- Sektör
- Çimento ve inşaat
- Ödenmiş sermaye
- 400 mn TL
- Ana ortak
- Çimsa Çimento Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi · %51
Afyon Çimento (AFYON), 2026 yılının 3. çeyreğinde 169 milyon TL net kâr açıkladı; net kâr geçen yılın aynı çeyreğine göre %66,8 arttı, hasılat reel olarak %1,2 arttı.
Kaynak: KAP · tarihinde güncellendi · yöntem
Tek bakışta AFYON
| mn TL | 3Ç26 | 2Ç26 | 1Ç26 | 4Ç25 ≈ | 3Ç25 | Son 12 ay | Seyir |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Gelir tablosu | |||||||
| Hasılat | 1.419 | 1.292 | 926 | 1.234 | 1.053 | 4.872 | |
| Brüt kâr | 403 | 124 | 186 | 305 | 263 | 1.017 | |
| FAVÖK | 516 | 222 | 258 | 362 | 365 | 1.358 | |
| Esas faaliyet kârı | 326 | 79 | 127 | 252 | 239 | 783 | |
| Net kâr | 169 | −133 | −73 | 170 | 78 | 132 | |
| Nakit akışı | |||||||
| İşletme faaliyetlerinden nakit | 743 | 359 | −223 | 831 | −24 | 1.710 | |
| Yatırım harcaması | 8 | −32 | −30 | −446 | 60 | −500 | |
| Serbest nakit akışı | 750 | 327 | −253 | 385 | 36 | 1.210 | |
| Bilanço · dönem sonu | |||||||
| Toplam varlıklar | 10.264 | 9.469 | 9.225 | 8.683 | 7.878 | 10.264 | |
| Özkaynak | 8.688 | 8.070 | 7.665 | 7.577 | 7.103 | 8.688 | |
| Finansal borç | 291 | 196 | 7 | 7 | 11 | 291 | |
| Nakit ve benzerleri | 1.551 | 797 | 892 | 1.067 | 633 | 1.551 | |
| Net borç | −1.260 | −602 | −885 | −1.060 | −622 | −1.260 | |
| Oranlar | |||||||
| Brüt marj | %28,4 | %9,6 | %20,1 | %24,7 | %25 | %20,9 | |
| FAVÖK marjı | %36,4 | %17,2 | %27,9 | %29,3 | %34,6 | %27,9 | |
| Net kâr marjı | %11,9 | −%10,3 | −%7,9 | %13,8 | %7,4 | %2,7 | |
| Özkaynak kârlılığı · yıllık | %7,8 | −%6,6 | −%3,8 | %9 | %4,4 | %1,5 | |
| Net borç / özkaynak | -0,14× | -0,07× | -0,12× | -0,14× | -0,09× | -0,14× | |
≈ kümülatif farkla hesaplandı (ör. 12 aylık − 9 aylık). Nakit akışı yalnız kümülatif raporlandığı için hep farkla bulunur. Son 12 ay dört çeyreğin toplamıdır; bilanço kalemlerinde dönem sonu değeridir. Her çeyrek kendi tarihinin parasıyla: çeyrekler arası kıyas enflasyonu da içerir.
Satış ve kâr
Marjlar
Bu çeyrek ne oldu?
Hasılat geçen yılın aynı çeyreğine göre %1,2 büyüdü, net kâr %66,8 arttı.*
Değişimler geçen yılın aynı çeyreğine göre · 3Ç26 rakamlarından otomatik
- FAVÖK marjı bir önceki çeyreğe göre +19,2 puan değişerek %36,4 oldu.
- Borcundan 1,3 milyar TL fazla nakdi var (net nakit / özkaynak: %14,5).
Satıştan net kâra: her basamakta ne kaldı
* Esas faaliyet kârı 326 milyon TL, net kâr 169 milyon TL. Aradaki 157 milyon TL faaliyet dışında gitti: finansman, parasal kazanç ya da kayıp, vergi ve azınlık payı. Ayrıntı şirketin raporunda.
Kâr nakde dönüyor mu?
Net kâr ve işletme nakdi
Şirket net nakitte
Özkaynak ve net borç
Ölçütlere göre
- Net borç / özkaynak sektör medyanından düşük (daha az borçlu)-0,14×sektör medyanı 0,06× (53 şirket)
- Kaldıraç sektör medyanından düşük%15,4sektör medyanı %41,2 (53 şirket)
- Cari oran 1'in üzerinde: kısa vadeli borçlar dönen varlıkla karşılanıyor2,19×ölçüt: 1,00× ve üzeri
Çimento ve inşaat şirketleri arasında
3Ç26 · Çimento ve inşaat sektöründe, verisi güncel şirketler arasında · şeritte sağ taraf önde, çizgi medyan
- Hasılat büyümesi51 şirket içinde 28.+%1,2medyan +%2,8
- Net kâr büyümesi33 şirket içinde 11.+%66,8medyan −%12,6
- FAVÖK marjı46 şirket içinde 3.%36,4medyan %12,9
- Net kâr marjı49 şirket içinde 7.%11,9medyan %3,6
- Özkaynak kârlılığı51 şirket içinde 19.%7,8medyan %3,8
- Net borç / özkaynak53 şirket içinde 12. (düşük olan önde)-0,14×medyan 0,06×
- Kaldıraç53 şirket içinde 3. (düşük olan önde)%15,4medyan %41,2
Sektördeki benzerler
Çimento ve inşaat · büyüklüğü en yakın şirketler · son çeyrekBenzerlik yalnız sektör ve büyüklüğe (sanayide hasılat, finansta toplam varlık) göre; iş modelleri farklı olabilir. Yatırım tavsiyesi değildir.
Mali tablolar
Geçen yılla karşılaştırma (mn TL)
İki sütun da aynı KAP raporundan, aynı tarihin parasıyla (TMS 29): değişim reeldir.
Kaynak: KAP, 3Ç26 finansal raporu.
Son 12 çeyrek: gelir, kâr, nakit, marj, borç
Son 12 çeyrek
Bir göstergeye dokun, büyük grafikte açılır · Nasıl okunur?kesikli çizgi: son 4 çeyreğin ortalaması (mevsim etkisini düzler) · çerçeve: geçen yılın aynı çeyreği · ≈ soluk: yaklaşık çeyrek (kümülatif farkla) · bugünün parasıyla: her çeyrek 3Ç26 sonu fiyatlarına yaklaşık TÜFE çarpanıyla taşındı; aşağıdaki tablo raporlardaki tutarları gösterir · Kaynak: KAP, 3Ç26
Artılar, eksiler, izlenecekler
Değerlendirme · 3Ç26
Son çeyreğin KAP rakamlarından otomatikOlumlu
3Güçlenen, büyüyen
- Net kâr yıllık %66,8 arttı (169 milyon TL)
- Net nakit 1,3 milyar TL (borçtan fazla nakit)
- Serbest nakit akışı pozitif (yaklaşık 750 milyon TL)
Kontrol listesi · 3Ç26
Puan değildir; her satır tek bir göstergeye bakar. Yatırım tavsiyesi değildir. Nasıl okunur?Büyüme (geçen yılın aynı çeyreğine göre)
- ✓Hasılat reel olarak arttı+%1,2 · ölçüt: geçen yıla göre reel artış
- ✓Net kâr arttı+%66,8 · ölçüt: geçen yıla göre artış
Kârlılık
- ✓FAVÖK marjı geçen yılın aynı çeyreğinden yüksek%36,4 · geçen yıl %34,6
- ✓Net kâr marjı sektör medyanının üzerinde%11,9 · sektör medyanı %3,6 (49 şirket)
- ✓Özkaynak kârlılığı sektör medyanının üzerinde%7,8 · sektör medyanı %3,8 (51 şirket)
- ✓Net kârın çoğu esas faaliyettenesas faaliyet kârı net kârdan büyük · ölçüt: en az yarısı (yalnız net kâr artıdayken)
Borçluluk ve likidite
- ✓Net borç / özkaynak sektör medyanından düşük (daha az borçlu)-0,14× · sektör medyanı 0,06× (53 şirket)
- ✓Kaldıraç sektör medyanından düşük%15,4 · sektör medyanı %41,2 (53 şirket)
- ✓Cari oran 1'in üzerinde: kısa vadeli borçlar dönen varlıkla karşılanıyor2,19× · ölçüt: 1,00× ve üzeri
Nakit
- ✓İşletme faaliyetleri nakit ürettiartıda · son çeyrek (≈)
Künye, temettü, sermaye ve KAP
Faaliyet konusu
ÇİMENTO ve KLİNKER ÜRETİMİ
Künye
- Sektör (KAP)
- Taş ve Toprağa Dayalı
- Halka açıklık (fiili dolaşım)
- %48,6
- Ortaklık yapısı (KAP)
- Çimsa Çimento Sanayi ve Ticaret A.Ş.%51
- Anadolu Hayat Emeklilik A.Ş.hisse Senedi Emeklilik Yatırım Fonu%5
- Diğer%44
- Pazar
- Ana Pazar
- Bağımsız denetçi
- Drt Bağımsız Denetim ve Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik A.Ş.
Kaynak: KAP şirket genel bilgileri, 1 Kasım 2026.
Temettü geçmişi
Kaynak: KAP kâr payı dağıtım bildirimleri · hisse başı brüt tutarlarBedelsiz sermaye artırımı ve bölünmeler nedeniyle eski yılların hisse başı tutarları bugünkü pay sayısıyla doğrudan karşılaştırılamayabilir. Yatırım tavsiyesi değildir.
Fonlarda
Eylül 2026 sonu · KAP portföy dağılım raporlarıYatırım fonlarının KAP'a bildirdiği portföy dağılım raporlarından (568 rapor okundu, 425 fonda BIST payı var; yalnız haftalık rapor veren serbest fonlar ay sonu haftasının raporuyla). Emeklilik fonları KAP'ta rapor yayımlamadığı için, taranmış görüntü raporlar da okunamadığı için dahil değil. Değerler ay sonu fiyatıyla; veri yaklaşık beş hafta gecikmelidir. Fonların en çok tuttuğu hisseler →
Son KAP bildirimleri
Tüm bildirimler KAP'ta ↗- 22 Ekim 2026 · Finansal raporAfyon Çimento 30.09.2026 Faaliyet Raporu
- 22 Ekim 2026 · Finansal raporFinansal Rapor
- 31 Temmuz 2026Yönetim Kurulu Üye Değişikliği
- 30 Temmuz 2026 · Finansal rapor30.06.2026 Faaliyet Raporu
- 30 Temmuz 2026 · Finansal raporFinansal Rapor
- AFYON son çeyrekte kâr etti mi?
- Evet. Afyon Çimento, 3Ç26 döneminde 169 milyon TL net kâr açıkladı; net kâr geçen yılın aynı çeyreğine göre %66,8 arttı.
- AFYON borçlu mu?
- Hayır, net nakitte: 3Ç26 sonunda nakdi finansal borcundan 1,3 milyar TL fazla. Sektör medyanı özkaynağın 0,06 katı.
- AFYON temettü veriyor mu?
- Evet. Son dağıtım 1 Nisan 2026 tarihinde, pay başına brüt 1,5 TL. Kayıtlı geçmişte 5 farklı yılda temettü dağıttı.
- Afyon Çimento ne iş yapıyor?
- Çimento ve inşaat sektöründe. ÇİMENTO ve KLİNKER ÜRETİMİ