- Sektör
- Enerji
- Endeks
- BIST 100
- Ödenmiş sermaye
- 9,0 mr TL
- Ana ortak
- Ahlatcı Doğal Gaz Dağıtım Enerji ve Yatırım Aş. · %72,9
- Sonraki bilanço
- 9 Aylık 2026 · en geç 9 Kasım 2026
Enerya Enerji (ENERY), 2026 yılının 2. çeyreğinde 2,0 milyar TL net kâr açıkladı; net kâr geçen yılın aynı çeyreğine göre %8,2 azaldı, hasılat reel olarak %28,1 arttı.
Kaynak: KAP · tarihinde güncellendi · yöntem
Tek bakışta ENERY
| mr TL | 2Ç26 | 1Ç26 | 4Ç25 ≈ | 3Ç25 | 2Ç25 | Son 12 ay | Seyir |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Gelir tablosu | |||||||
| Hasılat | 8,9 | 17,3 | 11,0 | 3,3 | 5,3 | 40,5 | |
| Brüt kâr | 0,7 | 3,2 | 1,5 | 0,1 | 0,7 | 5,5 | |
| FAVÖK | 1,5 | 3,7 | 2,1 | 0,7 | 1,0 | 8,0 | |
| Esas faaliyet kârı | 0,8 | 3,3 | 1,6 | 0,4 | 1,0 | 6,2 | |
| Net kâr | 2,0 | 2,2 | 0,3 | 0,9 | 1,7 | 5,4 | |
| Nakit akışı | |||||||
| İşletme faaliyetlerinden nakit | 0,6 | 4,7 | 0,6 | 1,0 | 2,0 | 6,9 | |
| Yatırım harcaması | −1,8 | −0,5 | −0,3 | −1,4 | −2,2 | −4,0 | |
| Serbest nakit akışı | −1,2 | 4,2 | 0,3 | −0,4 | −0,2 | 2,9 | |
| Bilanço · dönem sonu | |||||||
| Toplam varlıklar | 122,0 | 116,8 | 105,9 | 94,8 | 88,6 | 122,0 | |
| Özkaynak | 65,3 | 59,2 | 52,1 | 48,4 | 44,5 | 65,3 | |
| Finansal borç | 3,5 | 3,4 | 3,8 | 3,5 | 3,6 | 3,5 | |
| Nakit ve benzerleri | 8,4 | 8,8 | 6,1 | 6,3 | 7,5 | 8,4 | |
| Net borç | −4,9 | −5,4 | −2,3 | −2,8 | −3,8 | −4,9 | |
| Oranlar | |||||||
| Brüt marj | %8,3 | %18,2 | %13,9 | %2,4 | %12,6 | %13,6 | |
| FAVÖK marjı | %16,5 | %21,6 | %18,7 | %22 | %19,1 | %19,7 | |
| Net kâr marjı | %22,8 | %12,5 | %3,1 | %27,6 | %31,8 | %13,4 | |
| Özkaynak kârlılığı · yıllık | %12,4 | %14,6 | %2,6 | %7,4 | %15 | %8,3 | |
| Net borç / özkaynak | -0,08× | -0,09× | -0,04× | -0,06× | -0,09× | -0,08× | |
≈ kümülatif farkla hesaplandı (ör. 12 aylık − 9 aylık). Nakit akışı yalnız kümülatif raporlandığı için hep farkla bulunur. Son 12 ay dört çeyreğin toplamıdır; bilanço kalemlerinde dönem sonu değeridir. Her çeyrek kendi tarihinin parasıyla: çeyrekler arası kıyas enflasyonu da içerir.
Satış ve kâr
Marjlar
Bu çeyrek ne oldu?
Hasılat geçen yılın aynı çeyreğine göre %28,1 büyüdü, net kâr %8,2 azaldı.*
Değişimler geçen yılın aynı çeyreğine göre · 2Ç26 rakamlarından otomatik
- Net kâr (2,0 milyar TL) esas faaliyet kârını (838 milyon TL) aşıyor; finansman gelirleri, parasal kazanç ya da tek seferlik kalemler etkili.
- FAVÖK marjı %16,5; geçen yılın aynı çeyreğinde %19,1 idi (−2,6 puan).
- Kâra rağmen serbest nakit akışı negatif (yaklaşık −1,2 milyar TL); yatırım harcaması ya da işletme sermayesi nakdi tüketti.
Doğalgaz dağıtımında satış büyüdü, kâr faaliyet dışından destek aldı.
İkinci çeyrekte hasılat yıllık %28 artışla 8,9 milyar TL'ye, net kâr 2 milyar TL'ye ulaştı; ilk yarı satışları %21, net kâr %2 arttı. Ancak esas faaliyet kârı yatay seyretti ve çeyrekte FAVÖK marjı %19,1'den %16,5'e geriledi; net kâr esas faaliyet kârının iki katından fazla. Şirket net nakit pozisyonunda.
Satıştan net kâra: her basamakta ne kaldı
* Esas faaliyet kârı 838 milyon TL, net kâr 2,0 milyar TL. Aradaki 1,2 milyar TL faaliyet dışında kazanıldı: finansman, parasal kazanç ya da kayıp, vergi ve azınlık payı. Ayrıntı şirketin raporunda.
Kâr nakde dönüyor mu?
Net kâr ve işletme nakdi
Şirket net nakitte
Özkaynak ve net borç
Ölçütlere göre
- Net borç / özkaynak sektör medyanından düşük (daha az borçlu)-0,08×sektör medyanı 0,29× (50 şirket)
- Kaldıraç sektör medyanından düşük%34sektör medyanı %39,9 (50 şirket)
- Cari oran 1'in altında: dönen varlık kısa vadeli borcu karşılamıyor0,54×ölçüt: 1,00× ve üzeri
Enerji şirketleri arasında
2Ç26 · Enerji sektöründe, verisi güncel şirketler arasında · şeritte sağ taraf önde, çizgi medyan
- Hasılat büyümesi50 şirket içinde 10.+%28,1medyan −%14,2
- Net kâr büyümesi28 şirket içinde 13.−%8,2medyan −%25,3
- FAVÖK marjı46 şirket içinde 32.%16,5medyan %24,2
- Net kâr marjı50 şirket içinde 9.%22,8medyan %6,1
- Özkaynak kârlılığı50 şirket içinde 14.%12,4medyan %2
- Net borç / özkaynak50 şirket içinde 7. (düşük olan önde)-0,08×medyan 0,29×
- Kaldıraç50 şirket içinde 20. (düşük olan önde)%34medyan %39,8
Sektördeki benzerler
Enerji · büyüklüğü en yakın şirketler · son çeyrekBenzerlik yalnız sektör ve büyüklüğe (sanayide hasılat, finansta toplam varlık) göre; iş modelleri farklı olabilir. Yatırım tavsiyesi değildir.
Mali tablolar
Geçen yılla karşılaştırma (mn TL)
İki sütun da aynı KAP raporundan, aynı tarihin parasıyla (TMS 29): değişim reeldir.
Kaynak: KAP, 2Ç26 finansal raporu.
Son 12 çeyrek: gelir, kâr, nakit, marj, borç
Son 12 çeyrek
Bir göstergeye dokun, büyük grafikte açılır · Nasıl okunur?kesikli çizgi: son 4 çeyreğin ortalaması (mevsim etkisini düzler) · çerçeve: geçen yılın aynı çeyreği · ≈ soluk: yaklaşık çeyrek (kümülatif farkla) · bugünün parasıyla: her çeyrek 2Ç26 sonu fiyatlarına yaklaşık TÜFE çarpanıyla taşındı; aşağıdaki tablo raporlardaki tutarları gösterir · Kaynak: KAP, 2Ç26
Artılar, eksiler, izlenecekler
Değerlendirme · 2Ç26
Satır Arası notu ve şirket açıklamalarıOlumlu
3Güçlenen, büyüyen
- Hasılat yıllık %28 arttı
- Net nakit 4,9 milyar TL
- İlk yarı net kâr 4,3 milyar TL
Olumsuz
3Zayıflayan, risk
- FAVÖK marjı %19,1 → %16,5
- Esas faaliyet kârı ilk yarıda yatay
- Kârın önemli kısmı esas faaliyet dışından
İzlenecek
2Sonraki bilançoda bak
- Dağıtım tarifelerindeki güncellemeler
- Kış sezonu tüketimi
Kontrol listesi · 2Ç26
Puan değildir; her satır tek bir göstergeye bakar. Yatırım tavsiyesi değildir. Nasıl okunur?Büyüme (geçen yılın aynı çeyreğine göre)
- ✓Hasılat reel olarak arttı+%28,1 · ölçüt: geçen yıla göre reel artış
- ✗Net kâr azaldı−%8,2 · ölçüt: geçen yıla göre artış
Kârlılık
- ✗FAVÖK marjı geçen yılın aynı çeyreğinden düşük%16,5 · geçen yıl %19,1
- ✓Net kâr marjı sektör medyanının üzerinde%22,8 · sektör medyanı %6,1 (50 şirket)
- ✓Özkaynak kârlılığı sektör medyanının üzerinde%12,4 · sektör medyanı %2 (50 şirket)
- ✗Net kârın çoğu esas faaliyet dışından (finansman, parasal kazanç ya da tek seferlik)esas faaliyet kârı net kârın %41,2 · ölçüt: en az yarısı (yalnız net kâr artıdayken)
Borçluluk ve likidite
- ✓Net borç / özkaynak sektör medyanından düşük (daha az borçlu)-0,08× · sektör medyanı 0,29× (50 şirket)
- ✓Kaldıraç sektör medyanından düşük%34 · sektör medyanı %39,9 (50 şirket)
- ✗Cari oran 1'in altında: dönen varlık kısa vadeli borcu karşılamıyor0,54× · ölçüt: 1,00× ve üzeri
Nakit
- ✓İşletme faaliyetleri nakit ürettiartıda · son çeyrek (≈)
Künye, temettü, sermaye ve KAP
Faaliyet konusu
ANA ŞEBEKE ÜZERİNDEN GAZ YAKITLARIN DAĞITIMI (HER ÇEŞİT GAZLI YAKITIN, ANA BORU SİSTEMİYLE DAĞITIMI VE TEDARİKİ
Künye
- Sektör (KAP)
- Elektrik Gaz ve Buhar
- Halka açıklık (fiili dolaşım)
- %20,6
- Ortaklık yapısı (KAP)
- Ahlatcı Doğal Gaz Dağıtım Enerji ve Yatırım A.Ş..%72,9
- Enerya Enerji A.Ş.%4,7
- Diğer%22,4
- Başlıca endeksler
- BIST 50BIST 100BIST KATILIM 30
- Pazar
- Yıldız Pazar
- Bağımsız denetçi
- Hsy Danışmanlık ve Bağımsız Denetim A.Ş.
Kaynak: KAP şirket genel bilgileri, 1 Kasım 2026.
Temettü geçmişi
Kaynak: KAP kâr payı dağıtım bildirimleri · hisse başı brüt tutarlarBedelsiz sermaye artırımı ve bölünmeler nedeniyle eski yılların hisse başı tutarları bugünkü pay sayısıyla doğrudan karşılaştırılamayabilir. Yatırım tavsiyesi değildir.
Sermaye artırımları
Kaynak: KAP sermaye artırımı / azaltımı bildirimleriBedelsiz artırımlar pay sayısını artırır; temettü tablosundaki eski yılların hisse başı tutarları bu yüzden bugünkü pay sayısıyla doğrudan karşılaştırılamaz.
Pay geri alımları
Kaynak: KAP pay geri alım bildirimleriProgram: 17 Eylül 2026 yönetim kurulu kararı · sürüyor · son KAP bildirimi ↗
1 TL nominal = 1 pay. Oranlar her işlemin bildirildiği günkü sermayeye göredir; arada bedelsiz artırım olduysa toplam yaklaşıktır. İşlem fiyatı gösterilmez (sitede hisse fiyatı yayınlamıyoruz). Geri alım şirketin kendi kararıdır; yatırım tavsiyesi değildir.
Fonlarda
Eylül 2026 sonu · KAP portföy dağılım raporlarıYatırım fonlarının KAP'a bildirdiği portföy dağılım raporlarından (568 rapor okundu, 425 fonda BIST payı var; yalnız haftalık rapor veren serbest fonlar ay sonu haftasının raporuyla). Emeklilik fonları KAP'ta rapor yayımlamadığı için, taranmış görüntü raporlar da okunamadığı için dahil değil. Değerler ay sonu fiyatıyla; veri yaklaşık beş hafta gecikmelidir. Fonların en çok tuttuğu hisseler →
Son KAP bildirimleri
Tüm bildirimler KAP'ta ↗- 7 Ekim 2026 · Payların Geri Alınmasına İlişkin Bildirim07.10.2026 Tarihli Pay Geri Alım İşlemleri
- 6 Ekim 2026 · Payların Geri Alınmasına İlişkin Bildirim06.10.2026 Tarihli Pay Geri Alım İşlemleri
- 6 Ekim 2026Ahlatcı Altın İşletmeleri A.Ş. Hk.
- 5 Ekim 2026 · Payların Geri Alınmasına İlişkin Bildirim5.10.2026 Tarihli Pay Geri Alım İşlemleri
- 2 Ekim 2026 · Payların Geri Alınmasına İlişkin Bildirim2.10.2026 Tarihli Pay Geri Alım İşlemleri
- ENERY son çeyrekte kâr etti mi?
- Evet. Enerya Enerji, 2Ç26 döneminde 2,0 milyar TL net kâr açıkladı; net kâr geçen yılın aynı çeyreğine göre %8,2 azaldı. Esas faaliyet kârı net kârın yalnız %41 kadarı; kalanı finansman gelirleri, parasal kazanç ya da tek seferlik kalemlerden.
- ENERY borçlu mu?
- Hayır, net nakitte: 2Ç26 sonunda nakdi finansal borcundan 4,9 milyar TL fazla. Sektör medyanı özkaynağın 0,29 katı.
- ENERY temettü veriyor mu?
- Evet. Son dağıtım 25 Ağustos 2026 tarihinde, pay başına brüt 0,0167 TL. Kayıtlı geçmişte 3 farklı yılda temettü dağıttı.
- ENERY bir sonraki bilançosunu ne zaman açıklayacak?
- 9 Aylık 2026 finansal raporu için yasal son gün 9 Kasım 2026. Şirketler raporu genellikle bu tarihten önce, akşam saatlerinde KAP'ta yayımlar.
- Enerya Enerji ne iş yapıyor?
- Enerji sektöründe. ANA ŞEBEKE ÜZERİNDEN GAZ YAKITLARIN DAĞITIMI (HER ÇEŞİT GAZLI YAKITIN, ANA BORU SİSTEMİYLE DAĞITIMI VE TEDARİKİ