- Sektör
- Holding
- Endeks
- BIST 100
- Ödenmiş sermaye
- 683 mn TL
- Ana ortak
- Deva Yatırım Sanayive Ticaret A. Ş. · %8,3
- Sonraki bilanço
- 9 Aylık 2026 · en geç 9 Kasım 2026
Bera Holding (BERA), 2026 yılının 2. çeyreğinde 126 milyon TL net kâr açıkladı; geçen yılın aynı çeyreğinde zarardaydı, hasılat reel olarak %8,9 azaldı.
Kaynak: KAP · tarihinde güncellendi · yöntem
Tek bakışta BERA
| mn TL | 2Ç26 | 1Ç26 | 4Ç25 ≈ | 3Ç25 | 2Ç25 | Son 12 ay | Seyir |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Gelir tablosu | |||||||
| Hasılat | 4.925 | 4.932 | 5.811 | 4.786 | 4.094 | 20.454 | |
| Brüt kâr | 1.026 | 993 | 1.488 | 1.215 | 997 | 4.722 | |
| FAVÖK | 313 | 484 | 900 | 736 | 314 | 2.433 | |
| Esas faaliyet kârı | 341 | 461 | 941 | 550 | 279 | 2.293 | |
| Net kâr | 126 | 76 | −535 | −47 | −9 | −381 | |
| Nakit akışı | |||||||
| İşletme faaliyetlerinden nakit | −118 | 490 | 24 | −379 | −161 | 17 | |
| Yatırım harcaması | 234 | −38 | −191 | −58 | −284 | −53 | |
| Serbest nakit akışı | 116 | 452 | −167 | −437 | −445 | −37 | |
| Bilanço · dönem sonu | |||||||
| Toplam varlıklar | 49.558 | 46.052 | 42.439 | 40.485 | 37.258 | 49.558 | |
| Özkaynak | 34.760 | 32.480 | 29.864 | 28.140 | 25.809 | 34.760 | |
| Finansal borç | 1.032 | 1.333 | 1.255 | 1.987 | 1.961 | 1.032 | |
| Nakit ve benzerleri | 2.152 | 2.763 | 2.314 | 2.428 | 2.439 | 2.152 | |
| Net borç | −1.120 | −1.430 | −1.059 | −441 | −479 | −1.120 | |
| Oranlar | |||||||
| Brüt marj | %20,8 | %20,1 | %25,6 | %25,4 | %24,3 | %23,1 | |
| FAVÖK marjı | %6,4 | %9,8 | %15,5 | %15,4 | %7,7 | %11,9 | |
| Net kâr marjı | %2,6 | %1,5 | −%9,2 | −%1 | −%0,2 | −%1,9 | |
| Özkaynak kârlılığı · yıllık | %1,4 | %0,9 | −%7,2 | −%0,7 | −%0,1 | −%1,1 | |
| Net borç / özkaynak | -0,03× | -0,04× | -0,04× | -0,02× | -0,02× | -0,03× | |
≈ kümülatif farkla hesaplandı (ör. 12 aylık − 9 aylık). Nakit akışı yalnız kümülatif raporlandığı için hep farkla bulunur. Son 12 ay dört çeyreğin toplamıdır; bilanço kalemlerinde dönem sonu değeridir. Her çeyrek kendi tarihinin parasıyla: çeyrekler arası kıyas enflasyonu da içerir.
Satış ve kâr
Marjlar
Bu çeyrek ne oldu?
Hasılat geçen yılın aynı çeyreğine göre %8,9 geriledi.*
Değişimler geçen yılın aynı çeyreğine göre · 2Ç26 rakamlarından otomatik
- FAVÖK marjı bir önceki çeyreğe göre −3,5 puan değişerek %6,4 oldu.
Satıştan net kâra: her basamakta ne kaldı
* Esas faaliyet kârı 341 milyon TL, net kâr 126 milyon TL. Aradaki 215 milyon TL faaliyet dışında gitti: finansman, parasal kazanç ya da kayıp, vergi ve azınlık payı. Ayrıntı şirketin raporunda.
Kâr nakde dönüyor mu?
Net kâr ve işletme nakdi
Şirket net nakitte
Özkaynak ve net borç
Ölçütlere göre
- Net borç / özkaynak sektör medyanından düşük (daha az borçlu)-0,03×sektör medyanı -0× (39 şirket)
- Kaldıraç sektör medyanından düşük%20,2sektör medyanı %33,1 (39 şirket)
- Cari oran 1'in üzerinde: kısa vadeli borçlar dönen varlıkla karşılanıyor2,75×ölçüt: 1,00× ve üzeri
Holding şirketleri arasında
2Ç26 · Holding sektöründe, verisi güncel şirketler arasında · şeritte sağ taraf önde, çizgi medyan
- Hasılat büyümesi30 şirket içinde 14.−%8,9medyan −%15,1
- FAVÖK marjı26 şirket içinde 15.%6,4medyan %11,8
- Net kâr marjı25 şirket içinde 11.%2,6medyan −%0,4
- Özkaynak kârlılığı38 şirket içinde 18.%1,4medyan −%0,5
- Net borç / özkaynak39 şirket içinde 12. (düşük olan önde)-0,03×medyan -0×
- Kaldıraç39 şirket içinde 14. (düşük olan önde)%20,2medyan %33,1
Sektördeki benzerler
Holding · büyüklüğü en yakın şirketler · son çeyrekBenzerlik yalnız sektör ve büyüklüğe (sanayide hasılat, finansta toplam varlık) göre; iş modelleri farklı olabilir. Yatırım tavsiyesi değildir.
Mali tablolar
Geçen yılla karşılaştırma (mn TL)
İki sütun da aynı KAP raporundan, aynı tarihin parasıyla (TMS 29): değişim reeldir.
Kaynak: KAP, 2Ç26 finansal raporu.
Son 12 çeyrek: gelir, kâr, nakit, marj, borç
Son 12 çeyrek
Bir göstergeye dokun, büyük grafikte açılır · Nasıl okunur?kesikli çizgi: son 4 çeyreğin ortalaması (mevsim etkisini düzler) · çerçeve: geçen yılın aynı çeyreği · ≈ soluk: yaklaşık çeyrek (kümülatif farkla) · bugünün parasıyla: her çeyrek 2Ç26 sonu fiyatlarına yaklaşık TÜFE çarpanıyla taşındı; aşağıdaki tablo raporlardaki tutarları gösterir · Kaynak: KAP, 2Ç26
Artılar, eksiler, izlenecekler
Değerlendirme · 2Ç26
Son çeyreğin KAP rakamlarından otomatikOlumsuz
1Zayıflayan, risk
- Hasılat yıllık %8,9 geriledi
Kontrol listesi · 2Ç26
Puan değildir; her satır tek bir göstergeye bakar. Yatırım tavsiyesi değildir. Nasıl okunur?Büyüme (geçen yılın aynı çeyreğine göre)
- ✗Hasılat reel olarak azaldı−%8,9 · ölçüt: geçen yıla göre reel artış
- –Net kâr değişimi— · ölçüt: geçen yıla göre artış
Kârlılık
- ✗FAVÖK marjı geçen yılın aynı çeyreğinden düşük%6,4 · geçen yıl %7,7
- ✓Net kâr marjı sektör medyanının üzerinde%2,6 · sektör medyanı %-0,4 (25 şirket)
- ✓Özkaynak kârlılığı sektör medyanının üzerinde%1,4 · sektör medyanı %-0,5 (38 şirket)
- ✓Net kârın çoğu esas faaliyettenesas faaliyet kârı net kârdan büyük · ölçüt: en az yarısı (yalnız net kâr artıdayken)
Borçluluk ve likidite
- ✓Net borç / özkaynak sektör medyanından düşük (daha az borçlu)-0,03× · sektör medyanı -0× (39 şirket)
- ✓Kaldıraç sektör medyanından düşük%20,2 · sektör medyanı %33,1 (39 şirket)
- ✓Cari oran 1'in üzerinde: kısa vadeli borçlar dönen varlıkla karşılanıyor2,75× · ölçüt: 1,00× ve üzeri
Nakit
- ✗İşletme faaliyetleri nakit tükettieksi · son çeyrek (≈)
Künye, temettü, sermaye ve KAP
Faaliyet konusu
Holding, ticaret, sanayi (deri, tekstil ve konfeksiyon motorlu motorsuz araçlar, otomotiv ve ürünleri, kimya sanayii, kağıt karton ve ambalaj ürünleri hidrolik ve pnömatik makinalar, takım tezgahları ve yedek parçası, pvc ürünleri), ziraat ( büyük baş ve küçükbaş hayvancılık ile kanatlı hayvancılık, et, süt ve su ürünleri, zirai ürün, alet ve makinalar, tahıl ve bakliyat ürünleri ve bunların mamülleri), finans, madencilik, eğitim, sağlık, hizmet, enerji, inşaat (hazır beton, prefabrik yapı elemanları, toprak ürünleri, çimento, çelik konstrüksiyon) ulaştırma, sigortacılık, emlakçılık, turizm, medya, filmcilik, reklamcılık ve diğer alanlarda yurt içinde ve yurt dışında şirket kurabilir,…
Künye
- Sektör (KAP)
- Holdingler ve Yatırım Şirketleri
- Halka açıklık (fiili dolaşım)
- %67,2
- Ortaklık yapısı (KAP)
- Deva Yatırım Sanayive Ticaret A. Ş.%8,3
- Diğer%91,7
- Başlıca endeksler
- BIST 100BIST KATILIM 30
- Pazar
- Yıldız Pazar
- Bağımsız denetçi
- Eren Bağımsız Denetim A.Ş.
Kaynak: KAP şirket genel bilgileri, 1 Kasım 2026.
Temettü geçmişi
Kaynak: KAP kâr payı dağıtım bildirimleri · hisse başı brüt tutarlarBedelsiz sermaye artırımı ve bölünmeler nedeniyle eski yılların hisse başı tutarları bugünkü pay sayısıyla doğrudan karşılaştırılamayabilir. Yatırım tavsiyesi değildir.
Sermaye artırımları
Kaynak: KAP sermaye artırımı / azaltımı bildirimleriBedelsiz artırımlar pay sayısını artırır; temettü tablosundaki eski yılların hisse başı tutarları bu yüzden bugünkü pay sayısıyla doğrudan karşılaştırılamaz.
Pay geri alımları
Kaynak: KAP pay geri alım bildirimleriProgram: 30 Eylül 2026 yönetim kurulu kararı, süre 2 Yıl, en fazla 25 milyon adet · sürüyor · son KAP bildirimi ↗
1 TL nominal = 1 pay. Oranlar her işlemin bildirildiği günkü sermayeye göredir; arada bedelsiz artırım olduysa toplam yaklaşıktır. İşlem fiyatı gösterilmez (sitede hisse fiyatı yayınlamıyoruz). Geri alım şirketin kendi kararıdır; yatırım tavsiyesi değildir.
Fonlarda
Eylül 2026 sonu · KAP portföy dağılım raporlarıYatırım fonlarının KAP'a bildirdiği portföy dağılım raporlarından (568 rapor okundu, 425 fonda BIST payı var; yalnız haftalık rapor veren serbest fonlar ay sonu haftasının raporuyla). Emeklilik fonları KAP'ta rapor yayımlamadığı için, taranmış görüntü raporlar da okunamadığı için dahil değil. Değerler ay sonu fiyatıyla; veri yaklaşık beş hafta gecikmelidir. Fonların en çok tuttuğu hisseler →
Son KAP bildirimleri
Tüm bildirimler KAP'ta ↗- 5 Ekim 2026Bağlı Ortaklıklarımızın2025 Yılı Vergi Rekortmenleri Listesindeki Dereceleri Hk.
- 2 Ekim 2026 · Payların Geri Alınmasına İlişkin BildirimPay Geri Alım Programı Kapsamında Gerçekleştirilen İşlem Hk.
- 1 Ekim 2026 · Payların Geri Alınmasına İlişkin BildirimPay Geri Alım Programı Kapsamında Gerçekleştirilen İşlem Hk.
- 30 Eylül 2026 · Payların Geri Alınmasına İlişkin BildirimPay Geri Alımına İlişkin Yönetim Kurulu Kararı Hk.
- 30 Eylül 2026Grup Şirketlerimizden 2025 Yılı Kurumlar Vergisi Konya İli İlk 100 Sıralamasında Açıklananlar Hakkında
- BERA son çeyrekte kâr etti mi?
- Evet. Bera Holding, 2Ç26 döneminde 126 milyon TL net kâr açıkladı; geçen yılın aynı çeyreğinde zarardaydı.
- BERA borçlu mu?
- Hayır, net nakitte: 2Ç26 sonunda nakdi finansal borcundan 1,1 milyar TL fazla. Sektör medyanı özkaynağın 0 katı.
- BERA temettü veriyor mu?
- Evet. Son dağıtım 18 Eylül 2023 tarihinde, pay başına brüt 0,05 TL. Kayıtlı geçmişte 2 farklı yılda temettü dağıttı.
- BERA bir sonraki bilançosunu ne zaman açıklayacak?
- 9 Aylık 2026 finansal raporu için yasal son gün 9 Kasım 2026. Şirketler raporu genellikle bu tarihten önce, akşam saatlerinde KAP'ta yayımlar.
- Bera Holding ne iş yapıyor?
- Holding sektöründe. Holding, ticaret, sanayi (deri, tekstil ve konfeksiyon motorlu motorsuz araçlar, otomotiv ve ürünleri, kimya sanayii, kağıt karton ve ambalaj ürünleri hidrolik ve pnömatik makinalar, takım tezgahları ve yedek parçası,…