- Sektör
- Perakende ve tüketim
- Ödenmiş sermaye
- 25 mn TL
- Ana ortak
- Avrupa Yatırım Holding Anonim Şirketi · %12,6
- Sonraki bilanço
- 9 Aylık 2026 · en geç 9 Kasım 2026
Ulaşlar Turizm Yatırımları (ULAS), 2026 yılının 2. çeyreğinde 53 milyon TL net kâr açıkladı; net kâr geçen yılın aynı çeyreğine göre %138,6 arttı.
Kaynak: KAP · tarihinde güncellendi · yöntem
Tek bakışta ULAS
| mn TL | 2Ç26 | 1Ç26 | 4Ç25 ≈ | 3Ç25 | 2Ç25 | Son 12 ay | Seyir |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Gelir tablosu | |||||||
| Hasılat | 1 | 2 | 0 | 0 | 0 | 4 | |
| Brüt kâr | 1 | 2 | 0 | 0 | 0 | 4 | |
| FAVÖK | 0 | −2 | −3 | −4 | −2 | −9 | |
| Esas faaliyet kârı | −1 | −1 | −11 | −2 | −1 | −14 | |
| Net kâr | 53 | −16 | −12 | −14 | 17 | 12 | |
| Nakit akışı | |||||||
| İşletme faaliyetlerinden nakit | −27 | −34 | 0 | 21 | 0 | −40 | |
| Yatırım harcaması | — | — | 0 | — | — | — | |
| Serbest nakit akışı | −27 | −34 | 0 | 21 | 0 | −40 | |
| Bilanço · dönem sonu | |||||||
| Toplam varlıklar | 1.211 | 690 | 663 | 681 | 670 | 1.211 | |
| Özkaynak | 556 | 471 | 442 | 437 | 419 | 556 | |
| Finansal borç | 108 | 33 | 0 | 0 | 0 | 108 | |
| Nakit ve benzerleri | 316 | 131 | 157 | 146 | 159 | 316 | |
| Net borç | −207 | −97 | −156 | −146 | −159 | −207 | |
| Oranlar | |||||||
| Brüt marj | %100 | %100 | — | — | — | %100 | |
| FAVÖK marjı | −%14,3 | −%71,4 | — | — | — | −%260 | |
| Net kâr marjı | %3.814,3 | −%747,6 | — | — | — | %334,3 | |
| Özkaynak kârlılığı · yıllık | %38,4 | −%13,3 | −%10,9 | −%12,8 | %16,1 | %2,1 | |
| Net borç / özkaynak | -0,37× | -0,21× | -0,35× | -0,33× | -0,38× | -0,37× | |
≈ kümülatif farkla hesaplandı (ör. 12 aylık − 9 aylık). Nakit akışı yalnız kümülatif raporlandığı için hep farkla bulunur. Son 12 ay dört çeyreğin toplamıdır; bilanço kalemlerinde dönem sonu değeridir. Her çeyrek kendi tarihinin parasıyla: çeyrekler arası kıyas enflasyonu da içerir.
Satış ve kâr
Marjlar
Bu çeyrek ne oldu?
Hasılat geçen yılın aynı çeyreğine göre %1.000'den fazla büyüdü, net kâr %138,6 arttı.*
Değişimler geçen yılın aynı çeyreğine göre · 2Ç26 rakamlarından otomatik
- Esas faaliyetler 1 milyon TL zarar etti.
- Kâra rağmen serbest nakit akışı negatif (yaklaşık −27 milyon TL); yatırım harcaması ya da işletme sermayesi nakdi tüketti.
- FAVÖK marjı bir önceki çeyreğe göre +57,1 puan değişerek −%14,3 oldu.
Satıştan net kâra: her basamakta ne kaldı
* Esas faaliyet kârı −1 milyon TL, net kâr 53 milyon TL. Aradaki 54 milyon TL faaliyet dışında kazanıldı: finansman, parasal kazanç ya da kayıp, vergi ve azınlık payı. Ayrıntı şirketin raporunda.
Kâr nakde dönüyor mu?
Net kâr ve işletme nakdi
Şirket net nakitte
Özkaynak ve net borç
Ölçütlere göre
- Net borç / özkaynak sektör medyanından düşük (daha az borçlu)-0,37×sektör medyanı 0,05× (75 şirket)
- Kaldıraç sektör medyanından yüksek%52,8sektör medyanı %43,3 (79 şirket)
- Cari oran 1'in altında: dönen varlık kısa vadeli borcu karşılamıyor0,99×ölçüt: 1,00× ve üzeri
Perakende ve tüketim şirketleri arasında
2Ç26 · Perakende ve tüketim sektöründe, verisi güncel şirketler arasında · şeritte sağ taraf önde, çizgi medyan
- Hasılat büyümesi74 şirket içinde 1.>+%1.000medyan −%5,0
- Net kâr büyümesi40 şirket içinde 4.+%138,6medyan −%51,4
- FAVÖK marjı72 şirket içinde 67.−%14,3medyan %8,0
- Özkaynak kârlılığı72 şirket içinde 3.%38,4medyan %0,9
- Net borç / özkaynak75 şirket içinde 3. (düşük olan önde)-0,37×medyan 0,05×
- Kaldıraç79 şirket içinde 51. (düşük olan önde)%52,8medyan %43,3
Sektördeki benzerler
Perakende ve tüketim · büyüklüğü en yakın şirketler · son çeyrekBenzerlik yalnız sektör ve büyüklüğe (sanayide hasılat, finansta toplam varlık) göre; iş modelleri farklı olabilir. Yatırım tavsiyesi değildir.
Mali tablolar
Geçen yılla karşılaştırma (mn TL)
İki sütun da aynı KAP raporundan, aynı tarihin parasıyla (TMS 29): değişim reeldir.
Kaynak: KAP, 2Ç26 finansal raporu.
Son 12 çeyrek: gelir, kâr, nakit, marj, borç
Son 12 çeyrek
Bir göstergeye dokun, büyük grafikte açılır · Nasıl okunur?kesikli çizgi: son 4 çeyreğin ortalaması (mevsim etkisini düzler) · çerçeve: geçen yılın aynı çeyreği · ≈ soluk: yaklaşık çeyrek (kümülatif farkla) · bugünün parasıyla: her çeyrek 2Ç26 sonu fiyatlarına yaklaşık TÜFE çarpanıyla taşındı; aşağıdaki tablo raporlardaki tutarları gösterir · Kaynak: KAP, 2Ç26
Artılar, eksiler, izlenecekler
Değerlendirme · 2Ç26
Son çeyreğin KAP rakamlarından otomatikOlumlu
3Güçlenen, büyüyen
- Hasılat yıllık %1.000'den fazla büyüdü
- Net kâr yıllık %138,6 arttı (53 milyon TL)
- Net nakit 207 milyon TL (borçtan fazla nakit)
Olumsuz
2Zayıflayan, risk
- Esas faaliyetler 1 milyon TL zararda
- Kâr nakde dönmedi: serbest nakit akışı yaklaşık −27 milyon TL
Kontrol listesi · 2Ç26
Puan değildir; her satır tek bir göstergeye bakar. Yatırım tavsiyesi değildir. Nasıl okunur?Büyüme (geçen yılın aynı çeyreğine göre)
- ✓Hasılat reel olarak arttı+%357.245,7 · ölçüt: geçen yıla göre reel artış
- ✓Net kâr arttı+%138,6 · ölçüt: geçen yıla göre artış
Kârlılık
- –FAVÖK marjı ve geçen yıl%-14,3 · geçen yılın verisi yok
- –Net kâr marjı ve sektör— · sektör medyanı %-0,1 (73 şirket)
- ✓Özkaynak kârlılığı sektör medyanının üzerinde%38,4 · sektör medyanı %0,9 (72 şirket)
- ✗Net kârın çoğu esas faaliyet dışından (finansman, parasal kazanç ya da tek seferlik)esas faaliyetler zararda · ölçüt: en az yarısı (yalnız net kâr artıdayken)
Borçluluk ve likidite
- ✓Net borç / özkaynak sektör medyanından düşük (daha az borçlu)-0,37× · sektör medyanı 0,05× (75 şirket)
- ✗Kaldıraç sektör medyanından yüksek%52,8 · sektör medyanı %43,3 (79 şirket)
- ✗Cari oran 1'in altında: dönen varlık kısa vadeli borcu karşılamıyor0,99× · ölçüt: 1,00× ve üzeri
Nakit
- ✗İşletme faaliyetleri nakit tükettieksi · son çeyrek (≈)
Künye, temettü, sermaye ve KAP
Faaliyet konusu
Şİirket turizm, enerji, tarım, gıda ve inşaat alanlarında faaliyet göstermektedir.
Künye
- Sektör (KAP)
- Konaklama
- Halka açıklık (fiili dolaşım)
- %87,3
- Ortaklık yapısı (KAP)
- Avrupa Yatırım Holding A.Ş.%12,6
- Diğer%87,4
- Ortaklıkta son değişiklikler
- 8 Eki → 25 Eki · Halka açıklık: %85,0 → %86,6
- KAP künyesinin önceki görüntüsüyle karşılaştırma; %5 altı ortaklar KAP'ta her zaman listelenmez.
- Pazar
- Alt Pazar
- Bağımsız denetçi
- Ulusal Bağımsız Denetim ve Yeminli Mali Müşavirlik A.Ş.
Kaynak: KAP şirket genel bilgileri, 1 Kasım 2026.
Son KAP bildirimleri
Tüm bildirimler KAP'ta ↗- 5 Ekim 2026Yönetim Kurulu Üyesi Ataması Hk.
- 24 Eylül 2026Yönetim Kurulu Üyeliği İstifa
- 19 Ağustos 2026 · Finansal rapor01.01.2026-30.06.2026 Dönemi Faaliyet Raporu
- 19 Ağustos 2026 · Finansal raporFinansal Rapor
- 14 Ağustos 2026 · Sermaye Artırımı - Azaltımı İşlemlerine İlişkin BildirimTahsisli Sermaye Artırımına İlişkin SPK Başvurusu hakkında
- ULAS son çeyrekte kâr etti mi?
- Evet. Ulaşlar Turizm Yatırımları, 2Ç26 döneminde 53 milyon TL net kâr açıkladı; net kâr geçen yılın aynı çeyreğine göre %138,6 arttı. Esas faaliyetler zarar etti; net kâr tamamen faaliyet dışı kalemlerden (finansman geliri, parasal kazanç ya da tek seferlik gelirler) geldi.
- ULAS borçlu mu?
- Hayır, net nakitte: 2Ç26 sonunda nakdi finansal borcundan 207 milyon TL fazla. Sektör medyanı özkaynağın 0,05 katı.
- ULAS temettü veriyor mu?
- KAP kayıtlarımızda bu şirketin nakit kâr payı dağıtımı yok.
- ULAS bir sonraki bilançosunu ne zaman açıklayacak?
- 9 Aylık 2026 finansal raporu için yasal son gün 9 Kasım 2026. Şirketler raporu genellikle bu tarihten önce, akşam saatlerinde KAP'ta yayımlar.
- Ulaşlar Turizm Yatırımları ne iş yapıyor?
- Perakende ve tüketim sektöründe. Şİirket turizm, enerji, tarım, gıda ve inşaat alanlarında faaliyet göstermektedir.