- Sektör
- Kimya, petrol ve plastik
- Ödenmiş sermaye
- 1,5 mr TL
- Ana ortak
- Erpet Turizm İnşaattaahhüt San ve Ticaret A.ş. · %54
- Sonraki bilanço
- 9 Aylık 2026 · en geç 9 Kasım 2026
Işıklar Plastik (ISKPL), 2026 yılının 2. çeyreğinde 103 milyon TL net kâr açıkladı; net kâr geçen yılın aynı çeyreğine göre %94,1 arttı, hasılat reel olarak %25,2 arttı.
Kaynak: KAP · tarihinde güncellendi · yöntem
Tek bakışta ISKPL
| mn TL | 2Ç26 | 1Ç26 | 4Ç25 ≈ | 3Ç25 | 2Ç25 | Son 12 ay | Seyir |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Gelir tablosu | |||||||
| Hasılat | 950 | 784 | 760 | 562 | 574 | 3.055 | |
| Brüt kâr | 336 | 191 | 271 | 149 | 209 | 947 | |
| FAVÖK | 230 | 130 | 244 | 81 | 163 | 685 | |
| Esas faaliyet kârı | 205 | 70 | 199 | 28 | 131 | 503 | |
| Net kâr | 103 | 139 | 23 | 37 | 40 | 302 | |
| Nakit akışı | |||||||
| İşletme faaliyetlerinden nakit | 60 | −57 | 77 | 139 | 52 | 220 | |
| Yatırım harcaması | −62 | −76 | −71 | −62 | −197 | −270 | |
| Serbest nakit akışı | −2 | −133 | 7 | 77 | −145 | −51 | |
| Bilanço · dönem sonu | |||||||
| Toplam varlıklar | 6.324 | 5.546 | 5.073 | 4.392 | 3.982 | 6.324 | |
| Özkaynak | 3.421 | 3.131 | 2.852 | 2.482 | 2.314 | 3.421 | |
| Finansal borç | 2.102 | 1.841 | 1.679 | 1.532 | 1.407 | 2.102 | |
| Nakit ve benzerleri | 68 | 36 | 215 | 90 | 21 | 68 | |
| Net borç | 2.034 | 1.805 | 1.465 | 1.442 | 1.385 | 2.034 | |
| Oranlar | |||||||
| Brüt marj | %35,4 | %24,4 | %35,7 | %26,5 | %36,4 | %31 | |
| FAVÖK marjı | %24,2 | %16,6 | %32,2 | %14,4 | %28,4 | %22,4 | |
| Net kâr marjı | %10,9 | %17,7 | %3 | %6,6 | %7 | %9,9 | |
| Özkaynak kârlılığı · yıllık | %12,1 | %17,7 | %3,2 | %6 | %7 | %8,8 | |
| Net borç / özkaynak | 0,59× | 0,58× | 0,51× | 0,58× | 0,60× | 0,59× | |
≈ kümülatif farkla hesaplandı (ör. 12 aylık − 9 aylık). Nakit akışı yalnız kümülatif raporlandığı için hep farkla bulunur. Son 12 ay dört çeyreğin toplamıdır; bilanço kalemlerinde dönem sonu değeridir. Her çeyrek kendi tarihinin parasıyla: çeyrekler arası kıyas enflasyonu da içerir.
Satış ve kâr
Marjlar
Bu çeyrek ne oldu?
Hasılat geçen yılın aynı çeyreğine göre %25,2 büyüdü, net kâr %94,1 arttı.*
Değişimler geçen yılın aynı çeyreğine göre · 2Ç26 rakamlarından otomatik
- FAVÖK marjı %24,2; geçen yılın aynı çeyreğinde %28,4 idi (−4,1 puan).
- Net borç / özkaynak: %59,5 (net borç 2,0 milyar TL).
Satıştan net kâra: her basamakta ne kaldı
* Esas faaliyet kârı 205 milyon TL, net kâr 103 milyon TL. Aradaki 102 milyon TL faaliyet dışında gitti: finansman, parasal kazanç ya da kayıp, vergi ve azınlık payı. Ayrıntı şirketin raporunda.
Kâr nakde dönüyor mu?
Net kâr ve işletme nakdi
Borç artıyor, nakit yetiyor mu?
Özkaynak ve net borç
Ölçütlere göre
- Net borç / özkaynak sektör medyanından yüksek (daha borçlu)0,59×sektör medyanı 0,03× (38 şirket)
- Kaldıraç sektör medyanından yüksek%45,9sektör medyanı %39,1 (38 şirket)
- Cari oran 1'in üzerinde: kısa vadeli borçlar dönen varlıkla karşılanıyor1,11×ölçüt: 1,00× ve üzeri
Kimya, petrol ve plastik şirketleri arasında
2Ç26 · Kimya, petrol ve plastik sektöründe, verisi güncel şirketler arasında · şeritte sağ taraf önde, çizgi medyan
- Hasılat büyümesi35 şirket içinde 6.+%25,2medyan +%7,2
- Net kâr büyümesi22 şirket içinde 5.+%94,1medyan −%61,9
- FAVÖK marjı33 şirket içinde 4.%24,2medyan %12,4
- Net kâr marjı35 şirket içinde 5.%10,9medyan %1,8
- Özkaynak kârlılığı37 şirket içinde 9.%12,1medyan %2,4
- Net borç / özkaynak38 şirket içinde 29. (düşük olan önde)0,59×medyan 0,03×
- Kaldıraç38 şirket içinde 23. (düşük olan önde)%45,9medyan %39,1
Sektördeki benzerler
Kimya, petrol ve plastik · büyüklüğü en yakın şirketler · son çeyrekBenzerlik yalnız sektör ve büyüklüğe (sanayide hasılat, finansta toplam varlık) göre; iş modelleri farklı olabilir. Yatırım tavsiyesi değildir.
Mali tablolar
Geçen yılla karşılaştırma (mn TL)
İki sütun da aynı KAP raporundan, aynı tarihin parasıyla (TMS 29): değişim reeldir.
Kaynak: KAP, 2Ç26 finansal raporu.
Son 12 çeyrek: gelir, kâr, nakit, marj, borç
Son 12 çeyrek
Bir göstergeye dokun, büyük grafikte açılır · Nasıl okunur?kesikli çizgi: son 4 çeyreğin ortalaması (mevsim etkisini düzler) · çerçeve: geçen yılın aynı çeyreği · ≈ soluk: yaklaşık çeyrek (kümülatif farkla) · bugünün parasıyla: her çeyrek 2Ç26 sonu fiyatlarına yaklaşık TÜFE çarpanıyla taşındı; aşağıdaki tablo raporlardaki tutarları gösterir · Kaynak: KAP, 2Ç26
Artılar, eksiler, izlenecekler
Değerlendirme · 2Ç26
Son çeyreğin KAP rakamlarından otomatikOlumlu
2Güçlenen, büyüyen
- Net kâr yıllık %94,1 arttı (103 milyon TL)
- Hasılat yıllık %25,2 büyüdü
Olumsuz
2Zayıflayan, risk
- FAVÖK marjı %28,4 → %24,2
- Net borç / özkaynak %59,5
Kontrol listesi · 2Ç26
Puan değildir; her satır tek bir göstergeye bakar. Yatırım tavsiyesi değildir. Nasıl okunur?Büyüme (geçen yılın aynı çeyreğine göre)
- ✓Hasılat reel olarak arttı+%25,2 · ölçüt: geçen yıla göre reel artış
- ✓Net kâr arttı+%94,1 · ölçüt: geçen yıla göre artış
Kârlılık
- ✗FAVÖK marjı geçen yılın aynı çeyreğinden düşük%24,2 · geçen yıl %28,4
- ✓Net kâr marjı sektör medyanının üzerinde%10,9 · sektör medyanı %1,8 (35 şirket)
- ✓Özkaynak kârlılığı sektör medyanının üzerinde%12,1 · sektör medyanı %2,4 (37 şirket)
- ✓Net kârın çoğu esas faaliyettenesas faaliyet kârı net kârdan büyük · ölçüt: en az yarısı (yalnız net kâr artıdayken)
Borçluluk ve likidite
- ✗Net borç / özkaynak sektör medyanından yüksek (daha borçlu)0,59× · sektör medyanı 0,03× (38 şirket)
- ✗Kaldıraç sektör medyanından yüksek%45,9 · sektör medyanı %39,1 (38 şirket)
- ✓Cari oran 1'in üzerinde: kısa vadeli borçlar dönen varlıkla karşılanıyor1,11× · ölçüt: 1,00× ve üzeri
Nakit
- ✓İşletme faaliyetleri nakit ürettiartıda · son çeyrek (≈)
Künye, temettü, sermaye ve KAP
Faaliyet konusu
Şirket geniş anlamıyla Türkiye plastik mamul sektörünün endüstriyel plastik levha ile plastikten sofra ve mutfak eşyası üretimi segmentlerinde faaliyet göstermektedir. Endüstriyel plastik levhalar segmentinde Şirket hammadde olarak ithal menşeili granül polimer plastiği işlemekte ve endüstriyel plastik levha üretmektedir. Burada plastik hammaddesi olarak PC, PMMA, Pet-G kullanmaktadır. Söz konusu plastik levhalar banyo küveti, gürültü bariyeri, duşa kabin camları, reklam ve promosyon ürünleri, reklam tabelaları, buzdolabı iç gövde plakaları, oyuncak, mobilya, banyo ve mutfak dolapları, polis kalkanları, güvenlik camları, çatı ışıklık/skydome, havuz, sera camları, stadyum çatı kaplamaları…
Künye
- Sektör (KAP)
- Kimya İlaç Petrol Lastik ve Plastik Ürünler
- Halka açıklık (fiili dolaşım)
- %39,0
- Ortaklık yapısı (KAP)
- Erpet Turizm İnşaattaahhüt San ve Ticaret A.Ş.%54
- Atlas Portföy Serbest Fon%7,5
- Diğer%38,5
- Pazar
- Ana Pazar
- Bağımsız denetçi
- Eren Bağımsız Denetim A.Ş.
Kaynak: KAP şirket genel bilgileri, 1 Kasım 2026.
Temettü geçmişi
Kaynak: KAP kâr payı dağıtım bildirimleri · hisse başı brüt tutarlarBedelsiz sermaye artırımı ve bölünmeler nedeniyle eski yılların hisse başı tutarları bugünkü pay sayısıyla doğrudan karşılaştırılamayabilir. Yatırım tavsiyesi değildir.
Sermaye artırımları
Kaynak: KAP sermaye artırımı / azaltımı bildirimleriBedelsiz artırımlar pay sayısını artırır; temettü tablosundaki eski yılların hisse başı tutarları bu yüzden bugünkü pay sayısıyla doğrudan karşılaştırılamaz.
Pay geri alımları
Kaynak: KAP pay geri alım bildirimleriProgram: 21 Eylül 2026 yönetim kurulu kararı, süre 21.09.2026 tarihinden itibaren 6 ay olar, ayrılan fon 100 milyon TL, en fazla 21 milyon adet · sürüyor · son KAP bildirimi ↗
1 TL nominal = 1 pay. Oranlar her işlemin bildirildiği günkü sermayeye göredir; arada bedelsiz artırım olduysa toplam yaklaşıktır. İşlem fiyatı gösterilmez (sitede hisse fiyatı yayınlamıyoruz). Geri alım şirketin kendi kararıdır; yatırım tavsiyesi değildir.
Yeni iş ilişkileri · son 12 ay
KAP bildirimleri · güncelleme 8 Ekim 2026- 17 Aralık 20254,2 milyon avroŞirketimiz ile yurt içindeki bir müşterimiz arasında KDV hariç 4,2 milyon Euro tutarlı, 2025 yılı sonuna kadar teslim edilecek uygulamalı ses bariyeri projesi için anlaşmaya varıldığı, 01/10/2024 tarihli özel durum açıklamamız ile kamuya…
Tutarlar bildirim metninden otomatik okunur; ayrıntı için KAP bildirimine bakın. Sözleşmeler birkaç yıla yayılabilir; satışa oran bir yıllık hasılatla kıyas içindir. Kur: 1 EUR = 55,054 TL (TCMB). Yatırım tavsiyesi değildir.
Fonlarda
Eylül 2026 sonu · KAP portföy dağılım raporlarıYatırım fonlarının KAP'a bildirdiği portföy dağılım raporlarından (568 rapor okundu, 425 fonda BIST payı var; yalnız haftalık rapor veren serbest fonlar ay sonu haftasının raporuyla). Emeklilik fonları KAP'ta rapor yayımlamadığı için, taranmış görüntü raporlar da okunamadığı için dahil değil. Değerler ay sonu fiyatıyla; veri yaklaşık beş hafta gecikmelidir. Fonların en çok tuttuğu hisseler →
Son KAP bildirimleri
Tüm bildirimler KAP'ta ↗- 29 Eylül 2026 · Payların Geri Alınmasına İlişkin BildirimPay Geri Alım İşlemi
- 22 Eylül 2026 · Payların Geri Alınmasına İlişkin BildirimPay Geri Alım İşlemi
- 21 Eylül 2026 · Payların Geri Alınmasına İlişkin BildirimPay Geri Alım İşlemi
- 21 Eylül 2026 · Payların Geri Alınmasına İlişkin BildirimIşık Plastik Paylarının Geri Alınması
- 17 Ağustos 2026 · Finansal raporIşık Plastik 2026 2.Dönem Konsolide Faaliyet Raporu
- ISKPL son çeyrekte kâr etti mi?
- Evet. Işıklar Plastik, 2Ç26 döneminde 103 milyon TL net kâr açıkladı; net kâr geçen yılın aynı çeyreğine göre %94,1 arttı.
- ISKPL borçlu mu?
- 2Ç26 sonunda net borcu 2,0 milyar TL; bu, özkaynağının 0,59 katı. Sektör medyanı özkaynağın 0,03 katı.
- ISKPL temettü veriyor mu?
- Evet. Son dağıtım 26 Haziran 2026 tarihinde, pay başına brüt 0,0004 TL. Kayıtlı geçmişte 5 farklı yılda temettü dağıttı.
- ISKPL bir sonraki bilançosunu ne zaman açıklayacak?
- 9 Aylık 2026 finansal raporu için yasal son gün 9 Kasım 2026. Şirketler raporu genellikle bu tarihten önce, akşam saatlerinde KAP'ta yayımlar.
- Işıklar Plastik ne iş yapıyor?
- Kimya, petrol ve plastik sektöründe. Şirket geniş anlamıyla Türkiye plastik mamul sektörünün endüstriyel plastik levha ile plastikten sofra ve mutfak eşyası üretimi segmentlerinde faaliyet göstermektedir. Endüstriyel plastik levhalar segmentinde Şirket…