- Sektör
- Holding
- Ödenmiş sermaye
- 3,0 mr TL
- Ana ortak
- Ahmet Mücahid Ören · %12,9
- Sonraki bilanço
- 9 Aylık 2026 · en geç 9 Kasım 2026
İhlas Holding (IHLAS), 2026 yılının 2. çeyreğinde 945 milyon TL net zarar açıkladı; zarar geçen yılın aynı çeyreğine göre büyüdü, hasılat reel olarak %19,4 arttı.
Kaynak: KAP · tarihinde güncellendi · yöntem
Tek bakışta IHLAS
| mn TL | 2Ç26 | 1Ç26 | 4Ç25 ≈ | 3Ç25 | 2Ç25 | Son 12 ay | Seyir |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Gelir tablosu | |||||||
| Hasılat | 4.317 | 4.083 | 8.038 | 3.089 | 2.738 | 19.527 | |
| Brüt kâr | 168 | 95 | −2.012 | 378 | 200 | −1.372 | |
| FAVÖK | −740 | −769 | −2.738 | −221 | −509 | −4.467 | |
| Esas faaliyet kârı | −964 | −932 | −2.539 | −313 | −620 | −4.748 | |
| Net kâr | −945 | −32 | −1.595 | −702 | −640 | −3.275 | |
| Nakit akışı | |||||||
| İşletme faaliyetlerinden nakit | −208 | −31 | 416 | −380 | −411 | −203 | |
| Yatırım harcaması | −112 | −94 | −156 | −106 | −63 | −467 | |
| Serbest nakit akışı | −320 | −124 | 260 | −486 | −474 | −670 | |
| Bilanço · dönem sonu | |||||||
| Toplam varlıklar | 35.210 | 31.775 | 28.719 | 31.515 | 28.694 | 35.210 | |
| Özkaynak | 3.870 | 3.100 | 2.846 | 4.326 | 4.524 | 3.870 | |
| Finansal borç | 3.439 | 3.414 | 2.696 | 2.223 | 1.286 | 3.439 | |
| Nakit ve benzerleri | 1.304 | 896 | 1.016 | 753 | 635 | 1.304 | |
| Net borç | 2.135 | 2.518 | 1.679 | 1.471 | 651 | 2.135 | |
| Oranlar | |||||||
| Brüt marj | %3,9 | %2,3 | −%25 | %12,2 | %7,3 | −%7 | |
| FAVÖK marjı | −%17,1 | −%18,8 | −%34,1 | −%7,1 | −%18,6 | −%22,9 | |
| Net kâr marjı | −%21,9 | −%0,8 | −%19,8 | −%22,7 | −%23,4 | −%16,8 | |
| Özkaynak kârlılığı · yıllık | −%97,7 | −%4,2 | −%224,2 | −%64,9 | −%56,6 | −%84,6 | |
| Net borç / özkaynak | 0,55× | 0,81× | 0,59× | 0,34× | 0,14× | 0,55× | |
≈ kümülatif farkla hesaplandı (ör. 12 aylık − 9 aylık). Nakit akışı yalnız kümülatif raporlandığı için hep farkla bulunur. Son 12 ay dört çeyreğin toplamıdır; bilanço kalemlerinde dönem sonu değeridir. Her çeyrek kendi tarihinin parasıyla: çeyrekler arası kıyas enflasyonu da içerir.
Satış ve kâr
Marjlar
Bu çeyrek ne oldu?
Hasılat geçen yılın aynı çeyreğine göre %19,4 büyüdü; çeyrek 945 milyon TL zararla kapandı.
Değişimler geçen yılın aynı çeyreğine göre · 2Ç26 rakamlarından otomatik
- Esas faaliyetler 964 milyon TL zarar etti.
- Net borç / özkaynak: %55,2 (net borç 2,1 milyar TL).
Satıştan net kâra: her basamakta ne kaldı
Kâr nakde dönüyor mu?
Net kâr ve işletme nakdi
Borç artıyor, nakit yetiyor mu?
Özkaynak ve net borç
Ölçütlere göre
- Net borç / özkaynak sektör medyanından yüksek (daha borçlu)0,55×sektör medyanı -0× (39 şirket)
- Kaldıraç sektör medyanından yüksek%58sektör medyanı %33,1 (39 şirket)
- Cari oran 1'in üzerinde: kısa vadeli borçlar dönen varlıkla karşılanıyor3,15×ölçüt: 1,00× ve üzeri
Holding şirketleri arasında
2Ç26 · Holding sektöründe, verisi güncel şirketler arasında · şeritte sağ taraf önde, çizgi medyan
- Hasılat büyümesi30 şirket içinde 6.+%19,4medyan −%15,1
- FAVÖK marjı26 şirket içinde 22.−%17,1medyan %11,8
- Net kâr marjı25 şirket içinde 17.−%21,9medyan −%0,4
- Özkaynak kârlılığı38 şirket içinde 35.−%97,7medyan −%0,5
- Net borç / özkaynak39 şirket içinde 35. (düşük olan önde)0,55×medyan -0×
- Kaldıraç39 şirket içinde 34. (düşük olan önde)%58medyan %33,1
Sektördeki benzerler
Holding · büyüklüğü en yakın şirketler · son çeyrekBenzerlik yalnız sektör ve büyüklüğe (sanayide hasılat, finansta toplam varlık) göre; iş modelleri farklı olabilir. Yatırım tavsiyesi değildir.
Mali tablolar
Geçen yılla karşılaştırma (mn TL)
İki sütun da aynı KAP raporundan, aynı tarihin parasıyla (TMS 29): değişim reeldir.
Kaynak: KAP, 2Ç26 finansal raporu.
Son 12 çeyrek: gelir, kâr, nakit, marj, borç
Son 12 çeyrek
Bir göstergeye dokun, büyük grafikte açılır · Nasıl okunur?kesikli çizgi: son 4 çeyreğin ortalaması (mevsim etkisini düzler) · çerçeve: geçen yılın aynı çeyreği · ≈ soluk: yaklaşık çeyrek (kümülatif farkla) · bugünün parasıyla: her çeyrek 2Ç26 sonu fiyatlarına yaklaşık TÜFE çarpanıyla taşındı; aşağıdaki tablo raporlardaki tutarları gösterir · Kaynak: KAP, 2Ç26
Artılar, eksiler, izlenecekler
Değerlendirme · 2Ç26
Son çeyreğin KAP rakamlarından otomatikOlumlu
1Güçlenen, büyüyen
- Hasılat yıllık %19,4 büyüdü
Olumsuz
3Zayıflayan, risk
- Çeyrek 945 milyon TL zararla kapandı
- Esas faaliyetler 964 milyon TL zararda
- Net borç / özkaynak %55,2
Kontrol listesi · 2Ç26
Puan değildir; her satır tek bir göstergeye bakar. Yatırım tavsiyesi değildir. Nasıl okunur?Büyüme (geçen yılın aynı çeyreğine göre)
- ✓Hasılat reel olarak arttı+%19,4 · ölçüt: geçen yıla göre reel artış
- –Net kâr değişimi— · ölçüt: geçen yıla göre artış
Kârlılık
- ✓FAVÖK marjı geçen yılın aynı çeyreğinden yüksek%-17,1 · geçen yıl %-18,6
- ✗Net kâr marjı sektör medyanının altında%-21,9 · sektör medyanı %-0,4 (25 şirket)
- ✗Özkaynak kârlılığı sektör medyanının altında%-97,7 · sektör medyanı %-0,5 (38 şirket)
- –Kârın kaynağı— · ölçüt: en az yarısı (yalnız net kâr artıdayken)
Borçluluk ve likidite
- ✗Net borç / özkaynak sektör medyanından yüksek (daha borçlu)0,55× · sektör medyanı -0× (39 şirket)
- ✗Kaldıraç sektör medyanından yüksek%58 · sektör medyanı %33,1 (39 şirket)
- ✓Cari oran 1'in üzerinde: kısa vadeli borçlar dönen varlıkla karşılanıyor3,15× · ölçüt: 1,00× ve üzeri
Nakit
- ✗İşletme faaliyetleri nakit tükettieksi · son çeyrek (≈)
Künye, temettü, sermaye ve KAP
Faaliyet konusu
Sağlık, Eğitim, İnşaat ve dahili ticaret sektöründe faaliyet göstermektedir.
Künye
- Sektör (KAP)
- Holdingler ve Yatırım Şirketleri
- Halka açıklık (fiili dolaşım)
- %83,8
- Ortaklık yapısı (KAP)
- Ahmet Mücahid Ören%12,9
- Diğer%87,1
- Pazar
- Ana Pazar
- Bağımsız denetçi
- İrfan Bağımsız Denetim ve Yeminli Mali Müşavirlik A.Ş.
Kaynak: KAP şirket genel bilgileri, 1 Kasım 2026.
Sermaye artırımları
Kaynak: KAP sermaye artırımı / azaltımı bildirimleriBedelsiz artırımlar pay sayısını artırır; temettü tablosundaki eski yılların hisse başı tutarları bu yüzden bugünkü pay sayısıyla doğrudan karşılaştırılamaz.
Son KAP bildirimleri
Tüm bildirimler KAP'ta ↗- 21 Eylül 2026 · Sermaye Artırımı - Azaltımı İşlemlerine İlişkin BildirimSermaye Artırımının Tescili Hk.
- 8 Eylül 2026 · Sermaye Artırımı - Azaltımı İşlemlerine İlişkin BildirimEsas Sözleşme 6.Madde Değişikliğinin Sermaye Piyasası Kurulu?nca Onaylanması Hk.
- 19 Ağustos 2026 · Finansal rapor30.06.2026 Yönetim Kurulu Faaliyet Raporu
- 19 Ağustos 2026 · Finansal raporFinansal Rapor
- 17 Ağustos 2026İştirak Sermaye Artırımı
- IHLAS son çeyrekte kâr etti mi?
- Hayır. İhlas Holding, 2Ç26 döneminde 945 milyon TL net zarar açıkladı; zarar geçen yılın aynı çeyreğine göre büyüdü.
- IHLAS borçlu mu?
- 2Ç26 sonunda net borcu 2,1 milyar TL; bu, özkaynağının 0,55 katı. Sektör medyanı özkaynağın 0 katı.
- IHLAS temettü veriyor mu?
- KAP kayıtlarımızda bu şirketin nakit kâr payı dağıtımı yok.
- IHLAS bir sonraki bilançosunu ne zaman açıklayacak?
- 9 Aylık 2026 finansal raporu için yasal son gün 9 Kasım 2026. Şirketler raporu genellikle bu tarihten önce, akşam saatlerinde KAP'ta yayımlar.
- İhlas Holding ne iş yapıyor?
- Holding sektöründe. Sağlık, Eğitim, İnşaat ve dahili ticaret sektöründe faaliyet göstermektedir.