- Sektör
- Enerji
- Ödenmiş sermaye
- 600 mn TL
- Ana ortak
- Pardus Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı A.ş. · %6
- Sonraki bilanço
- 9 Aylık 2026 · en geç 9 Kasım 2026
A1 Yenilenebilir Enerji Üretim (A1YEN), 2026 yılının 2. çeyreğinde 22 milyon TL net kâr açıkladı; net kâr geçen yılın aynı çeyreğine göre %181,1 arttı, hasılat reel olarak %23,2 azaldı.
Kaynak: KAP · tarihinde güncellendi · yöntem
Tek bakışta A1YEN
| mn TL | 2Ç26 | 1Ç26 | 4Ç25 ≈ | 3Ç25 | 2Ç25 | Son 12 ay | Seyir |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Gelir tablosu | |||||||
| Hasılat | 121 | 69 | 130 | 157 | 119 | 476 | |
| Brüt kâr | 39 | 9 | 53 | 76 | 56 | 176 | |
| FAVÖK | 69 | 37 | 79 | 103 | 81 | 288 | |
| Esas faaliyet kârı | 18 | 10 | 41 | 60 | 18 | 129 | |
| Net kâr | 22 | 4 | 37 | 51 | 6 | 115 | |
| Nakit akışı | |||||||
| İşletme faaliyetlerinden nakit | −89 | −64 | −101 | 50 | −84 | −204 | |
| Yatırım harcaması | — | — | 0 | 0 | — | — | |
| Serbest nakit akışı | −89 | −64 | −101 | 50 | −84 | −204 | |
| Bilanço · dönem sonu | |||||||
| Toplam varlıklar | 4.560 | 4.367 | 4.239 | 3.996 | 3.833 | 4.560 | |
| Özkaynak | 3.564 | 3.376 | 3.256 | 3.030 | 2.848 | 3.564 | |
| Finansal borç | 478 | 508 | 528 | 549 | 593 | 478 | |
| Nakit ve benzerleri | 214 | 209 | 183 | 101 | 82 | 214 | |
| Net borç | 264 | 299 | 345 | 448 | 510 | 264 | |
| Oranlar | |||||||
| Brüt marj | %32 | %12,8 | %41,1 | %48,2 | %47,4 | %37 | |
| FAVÖK marjı | %57 | %53,8 | %61 | %65,8 | %67,8 | %60,5 | |
| Net kâr marjı | %18,4 | %5,2 | %28,8 | %32,8 | %5 | %24,1 | |
| Özkaynak kârlılığı · yıllık | %2,5 | %0,4 | %4,6 | %6,8 | %0,8 | %3,2 | |
| Net borç / özkaynak | 0,07× | 0,09× | 0,11× | 0,15× | 0,18× | 0,07× | |
≈ kümülatif farkla hesaplandı (ör. 12 aylık − 9 aylık). Nakit akışı yalnız kümülatif raporlandığı için hep farkla bulunur. Son 12 ay dört çeyreğin toplamıdır; bilanço kalemlerinde dönem sonu değeridir. Her çeyrek kendi tarihinin parasıyla: çeyrekler arası kıyas enflasyonu da içerir.
Satış ve kâr
Marjlar
Bu çeyrek ne oldu?
Hasılat geçen yılın aynı çeyreğine göre %23,2 geriledi, net kâr %181,1 arttı.
Değişimler geçen yılın aynı çeyreğine göre · 2Ç26 rakamlarından otomatik
- FAVÖK marjı %57; geçen yılın aynı çeyreğinde %67,8 idi (−10,8 puan).
- Kâra rağmen serbest nakit akışı negatif (yaklaşık −89 milyon TL); yatırım harcaması ya da işletme sermayesi nakdi tüketti.
Satıştan net kâra: her basamakta ne kaldı
Kâr nakde dönüyor mu?
Net kâr ve işletme nakdi
Borç ve nakit
Özkaynak ve net borç
Ölçütlere göre
- Net borç / özkaynak sektör medyanından düşük (daha az borçlu)0,07×sektör medyanı 0,29× (50 şirket)
- Kaldıraç sektör medyanından düşük%21,9sektör medyanı %39,9 (50 şirket)
- Cari oran 1'in üzerinde: kısa vadeli borçlar dönen varlıkla karşılanıyor1,18×ölçüt: 1,00× ve üzeri
Enerji şirketleri arasında
2Ç26 · Enerji sektöründe, verisi güncel şirketler arasında · şeritte sağ taraf önde, çizgi medyan
- Hasılat büyümesi50 şirket içinde 31.−%23,2medyan −%14,2
- Net kâr büyümesi28 şirket içinde 7.+%181,1medyan −%25,3
- FAVÖK marjı46 şirket içinde 3.%57medyan %24,2
- Net kâr marjı50 şirket içinde 12.%18,4medyan %6,1
- Özkaynak kârlılığı50 şirket içinde 24.%2,5medyan %2
- Net borç / özkaynak50 şirket içinde 19. (düşük olan önde)0,07×medyan 0,29×
- Kaldıraç50 şirket içinde 14. (düşük olan önde)%21,9medyan %39,8
Sektördeki benzerler
Enerji · büyüklüğü en yakın şirketler · son çeyrekBenzerlik yalnız sektör ve büyüklüğe (sanayide hasılat, finansta toplam varlık) göre; iş modelleri farklı olabilir. Yatırım tavsiyesi değildir.
Mali tablolar
Geçen yılla karşılaştırma (mn TL)
İki sütun da KAP raporundan. Şirket enflasyon muhasebesi uygulamıyor: rakamlar ve değişim nominal, enflasyonu da içerir.
Kaynak: KAP, 2Ç26 finansal raporu.
Son 12 çeyrek: gelir, kâr, nakit, marj, borç
Son 12 çeyrek
Bir göstergeye dokun, büyük grafikte açılır · Nasıl okunur?kesikli çizgi: son 4 çeyreğin ortalaması (mevsim etkisini düzler) · çerçeve: geçen yılın aynı çeyreği · ≈ soluk: yaklaşık çeyrek (kümülatif farkla) · bugünün parasıyla: her çeyrek 2Ç26 sonu fiyatlarına yaklaşık TÜFE çarpanıyla taşındı; aşağıdaki tablo raporlardaki tutarları gösterir · Kaynak: KAP, 2Ç26
Artılar, eksiler, izlenecekler
Değerlendirme · 2Ç26
Son çeyreğin KAP rakamlarından otomatikOlumlu
1Güçlenen, büyüyen
- Net kâr yıllık %181,1 arttı (22 milyon TL)
Olumsuz
3Zayıflayan, risk
- FAVÖK marjı %67,8 → %57
- Kâr nakde dönmedi: serbest nakit akışı yaklaşık −89 milyon TL
- Hasılat yıllık %23,2 geriledi
Kontrol listesi · 2Ç26
Puan değildir; her satır tek bir göstergeye bakar. Yatırım tavsiyesi değildir. Nasıl okunur?Büyüme (geçen yılın aynı çeyreğine göre)
- ✗Hasılat reel olarak azaldı−%23,2 · ölçüt: geçen yıla göre reel artış
- ✓Net kâr arttı+%181,1 · ölçüt: geçen yıla göre artış
Kârlılık
- ✗FAVÖK marjı geçen yılın aynı çeyreğinden düşük%57 · geçen yıl %67,8
- ✓Net kâr marjı sektör medyanının üzerinde%18,4 · sektör medyanı %6,1 (50 şirket)
- ✓Özkaynak kârlılığı sektör medyanının üzerinde%2,5 · sektör medyanı %2 (50 şirket)
- ✓Net kârın çoğu esas faaliyettenesas faaliyet kârı net kârın %81,1 · ölçüt: en az yarısı (yalnız net kâr artıdayken)
Borçluluk ve likidite
- ✓Net borç / özkaynak sektör medyanından düşük (daha az borçlu)0,07× · sektör medyanı 0,29× (50 şirket)
- ✓Kaldıraç sektör medyanından düşük%21,9 · sektör medyanı %39,9 (50 şirket)
- ✓Cari oran 1'in üzerinde: kısa vadeli borçlar dönen varlıkla karşılanıyor1,18× · ölçüt: 1,00× ve üzeri
Nakit
- ✗İşletme faaliyetleri nakit tükettieksi · son çeyrek (≈)
Künye, temettü, sermaye ve KAP
Faaliyet konusu
Yenilenebilir Enerji Kaynaklarından Elektrik Üretimi
Künye
- Sektör (KAP)
- Elektrik Gaz ve Buhar
- Halka açıklık (fiili dolaşım)
- %74,8
- Ortaklık yapısı (KAP)
- Pardus Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı A.Ş.%6
- A1 Capital Yatırım Menkul Değerler A.Ş.%5
- İcg Finansal Danışmanlık A.Ş.%5
- Pardus Portföy Yönetimi A.Ş. İkinci Girişim Sermayesi Yatırım Fonu%4,9
- Güler Yatırım Holding A.Ş.%4
- Pardus Portföy Birinci Hisse Senedi (Tl) Fonu (Hisse Senedi Yoğun Fon)%3,7
- Diğer%71,4
- Pazar
- Ana Pazar
- Bağımsız denetçi
- Pkf Aday Bağımsız Denetim A.Ş.
Kaynak: KAP şirket genel bilgileri, 1 Kasım 2026.
Sermaye artırımları
Kaynak: KAP sermaye artırımı / azaltımı bildirimleriBedelsiz artırımlar pay sayısını artırır; temettü tablosundaki eski yılların hisse başı tutarları bu yüzden bugünkü pay sayısıyla doğrudan karşılaştırılamaz.
Fonlarda
Eylül 2026 sonu · KAP portföy dağılım raporlarıYatırım fonlarının KAP'a bildirdiği portföy dağılım raporlarından (568 rapor okundu, 425 fonda BIST payı var; yalnız haftalık rapor veren serbest fonlar ay sonu haftasının raporuyla). Emeklilik fonları KAP'ta rapor yayımlamadığı için, taranmış görüntü raporlar da okunamadığı için dahil değil. Değerler ay sonu fiyatıyla; veri yaklaşık beş hafta gecikmelidir. Fonların en çok tuttuğu hisseler →
Son KAP bildirimleri
Tüm bildirimler KAP'ta ↗- 18 Eylül 2026Kamuoyu Bilgilendirmesi
- 17 Eylül 2026Kamuoyu Bilgilendirmesi
- 1 Eylül 2026Genel Müdür İstifası Hk.
- 18 Ağustos 2026 · Finansal raporFaaliyet Raporu (30.06.2026)
- 18 Ağustos 2026 · Finansal raporFinansal Rapor
- A1YEN son çeyrekte kâr etti mi?
- Evet. A1 Yenilenebilir Enerji Üretim, 2Ç26 döneminde 22 milyon TL net kâr açıkladı; net kâr geçen yılın aynı çeyreğine göre %181,1 arttı.
- A1YEN borçlu mu?
- 2Ç26 sonunda net borcu 264 milyon TL; bu, özkaynağının 0,07 katı. Sektör medyanı özkaynağın 0,29 katı.
- A1YEN temettü veriyor mu?
- KAP kayıtlarımızda bu şirketin nakit kâr payı dağıtımı yok.
- A1YEN bir sonraki bilançosunu ne zaman açıklayacak?
- 9 Aylık 2026 finansal raporu için yasal son gün 9 Kasım 2026. Şirketler raporu genellikle bu tarihten önce, akşam saatlerinde KAP'ta yayımlar.
- A1 Yenilenebilir Enerji Üretim ne iş yapıyor?
- Enerji sektöründe. Yenilenebilir Enerji Kaynaklarından Elektrik Üretimi