- Sektör
- Sigorta ve finans
- Ödenmiş sermaye
- 500 mn TL
- Ana ortak
- İş Yatırım Menkul Değerler A.ş. · %32,0
İş Girişim (ISGSY), 2026 yılının 3. çeyreğinde 99 milyon TL net kâr açıkladı; geçen yılın aynı çeyreğinde zarardaydı.
Kaynak: KAP · tarihinde güncellendi · yöntem
Tek bakışta ISGSY
| mn TL | 3Ç26 | 2Ç26 | 1Ç26 | 4Ç25 ≈ | 3Ç25 | Son 12 ay | Seyir |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Gelir tablosu | |||||||
| Hasılat | 458 | 1.237 | 29 | 2.634 | −162 | 4.358 | |
| Brüt kâr | 342 | 213 | 29 | 2.602 | −162 | 3.187 | |
| FAVÖK | 289 | 153 | −21 | 2.556 | −195 | 2.977 | |
| Esas faaliyet kârı | 267 | 153 | −29 | 2.553 | −197 | 2.944 | |
| Net kâr | 99 | 14 | 32 | 2.325 | −361 | 2.470 | |
| Nakit akışı | |||||||
| İşletme faaliyetlerinden nakit | 83 | 411 | 204 | 1.580 | −112 | 2.277 | |
| Yatırım harcaması | −5 | 0 | −1 | 0 | 0 | −6 | |
| Serbest nakit akışı | 78 | 411 | 203 | 1.580 | −112 | 2.272 | |
| Bilanço · dönem sonu | |||||||
| Toplam varlıklar | 18.066 | 16.464 | 15.516 | 14.531 | 11.610 | 18.066 | |
| Özkaynak | 13.491 | 12.685 | 11.841 | 10.732 | 7.363 | 13.491 | |
| Finansal borç | 2.381 | 2.641 | 2.445 | 2.184 | 2.680 | 2.381 | |
| Nakit ve benzerleri | 26 | 588 | 15 | 12 | 7 | 26 | |
| Net borç | 2.356 | 2.052 | 2.430 | 2.172 | 2.673 | 2.356 | |
| Oranlar | |||||||
| Brüt marj | %74,7 | %17,2 | %100 | %98,8 | — | %73,1 | |
| FAVÖK marjı | %63 | %12,4 | −%73,3 | %97,1 | — | %68,3 | |
| Net kâr marjı | %21,6 | %1,1 | %107,9 | %88,3 | — | %56,7 | |
| Özkaynak kârlılığı · yıllık | %2,9 | %0,4 | %1,1 | %86,7 | −%19,6 | %18,3 | |
| Net borç / özkaynak | 0,17× | 0,16× | 0,21× | 0,20× | 0,36× | 0,17× | |
≈ kümülatif farkla hesaplandı (ör. 12 aylık − 9 aylık). Nakit akışı yalnız kümülatif raporlandığı için hep farkla bulunur. Son 12 ay dört çeyreğin toplamıdır; bilanço kalemlerinde dönem sonu değeridir. Her çeyrek kendi tarihinin parasıyla: çeyrekler arası kıyas enflasyonu da içerir.
Satış ve kâr
Marjlar
Bu çeyrek ne oldu?
Çeyrekte 458 milyon TL hasılat ve 99 milyon TL net kâr açıklandı.*
Değişimler geçen yılın aynı çeyreğine göre · 3Ç26 rakamlarından otomatik
- FAVÖK marjı bir önceki çeyreğe göre +50,7 puan değişerek %63 oldu.
Satıştan net kâra: her basamakta ne kaldı
* Esas faaliyet kârı 267 milyon TL, net kâr 99 milyon TL. Aradaki 168 milyon TL faaliyet dışında gitti: finansman, parasal kazanç ya da kayıp, vergi ve azınlık payı. Ayrıntı şirketin raporunda.
Kâr nakde dönüyor mu?
Net kâr ve işletme nakdi
Borç ve nakit
Özkaynak ve net borç
Ölçütlere göre
- Net borç / özkaynak sektör medyanından yüksek (daha borçlu)0,17×sektör medyanı -0,71× (28 şirket)
- Kaldıraç sektör medyanından yüksek%25,3sektör medyanı %17,8 (28 şirket)
- Cari oran 1'in altında: dönen varlık kısa vadeli borcu karşılamıyor0,05×ölçüt: 1,00× ve üzeri
Sigorta ve finans şirketleri arasında
3Ç26 · Sigorta ve finans sektöründe, verisi güncel şirketler arasında · şeritte sağ taraf önde, çizgi medyan
- FAVÖK marjı19 şirket içinde 2.%63medyan %2,8
- Net kâr marjı18 şirket içinde 2.%21,6medyan −%1,3
- Özkaynak kârlılığı28 şirket içinde 6.%2,9medyan −%10,9
- Net borç / özkaynak28 şirket içinde 26. (düşük olan önde)0,17×medyan -0,71×
- Kaldıraç28 şirket içinde 18. (düşük olan önde)%25,3medyan %17,8
Sektördeki benzerler
Sigorta ve finans · büyüklüğü en yakın şirketler · son çeyrekBenzerlik yalnız sektör ve büyüklüğe (sanayide hasılat, finansta toplam varlık) göre; iş modelleri farklı olabilir. Yatırım tavsiyesi değildir.
Mali tablolar
Geçen yılla karşılaştırma (mn TL)
İki sütun da aynı KAP raporundan, aynı tarihin parasıyla (TMS 29): değişim reeldir.
Kaynak: KAP, 3Ç26 finansal raporu.
Son 12 çeyrek: gelir, kâr, nakit, marj, borç
Son 12 çeyrek
Bir göstergeye dokun, büyük grafikte açılır · Nasıl okunur?kesikli çizgi: son 4 çeyreğin ortalaması (mevsim etkisini düzler) · çerçeve: geçen yılın aynı çeyreği · ≈ soluk: yaklaşık çeyrek (kümülatif farkla) · bugünün parasıyla: her çeyrek 3Ç26 sonu fiyatlarına yaklaşık TÜFE çarpanıyla taşındı; aşağıdaki tablo raporlardaki tutarları gösterir · Kaynak: KAP, 3Ç26
Artılar, eksiler, izlenecekler
Değerlendirme · 3Ç26
Son çeyreğin KAP rakamlarından otomatikOlumlu
1Güçlenen, büyüyen
- Serbest nakit akışı pozitif (yaklaşık 78 milyon TL)
Kontrol listesi · 3Ç26
Puan değildir; her satır tek bir göstergeye bakar. Yatırım tavsiyesi değildir. Nasıl okunur?Büyüme (geçen yılın aynı çeyreğine göre)
- –Hasılat değişimi— · ölçüt: geçen yıla göre reel artış
- –Net kâr değişimi— · ölçüt: geçen yıla göre artış
Kârlılık
- –FAVÖK marjı ve geçen yıl%63 · geçen yılın verisi yok
- ✓Net kâr marjı sektör medyanının üzerinde%21,6 · sektör medyanı %-1,3 (18 şirket)
- ✓Özkaynak kârlılığı sektör medyanının üzerinde%2,9 · sektör medyanı %-10,9 (28 şirket)
- ✓Net kârın çoğu esas faaliyettenesas faaliyet kârı net kârdan büyük · ölçüt: en az yarısı (yalnız net kâr artıdayken)
Borçluluk ve likidite
- ✗Net borç / özkaynak sektör medyanından yüksek (daha borçlu)0,17× · sektör medyanı -0,71× (28 şirket)
- ✗Kaldıraç sektör medyanından yüksek%25,3 · sektör medyanı %17,8 (28 şirket)
- ✗Cari oran 1'in altında: dönen varlık kısa vadeli borcu karşılamıyor0,05× · ölçüt: 1,00× ve üzeri
Nakit
- ✓İşletme faaliyetleri nakit ürettiartıda · son çeyrek (≈)
Künye, temettü, sermaye ve KAP
Faaliyet konusu
Şirket, kayıtlı sermayeli olarak ve çıkarılmış sermayesini, esas olarak Türkiye'de kurulmuş veya kurulacak olan, gelişme potansiyeli taşıyan ve kaynak ihtiyacı olan girişim şirketlerine yapılan uzun vadeli yatırımlara yöneltmek üzere kurulmuş halka açık anonim ortaklıktır.
Künye
- Sektör (KAP)
- Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklıkları
- Halka açıklık (fiili dolaşım)
- %36,7
- Ortaklık yapısı (KAP)
- İş Yatırım Menkul Değerler A.Ş.%32,0
- Türkiye Sınai Kalkınma Bankası A.Ş.%17,7
- Anadolu Anonim Türk Sigorta Şirketi%7,8
- Milli Reasürans Türk A.Ş.%4,7
- Diğer%37,9
- Ortaklıkta son değişiklikler
- 8 Eki → 25 Eki · Halka açıklık: %47,5 → %36,7
- KAP künyesinin önceki görüntüsüyle karşılaştırma; %5 altı ortaklar KAP'ta her zaman listelenmez.
- Pazar
- Ana Pazar
- Bağımsız denetçi
- Pwc Bağımsız Denetim ve Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik A.ş
Kaynak: KAP şirket genel bilgileri, 1 Kasım 2026.
Sermaye artırımları
Kaynak: KAP sermaye artırımı / azaltımı bildirimleriBedelsiz artırımlar pay sayısını artırır; temettü tablosundaki eski yılların hisse başı tutarları bu yüzden bugünkü pay sayısıyla doğrudan karşılaştırılamaz.
Fonlarda
Eylül 2026 sonu · KAP portföy dağılım raporlarıYatırım fonlarının KAP'a bildirdiği portföy dağılım raporlarından (568 rapor okundu, 425 fonda BIST payı var; yalnız haftalık rapor veren serbest fonlar ay sonu haftasının raporuyla). Emeklilik fonları KAP'ta rapor yayımlamadığı için, taranmış görüntü raporlar da okunamadığı için dahil değil. Değerler ay sonu fiyatıyla; veri yaklaşık beş hafta gecikmelidir. Fonların en çok tuttuğu hisseler →
Son KAP bildirimleri
Tüm bildirimler KAP'ta ↗- 30 Ekim 2026 · Finansal rapor30.09.2026 FAALİYET RAPORU
- 30 Ekim 2026 · Finansal raporFinansal Rapor
- 28 Ekim 2026Şirketimizin ortağı olan Türkiye Sınai Kalkınma Bankası A.Ş.'nin 30.09.2026 tarihli finansal sonuçlarının ilanı hakkında
- 10 Ağustos 2026 · Finansal rapor30.06.2026 FAALİYET RAPORU
- 10 Ağustos 2026 · Finansal raporFinansal Rapor
- ISGSY son çeyrekte kâr etti mi?
- Evet. İş Girişim, 3Ç26 döneminde 99 milyon TL net kâr açıkladı; geçen yılın aynı çeyreğinde zarardaydı.
- ISGSY borçlu mu?
- 3Ç26 sonunda net borcu 2,4 milyar TL; bu, özkaynağının 0,17 katı. Sektör medyanı net nakit.
- ISGSY temettü veriyor mu?
- KAP kayıtlarımızda bu şirketin nakit kâr payı dağıtımı yok.
- İş Girişim ne iş yapıyor?
- Sigorta ve finans sektöründe. Şirket, kayıtlı sermayeli olarak ve çıkarılmış sermayesini, esas olarak Türkiye'de kurulmuş veya kurulacak olan, gelişme potansiyeli taşıyan ve kaynak ihtiyacı olan girişim şirketlerine yapılan uzun vadeli yatırımlara…