İçeriğe geç
BNTAS

Bantaş Bandırma Ambalaj

3Ç26 · 28 Ekim 2026
+ Karşılaştır
Ödenmiş sermaye
242 mn TL
Ana ortak
Fikret Çetin · %13,1

Bantaş Bandırma Ambalaj (BNTAS), 2026 yılının 3. çeyreğinde 35 milyon TL net kâr açıkladı; hasılat reel olarak %1,6 azaldı.

Kaynak: KAP · tarihinde güncellendi · yöntem

Dönem
Tüm çeyrekler →
3Ç26 · Temmuz–Eylül 2026
00 · Genel bakış

Tek bakışta BNTAS

Son 5 çeyrek · rakamlar KAP finansal tablolarından · milyon TL
Fiyat grafiği: TradingView ↗
Hasılat
398 milyon TL
reel −%1,6son 12 ay 1,5
3Ç253Ç26
Net kâr
35 milyon TL
son 12 ay 260
3Ç253Ç26
FAVÖK
74 milyon TL
marj %18,5 · +4,7 puanson 12 ay 230
3Ç253Ç26
Serbest nakit akışı
−124 milyon TL
son 12 ay 377
3Ç253Ç26

Özet finansallar

Gelir tablosu, nakit akışı, bilanço ve oranlar tek yerde · milyon TLTüm tablolar →
mn TL3Ç262Ç261Ç264Ç25 ≈3Ç25Son 12 aySeyir
Gelir tablosu
Hasılat3983593384153121.510
Brüt kâr8360587349273
FAVÖK7449456243230
Esas faaliyet kârı11186657560337
Net kâr3558828636260
Nakit akışı
İşletme faaliyetlerinden nakit−105454264310417
Yatırım harcaması−19−6−5−11−4−40
Serbest nakit akışı−12444821326377
Bilanço · dönem sonu
Toplam varlıklar2.2472.0391.9041.7221.6122.247
Özkaynak1.9471.8101.6941.5421.4261.947
Finansal borç454449404045
Nakit ve benzerleri905763636457471905
Net borç−860−718−587−417−432−860
Oranlar
Brüt marj%20,9%16,8%17%17,5%15,8%18,1
FAVÖK marjı%18,5%13,8%13,3%14,8%13,7%15,2
Net kâr marjı%8,7%16,1%24,1%20,8%11,5%17,2
Özkaynak kârlılığı · yıllık%7,2%12,7%19,2%22,4%10,1%13,4
Net borç / özkaynak-0,44×-0,40×-0,35×-0,27×-0,30×-0,44×

≈ kümülatif farkla hesaplandı (ör. 12 aylık − 9 aylık). Nakit akışı yalnız kümülatif raporlandığı için hep farkla bulunur. Son 12 ay dört çeyreğin toplamıdır; bilanço kalemlerinde dönem sonu değeridir. Her çeyrek kendi tarihinin parasıyla: çeyrekler arası kıyas enflasyonu da içerir.

Satış ve kâr

Tek çeyrek · milyon TL · her çeyrek kendi tarihinin parasıyla
HasılatNet kâr
312
36
3Ç25
415
86
4Ç25 ≈
338
82
1Ç26
359
58
2Ç26
398
35
3Ç26

Marjlar

Her 100 liralık satıştan kalan
Brüt marjFAVÖK marjıNet kâr marjı
%20,9%18,5%8,73Ç254Ç25 ≈1Ç262Ç263Ç26
01 · Ne oldu?

Bu çeyrek ne oldu?

Hasılat geçen yılın aynı çeyreğine göre %1,6 geriledi.*

Değişimler geçen yılın aynı çeyreğine göre · 3Ç26 rakamlarından otomatik

3 maddede
  • FAVÖK marjı %18,5; geçen yılın aynı çeyreğinde %13,7 idi (+4,7 puan).
  • Kâra rağmen serbest nakit akışı negatif (yaklaşık −124 milyon TL); yatırım harcaması ya da işletme sermayesi nakdi tüketti.
  • Borcundan 860 milyon TL fazla nakdi var (net nakit / özkaynak: %44,2).
02 · Kâr nereden geldi?

Satıştan net kâra: her basamakta ne kaldı

3Ç26 · milyon TL
398
Hasılat
−315
Satış maliyeti
83
Brüt kâr
+28
Faaliyet giderleri ve diğer
111
Esas faaliyet kârı
−76*
Faaliyet dışı, finansman, vergi
35
Net kâr

* Esas faaliyet kârı 111 milyon TL, net kâr 35 milyon TL. Aradaki 76 milyon TL faaliyet dışında gitti: finansman, parasal kazanç ya da kayıp, vergi ve azınlık payı. Ayrıntı şirketin raporunda.

03 · Kârın kalitesi

Kâr nakde dönüyor mu?

Esas faaliyet payı
%317,8
kârın çoğu işin kendisinden
%50 altı: net kârın çoğu faaliyet dışı
İşletme nakdi / net kâr
-3,01×
nakit kârın altında
3Ç26: işletme nakdi −105 mn TL ≈, net kâr 35 mn TL
Serbest nakit akışı
−124 mn TL

Net kâr ve işletme nakdi

Tek çeyrek · milyon TL · nakit akışı kümülatif farkla (≈)
İşletme nakdiNet kâr
10
36
3Ç25
43
86
4Ç25 ≈
26
82
1Ç26
454
58
2Ç26
−105
35
3Ç26
04 · Bilanço sağlığı

Şirket net nakitte

3Ç26 dönem sonu
Net nakit
860 mn TL
Net borç / FAVÖK
—
son 12 ay FAVÖK ile
Cari oran
5,14×
1'in üstünde
Nakit
905 mn TL
finansal borcun %2.002,9'i

Özkaynak ve net borç

Dönem sonu · milyon TL · her dönem kendi tarihinin parasıyla
ÖzkaynakNet borç
1,4
−432
3Ç25
1,5
−417
4Ç25 ≈
1,7
−587
1Ç26
1,8
−718
2Ç26
1,9
−860
3Ç26

Ölçütlere göre

Kural ve sektör medyanına göre; puan değildir
  • Net borç / özkaynak sektör medyanından düşük (daha az borçlu)-0,44×
    sektör medyanı 0,03× (38 şirket)
  • Kaldıraç sektör medyanından düşük%13,4
    sektör medyanı %39,1 (38 şirket)
  • Cari oran 1'in üzerinde: kısa vadeli borçlar dönen varlıkla karşılanıyor5,14×
    ölçüt: 1,00× ve üzeri
05 · Sektördeki yeri

Kimya, petrol ve plastik şirketleri arasında

Şirketin konumu sektör medyanına göre; puan değildir

3Ç26 · Kimya, petrol ve plastik sektöründe, verisi güncel şirketler arasında · şeritte sağ taraf önde, çizgi medyan

  • Hasılat büyümesi35 şirket içinde 22.
    −%1,6medyan +%7,2
  • FAVÖK marjı33 şirket içinde 7.
    %18,5medyan %12,4
  • Net kâr marjı35 şirket içinde 8.
    %8,7medyan %1,8
  • Özkaynak kârlılığı37 şirket içinde 14.
    %7,2medyan %2,4
  • Net borç / özkaynak38 şirket içinde 2. (düşük olan önde)
    -0,44×medyan 0,03×
  • Kaldıraç38 şirket içinde 5. (düşük olan önde)
    %13,4medyan %39,1

Sektördeki benzerler

Kimya, petrol ve plastik · büyüklüğü en yakın şirketler · son çeyrek
BNTAS ve aynı sektörden büyüklüğü en yakın şirketler
ŞirketNet kâr değişimiFAVÖK marjıNet borç / özkaynak
BNTAS
Bantaş Bandırma Ambalaj · 3Ç26
—%18,5−0,44×
SANFM
Sanifoam Sünger Sanayi · 2Ç26
−%43,6%8,60,76×
GEDZA
Gediz Ambalaj Sanayi · 2Ç26
−%6,8%25,9−0,2×
POLTK
Politeknik Metal · 3Ç26
−%134,2%8,7−0,2×
TMPOL
TE-MAPOL Polimer Plastik · 2Ç26
−%172,6%11,30,56×
RNPOL
Rainbow Polikarbonat · 2Ç26
>+%1.000%12,70,72×
Sektör medyanı
38 şirket
−%61,9%12,40,03×

Benzerlik yalnız sektör ve büyüklüğe (sanayide hasılat, finansta toplam varlık) göre; iş modelleri farklı olabilir. Yatırım tavsiyesi değildir.

06 · Tablolar

Mali tablolar

Geçen yılla karşılaştırma (mn TL)

İki sütun da aynı KAP raporundan, aynı tarihin parasıyla (TMS 29): değişim reeldir.

Kalem9A 20259A 2026Değişim
Gelir tablosu
Hasılat1.1971.159−%3,2
Brüt kâr207212+%2,1
FAVÖK168173+%2,9
Faaliyet kârı236275+%16,7
Net kâr (ana ortaklık)−1226eksiden artıya
Nakit akışı
İşletme faaliyetlerinden nakit96375+%290,7
Yatırım harcaması−730eksiden artıya
Serbest nakit akışı103345+%235,0
Bilanço31 Ara 202530 Eyl 2026Değişim
Toplam varlıklar2.1412.247+%5,0
Özkaynak (ana ortaklık)1.9171.947+%1,5
Nakit ve kısa vadeli yatırımlar568905+%59,5
Finansal borç5045−%9,2
Stoklar261149−%42,9
Ticari alacaklar400324−%19,0
Ticari borçlar4839−%19,9

Kaynak: KAP, 3Ç26 finansal raporu.

Gelir tablosu · bilanço · nakit akışı · oranlar: 12 çeyrek, çeyreklik, kümülatif ve yıllıkTabloları aç →
07 · Grafikler

Son 12 çeyrek: gelir, kâr, nakit, marj, borç

Son 12 çeyrek

Bir göstergeye dokun, büyük grafikte açılır · Nasıl okunur?
HasılatSatış gelirleri
3Ç26398 mn TL▼ −%1,6 yıllık, reel3Ç25: 409 mn TL
0 mn200 mn400 mn600 mn4Ç241Ç252Ç253Ç254Ç251Ç262Ç263Ç26

kesikli çizgi: son 4 çeyreğin ortalaması (mevsim etkisini düzler) · çerçeve: geçen yılın aynı çeyreği · ≈ soluk: yaklaşık çeyrek (kümülatif farkla) · bugünün parasıyla: her çeyrek 3Ç26 sonu fiyatlarına yaklaşık TÜFE çarpanıyla taşındı; aşağıdaki tablo raporlardaki tutarları gösterir · Kaynak: KAP, 3Ç26

08 · Değerlendirme

Artılar, eksiler, izlenecekler

3Ç26 · KAP rakamlarından otomatik; yorum ya da tavsiye değildir

Değerlendirme · 3Ç26

Son çeyreğin KAP rakamlarından otomatik

Olumlu

2

Güçlenen, büyüyen

  • FAVÖK marjı %13,7 → %18,5
  • Net nakit 860 milyon TL (borçtan fazla nakit)

Olumsuz

1

Zayıflayan, risk

  • Kâr nakde dönmedi: serbest nakit akışı yaklaşık −124 milyon TL
09 · Kayıtlar

Künye, temettü, sermaye ve KAP

Açmak için satıra dokun