- Sektör
- Kimya, petrol ve plastik
- Ödenmiş sermaye
- 168 mn TL
- Ana ortak
- Ömer Seyfetdin Pirinç · %26,2
Çağdaş Cam (CGCAM), 2026 yılının 3. çeyreğinde 100 milyon TL net zarar açıkladı; geçen yılın aynı çeyreğinde kârdaydı, hasılat reel olarak %16,2 azaldı.
Kaynak: KAP · tarihinde güncellendi · yöntem
Tek bakışta CGCAM
| mn TL | 3Ç26 | 2Ç26 | 1Ç26 | 4Ç25 ≈ | 3Ç25 | Son 12 ay | Seyir |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Gelir tablosu | |||||||
| Hasılat | 592 | 701 | 577 | 662 | 544 | 2.531 | |
| Brüt kâr | 2 | 44 | 136 | 229 | 196 | 410 | |
| FAVÖK | −44 | 20 | 90 | 169 | 143 | 235 | |
| Esas faaliyet kârı | −83 | −34 | 70 | 145 | 115 | 98 | |
| Net kâr | −100 | −223 | 30 | 294 | 82 | 1 | |
| Nakit akışı | |||||||
| İşletme faaliyetlerinden nakit | 334 | −147 | 229 | 253 | 136 | 669 | |
| Yatırım harcaması | −213 | −88 | −1 | −323 | −111 | −625 | |
| Serbest nakit akışı | 121 | −235 | 228 | −70 | 26 | 44 | |
| Bilanço · dönem sonu | |||||||
| Toplam varlıklar | 7.157 | 6.969 | 6.950 | 5.967 | 5.253 | 7.157 | |
| Özkaynak | 5.440 | 5.248 | 5.112 | 4.619 | 4.152 | 5.440 | |
| Finansal borç | 390 | 456 | 436 | 430 | 224 | 390 | |
| Nakit ve benzerleri | 717 | 633 | 936 | 842 | 719 | 717 | |
| Net borç | −328 | −177 | −500 | −411 | −494 | −328 | |
| Oranlar | |||||||
| Brüt marj | %0,3 | %6,2 | %23,6 | %34,5 | %36,1 | %16,2 | |
| FAVÖK marjı | −%7,5 | %2,9 | %15,6 | %25,5 | %26,3 | %9,3 | |
| Net kâr marjı | −%17 | −%31,7 | %5,1 | %44,4 | %15,1 | %0 | |
| Özkaynak kârlılığı · yıllık | −%7,4 | −%17 | %2,3 | %25,5 | %7,9 | %0 | |
| Net borç / özkaynak | -0,06× | -0,03× | -0,10× | -0,09× | -0,12× | -0,06× | |
≈ kümülatif farkla hesaplandı (ör. 12 aylık − 9 aylık). Nakit akışı yalnız kümülatif raporlandığı için hep farkla bulunur. Son 12 ay dört çeyreğin toplamıdır; bilanço kalemlerinde dönem sonu değeridir. Her çeyrek kendi tarihinin parasıyla: çeyrekler arası kıyas enflasyonu da içerir.
Satış ve kâr
Marjlar
Bu çeyrek ne oldu?
Hasılat geçen yılın aynı çeyreğine göre %16,2 geriledi; net sonuç 100 milyon TL zarara döndü.
Değişimler geçen yılın aynı çeyreğine göre · 3Ç26 rakamlarından otomatik
- FAVÖK marjı −%7,5; geçen yılın aynı çeyreğinde %26,3 idi (−33,8 puan).
- Esas faaliyetler 83 milyon TL zarar etti.
- Zarara rağmen serbest nakit akışı pozitif (yaklaşık 121 milyon TL).
Satıştan net kâra: her basamakta ne kaldı
Kâr nakde dönüyor mu?
Net kâr ve işletme nakdi
Şirket net nakitte
Özkaynak ve net borç
Ölçütlere göre
- Net borç / özkaynak sektör medyanından düşük (daha az borçlu)-0,06×sektör medyanı 0,03× (38 şirket)
- Kaldıraç sektör medyanından düşük%24sektör medyanı %39,1 (38 şirket)
- Cari oran 1'in üzerinde: kısa vadeli borçlar dönen varlıkla karşılanıyor2,7×ölçüt: 1,00× ve üzeri
Kimya, petrol ve plastik şirketleri arasında
3Ç26 · Kimya, petrol ve plastik sektöründe, verisi güncel şirketler arasında · şeritte sağ taraf önde, çizgi medyan
- Hasılat büyümesi35 şirket içinde 32.−%16,2medyan +%7,2
- Net kâr büyümesi22 şirket içinde 20.−%194,5medyan −%61,9
- FAVÖK marjı33 şirket içinde 33.−%7,5medyan %12,4
- Net kâr marjı35 şirket içinde 33.−%17medyan %1,8
- Özkaynak kârlılığı37 şirket içinde 31.−%7,4medyan %2,4
- Net borç / özkaynak38 şirket içinde 9. (düşük olan önde)-0,06×medyan 0,03×
- Kaldıraç38 şirket içinde 9. (düşük olan önde)%24medyan %39,1
Sektördeki benzerler
Kimya, petrol ve plastik · büyüklüğü en yakın şirketler · son çeyrekBenzerlik yalnız sektör ve büyüklüğe (sanayide hasılat, finansta toplam varlık) göre; iş modelleri farklı olabilir. Yatırım tavsiyesi değildir.
Mali tablolar
Geçen yılla karşılaştırma (mn TL)
İki sütun da aynı KAP raporundan, aynı tarihin parasıyla (TMS 29): değişim reeldir.
Kaynak: KAP, 3Ç26 finansal raporu.
Son 8 çeyrek: gelir, kâr, nakit, marj, borç
Son 8 çeyrek
Bir göstergeye dokun, büyük grafikte açılır · Nasıl okunur?kesikli çizgi: son 4 çeyreğin ortalaması (mevsim etkisini düzler) · çerçeve: geçen yılın aynı çeyreği · ≈ soluk: yaklaşık çeyrek (kümülatif farkla) · bugünün parasıyla: her çeyrek 3Ç26 sonu fiyatlarına yaklaşık TÜFE çarpanıyla taşındı; aşağıdaki tablo raporlardaki tutarları gösterir · Kaynak: KAP, 3Ç26
Artılar, eksiler, izlenecekler
Değerlendirme · 3Ç26
Son çeyreğin KAP rakamlarından otomatikOlumlu
1Güçlenen, büyüyen
- Serbest nakit akışı pozitif (yaklaşık 121 milyon TL)
Olumsuz
4Zayıflayan, risk
- Geçen yıl kârdaydı, bu çeyrek 100 milyon TL zarar
- FAVÖK marjı %26,3 → −%7,5
- Esas faaliyetler 83 milyon TL zararda
- Hasılat yıllık %16,2 geriledi
Kontrol listesi · 3Ç26
Puan değildir; her satır tek bir göstergeye bakar. Yatırım tavsiyesi değildir. Nasıl okunur?Büyüme (geçen yılın aynı çeyreğine göre)
- ✗Hasılat reel olarak azaldı−%16,2 · ölçüt: geçen yıla göre reel artış
- ✗Net kâr azaldı−%194,5 · ölçüt: geçen yıla göre artış
Kârlılık
- ✗FAVÖK marjı geçen yılın aynı çeyreğinden düşük%-7,5 · geçen yıl %26,3
- ✗Net kâr marjı sektör medyanının altında%-17 · sektör medyanı %1,8 (35 şirket)
- ✗Özkaynak kârlılığı sektör medyanının altında%-7,4 · sektör medyanı %2,4 (37 şirket)
- –Kârın kaynağı— · ölçüt: en az yarısı (yalnız net kâr artıdayken)
Borçluluk ve likidite
- ✓Net borç / özkaynak sektör medyanından düşük (daha az borçlu)-0,06× · sektör medyanı 0,03× (38 şirket)
- ✓Kaldıraç sektör medyanından düşük%24 · sektör medyanı %39,1 (38 şirket)
- ✓Cari oran 1'in üzerinde: kısa vadeli borçlar dönen varlıkla karşılanıyor2,7× · ölçüt: 1,00× ve üzeri
Nakit
- ✓İşletme faaliyetleri nakit ürettiartıda · son çeyrek (≈)
Künye, temettü, sermaye ve KAP
Faaliyet konusu
Şirket?in ana faaliyet konusu cam işlemesi ve cam ticaretidir. Şirket ağırlıklı Şişecam olmak üzere, çeşitli tedarikçilerden cam olarak aldığı ürünleri işleyerek ev ve ticari beyaz eşya grubu camlar ile enerji camları imal etmektedir.
Künye
- Sektör (KAP)
- Taş ve Toprağa Dayalı
- Halka açıklık (fiili dolaşım)
- %25,4
- Ortaklık yapısı (KAP)
- Ömer Seyfetdin Pirinç▲ 3,1%26,2
- Serdar Raşit Pirinç▲ 3,1%16,4
- Raşit Pirinç▲ 3,1%16,4
- Betül Pirinç Yıldız▲ 1,96%15,3
- Diğer%25,7
- Ortaklıkta son değişiklikler
- 8 Eki → 18 Eki · Ömer Seyfetdin Pirinç: %23,1 → %26,2
- 8 Eki → 18 Eki · Serdar Raşit Pirinç: %13,3 → %16,4
- 8 Eki → 18 Eki · Betül Pirinç Yıldız: %13,3 → %15,3
- 8 Eki → 18 Eki · Raşit Pirinç: %13,3 → %16,4
- 8 Eki → 18 Eki · Bulls Portföy Sanayi Şirketleri Hisse Senedi Serbest Fon (Hisse Senedi Yoğun Fon): %11,4 → listeden çıktı
- KAP künyesinin önceki görüntüsüyle karşılaştırma; %5 altı ortaklar KAP'ta her zaman listelenmez.
- Pazar
- Ana Pazar
- Bağımsız denetçi
- Ata Uluslararası Bağımsız Denetim ve Smmm A.Ş.
Kaynak: KAP şirket genel bilgileri, 1 Kasım 2026.
Pay geri alımları
Kaynak: KAP pay geri alım bildirimleriProgram: 23 Eylül 2026 yönetim kurulu kararı, süre 1 Yıl, ayrılan fon 84 milyon TL, en fazla 6 milyon adet · sürüyor · son KAP bildirimi ↗
1 TL nominal = 1 pay. Oranlar her işlemin bildirildiği günkü sermayeye göredir; arada bedelsiz artırım olduysa toplam yaklaşıktır. İşlem fiyatı gösterilmez (sitede hisse fiyatı yayınlamıyoruz). Geri alım şirketin kendi kararıdır; yatırım tavsiyesi değildir.
Yeni iş ilişkileri · son 12 ay
KAP bildirimleri · güncelleme 8 Ekim 2026- 1 Ekim 202641,7 milyon TLŞirketimiz, toplam 41.682.654,15 TL tutarında yeni sipariş almıştır.Bahse konu siparişlerin teslimat süreçlerinin 2026 yılı sonuna kadar tamamlanması öngörülmekte olup, şirketimiz cirosuna olumlu katkı sağlaması beklenmektedir. Kamuoyuna…
- 17 Ağustos 2026104,5 milyon TLŞirketimiz, yurtiçinde yerleşik müşterisinden 104.516.458 TL tutarında yeni sipariş almıştır. Teslimatın, 2026 yılı Eylül ayı sonuna kadar tamamlanması planlanmaktadır. Kamuoyuna ve yatırımcılarımıza saygıyla duyurulur 26:["$","$L30",nul…
- 11 Şubat 2026109,1 milyon TLŞirketimiz, yurtiçinde yerleşik müşterisinden 109.053.804 TL tutarında yeni sipariş almıştır. Teslimatın, 2026 yılı Mayıs ayı sonuna kadar tamamlanması planlanmaktadır. 26:["$","$L30",null,{"CLIENT_BASE_URL":"https://www.kap.org.tr","lan…
- 26 Ocak 202629,9 milyon TLYurt dışı müşterilerimizden toplam 29.886.357 TL tutarında ihracat siparişi alınmıştır. Teslimatların bu yılın Mart ayına kadar tamamlanması hedeflenmektedir. Yılın geri kalanında, ihracat siparişlerinin artarak devam etmesi için yurt dı…
- 3 Aralık 2025224,7 milyon TLŞirketimiz, Smart Güneş Enerjisi Teknolojileri Araştırma Geliştirme Üretim Sanayi ve Ticaret A.Ş. şirketinden 224.726.400 TL tutarında yeni cam siparişi almıştır. Teslimatın, 2026 yılı Mayıs ayı sonuna kadar tamamlanması planlanmaktadır.…
Tutarlar bildirim metninden otomatik okunur; ayrıntı için KAP bildirimine bakın. Sözleşmeler birkaç yıla yayılabilir; satışa oran bir yıllık hasılatla kıyas içindir. Yatırım tavsiyesi değildir.
Fonlarda
Eylül 2026 sonu · KAP portföy dağılım raporlarıYatırım fonlarının KAP'a bildirdiği portföy dağılım raporlarından (568 rapor okundu, 425 fonda BIST payı var; yalnız haftalık rapor veren serbest fonlar ay sonu haftasının raporuyla). Emeklilik fonları KAP'ta rapor yayımlamadığı için, taranmış görüntü raporlar da okunamadığı için dahil değil. Değerler ay sonu fiyatıyla; veri yaklaşık beş hafta gecikmelidir. Fonların en çok tuttuğu hisseler →
Son KAP bildirimleri
Tüm bildirimler KAP'ta ↗- 30 Ekim 2026 · Finansal raporAra Dönem Faaliyet Raporu Bildirimi
- 30 Ekim 2026 · Finansal raporFinansal Rapor
- 20 Ekim 2026ABD'de Yatırım Yapılmasına Yönelik Çalışmalara Başlanması Hk.
- 19 Ekim 2026 · Yeni İş İlişkisiSipariş Alınması Hk.
- 19 Ekim 2026 · Pay Alım Satım BildirimiPay Alımı Hk.
- CGCAM son çeyrekte kâr etti mi?
- Hayır. Çağdaş Cam, 3Ç26 döneminde 100 milyon TL net zarar açıkladı; geçen yılın aynı çeyreğinde kârdaydı.
- CGCAM borçlu mu?
- Hayır, net nakitte: 3Ç26 sonunda nakdi finansal borcundan 328 milyon TL fazla. Sektör medyanı özkaynağın 0,03 katı.
- CGCAM temettü veriyor mu?
- KAP kayıtlarımızda bu şirketin nakit kâr payı dağıtımı yok.
- Çağdaş Cam ne iş yapıyor?
- Kimya, petrol ve plastik sektöründe. Şirket?in ana faaliyet konusu cam işlemesi ve cam ticaretidir. Şirket ağırlıklı Şişecam olmak üzere, çeşitli tedarikçilerden cam olarak aldığı ürünleri işleyerek ev ve ticari beyaz eşya grubu camlar ile enerji camları…