- Sektör
- Demir-çelik ve metal
- Ödenmiş sermaye
- 791 mn TL
- Ana ortak
- Işıklar Holding Anonim Şirketi · %11,7
Çemaş Döküm (CEMAS), 2026 yılının 3. çeyreğinde 136 milyon TL net zarar açıkladı; zarar geçen yılın aynı çeyreğine göre büyüdü, hasılat reel olarak %24,3 azaldı.
Kaynak: KAP · tarihinde güncellendi · yöntem
Tek bakışta CEMAS
| mn TL | 3Ç26 | 2Ç26 | 1Ç26 | 4Ç25 ≈ | 3Ç25 | Son 12 ay | Seyir |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Gelir tablosu | |||||||
| Hasılat | 433 | 434 | 396 | 400 | 441 | 1.663 | |
| Brüt kâr | −117 | −128 | −148 | −204 | −111 | −597 | |
| FAVÖK | −71 | −96 | −113 | −95 | −95 | −376 | |
| Esas faaliyet kârı | −136 | −184 | −175 | −175 | −153 | −670 | |
| Net kâr | −136 | 170 | −264 | −842 | −133 | −1.073 | |
| Nakit akışı | |||||||
| İşletme faaliyetlerinden nakit | −28 | −544 | −94 | −889 | −105 | −1.555 | |
| Yatırım harcaması | −11 | −2 | −2 | 835 | 7 | 820 | |
| Serbest nakit akışı | −39 | −546 | −97 | −54 | −98 | −736 | |
| Bilanço · dönem sonu | |||||||
| Toplam varlıklar | 5.119 | 5.086 | 4.896 | 4.637 | 5.197 | 5.119 | |
| Özkaynak | 4.028 | 3.955 | 3.818 | 3.501 | 4.092 | 4.028 | |
| Finansal borç | 669 | 665 | 656 | 683 | 412 | 669 | |
| Nakit ve benzerleri | 2 | 6 | 16 | 14 | 53 | 2 | |
| Net borç | 668 | 659 | 640 | 669 | 359 | 668 | |
| Oranlar | |||||||
| Brüt marj | −%27 | −%29,6 | −%37,4 | −%51 | −%25,1 | −%35,9 | |
| FAVÖK marjı | −%16,5 | −%22,1 | −%28,6 | −%23,8 | −%21,6 | −%22,6 | |
| Net kâr marjı | −%31,5 | %39,1 | −%66,8 | −%210,5 | −%30,2 | −%64,5 | |
| Özkaynak kârlılığı · yıllık | −%13,5 | %17,2 | −%27,7 | −%96,2 | −%13 | −%26,6 | |
| Net borç / özkaynak | 0,17× | 0,17× | 0,17× | 0,19× | 0,09× | 0,17× | |
≈ kümülatif farkla hesaplandı (ör. 12 aylık − 9 aylık). Nakit akışı yalnız kümülatif raporlandığı için hep farkla bulunur. Son 12 ay dört çeyreğin toplamıdır; bilanço kalemlerinde dönem sonu değeridir. Her çeyrek kendi tarihinin parasıyla: çeyrekler arası kıyas enflasyonu da içerir.
Satış ve kâr
Marjlar
Bu çeyrek ne oldu?
Hasılat geçen yılın aynı çeyreğine göre %24,3 geriledi; çeyrek 136 milyon TL zararla kapandı.
Değişimler geçen yılın aynı çeyreğine göre · 3Ç26 rakamlarından otomatik
- Esas faaliyetler 136 milyon TL zarar etti.
- FAVÖK marjı −%16,5; geçen yılın aynı çeyreğinde −%21,6 idi (+5,1 puan).
Satıştan net kâra: her basamakta ne kaldı
Kâr nakde dönüyor mu?
Net kâr ve işletme nakdi
Borç artıyor, nakit yetiyor mu?
Özkaynak ve net borç
Ölçütlere göre
- Net borç / özkaynak sektör medyanından yüksek (daha borçlu)0,17×sektör medyanı 0,16× (24 şirket)
- Kaldıraç sektör medyanından düşük%21,3sektör medyanı %43,7 (24 şirket)
- Cari oran 1'in üzerinde: kısa vadeli borçlar dönen varlıkla karşılanıyor1,96×ölçüt: 1,00× ve üzeri
Demir-çelik ve metal şirketleri arasında
3Ç26 · Demir-çelik ve metal sektöründe, verisi güncel şirketler arasında · şeritte sağ taraf önde, çizgi medyan
- Hasılat büyümesi24 şirket içinde 21.−%24,3medyan −%0,4
- FAVÖK marjı22 şirket içinde 21.−%16,5medyan %5,5
- Net kâr marjı24 şirket içinde 22.−%31,5medyan %0,6
- Özkaynak kârlılığı24 şirket içinde 20.−%13,5medyan %0,3
- Net borç / özkaynak24 şirket içinde 13. (düşük olan önde)0,17×medyan 0,16×
- Kaldıraç24 şirket içinde 1. (düşük olan önde)%21,3medyan %43,7
Sektördeki benzerler
Demir-çelik ve metal · büyüklüğü en yakın şirketler · son çeyrekBenzerlik yalnız sektör ve büyüklüğe (sanayide hasılat, finansta toplam varlık) göre; iş modelleri farklı olabilir. Yatırım tavsiyesi değildir.
Mali tablolar
Geçen yılla karşılaştırma (mn TL)
İki sütun da aynı KAP raporundan, aynı tarihin parasıyla (TMS 29): değişim reeldir.
Kaynak: KAP, 3Ç26 finansal raporu.
Son 12 çeyrek: gelir, kâr, nakit, marj, borç
Son 12 çeyrek
Bir göstergeye dokun, büyük grafikte açılır · Nasıl okunur?kesikli çizgi: son 4 çeyreğin ortalaması (mevsim etkisini düzler) · çerçeve: geçen yılın aynı çeyreği · ≈ soluk: yaklaşık çeyrek (kümülatif farkla) · bugünün parasıyla: her çeyrek 3Ç26 sonu fiyatlarına yaklaşık TÜFE çarpanıyla taşındı; aşağıdaki tablo raporlardaki tutarları gösterir · Kaynak: KAP, 3Ç26
Artılar, eksiler, izlenecekler
Değerlendirme · 3Ç26
Son çeyreğin KAP rakamlarından otomatikOlumlu
1Güçlenen, büyüyen
- FAVÖK marjı −%21,6 → −%16,5
Olumsuz
3Zayıflayan, risk
- Çeyrek 136 milyon TL zararla kapandı
- Esas faaliyetler 136 milyon TL zararda
- Hasılat yıllık %24,3 geriledi
Kontrol listesi · 3Ç26
Puan değildir; her satır tek bir göstergeye bakar. Yatırım tavsiyesi değildir. Nasıl okunur?Büyüme (geçen yılın aynı çeyreğine göre)
- ✗Hasılat reel olarak azaldı−%24,3 · ölçüt: geçen yıla göre reel artış
- –Net kâr değişimi— · ölçüt: geçen yıla göre artış
Kârlılık
- ✓FAVÖK marjı geçen yılın aynı çeyreğinden yüksek%-16,5 · geçen yıl %-21,6
- ✗Net kâr marjı sektör medyanının altında%-31,5 · sektör medyanı %0,6 (24 şirket)
- ✗Özkaynak kârlılığı sektör medyanının altında%-13,5 · sektör medyanı %0,3 (24 şirket)
- –Kârın kaynağı— · ölçüt: en az yarısı (yalnız net kâr artıdayken)
Borçluluk ve likidite
- ✗Net borç / özkaynak sektör medyanından yüksek (daha borçlu)0,17× · sektör medyanı 0,16× (24 şirket)
- ✓Kaldıraç sektör medyanından düşük%21,3 · sektör medyanı %43,7 (24 şirket)
- ✓Cari oran 1'in üzerinde: kısa vadeli borçlar dönen varlıkla karşılanıyor1,96× · ölçüt: 1,00× ve üzeri
Nakit
- ✗İşletme faaliyetleri nakit tükettieksi · son çeyrek (≈)
Künye, temettü, sermaye ve KAP
Faaliyet konusu
ÇİMENTO, MADENCİLİK, OTOMOTİV VE DİĞER SANAYİ KOLLARI İÇİN PİK SFERO ALÜMİNYUM ÇELİK DÖKÜM OLMAK ÜZERE HER TÜRLÜ DÖKÜM VE İŞLEME FAALİYETLERİ.
Künye
- Sektör (KAP)
- Ana Metal Sanayi
- Halka açıklık (fiili dolaşım)
- %81,5
- Ortaklık yapısı (KAP)
- Işıklar Holding A.Ş.%11,7
- Asuman Öztürk%9,1
- Çimtek Çimento Teknolojisi Mühendislik A.Ş.%5,2
- Suat Yanmaz%3,4
- Diğer%70,7
- Ortaklıkta son değişiklikler
- 8 Eki → 18 Eki · Halka açıklık: %85,8 → %81,6
- KAP künyesinin önceki görüntüsüyle karşılaştırma; %5 altı ortaklar KAP'ta her zaman listelenmez.
- Pazar
- Ana Pazar
- Bağımsız denetçi
- Analiz Bağımsız Denetim ve Danışmanlık A.Ş.
Kaynak: KAP şirket genel bilgileri, 1 Kasım 2026.
Sermaye artırımları
Kaynak: KAP sermaye artırımı / azaltımı bildirimleriBedelsiz artırımlar pay sayısını artırır; temettü tablosundaki eski yılların hisse başı tutarları bu yüzden bugünkü pay sayısıyla doğrudan karşılaştırılamaz.
Fonlarda
Eylül 2026 sonu · KAP portföy dağılım raporlarıYatırım fonlarının KAP'a bildirdiği portföy dağılım raporlarından (568 rapor okundu, 425 fonda BIST payı var; yalnız haftalık rapor veren serbest fonlar ay sonu haftasının raporuyla). Emeklilik fonları KAP'ta rapor yayımlamadığı için, taranmış görüntü raporlar da okunamadığı için dahil değil. Değerler ay sonu fiyatıyla; veri yaklaşık beş hafta gecikmelidir. Fonların en çok tuttuğu hisseler →
Son KAP bildirimleri
Tüm bildirimler KAP'ta ↗- 30 Ekim 2026 · Finansal raporFinansal Rapor
- 30 Ekim 2026 · Finansal raporFaaliyet Raporu
- 27 Ekim 2026 · Sermaye Artırımı - Azaltımı İşlemlerine İlişkin BildirimBedelli Sermaye Artırımı Hakkında.
- 26 Ekim 2026 · Ortaklık Aleyhine Dava Açılması veya Davaya İlişkin GelişmelerOrtaklık Aleyhine Açılan Davanın Reddi
- 19 Ekim 2026 · Hak Kullanım Süreç İptal Bildirimiİç kaynaklardan yapılması planlanan sermaye artışı başvurumuzun geri çekilmesi.
- CEMAS son çeyrekte kâr etti mi?
- Hayır. Çemaş Döküm, 3Ç26 döneminde 136 milyon TL net zarar açıkladı; zarar geçen yılın aynı çeyreğine göre büyüdü.
- CEMAS borçlu mu?
- 3Ç26 sonunda net borcu 668 milyon TL; bu, özkaynağının 0,17 katı. Sektör medyanı özkaynağın 0,16 katı.
- CEMAS temettü veriyor mu?
- KAP kayıtlarımızda bu şirketin nakit kâr payı dağıtımı yok.
- Çemaş Döküm ne iş yapıyor?
- Demir-çelik ve metal sektöründe. ÇİMENTO, MADENCİLİK, OTOMOTİV VE DİĞER SANAYİ KOLLARI İÇİN PİK SFERO ALÜMİNYUM ÇELİK DÖKÜM OLMAK ÜZERE HER TÜRLÜ DÖKÜM VE İŞLEME FAALİYETLERİ.