- Sektör
- Perakende ve tüketim
- Ödenmiş sermaye
- 70 mn TL
- Ana ortak
- Davut Batallı · %49,0
Artemis Halı (ARTMS), 2026 yılının 3. çeyreğinde 10 milyon TL net kâr açıkladı; net kâr geçen yılın aynı çeyreğine göre %51,1 azaldı, hasılat reel olarak %31,8 arttı.
Kaynak: KAP · tarihinde güncellendi · yöntem
Tek bakışta ARTMS
| mn TL | 3Ç26 | 2Ç26 | 1Ç26 | 4Ç25 ≈ | 3Ç25 | Son 12 ay | Seyir |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Gelir tablosu | |||||||
| Hasılat | 239 | 109 | 75 | 81 | 148 | 504 | |
| Brüt kâr | 42 | 50 | 33 | 58 | 43 | 182 | |
| FAVÖK | 24 | 26 | 10 | 135 | −7 | 195 | |
| Esas faaliyet kârı | 1 | 8 | −4 | 3 | 5 | 7 | |
| Net kâr | 10 | −10 | 14 | 78 | 18 | 92 | |
| Nakit akışı | |||||||
| İşletme faaliyetlerinden nakit | −139 | −35 | −133 | 651 | −62 | 344 | |
| Yatırım harcaması | −6 | −26 | −14 | −553 | −102 | −599 | |
| Serbest nakit akışı | −146 | −60 | −147 | 98 | −164 | −255 | |
| Bilanço · dönem sonu | |||||||
| Toplam varlıklar | 3.822 | 3.600 | 3.351 | 3.017 | 2.692 | 3.822 | |
| Özkaynak | 2.743 | 2.589 | 2.430 | 2.197 | 2.217 | 2.743 | |
| Finansal borç | 696 | 540 | 513 | 387 | 199 | 696 | |
| Nakit ve benzerleri | 224 | 196 | 188 | 171 | 162 | 224 | |
| Net borç | 472 | 343 | 325 | 216 | 37 | 472 | |
| Oranlar | |||||||
| Brüt marj | %17,4 | %45,7 | %43,3 | %71,3 | %28,7 | %36 | |
| FAVÖK marjı | %9,9 | %24 | %13,1 | %167,4 | −%5 | %38,6 | |
| Net kâr marjı | %4 | −%9,1 | %18,5 | %97,1 | %12,2 | %18,2 | |
| Özkaynak kârlılığı · yıllık | %1,4 | −%1,5 | %2,3 | %14,3 | %3,3 | %3,4 | |
| Net borç / özkaynak | 0,17× | 0,13× | 0,13× | 0,10× | 0,02× | 0,17× | |
≈ kümülatif farkla hesaplandı (ör. 12 aylık − 9 aylık). Nakit akışı yalnız kümülatif raporlandığı için hep farkla bulunur. Son 12 ay dört çeyreğin toplamıdır; bilanço kalemlerinde dönem sonu değeridir. Her çeyrek kendi tarihinin parasıyla: çeyrekler arası kıyas enflasyonu da içerir.
Satış ve kâr
Marjlar
Bu çeyrek ne oldu?
Hasılat geçen yılın aynı çeyreğine göre %31,8 büyüdü, net kâr %51,1 azaldı.*
Değişimler geçen yılın aynı çeyreğine göre · 3Ç26 rakamlarından otomatik
- Net kâr (10 milyon TL) esas faaliyet kârını (1 milyon TL) aşıyor; finansman gelirleri, parasal kazanç ya da tek seferlik kalemler etkili.
- FAVÖK marjı %9,9; geçen yılın aynı çeyreğinde −%5 idi (+14,9 puan).
- Kâra rağmen serbest nakit akışı negatif (yaklaşık −146 milyon TL); yatırım harcaması ya da işletme sermayesi nakdi tüketti.
Satıştan net kâra: her basamakta ne kaldı
* Esas faaliyet kârı 1 milyon TL, net kâr 10 milyon TL. Aradaki 9 milyon TL faaliyet dışında kazanıldı: finansman, parasal kazanç ya da kayıp, vergi ve azınlık payı. Ayrıntı şirketin raporunda.
Kâr nakde dönüyor mu?
Net kâr ve işletme nakdi
Borç artıyor, nakit yetiyor mu?
Özkaynak ve net borç
Ölçütlere göre
- Net borç / özkaynak sektör medyanından yüksek (daha borçlu)0,17×sektör medyanı 0,05× (75 şirket)
- Kaldıraç sektör medyanından düşük%28,2sektör medyanı %43,3 (79 şirket)
- Cari oran 1'in üzerinde: kısa vadeli borçlar dönen varlıkla karşılanıyor3,45×ölçüt: 1,00× ve üzeri
Perakende ve tüketim şirketleri arasında
3Ç26 · Perakende ve tüketim sektöründe, verisi güncel şirketler arasında · şeritte sağ taraf önde, çizgi medyan
- Hasılat büyümesi74 şirket içinde 10.+%31,8medyan −%5,0
- Net kâr büyümesi40 şirket içinde 20.−%51,1medyan −%51,4
- FAVÖK marjı72 şirket içinde 32.%9,9medyan %8,0
- Net kâr marjı73 şirket içinde 24.%4medyan −%0,1
- Özkaynak kârlılığı72 şirket içinde 34.%1,4medyan %0,9
- Net borç / özkaynak75 şirket içinde 47. (düşük olan önde)0,17×medyan 0,05×
- Kaldıraç79 şirket içinde 25. (düşük olan önde)%28,2medyan %43,3
Sektördeki benzerler
Perakende ve tüketim · büyüklüğü en yakın şirketler · son çeyrekBenzerlik yalnız sektör ve büyüklüğe (sanayide hasılat, finansta toplam varlık) göre; iş modelleri farklı olabilir. Yatırım tavsiyesi değildir.
Mali tablolar
Geçen yılla karşılaştırma (mn TL)
İki sütun da aynı KAP raporundan, aynı tarihin parasıyla (TMS 29): değişim reeldir.
Kaynak: KAP, 3Ç26 finansal raporu.
Son 12 çeyrek: gelir, kâr, nakit, marj, borç
Son 12 çeyrek
Bir göstergeye dokun, büyük grafikte açılır · Nasıl okunur?kesikli çizgi: son 4 çeyreğin ortalaması (mevsim etkisini düzler) · çerçeve: geçen yılın aynı çeyreği · ≈ soluk: yaklaşık çeyrek (kümülatif farkla) · bugünün parasıyla: her çeyrek 3Ç26 sonu fiyatlarına yaklaşık TÜFE çarpanıyla taşındı; aşağıdaki tablo raporlardaki tutarları gösterir · Kaynak: KAP, 3Ç26
Artılar, eksiler, izlenecekler
Değerlendirme · 3Ç26
Son çeyreğin KAP rakamlarından otomatikOlumlu
2Güçlenen, büyüyen
- FAVÖK marjı −%5 → %9,9
- Hasılat yıllık %31,8 büyüdü
Olumsuz
3Zayıflayan, risk
- Net kâr yıllık %51,1 geriledi (10 milyon TL)
- Kârın önemli kısmı esas faaliyet dışından (finansman, parasal kazanç ya da tek seferlik)
- Kâr nakde dönmedi: serbest nakit akışı yaklaşık −146 milyon TL
Kontrol listesi · 3Ç26
Puan değildir; her satır tek bir göstergeye bakar. Yatırım tavsiyesi değildir. Nasıl okunur?Büyüme (geçen yılın aynı çeyreğine göre)
- ✓Hasılat reel olarak arttı+%31,8 · ölçüt: geçen yıla göre reel artış
- ✗Net kâr azaldı−%51,1 · ölçüt: geçen yıla göre artış
Kârlılık
- ✓FAVÖK marjı geçen yılın aynı çeyreğinden yüksek%9,9 · geçen yıl %-5
- ✓Net kâr marjı sektör medyanının üzerinde%4 · sektör medyanı %-0,1 (73 şirket)
- ✓Özkaynak kârlılığı sektör medyanının üzerinde%1,4 · sektör medyanı %0,9 (72 şirket)
- ✗Net kârın çoğu esas faaliyet dışından (finansman, parasal kazanç ya da tek seferlik)esas faaliyet kârı net kârın %8,3 · ölçüt: en az yarısı (yalnız net kâr artıdayken)
Borçluluk ve likidite
- ✗Net borç / özkaynak sektör medyanından yüksek (daha borçlu)0,17× · sektör medyanı 0,05× (75 şirket)
- ✓Kaldıraç sektör medyanından düşük%28,2 · sektör medyanı %43,3 (79 şirket)
- ✓Cari oran 1'in üzerinde: kısa vadeli borçlar dönen varlıkla karşılanıyor3,45× · ölçüt: 1,00× ve üzeri
Nakit
- ✗İşletme faaliyetleri nakit tükettieksi · son çeyrek (≈)
Künye, temettü, sermaye ve KAP
Faaliyet konusu
Şirket'in faaliyet konusu; her türlü el halısı ve makine halısı yolluk, seccade, kilim, battaniye ve tekstil ürünleri, imalatı, ithalatı, ihracatı, alım-satım ve pazarlamasını yapmaktır. Şirket, üretimini Gaziantep'te 20.518 m l kapalı, 11.112 rn 2 açık alan üzerine kurulu fabrikasında gerçekleştirmekte olup Şirket'in 25.01.2023 tarihli kapasite raporuna göre halı dokuma kapasitesi 1.994.304 (m 2 /yıl)'dır. Bu üretim tesisinde 3,000 rn 2 mamul depo ve 3.000 m 2 iplik deposu olmak üzere toplam 6.000 rn 2 depo alanı da mevcuttur. Şirket, projeler dahilinde müşterilerin talepleri ve ihtiyaçlarına yönelik ürünlerin tasarımından başlayarak, üretim ve teslim dahil olmak üzere tüm süreçlerde aktif…
Künye
- Sektör (KAP)
- Tekstil, Giyim Eşyası ve Deri
- Halka açıklık (fiili dolaşım)
- %28,3
- Ortaklık yapısı (KAP)
- Davut Batallı%49,0
- Davut Tolga Batallı%22,7
- Diğer%28,4
- Pazar
- Ana Pazar
- Bağımsız denetçi
- Rehber Bağımsız Denetim ve Yeminli Mali Müşavirlik A.Ş.
Kaynak: KAP şirket genel bilgileri, 1 Kasım 2026.
Son KAP bildirimleri
Tüm bildirimler KAP'ta ↗- 30 Ekim 2026 · Finansal rapor2026 Yılı 3.Çeyrek Dönemi Faaliyet Raporu
- 30 Ekim 2026 · Finansal raporFinansal Rapor
- 10 Ağustos 2026 · Finansal rapor2026 Yılı 2.Çeyrek Dönemi Faaliyet Raporu
- 10 Ağustos 2026 · Finansal raporFinansal Rapor
- 5 Temmuz 2026 · Bağımsız Denetim Kuruluşunun BelirlenmesiBağımsız Denetim Şirketi Seçimi Tescil ve İlanı Hakkında
- ARTMS son çeyrekte kâr etti mi?
- Evet. Artemis Halı, 3Ç26 döneminde 10 milyon TL net kâr açıkladı; net kâr geçen yılın aynı çeyreğine göre %51,1 azaldı. Esas faaliyet kârı net kârın yalnız %8 kadarı; kalanı finansman gelirleri, parasal kazanç ya da tek seferlik kalemlerden.
- ARTMS borçlu mu?
- 3Ç26 sonunda net borcu 472 milyon TL; bu, özkaynağının 0,17 katı. Sektör medyanı özkaynağın 0,05 katı.
- ARTMS temettü veriyor mu?
- KAP kayıtlarımızda bu şirketin nakit kâr payı dağıtımı yok.
- Artemis Halı ne iş yapıyor?
- Perakende ve tüketim sektöründe. Şirket'in faaliyet konusu; her türlü el halısı ve makine halısı yolluk, seccade, kilim, battaniye ve tekstil ürünleri, imalatı, ithalatı, ihracatı, alım-satım ve pazarlamasını yapmaktır. Şirket, üretimini Gaziantep'te…