- Sektör
- Enerji
- Ödenmiş sermaye
- 1,0 mr TL
- Ana ortak
- Orhun Kartal · %29,9
- Sonraki bilanço
- 9 Aylık 2026 · en geç 9 Kasım 2026
Hun Enerji (HUNER), 2026 yılının 2. çeyreğinde 51 milyon TL net zarar açıkladı; geçen yılın aynı çeyreğinde kârdaydı, hasılat reel olarak %38,3 azaldı.
Kaynak: KAP · tarihinde güncellendi · yöntem
Tek bakışta HUNER
| mn TL | 2Ç26 | 1Ç26 | 4Ç25 ≈ | 3Ç25 | 2Ç25 | Son 12 ay | Seyir |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Gelir tablosu | |||||||
| Hasılat | 251 | 154 | 234 | 287 | 309 | 926 | |
| Brüt kâr | −21 | 56 | 124 | 103 | 150 | 261 | |
| FAVÖK | 39 | 118 | 191 | 168 | 184 | 516 | |
| Esas faaliyet kârı | −56 | 2 | 178 | 64 | 116 | 189 | |
| Net kâr | −51 | −18 | −139 | −142 | 55 | −349 | |
| Nakit akışı | |||||||
| İşletme faaliyetlerinden nakit | 89 | 168 | 165 | 71 | 432 | 493 | |
| Yatırım harcaması | −697 | −146 | −428 | −232 | −236 | −1.503 | |
| Serbest nakit akışı | −607 | 21 | −263 | −160 | 196 | −1.010 | |
| Bilanço · dönem sonu | |||||||
| Toplam varlıklar | 9.810 | 9.395 | 9.180 | 9.000 | 8.740 | 9.810 | |
| Özkaynak | 5.100 | 4.914 | 5.059 | 5.043 | 4.998 | 5.100 | |
| Finansal borç | 2.256 | 1.972 | 2.197 | 1.948 | 2.014 | 2.256 | |
| Nakit ve benzerleri | 75 | 54 | 71 | 52 | 66 | 75 | |
| Net borç | 2.181 | 1.918 | 2.126 | 1.895 | 1.949 | 2.181 | |
| Oranlar | |||||||
| Brüt marj | −%8,5 | %36,1 | %52,7 | %36 | %48,8 | %28,2 | |
| FAVÖK marjı | %15,4 | %76,8 | %81,6 | %58,8 | %59,7 | %55,8 | |
| Net kâr marjı | −%20,4 | −%11,7 | −%59,2 | −%49,4 | %17,8 | −%37,7 | |
| Özkaynak kârlılığı · yıllık | −%4 | −%1,5 | −%11 | −%11,2 | %4,4 | −%6,9 | |
| Net borç / özkaynak | 0,43× | 0,39× | 0,42× | 0,38× | 0,39× | 0,43× | |
≈ kümülatif farkla hesaplandı (ör. 12 aylık − 9 aylık). Nakit akışı yalnız kümülatif raporlandığı için hep farkla bulunur. Son 12 ay dört çeyreğin toplamıdır; bilanço kalemlerinde dönem sonu değeridir. Her çeyrek kendi tarihinin parasıyla: çeyrekler arası kıyas enflasyonu da içerir.
Satış ve kâr
Marjlar
Bu çeyrek ne oldu?
Hasılat geçen yılın aynı çeyreğine göre %38,3 geriledi; net sonuç 51 milyon TL zarara döndü.
Değişimler geçen yılın aynı çeyreğine göre · 2Ç26 rakamlarından otomatik
- FAVÖK marjı %15,4; geçen yılın aynı çeyreğinde %59,7 idi (−44,4 puan).
- Esas faaliyetler 56 milyon TL zarar etti.
Satıştan net kâra: her basamakta ne kaldı
Kâr nakde dönüyor mu?
Net kâr ve işletme nakdi
Borç artıyor, nakit yetiyor mu?
Özkaynak ve net borç
Ölçütlere göre
- Net borç / özkaynak sektör medyanından yüksek (daha borçlu)0,43×sektör medyanı 0,29× (50 şirket)
- Kaldıraç sektör medyanından yüksek%48,1sektör medyanı %39,9 (50 şirket)
- Cari oran 1'in altında: dönen varlık kısa vadeli borcu karşılamıyor0,23×ölçüt: 1,00× ve üzeri
Enerji şirketleri arasında
2Ç26 · Enerji sektöründe, verisi güncel şirketler arasında · şeritte sağ taraf önde, çizgi medyan
- Hasılat büyümesi50 şirket içinde 37.−%38,3medyan −%14,2
- Net kâr büyümesi29 şirket içinde 25.−%162,8medyan −%33,2
- FAVÖK marjı46 şirket içinde 34.%15,4medyan %25,2
- Net kâr marjı50 şirket içinde 37.−%20,4medyan %6,1
- Özkaynak kârlılığı50 şirket içinde 34.−%4medyan %2
- Net borç / özkaynak50 şirket içinde 30. (düşük olan önde)0,43×medyan 0,29×
- Kaldıraç50 şirket içinde 32. (düşük olan önde)%48,1medyan %39,8
Sektördeki benzerler
Enerji · büyüklüğü en yakın şirketler · son çeyrekBenzerlik yalnız sektör ve büyüklüğe (sanayide hasılat, finansta toplam varlık) göre; iş modelleri farklı olabilir. Yatırım tavsiyesi değildir.
Mali tablolar
Geçen yılla karşılaştırma (mn TL)
İki sütun da KAP raporundan. Şirket enflasyon muhasebesi uygulamıyor: rakamlar ve değişim nominal, enflasyonu da içerir.
Kaynak: KAP, 2Ç26 finansal raporu.
Son 12 çeyrek: gelir, kâr, nakit, marj, borç
Son 12 çeyrek
Bir göstergeye dokun, büyük grafikte açılır · Nasıl okunur?kesikli çizgi: son 4 çeyreğin ortalaması (mevsim etkisini düzler) · çerçeve: geçen yılın aynı çeyreği · ≈ soluk: yaklaşık çeyrek (kümülatif farkla) · bugünün parasıyla: her çeyrek 2Ç26 sonu fiyatlarına yaklaşık TÜFE çarpanıyla taşındı; aşağıdaki tablo raporlardaki tutarları gösterir · Kaynak: KAP, 2Ç26
Artılar, eksiler, izlenecekler
Değerlendirme · 2Ç26
Son çeyreğin KAP rakamlarından otomatikOlumsuz
4Zayıflayan, risk
- Geçen yıl kârdaydı, bu çeyrek 51 milyon TL zarar
- FAVÖK marjı %59,7 → %15,4
- Esas faaliyetler 56 milyon TL zararda
- Hasılat yıllık %38,3 geriledi
Kontrol listesi · 2Ç26
Puan değildir; her satır tek bir göstergeye bakar. Yatırım tavsiyesi değildir. Nasıl okunur?Büyüme (geçen yılın aynı çeyreğine göre)
- ✗Hasılat reel olarak azaldı−%38,3 · ölçüt: geçen yıla göre reel artış
- ✗Net kâr azaldı−%162,8 · ölçüt: geçen yıla göre artış
Kârlılık
- ✗FAVÖK marjı geçen yılın aynı çeyreğinden düşük%15,4 · geçen yıl %59,7
- ✗Net kâr marjı sektör medyanının altında%-20,4 · sektör medyanı %6,1 (50 şirket)
- ✗Özkaynak kârlılığı sektör medyanının altında%-4 · sektör medyanı %2 (50 şirket)
- –Kârın kaynağı— · ölçüt: en az yarısı (yalnız net kâr artıdayken)
Borçluluk ve likidite
- ✗Net borç / özkaynak sektör medyanından yüksek (daha borçlu)0,43× · sektör medyanı 0,29× (50 şirket)
- ✗Kaldıraç sektör medyanından yüksek%48,1 · sektör medyanı %39,9 (50 şirket)
- ✗Cari oran 1'in altında: dönen varlık kısa vadeli borcu karşılamıyor0,23× · ölçüt: 1,00× ve üzeri
Nakit
- ✓İşletme faaliyetleri nakit ürettiartıda · son çeyrek (≈)
Künye, temettü, sermaye ve KAP
Faaliyet konusu
Yenilenebilir Enerji Kaynaklarından Elektrik Üretimi
Künye
- Sektör (KAP)
- Elektrik Gaz ve Buhar
- Halka açıklık (fiili dolaşım)
- %69,2
- Ortaklık yapısı (KAP)
- Orhun Kartal%29,9
- Özden Onur▲ 0,53%4,6
- Diğer%65,5
- Ortaklıkta son değişiklikler
- 8 Eki → 14 Eki · Özden Onur: %4 → %4,5
- KAP künyesinin önceki görüntüsüyle karşılaştırma; %5 altı ortaklar KAP'ta her zaman listelenmez.
- Pazar
- Ana Pazar
- Bağımsız denetçi
- Bm Bağımsız Denetim A.Ş.
Kaynak: KAP şirket genel bilgileri, 1 Kasım 2026.
Sermaye artırımları
Kaynak: KAP sermaye artırımı / azaltımı bildirimleriBedelsiz artırımlar pay sayısını artırır; temettü tablosundaki eski yılların hisse başı tutarları bu yüzden bugünkü pay sayısıyla doğrudan karşılaştırılamaz.
Pay geri alımları
Kaynak: KAP pay geri alım bildirimleriProgram: 22 Temmuz 2025 yönetim kurulu kararı, süre 3 Yıl, ayrılan fon 400 milyon TL, en fazla 30 milyon adet · sona erdi · son KAP bildirimi ↗
1 TL nominal = 1 pay. Oranlar her işlemin bildirildiği günkü sermayeye göredir; arada bedelsiz artırım olduysa toplam yaklaşıktır. İşlem fiyatı gösterilmez (sitede hisse fiyatı yayınlamıyoruz). Geri alım şirketin kendi kararıdır; yatırım tavsiyesi değildir.
Fonlarda
Eylül 2026 sonu · KAP portföy dağılım raporlarıYatırım fonlarının KAP'a bildirdiği portföy dağılım raporlarından (568 rapor okundu, 425 fonda BIST payı var; yalnız haftalık rapor veren serbest fonlar ay sonu haftasının raporuyla). Emeklilik fonları KAP'ta rapor yayımlamadığı için, taranmış görüntü raporlar da okunamadığı için dahil değil. Değerler ay sonu fiyatıyla; veri yaklaşık beş hafta gecikmelidir. Fonların en çok tuttuğu hisseler →
Son KAP bildirimleri
Tüm bildirimler KAP'ta ↗- 9 Eylül 2026 · Sermaye Artırımı - Azaltımı İşlemlerine İlişkin BildirimBedelli Sermaye Artırımına İlişkin Yönetim Kurulu Kararı
- 8 Eylül 2026 · Finansal Duran Varlık EdinimiŞirket Satın Alımı Hk.
- 17 Ağustos 2026 · Finansal raporAra Dönem Faaliyet Raporu
- 17 Ağustos 2026 · Finansal raporFinansal Rapor
- 29 Haziran 2026 · Finansal Duran Varlık EdinimiŞirket Satın Alımı - Letonya
- HUNER son çeyrekte kâr etti mi?
- Hayır. Hun Enerji, 2Ç26 döneminde 51 milyon TL net zarar açıkladı; geçen yılın aynı çeyreğinde kârdaydı.
- HUNER borçlu mu?
- 2Ç26 sonunda net borcu 2,2 milyar TL; bu, özkaynağının 0,43 katı. Sektör medyanı özkaynağın 0,29 katı.
- HUNER temettü veriyor mu?
- KAP kayıtlarımızda bu şirketin nakit kâr payı dağıtımı yok.
- HUNER bir sonraki bilançosunu ne zaman açıklayacak?
- 9 Aylık 2026 finansal raporu için yasal son gün 9 Kasım 2026. Şirketler raporu genellikle bu tarihten önce, akşam saatlerinde KAP'ta yayımlar.
- Hun Enerji ne iş yapıyor?
- Enerji sektöründe. Yenilenebilir Enerji Kaynaklarından Elektrik Üretimi