İçeriğe geç
MCARD

Metropal (MetropolCard)

2Ç26 · 19 Ağustos 2026
+ Karşılaştır
Halka arz karnesindeDikkatle okunmalı
Halka arz
Mar 2026
Ödenmiş sermaye
93 mn TL
Ana ortak
Hak Teknoloji Yatırım Anonim Şirketi · %35,8

Metropal (MetropolCard) (MCARD), 2026 yılının 2. çeyreğinde 147 milyon TL net kâr açıkladı; net kâr geçen yılın aynı çeyreğine göre %58,6 azaldı, hasılat reel olarak %74,9 arttı.

Kaynak: KAP · tarihinde güncellendi · yöntem

Dönem
2Ç26 · Nisan–Haziran 2026
00 · Genel bakış

Tek bakışta MCARD

Son 2 çeyrek · rakamlar KAP finansal tablolarından · milyon TL
Fiyat grafiği: TradingView ↗
Hasılat
846 milyon TL
reel +%74,9
1Ç262Ç26
Net kâr
147 milyon TL
reel −%58,6
1Ç262Ç26
FAVÖK
74 milyon TL
marj %8,7
1Ç262Ç26
Serbest nakit akışı
−436 milyon TL
1Ç262Ç26

Özet finansallar

Gelir tablosu, nakit akışı, bilanço ve oranlar tek yerde · milyon TLTüm tablolar →
mn TL2Ç261Ç26Son 12 aySeyir
Gelir tablosu
Hasılat846876—
Brüt kâr277322—
FAVÖK74152—
Esas faaliyet kârı33885—
Net kâr147154—
Nakit akışı
İşletme faaliyetlerinden nakit−154−669—
Yatırım harcaması−282−66—
Serbest nakit akışı−436−735—
Bilanço · dönem sonu
Toplam varlıklar8.9568.5958.956
Özkaynak2.7352.8852.735
Finansal borç641583641
Nakit ve benzerleri3.5184.2193.518
Net borç−2.877−3.636−2.877
Oranlar
Brüt marj%32,7%36,8—
FAVÖK marjı%8,7%17,4—
Net kâr marjı%17,4%17,6—
Özkaynak kârlılığı · yıllık%21,5%21,3—
Net borç / özkaynak-1,05×-1,26×-1,05×

≈ kümülatif farkla hesaplandı (ör. 12 aylık − 9 aylık). Nakit akışı yalnız kümülatif raporlandığı için hep farkla bulunur. Son 12 ay dört çeyreğin toplamıdır; bilanço kalemlerinde dönem sonu değeridir. Her çeyrek kendi tarihinin parasıyla: çeyrekler arası kıyas enflasyonu da içerir.

Satış ve kâr

Tek çeyrek · milyon TL · her çeyrek kendi tarihinin parasıyla
HasılatNet kâr
876
154
1Ç26
846
147
2Ç26

Marjlar

Her 100 liralık satıştan kalan
Brüt marjFAVÖK marjıNet kâr marjı
%32,7%8,7%17,41Ç262Ç26
01 · Ne oldu?

Bu çeyrek ne oldu?

Hasılat geçen yılın aynı çeyreğine göre %74,9 büyüdü, net kâr %58,6 azaldı.*

Değişimler geçen yılın aynı çeyreğine göre · 2Ç26 rakamlarından otomatik

3 maddede
  • Kâra rağmen serbest nakit akışı negatif (yaklaşık −436 milyon TL); yatırım harcaması ya da işletme sermayesi nakdi tüketti.
  • FAVÖK marjı bir önceki çeyreğe göre −8,7 puan değişerek %8,7 oldu.
  • Borcundan 2,9 milyar TL fazla nakdi var (net nakit / özkaynak: %105,2).
Satır arası notu · 2Ç26

Hasılat %75 arttı, marj çöktü: gelir yazımı değişmiş olabilir.

Yemek ve hediye kartı şirketi MetropolCard'ın (Metropal) ikinci çeyrek hasılatı reel %75 artışla 850 milyon TL'ye çıktı, ancak FAVÖK marjı %88'den %9'a düştü ve net kâr %59 azalarak 150 milyon TL oldu. Bu kadar sert bir marj kayması büyük olasılıkla gelirin brüt/net yazımındaki bir değişiklikten; büyümeyi ve marjı yorumlarken dipnotlar kontrol edilmeli. Şirketin 2,9 milyar TL net nakdi var.

Hasılat 850 milyon TL (+%75) · Net kâr 150 milyon TL (−%59) · Net nakit 2,9 milyar TL
02 · Kâr nereden geldi?

Satıştan net kâra: her basamakta ne kaldı

2Ç26 · milyon TL
846
Hasılat
−569
Satış maliyeti
277
Brüt kâr
+61
Faaliyet giderleri ve diğer
338
Esas faaliyet kârı
−191*
Faaliyet dışı, finansman, vergi
147
Net kâr

* Esas faaliyet kârı 338 milyon TL, net kâr 147 milyon TL. Aradaki 191 milyon TL faaliyet dışında gitti: finansman, parasal kazanç ya da kayıp, vergi ve azınlık payı. Ayrıntı şirketin raporunda.

03 · Kârın kalitesi

Kâr nakde dönüyor mu?

Esas faaliyet payı
%229,6
kârın çoğu işin kendisinden
%50 altı: net kârın çoğu faaliyet dışı
İşletme nakdi / net kâr
-1,05×
nakit kârın altında
2Ç26: işletme nakdi −154 mn TL ≈, net kâr 147 mn TL
Serbest nakit akışı
−436 mn TL

Net kâr ve işletme nakdi

Tek çeyrek · milyon TL · nakit akışı kümülatif farkla (≈)
İşletme nakdiNet kâr
−669
154
1Ç26
−154
147
2Ç26
04 · Bilanço sağlığı

Şirket net nakitte

2Ç26 dönem sonu
Net nakit
2,9 mr TL
Net borç / FAVÖK
—
son 12 ay FAVÖK ile
Cari oran
1,17×
1'in üstünde
Nakit
3,5 mr TL
finansal borcun %549'i

Özkaynak ve net borç

Dönem sonu · milyon TL · her dönem kendi tarihinin parasıyla
ÖzkaynakNet borç
2,9
−3,6
1Ç26
2,7
−2,9
2Ç26

Ölçütlere göre

Kural ve sektör medyanına göre; puan değildir
  • Net borç / özkaynak sektör medyanından düşük (daha az borçlu)-1,05×
    sektör medyanı -0× (40 şirket)
  • Kaldıraç sektör medyanından yüksek%69,5
    sektör medyanı %42,1 (41 şirket)
  • Cari oran 1'in üzerinde: kısa vadeli borçlar dönen varlıkla karşılanıyor1,17×
    ölçüt: 1,00× ve üzeri
05 · Sektördeki yeri

Telekom ve teknoloji şirketleri arasında

Şirketin konumu sektör medyanına göre; puan değildir

2Ç26 · Telekom ve teknoloji sektöründe, verisi güncel şirketler arasında · şeritte sağ taraf önde, çizgi medyan

  • Hasılat büyümesi40 şirket içinde 5.
    +%74,9medyan +%7,4
  • Net kâr büyümesi26 şirket içinde 20.
    −%58,6medyan +%10,2
  • FAVÖK marjı40 şirket içinde 23.
    %8,7medyan %11,1
  • Net kâr marjı39 şirket içinde 12.
    %17,4medyan %1
  • Özkaynak kârlılığı39 şirket içinde 7.
    %21,5medyan %8
  • Net borç / özkaynak40 şirket içinde 1. (düşük olan önde)
    -1,05×medyan -0,01×
  • Kaldıraç41 şirket içinde 32. (düşük olan önde)
    %69,5medyan %42,1

Sektördeki benzerler

Telekom ve teknoloji · büyüklüğü en yakın şirketler · son çeyrek
MCARD ve aynı sektörden büyüklüğü en yakın şirketler
ŞirketNet kâr değişimiFAVÖK marjıNet borç / özkaynak
MCARD
Metropal (MetropolCard) · 2Ç26
−%58,6%8,7−1,05×
VBTYZ
VBT Yazılım · 2Ç26
>+%1.000%18,10,44×
DESPC
Despec Bilgisayar · 3Ç26
+%34%3,9−0,01×
EDATA
E-Data Teknoloji · 3Ç26
>+%1.000%4,40,01×
KFEIN
Kafein Yazılım · 2Ç26
—−%3,8−0,08×
FORTE
Forte Bilgi İletişim · 2Ç26
—%31,90,63×
Sektör medyanı
41 şirket
+%10,2%11,10×

Benzerlik yalnız sektör ve büyüklüğe (sanayide hasılat, finansta toplam varlık) göre; iş modelleri farklı olabilir. Yatırım tavsiyesi değildir.

06 · Tablolar

Mali tablolar

Geçen yılla karşılaştırma (mn TL)

İki sütun da aynı KAP raporundan, aynı tarihin parasıyla (TMS 29): değişim reeldir.

Kalem6A 20256A 2026Değişim
Gelir tablosu
Hasılat1.3691.784+%30,3
Brüt kâr519622+%19,8
FAVÖK320232−%27,6
Faaliyet kârı627681+%8,6
Net kâr (ana ortaklık)455312−%31,5
Nakit akışı
İşletme faaliyetlerinden nakit485−823artıdan eksiye
Yatırım harcaması286348+%21,8
Serbest nakit akışı199−1.171artıdan eksiye
Bilanço31 Ara 202530 Haz 2026Değişim
Toplam varlıklar7.5488.956+%18,7
Özkaynak (ana ortaklık)1.9142.735+%42,9
Nakit ve kısa vadeli yatırımlar3.4923.518+%0,8
Finansal borç712641−%10,0
Stoklar612+%101,7
Ticari alacaklar2.0623.135+%52,1
Ticari borçlar3.3453.454+%3,3

Kaynak: KAP, 2Ç26 finansal raporu.

Gelir tablosu · bilanço · nakit akışı · oranlar: 2 çeyrek, çeyreklik, kümülatif ve yıllıkTabloları aç →
07 · Grafikler

Son 2 çeyrek: gelir, kâr, nakit, marj, borç

Son 2 çeyrek

Bir göstergeye dokun, büyük grafikte açılır · Nasıl okunur?
HasılatSatış gelirleri
2Ç26846 mn TL▲ +%74,9 yıllık, reel
0 mn250 mn500 mn750 mn1 mr1Ç262Ç26

kesikli çizgi: son 4 çeyreğin ortalaması (mevsim etkisini düzler) · bugünün parasıyla: her çeyrek 2Ç26 sonu fiyatlarına yaklaşık TÜFE çarpanıyla taşındı; aşağıdaki tablo raporlardaki tutarları gösterir · Kaynak: KAP, 2Ç26

08 · Değerlendirme

Artılar, eksiler, izlenecekler

2Ç26 · Satır Arası notu ve şirket açıklamaları; yorum ya da tavsiye değildir

Değerlendirme · 2Ç26

Satır Arası notu ve şirket açıklamaları

Olumlu

2

Güçlenen, büyüyen

  • Net nakit 2,9 milyar TL
  • 1Ç26 net kârı %65 artmıştı

Olumsuz

3

Zayıflayan, risk

  • Net kâr yıllık %59 geriledi
  • FAVÖK marjı %88 → %9 (muhasebe değişikliği olabilir)
  • İşletme faaliyetlerinden nakit çıkışı

İzlenecek

2

Sonraki bilançoda bak

  • Gelir muhasebesi değişikliğinin açıklaması
  • Yemek kartı komisyon düzenlemeleri
09 · Kayıtlar

Künye, temettü, sermaye ve KAP

Açmak için satıra dokun