finansta toplam varlık) göre; iş modelleri farklı olabilir. Yatırım tavsiyesi değildir.

06 · Tablolar

Mali tablolar

Geçen yılla karşılaştırma (mn TL)

İki sütun da aynı KAP raporundan, aynı tarihin parasıyla (TMS 29): değişim reeldir.

Kalem6A 20256A 2026Değişim
Gelir tablosu
Hasılat2.6413.514+%33,1
Brüt kâr686899+%31,1
FAVÖK356232−%34,8
Faaliyet kârı261−318artıdan eksiye
Net kâr (ana ortaklık)−5−302eksi büyüdü
Nakit akışı
İşletme faaliyetlerinden nakit1.307165−%87,4
Yatırım harcaması830419−%49,5
Serbest nakit akışı477−254artıdan eksiye
Bilanço31 Ara 202530 Haz 2026Değişim
Toplam varlıklar39.33638.526−%2,1
Özkaynak (ana ortaklık)7.9797.098−%11,0
Nakit ve kısa vadeli yatırımlar954154−%83,9
Finansal borç1.8531.695−%8,5
Stoklar8.0787.771−%3,8
Ticari alacaklar1.4821.413−%4,7
Ticari borçlar1.4771.239−%16,2

Kaynak: KAP, 2Ç26 finansal raporu.

Gelir tablosu · bilanço · nakit akışı · oranlar: 12 çeyrek, çeyreklik, kümülatif ve yıllıkTabloları aç →
07 · Grafikler

Son 12 çeyrek: gelir, kâr, nakit, marj, borç

Son 12 çeyrek

Bir göstergeye dokun, büyük grafikte açılır · Nasıl okunur?
HasılatSatış gelirleri
2Ç261,8 mr TL▲ +%38 yıllık, reel2Ç25: 1,3 mr TL
0 mn1 mr2 mr3 mr4 mr3Ç244Ç241Ç252Ç253Ç254Ç251Ç262Ç26

kesikli çizgi: son 4 çeyreğin ortalaması (mevsim etkisini düzler) · çerçeve: geçen yılın aynı çeyreği · ≈ soluk: yaklaşık çeyrek (kümülatif farkla) · bugünün parasıyla: her çeyrek 2Ç26 sonu fiyatlarına yaklaşık TÜFE çarpanıyla taşındı; aşağıdaki tablo raporlardaki tutarları gösterir · Kaynak: KAP, 2Ç26

08 · Değerlendirme

Artılar, eksiler, izlenecekler

2Ç26 · KAP rakamlarından otomatik; yorum ya da tavsiye değildir

Değerlendirme · 2Ç26

Son çeyreğin KAP rakamlarından otomatik

Olumlu

1

Güçlenen, büyüyen

  • Hasılat yıllık %38 büyüdü

Olumsuz

3

Zayıflayan, risk

  • Çeyrek 8 milyon TL zararla kapandı
  • FAVÖK marjı %26,4 → %13,3
  • Esas faaliyetler 35 milyon TL zararda
09 · Kayıtlar

Künye, temettü, sermaye ve KAP

Açmak için satıra dokun