- Sektör
- Enerji
- Ödenmiş sermaye
- 771 mn TL
- Ana ortak
- Consus Energy Europe B.v. · %51,0
- Sonraki bilanço
- 9 Aylık 2026 · en geç 9 Kasım 2026
Consus Enerji (CONSE), 2026 yılının 2. çeyreğinde 3 milyon TL net zarar açıkladı; geçen yılın aynı çeyreğinde kârdaydı, hasılat reel olarak %19,2 azaldı.
Kaynak: KAP · tarihinde güncellendi · yöntem
Tek bakışta CONSE
| mn TL | 2Ç26 | 1Ç26 | 4Ç25 ≈ | 3Ç25 | 2Ç25 | Son 12 ay | Seyir |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Gelir tablosu | |||||||
| Hasılat | 392 | 445 | 419 | 357 | 368 | 1.613 | |
| Brüt kâr | 25 | 30 | 72 | 52 | 74 | 178 | |
| FAVÖK | 97 | 58 | 110 | 102 | 111 | 367 | |
| Esas faaliyet kârı | −27 | −35 | 23 | 6 | 30 | −32 | |
| Net kâr | −3 | 35 | 5 | 36 | 35 | 73 | |
| Nakit akışı | |||||||
| İşletme faaliyetlerinden nakit | 952 | −82 | −211 | 367 | 8 | 1.027 | |
| Yatırım harcaması | −2.030 | −1.081 | −254 | −351 | −137 | −3.716 | |
| Serbest nakit akışı | −1.078 | −1.163 | −465 | 17 | −129 | −2.690 | |
| Bilanço · dönem sonu | |||||||
| Toplam varlıklar | 9.994 | 9.559 | 9.244 | 7.737 | 7.689 | 9.994 | |
| Özkaynak | 2.156 | 2.239 | 2.305 | 1.872 | 1.860 | 2.156 | |
| Finansal borç | 6.762 | 6.252 | 5.437 | 5.101 | 5.098 | 6.762 | |
| Nakit ve benzerleri | 1.189 | 2.339 | 3.449 | 2.757 | 3.195 | 1.189 | |
| Net borç | 5.573 | 3.913 | 1.988 | 2.344 | 1.903 | 5.573 | |
| Oranlar | |||||||
| Brüt marj | %6,4 | %6,7 | %17,2 | %14,4 | %20,1 | %11,1 | |
| FAVÖK marjı | %24,6 | %13 | %26,3 | %28,6 | %30,2 | %22,7 | |
| Net kâr marjı | −%0,9 | %7,9 | %1,2 | %10,1 | %9,4 | %4,5 | |
| Özkaynak kârlılığı · yıllık | −%0,6 | %6,3 | %0,9 | %7,7 | %7,5 | %3,4 | |
| Net borç / özkaynak | 2,58× | 1,75× | 0,86× | 1,25× | 1,02× | 2,58× | |
≈ kümülatif farkla hesaplandı (ör. 12 aylık − 9 aylık). Nakit akışı yalnız kümülatif raporlandığı için hep farkla bulunur. Son 12 ay dört çeyreğin toplamıdır; bilanço kalemlerinde dönem sonu değeridir. Her çeyrek kendi tarihinin parasıyla: çeyrekler arası kıyas enflasyonu da içerir.
Satış ve kâr
Marjlar
Bu çeyrek ne oldu?
Hasılat geçen yılın aynı çeyreğine göre %19,2 geriledi; net sonuç 3 milyon TL zarara döndü.
Değişimler geçen yılın aynı çeyreğine göre · 2Ç26 rakamlarından otomatik
- Esas faaliyetler 27 milyon TL zarar etti.
- Net borç (5,6 milyar TL) özkaynağın %258,4 kadarı; borçluluk yüksek.
- FAVÖK marjı %24,6; geçen yılın aynı çeyreğinde %30,2 idi (−5,6 puan).
Satıştan net kâra: her basamakta ne kaldı
Kâr nakde dönüyor mu?
Net kâr ve işletme nakdi
Borç artıyor, nakit yetiyor mu?
Özkaynak ve net borç
Ölçütlere göre
- Net borç / özkaynak sektör medyanından yüksek (daha borçlu)2,58×sektör medyanı 0,29× (50 şirket)
- Kaldıraç sektör medyanından yüksek%72sektör medyanı %39,9 (50 şirket)
- Cari oran 1'in altında: dönen varlık kısa vadeli borcu karşılamıyor0,68×ölçüt: 1,00× ve üzeri
Enerji şirketleri arasında
2Ç26 · Enerji sektöründe, verisi güncel şirketler arasında · şeritte sağ taraf önde, çizgi medyan
- Hasılat büyümesi50 şirket içinde 27.−%19,2medyan −%14,2
- Net kâr büyümesi28 şirket içinde 21.−%107,5medyan −%25,3
- FAVÖK marjı46 şirket içinde 23.%24,6medyan %24,2
- Net kâr marjı50 şirket içinde 30.−%0,9medyan %6,1
- Özkaynak kârlılığı50 şirket içinde 31.−%0,6medyan %2
- Net borç / özkaynak50 şirket içinde 50. (düşük olan önde)2,58×medyan 0,29×
- Kaldıraç50 şirket içinde 46. (düşük olan önde)%72medyan %39,8
Sektördeki benzerler
Enerji · büyüklüğü en yakın şirketler · son çeyrekBenzerlik yalnız sektör ve büyüklüğe (sanayide hasılat, finansta toplam varlık) göre; iş modelleri farklı olabilir. Yatırım tavsiyesi değildir.
Mali tablolar
Geçen yılla karşılaştırma (mn TL)
İki sütun da aynı KAP raporundan, aynı tarihin parasıyla (TMS 29): değişim reeldir.
Kaynak: KAP, 2Ç26 finansal raporu.
Son 12 çeyrek: gelir, kâr, nakit, marj, borç
Son 12 çeyrek
Bir göstergeye dokun, büyük grafikte açılır · Nasıl okunur?kesikli çizgi: son 4 çeyreğin ortalaması (mevsim etkisini düzler) · çerçeve: geçen yılın aynı çeyreği · ≈ soluk: yaklaşık çeyrek (kümülatif farkla) · bugünün parasıyla: her çeyrek 2Ç26 sonu fiyatlarına yaklaşık TÜFE çarpanıyla taşındı; aşağıdaki tablo raporlardaki tutarları gösterir · Kaynak: KAP, 2Ç26
Artılar, eksiler, izlenecekler
Değerlendirme · 2Ç26
Son çeyreğin KAP rakamlarından otomatikOlumsuz
4Zayıflayan, risk
- Geçen yıl kârdaydı, bu çeyrek 3 milyon TL zarar
- Esas faaliyetler 27 milyon TL zararda
- Net borç (5,6 milyar TL) özkaynaktan büyük
- FAVÖK marjı %30,2 → %24,6
Kontrol listesi · 2Ç26
Puan değildir; her satır tek bir göstergeye bakar. Yatırım tavsiyesi değildir. Nasıl okunur?Büyüme (geçen yılın aynı çeyreğine göre)
- ✗Hasılat reel olarak azaldı−%19,2 · ölçüt: geçen yıla göre reel artış
- ✗Net kâr azaldı−%107,5 · ölçüt: geçen yıla göre artış
Kârlılık
- ✗FAVÖK marjı geçen yılın aynı çeyreğinden düşük%24,6 · geçen yıl %30,2
- ✗Net kâr marjı sektör medyanının altında%-0,9 · sektör medyanı %6,1 (50 şirket)
- ✗Özkaynak kârlılığı sektör medyanının altında%-0,6 · sektör medyanı %2 (50 şirket)
- –Kârın kaynağı— · ölçüt: en az yarısı (yalnız net kâr artıdayken)
Borçluluk ve likidite
- ✗Net borç / özkaynak sektör medyanından yüksek (daha borçlu)2,58× · sektör medyanı 0,29× (50 şirket)
- ✗Kaldıraç sektör medyanından yüksek%72 · sektör medyanı %39,9 (50 şirket)
- ✗Cari oran 1'in altında: dönen varlık kısa vadeli borcu karşılamıyor0,68× · ölçüt: 1,00× ve üzeri
Nakit
- ✓İşletme faaliyetleri nakit ürettiartıda · son çeyrek (≈)
Künye, temettü, sermaye ve KAP
Faaliyet konusu
Enerji Üretimi ve İşletmeciliği
Künye
- Sektör (KAP)
- Elektrik Gaz ve Buhar
- Halka açıklık (fiili dolaşım)
- %48,7
- Ortaklık yapısı (KAP)
- Consus Energy Europe B.v.%51,0
- Diğer%49,0
- Pazar
- Ana Pazar
- Bağımsız denetçi
- Pkf Aday Bağımsız Denetim A.Ş.
Kaynak: KAP şirket genel bilgileri, 1 Kasım 2026.
Sermaye artırımları
Kaynak: KAP sermaye artırımı / azaltımı bildirimleriBedelsiz artırımlar pay sayısını artırır; temettü tablosundaki eski yılların hisse başı tutarları bu yüzden bugünkü pay sayısıyla doğrudan karşılaştırılamaz.
Yeni iş ilişkileri · son 12 ay
KAP bildirimleri · güncelleme 8 Ekim 2026- 26 Kasım 2025tutar okunamadı27.03.2025 tarihli özel durum açıklamamızda, Şirketimizin %100 bağlı ortaklığı Tres Enerji Hizmetleri Sanayi ve Ticaret A.Ş. ("Tres Enerji") ile Boyner Büyük Mağazacılık A.Ş. ("Boyner") ve Boyner Holding A.Ş. arasında, Boyner'in öz tüket…
Tutarlar bildirim metninden otomatik okunur; ayrıntı için KAP bildirimine bakın. Sözleşmeler birkaç yıla yayılabilir; satışa oran bir yıllık hasılatla kıyas içindir. Yatırım tavsiyesi değildir.
Fonlarda
Eylül 2026 sonu · KAP portföy dağılım raporlarıYatırım fonlarının KAP'a bildirdiği portföy dağılım raporlarından (568 rapor okundu, 425 fonda BIST payı var; yalnız haftalık rapor veren serbest fonlar ay sonu haftasının raporuyla). Emeklilik fonları KAP'ta rapor yayımlamadığı için, taranmış görüntü raporlar da okunamadığı için dahil değil. Değerler ay sonu fiyatıyla; veri yaklaşık beş hafta gecikmelidir. Fonların en çok tuttuğu hisseler →
Son KAP bildirimleri
Tüm bildirimler KAP'ta ↗- 23 Eylül 2026 · Sermaye Artırımı - Azaltımı İşlemlerine İlişkin BildirimSermaye Piyasası Kurulu ile Mutabık Kalınan İzahnamenin Sunulması
- 19 Ağustos 2026 · Sermaye Artırımı - Azaltımı İşlemlerine İlişkin BildirimSermaye Piyasası Kurulu?na Güncellenmiş İzahname Sunulması
- 18 Ağustos 2026 · Finansal raporTSRS Uyumlu Sürdürülebilirlik Raporu
- 3 Ağustos 2026 · Finansal raporFaaliyet Raporu
- 3 Ağustos 2026 · Finansal raporFinansal Rapor
- CONSE son çeyrekte kâr etti mi?
- Hayır. Consus Enerji, 2Ç26 döneminde 3 milyon TL net zarar açıkladı; geçen yılın aynı çeyreğinde kârdaydı.
- CONSE borçlu mu?
- 2Ç26 sonunda net borcu 5,6 milyar TL; bu, özkaynağının 2,58 katı. Sektör medyanı özkaynağın 0,29 katı.
- CONSE temettü veriyor mu?
- KAP kayıtlarımızda bu şirketin nakit kâr payı dağıtımı yok.
- CONSE bir sonraki bilançosunu ne zaman açıklayacak?
- 9 Aylık 2026 finansal raporu için yasal son gün 9 Kasım 2026. Şirketler raporu genellikle bu tarihten önce, akşam saatlerinde KAP'ta yayımlar.
- Consus Enerji ne iş yapıyor?
- Enerji sektöründe. Enerji Üretimi ve İşletmeciliği