- Sektör
- Demir-çelik ve metal
- Endeks
- BIST 100
- Ödenmiş sermaye
- 2,9 mr TL
- Ana ortak
- Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları T A Ş · %94,9
İskenderun Demir Çelik (ISDMR), 2026 yılının 3. çeyreğinde 3,2 milyar TL net kâr açıkladı; net kâr geçen yılın aynı çeyreğine göre %56,9 arttı, hasılat reel olarak %10,7 azaldı.
Kaynak: KAP · tarihinde güncellendi · yöntem
Tek bakışta ISDMR
| mr TL | 3Ç26 | 2Ç26 | 1Ç26 | 4Ç25 ≈ | 3Ç25 | Son 12 ay | Seyir |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Gelir tablosu | |||||||
| Hasılat | 38,8 | 36,2 | 31,7 | 31,8 | 33,5 | 138,5 | |
| Brüt kâr | 4,5 | 3,3 | 2,7 | 3,7 | 2,5 | 14,2 | |
| FAVÖK | 4,9 | 3,6 | 3,2 | 4,1 | 3,1 | 15,8 | |
| Esas faaliyet kârı | 3,3 | 2,0 | 1,9 | 2,6 | 1,7 | 9,7 | |
| Net kâr | 3,2 | 7,7 | 1,5 | 1,5 | 1,6 | 13,9 | |
| Nakit akışı | |||||||
| İşletme faaliyetlerinden nakit | 0,5 | 2,9 | 4,6 | 6,7 | 10,0 | 14,7 | |
| Yatırım harcaması | −1,4 | −1,3 | −1,3 | −0,6 | −1,2 | −4,6 | |
| Serbest nakit akışı | −1,0 | 1,6 | 3,3 | 6,1 | 8,7 | 10,1 | |
| Bilanço · dönem sonu | |||||||
| Toplam varlıklar | 256,3 | 246,6 | 244,0 | 237,2 | 223,2 | 256,3 | |
| Özkaynak | 167,2 | 156,1 | 141,4 | 147,6 | 141,2 | 167,2 | |
| Finansal borç | 37,5 | 39,0 | 37,7 | 39,7 | 38,3 | 37,5 | |
| Nakit ve benzerleri | 38,6 | 41,7 | 51,8 | 50,7 | 43,7 | 38,6 | |
| Net borç | −1,1 | −2,7 | −14,2 | −11,0 | −5,4 | −1,1 | |
| Oranlar | |||||||
| Brüt marj | %11,7 | %9 | %8,4 | %11,6 | %7,5 | %10,2 | |
| FAVÖK marjı | %12,7 | %10 | %10 | %13 | %9,2 | %11,4 | |
| Net kâr marjı | %8,3 | %21,3 | %4,7 | %4,7 | %4,7 | %10,1 | |
| Özkaynak kârlılığı · yıllık | %7,7 | %19,8 | %4,3 | %4 | %4,5 | %8,3 | |
| Net borç / özkaynak | -0,01× | -0,02× | -0,10× | -0,07× | -0,04× | -0,01× | |
≈ kümülatif farkla hesaplandı (ör. 12 aylık − 9 aylık). Nakit akışı yalnız kümülatif raporlandığı için hep farkla bulunur. Son 12 ay dört çeyreğin toplamıdır; bilanço kalemlerinde dönem sonu değeridir. Her çeyrek kendi tarihinin parasıyla: çeyrekler arası kıyas enflasyonu da içerir.
Satış ve kâr
Marjlar
Bu çeyrek ne oldu?
Hasılat geçen yılın aynı çeyreğine göre %10,7 geriledi, net kâr %56,9 arttı.
Değişimler geçen yılın aynı çeyreğine göre · 3Ç26 rakamlarından otomatik
- FAVÖK marjı %12,7; geçen yılın aynı çeyreğinde %9,2 idi (+3,5 puan).
Vergi geliri bitti, kâr bu kez faaliyetten geldi.
İsdemir üçüncü çeyrekte 3,2 milyar TL net kâr açıkladı; geçen yılın aynı çeyreğinin TL bazında iki katı (enflasyon düşülünce %57 fazla). İkinci çeyrekteki 7,7 milyar TL'nin 5,4 milyar TL'si ertelenmiş vergi geliriydi; bu çeyrek o kalem 96 milyon TL'ye indi. Vergi geliri hariç tutulunca kâr bir önceki çeyreğe göre de yaklaşık %37 yüksek. FAVÖK %60 artışla 4,9 milyar TL'ye, marj %9,2'den %12,7'ye çıktı; net kâr esas faaliyet kârına (3,3 milyar TL) çok yakın, yani kârın kalitesi ikinci çeyrekten iyi.
Satıştan net kâra: her basamakta ne kaldı
Kâr nakde dönüyor mu?
Net kâr ve işletme nakdi
Şirket net nakitte
Özkaynak ve net borç
Ölçütlere göre
- Net borç / özkaynak sektör medyanından düşük (daha az borçlu)-0,01×sektör medyanı 0,16× (24 şirket)
- Kaldıraç sektör medyanından düşük%34,8sektör medyanı %43,7 (24 şirket)
- Cari oran 1'in üzerinde: kısa vadeli borçlar dönen varlıkla karşılanıyor1,6×ölçüt: 1,00× ve üzeri
Demir-çelik ve metal şirketleri arasında
3Ç26 · Demir-çelik ve metal sektöründe, verisi güncel şirketler arasında · şeritte sağ taraf önde, çizgi medyan
- Hasılat büyümesi24 şirket içinde 18.−%10,7medyan −%0,4
- Net kâr büyümesi14 şirket içinde 6.+%56,9medyan +%10,5
- FAVÖK marjı22 şirket içinde 5.%12,7medyan %5,5
- Net kâr marjı24 şirket içinde 2.%8,3medyan %0,6
- Özkaynak kârlılığı24 şirket içinde 5.%7,7medyan %0,3
- Net borç / özkaynak24 şirket içinde 2. (düşük olan önde)-0,01×medyan 0,16×
- Kaldıraç24 şirket içinde 10. (düşük olan önde)%34,8medyan %43,7
Sektördeki benzerler
Demir-çelik ve metal · büyüklüğü en yakın şirketler · son çeyrekBenzerlik yalnız sektör ve büyüklüğe (sanayide hasılat, finansta toplam varlık) göre; iş modelleri farklı olabilir. Yatırım tavsiyesi değildir.
Mali tablolar
Geçen yılla karşılaştırma (mn TL)
İki sütun da KAP raporundan. Şirket enflasyon muhasebesi uygulamıyor: rakamlar ve değişim nominal, enflasyonu da içerir.
* Net kâr (ana ortaklık): 9 aylık kârın içinde 2. çeyrekteki 5,4 milyar TL ertelenmiş vergi geliri var; 3. çeyrekte bu kalem 96 milyon TL.
Kaynak: KAP, 3Ç26 finansal raporu.
Son 12 çeyrek: gelir, kâr, nakit, marj, borç
Son 12 çeyrek
Bir göstergeye dokun, büyük grafikte açılır · Nasıl okunur?kesikli çizgi: son 4 çeyreğin ortalaması (mevsim etkisini düzler) · çerçeve: geçen yılın aynı çeyreği · ≈ soluk: yaklaşık çeyrek (kümülatif farkla) · bugünün parasıyla: her çeyrek 3Ç26 sonu fiyatlarına yaklaşık TÜFE çarpanıyla taşındı; aşağıdaki tablo raporlardaki tutarları gösterir · Kaynak: KAP, 3Ç26
Artılar, eksiler, izlenecekler
Değerlendirme · 3Ç26
Satır Arası notu ve şirket açıklamalarıOlumlu
4Güçlenen, büyüyen
- FAVÖK marjı %9,2 → %12,7
- Net kâr esas faaliyet kârıyla uyumlu; tek seferlik vergi geliri yok
- Vergi geliri hariç kâr çeyreklik ~%37 arttı
- Nakit (38,6 milyar TL) finansal borcun (37,5) üzerinde
Olumsuz
3Zayıflayan, risk
- Serbest nakit akışı −952 milyon TL
- Net nakit pozisyonu ikinci çeyrekteki 2,7 milyar TL'den ~1,1 milyar TL'ye geriledi
- Hasılat büyümesi (%15,9) FAVÖK büyümesinin çok gerisinde; marj fiyat farkına bağlı
İzlenecek
2Sonraki bilançoda bak
- Marjın %12–13 bandında kalıcı olup olmayacağı
- Net nakit pozisyonunun seyri
Kontrol listesi · 3Ç26
Puan değildir; her satır tek bir göstergeye bakar. Yatırım tavsiyesi değildir. Nasıl okunur?Büyüme (geçen yılın aynı çeyreğine göre)
- ✗Hasılat reel olarak azaldı−%10,7 · ölçüt: geçen yıla göre reel artış
- ✓Net kâr arttı+%56,9 · ölçüt: geçen yıla göre artış
Kârlılık
- ✓FAVÖK marjı geçen yılın aynı çeyreğinden yüksek%12,7 · geçen yıl %9,2
- ✓Net kâr marjı sektör medyanının üzerinde%8,3 · sektör medyanı %0,6 (24 şirket)
- ✓Özkaynak kârlılığı sektör medyanının üzerinde%7,7 · sektör medyanı %0,3 (24 şirket)
- ✓Net kârın çoğu esas faaliyettenesas faaliyet kârı net kârdan büyük · ölçüt: en az yarısı (yalnız net kâr artıdayken)
Borçluluk ve likidite
- ✓Net borç / özkaynak sektör medyanından düşük (daha az borçlu)-0,01× · sektör medyanı 0,16× (24 şirket)
- ✓Kaldıraç sektör medyanından düşük%34,8 · sektör medyanı %43,7 (24 şirket)
- ✓Cari oran 1'in üzerinde: kısa vadeli borçlar dönen varlıkla karşılanıyor1,6× · ölçüt: 1,00× ve üzeri
Nakit
- ✓İşletme faaliyetleri nakit ürettiartıda · son çeyrek (≈)
Künye, temettü, sermaye ve KAP
Faaliyet konusu
Şirketin, amacı ve başlıca işletme konuları şunlardır: A. Rehin etme ve kiraya verme de dahil olmak üzere, Şirketin amaç ve konusu ile doğrudan doğruya yahut dolayısıyla ilgili taşınmazları, kullanımına ilişkin bütün haklarıyla birlikte satın almak, kiralamak veya sair yollardan edinmek, ihtiyaç fazlası taşınmazları satmak; B. Her tip, nitelik ve boyutta demir ve çelik hadde ürünleri, alaşımlı veya saf demir, çelik ve pik dökümleri, döküm ve pres ürünleri ile, bunların üretilmeleri için gerekli girdilerin ve yan ürünlerinin üretimi için gerekli veya bunlarla ilişkili tüm tesisat ve teçhizatı yurtiçinde ve yurtdışında tek başına veya ortaklıklar oluşturarak inşa etmek, satın almak, işletmek…
Künye
- Sektör (KAP)
- Ana Metal Sanayi
- Halka açıklık (fiili dolaşım)
- %5,0
- Ortaklık yapısı (KAP)
- Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları T A Ş%94,9
- Diğer%5,1
- Başlıca endeksler
- BIST 100
- Pazar
- Yıldız Pazar
- Bağımsız denetçi
- Güney Bağımsız Denetim ve Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik A.Ş.
Kaynak: KAP şirket genel bilgileri, 1 Kasım 2026.
Temettü geçmişi
Kaynak: KAP kâr payı dağıtım bildirimleri · hisse başı brüt tutarlarBedelsiz sermaye artırımı ve bölünmeler nedeniyle eski yılların hisse başı tutarları bugünkü pay sayısıyla doğrudan karşılaştırılamayabilir. Yatırım tavsiyesi değildir.
Fonlarda
Eylül 2026 sonu · KAP portföy dağılım raporlarıYatırım fonlarının KAP'a bildirdiği portföy dağılım raporlarından (568 rapor okundu, 425 fonda BIST payı var; yalnız haftalık rapor veren serbest fonlar ay sonu haftasının raporuyla). Emeklilik fonları KAP'ta rapor yayımlamadığı için, taranmış görüntü raporlar da okunamadığı için dahil değil. Değerler ay sonu fiyatıyla; veri yaklaşık beş hafta gecikmelidir. Fonların en çok tuttuğu hisseler →
Son KAP bildirimleri
Tüm bildirimler KAP'ta ↗- 22 Ekim 2026 · Finansal rapor1 Ocak - 30 Eylül 2026 ara hesap dönemine ait özet faaliyet raporu
- 22 Ekim 2026 · Finansal raporFinansal Rapor
- 21 Ağustos 2026 · Kurumsal Yönetim İlkelerine Uyum DerecelendirmesiKurumsal Yönetim İlkelerine Uyum Derecelendirme Raporu ve Notu
- 6 Ağustos 2026 · Finansal rapor1 Ocak - 30 Haziran 2026 ara hesap dönemine ait özet faaliyet raporu
- 6 Ağustos 2026 · Finansal raporFinansal Rapor
- ISDMR son çeyrekte kâr etti mi?
- Evet. İskenderun Demir Çelik, 3Ç26 döneminde 3,2 milyar TL net kâr açıkladı; net kâr geçen yılın aynı çeyreğine göre %56,9 arttı.
- ISDMR borçlu mu?
- Hayır, net nakitte: 3Ç26 sonunda nakdi finansal borcundan 1,1 milyar TL fazla. Sektör medyanı özkaynağın 0,16 katı.
- ISDMR temettü veriyor mu?
- Evet. Son dağıtım 3 Haziran 2026 tarihinde, pay başına brüt 4,5 TL. Kayıtlı geçmişte 5 farklı yılda temettü dağıttı.
- İskenderun Demir Çelik ne iş yapıyor?
- Demir-çelik ve metal sektöründe. Şirketin, amacı ve başlıca işletme konuları şunlardır: A. Rehin etme ve kiraya verme de dahil olmak üzere, Şirketin amaç ve konusu ile doğrudan doğruya yahut dolayısıyla ilgili taşınmazları, kullanımına ilişkin bütün…