İçeriğe geç
ALTNY

Altınay Savunma

2Ç26 · 14 Ağustos 2026
+ Karşılaştır
Kârlılık zayıf
Sektör
Savunma
Endeks
BIST 100
Ödenmiş sermaye
1,0 mr TL
Ana ortak
Hakan Altınay · %63,4

Altınay Savunma (ALTNY), 2026 yılının 2. çeyreğinde 47 milyon TL net kâr açıkladı; geçen yılın aynı çeyreğinde zarardaydı, hasılat reel olarak %11,8 arttı.

Kaynak: KAP · tarihinde güncellendi · yöntem

Dönem
Tüm çeyrekler →
2Ç26 · Nisan–Haziran 2026
00 · Genel bakış

Tek bakışta ALTNY

Son 5 çeyrek · rakamlar KAP finansal tablolarından · milyon TL
Fiyat grafiği: TradingView ↗
Hasılat
806 milyon TL
reel +%11,8son 12 ay 3,2
2Ç252Ç26
Net kâr
47 milyon TL
son 12 ay 29
2Ç252Ç26
FAVÖK
159 milyon TL
marj %19,7 · +1,8 puanson 12 ay 690
2Ç252Ç26
Serbest nakit akışı
−170 milyon TL
son 12 ay −2,1
2Ç252Ç26

Özet finansallar

Gelir tablosu, nakit akışı, bilanço ve oranlar tek yerde · milyon TLTüm tablolar →
mn TL2Ç261Ç264Ç25 ≈3Ç252Ç25Son 12 aySeyir
Gelir tablosu
Hasılat8065591.3974305463.191
Brüt kâr202220253228153903
FAVÖK15917119616498690
Esas faaliyet kârı14988−839735252
Net kâr47−5482−45−11529
Nakit akışı
İşletme faaliyetlerinden nakit190217−62−187−24158
Yatırım harcaması−360−302−397−1.233719−2.292
Serbest nakit akışı−170−86−459−1.420696−2.135
Bilanço · dönem sonu
Toplam varlıklar12.32410.8909.6629.2537.96512.324
Özkaynak5.3775.0344.6224.3524.0325.377
Finansal borç2.6452.2051.9441.6101.2262.645
Nakit ve benzerleri379299351498639379
Net borç2.2661.9061.5931.1135872.266
Oranlar
Brüt marj%25%39,4%18,1%53,1%28%28,3
FAVÖK marjı%19,7%30,7%14%38,1%17,9%21,6
Net kâr marjı%5,8−%9,7%5,8−%10,5−%21%0,9
Özkaynak kârlılığı · yıllık%3,5−%4,3%7,1−%4,1−%11,4%0,5
Net borç / özkaynak0,42×0,38×0,34×0,26×0,15×0,42×

≈ kümülatif farkla hesaplandı (ör. 12 aylık − 9 aylık). Nakit akışı yalnız kümülatif raporlandığı için hep farkla bulunur. Son 12 ay dört çeyreğin toplamıdır; bilanço kalemlerinde dönem sonu değeridir. Her çeyrek kendi tarihinin parasıyla: çeyrekler arası kıyas enflasyonu da içerir.

Satış ve kâr

Tek çeyrek · milyon TL · her çeyrek kendi tarihinin parasıyla
HasılatNet kâr
546
−115
2Ç25
430
−45
3Ç25
1,4
82
4Ç25 ≈
559
−54
1Ç26
806
47
2Ç26

Marjlar

Her 100 liralık satıştan kalan
Brüt marjFAVÖK marjıNet kâr marjı
%25%19,7%5,82Ç253Ç254Ç25 ≈1Ç262Ç26
01 · Ne oldu?

Bu çeyrek ne oldu?

Hasılat geçen yılın aynı çeyreğine göre %11,8 büyüdü.*

Değişimler geçen yılın aynı çeyreğine göre · 2Ç26 rakamlarından otomatik

2 maddede
  • Kâra rağmen serbest nakit akışı negatif (yaklaşık −170 milyon TL); yatırım harcaması ya da işletme sermayesi nakdi tüketti.
  • FAVÖK marjı bir önceki çeyreğe göre −11 puan değişerek %19,7 oldu.
Satır arası notu · 2Ç26

Savunmada satış büyüyor, kârlılık ve borç baskı altında.

İkinci çeyrekte hasılat yıllık %12 artışla 0,8 milyar TL oldu ve şirket 50 milyon TL kâr açıkladı; ancak ilk yarı toplamında 64 milyon TL zarar var. İlk yarıda brüt kâr %31 geriledi, finansal borçlar çeyreklik %12 artışla 2,6 milyar TL'ye çıktı.

2Ç hasılat 0,8 milyar TL (+%12) · İlk yarı net zarar 64 milyon TL · Net borç 2,3 milyar TL
02 · Kâr nereden geldi?

Satıştan net kâra: her basamakta ne kaldı

2Ç26 · milyon TL
806
Hasılat
−604
Satış maliyeti
202
Brüt kâr
−52
Faaliyet giderleri ve diğer
149
Esas faaliyet kârı
−103*
Faaliyet dışı, finansman, vergi
47
Net kâr

* Esas faaliyet kârı 149 milyon TL, net kâr 47 milyon TL. Aradaki 103 milyon TL faaliyet dışında gitti: finansman, parasal kazanç ya da kayıp, vergi ve azınlık payı. Ayrıntı şirketin raporunda.

03 · Kârın kalitesi

Kâr nakde dönüyor mu?

Esas faaliyet payı
%321,3
kârın çoğu işin kendisinden
%50 altı: net kârın çoğu faaliyet dışı
İşletme nakdi / net kâr
4,09×
kâr nakde dönüyor
2Ç26: işletme nakdi 190 mn TL ≈, net kâr 47 mn TL
Serbest nakit akışı
−170 mn TL

Net kâr ve işletme nakdi

Tek çeyrek · milyon TL · nakit akışı kümülatif farkla (≈)
İşletme nakdiNet kâr
−24
−115
2Ç25
−187
−45
3Ç25
−62
82
4Ç25 ≈
217
−54
1Ç26
190
47
2Ç26
04 · Bilanço sağlığı

Borç artıyor, nakit yetiyor mu?

2Ç26 dönem sonu
Net borç
2,3 mr TL
+%286,2 yılda, nominal
Net borç / FAVÖK
3,28×
son 12 ay FAVÖK ile
Cari oran
1,20×
1'in üstünde
Nakit
379 mn TL
finansal borcun %14,3'i

Özkaynak ve net borç

Dönem sonu · milyon TL · her dönem kendi tarihinin parasıyla
ÖzkaynakNet borç
4,0
587
2Ç25
4,4
1,1
3Ç25
4,6
1,6
4Ç25 ≈
5,0
1,9
1Ç26
5,4
2,3
2Ç26

Ölçütlere göre

Kural ve sektör medyanına göre; puan değildir
  • Net borç / özkaynak sektör medyanından yüksek (daha borçlu)0,42×
    sektör medyanı 0,2× (4 şirket)
  • Kaldıraç sektör medyanından yüksek%52,2
    sektör medyanı %44,5 (4 şirket)
  • Cari oran 1'in üzerinde: kısa vadeli borçlar dönen varlıkla karşılanıyor1,2×
    ölçüt: 1,00× ve üzeri
05 · Sektördeki yeri

Savunma şirketleri arasında

Şirketin konumu sektör medyanına göre; puan değildir

Sektördeki benzerler

Savunma · büyüklüğü en yakın şirketler · son çeyrek
ALTNY ve aynı sektörden büyüklüğü en yakın şirketler
ŞirketNet kâr değişimiFAVÖK marjıNet borç / özkaynak
ALTNY
Altınay Savunma · 2Ç26
—%19,70,42×
SDTTR
SDT Uzay · 2Ç26
+%593,5%12,30,24×
ONRYT
Onur Yüksek Teknoloji · 2Ç26
−%20,6%21,5−0,01×
ASELS
ASELSAN · 3Ç26
+%81,6%280,16×
Sektör medyanı
4 şirket
+%81,6%20,60,2×

Benzerlik yalnız sektör ve büyüklüğe (sanayide hasılat, finansta toplam varlık) göre; iş modelleri farklı olabilir. Yatırım tavsiyesi değildir.

06 · Tablolar

Mali tablolar

Geçen yılla karşılaştırma (mn TL)

İki sütun da aynı KAP raporundan, aynı tarihin parasıyla (TMS 29): değişim reeldir.

Kalem6A 20256A 2026Değişim
Gelir tablosu
Hasılat1.6131.403−%13,0
Brüt kâr630437−%30,6
FAVÖK472336−%28,9
Faaliyet kârı339243−%28,2
Net kâr (ana ortaklık)79−64artıdan eksiye
Nakit akışı
İşletme faaliyetlerinden nakit−34407eksiden artıya
Yatırım harcaması632662+%4,8
Serbest nakit akışı−666−255eksi küçüldü
Bilanço31 Ara 202530 Haz 2026Değişim
Toplam varlıklar11.37812.324+%8,3
Özkaynak (ana ortaklık)5.4435.377−%1,2
Nakit ve kısa vadeli yatırımlar413379−%8,2
Finansal borç2.2892.645+%15,6
Stoklar1.6811.889+%12,3
Ticari alacaklar1.6081.384−%13,9
Ticari borçlar676911+%34,8

Kaynak: KAP, 2Ç26 finansal raporu.

Gelir tablosu · bilanço · nakit akışı · oranlar: 10 çeyrek, çeyreklik, kümülatif ve yıllıkTabloları aç →
07 · Grafikler

Son 10 çeyrek: gelir, kâr, nakit, marj, borç

Son 10 çeyrek

Bir göstergeye dokun, büyük grafikte açılır · Nasıl okunur?
HasılatSatış gelirleri
2Ç26806 mn TL▲ +%11,8 yıllık, reel2Ç25: 719 mn TL
0 mn500 mn1 mr1,5 mr2 mr3Ç244Ç241Ç252Ç253Ç254Ç251Ç262Ç26

kesikli çizgi: son 4 çeyreğin ortalaması (mevsim etkisini düzler) · çerçeve: geçen yılın aynı çeyreği · ≈ soluk: yaklaşık çeyrek (kümülatif farkla) · bugünün parasıyla: her çeyrek 2Ç26 sonu fiyatlarına yaklaşık TÜFE çarpanıyla taşındı; aşağıdaki tablo raporlardaki tutarları gösterir · Kaynak: KAP, 2Ç26

08 · Değerlendirme

Artılar, eksiler, izlenecekler

2Ç26 · Satır Arası notu ve şirket açıklamaları; yorum ya da tavsiye değildir

Değerlendirme · 2Ç26

Satır Arası notu ve şirket açıklamaları

Olumlu

3

Güçlenen, büyüyen

  • 2Ç hasılatı yıllık %12 arttı
  • İkinci çeyrek kârla kapandı (50 milyon TL)
  • FAVÖK marjı %19,7

Olumsuz

4

Zayıflayan, risk

  • İlk yarı toplamı zarar (−64 milyon TL)
  • İlk yarı brüt kârı %31 geriledi
  • Finansal borç çeyreklik %12 arttı (2,6 milyar TL)
  • Kâr nakde dönmedi (serbest nakit akışı yaklaşık −170 milyon TL)

İzlenecek

2

Sonraki bilançoda bak

  • Savunma sipariş bakiyesinin gelire dönüşmesi
  • Finansman giderleri
09 · Kayıtlar

Künye, temettü, sermaye ve KAP

Açmak için satıra dokun